Jump to content
IGNORED

Pitanje za pravnika


ordi

Recommended Posts

Bilo je to na poledjini (druga strana PDFa) proslog racuna. 
 

Odnosi se na to da ono sto je do sada bilo besplatno (placanje preko racuna ili domacim karticama) ce se od 1. jula naplacivati. 
 

ne znam da li dodaju ovih 50 din na tih 500za inostrane kartice. 

Edited by jms_uk
  • +1 1
Link to comment

Ako placas uplatnicom u banci ili posti, uzece ti 50 kinti kao proviziju. Ako placas direkt preko eSanduceta karticom, onda ce i oni da ti uzmu 50 kinti kao proviziju (iako nisu do sada).

 

Lihvari.

  • +1 1
Link to comment

Da li neko zna da li je za solo putovanje "klilnca" od 17.5 godina autobusom u Crnu Goru potrebno overavati nekakve saglasnosti kod notara - i da li se to traži na granici?

 

Ovde: https://www.paragraf.rs/100pitanja/porodica/saglasnost-roditelja-za-prelazak-granice-radi-putovanja-i-boravka-maloletnika-u-inostranstvu.html

 

...sam našao da:

 

Quote

 

Za prelazak državne granice maloletno lice, državljanin Republike Srbije do navršene 16. godine života, kada putuje samo ili u pratnji drugog lica koje mu nije roditelj ili zakonski zastupnik, mora posedovati overenu saglasnost oba roditelja, ako zajednički vrše roditeljsko pravo, ili zakonskog zastupnika.

Maloletno lice ne mora posedovati overenu saglasnost oba roditelja, ako zajednički ne vrše roditeljsko pravo, već to pravo vrši jedan od roditelja samostalno. U tom slučaju mora posedovati overenu saglasnost (samo) onog roditelja koji samostalno vrši roditeljsko pravo.

 

 

Da li je ovo validno?

Link to comment

u zakonu o granici se priča samo o saglasnosti oba roditelja za dete mlađe od 16 godina, ali u praksi, kao nešto valjda treba

Link to comment

U međuvremenu saznao da je prijateljicina ćerka putovala solo par puta po Evropi (ima se može se varijanta) od 16. godine bez ikakvih saglasnosti, kao i ćerka druge koja je skoro išla van Sr isto solo i niko nije tražio nikakvu saglasnost na granici. Obe su godinu dana mlađe od mog konja....

Link to comment
  • 2 weeks later...

Ne znam prave nazive ovih operacija, ali kada se pokrene sudska prodaja nekretnine (npr. koje je osoba vlasnik samo procenat, pa želi isplatu nadsledstva) ko određuje cenu? Procenitelj samo? Ili postoji ključ (kvadratura, vrsta, godina) pa se dobije neka cena ispod koje se ne ide?

Link to comment

Procenitelj procenjuje cenu, a onda se na osnovu te cene odredjuje početna, mislim 2/3  procenjene. I onda kreće licitacija. 

Link to comment
1 hour ago, Hamlet Strašni said:

Procenitelj procenjuje cenu, a onda se na osnovu te cene odredjuje početna, mislim 2/3  procenjene. I onda kreće licitacija. 

 

Ahan

Znači teoretski procenitelj može da lupi 5 dinara ako se zna sa "zainteresovanom" stranom?

Link to comment

A koliko sam čuo te licitacije loše završe, i sve stranke dobiju mnogo manje nego da su se dogovorili...ali zato se i doÄ'e do licitacije...



....shiit has hit the fan.

  • +1 1
Link to comment
6 minutes ago, Uskebasi said:

Pa ne rizikuje mnogo. Uvek moze da se koristi pravom prece kupovine ako neko sa strane udje u licitaciju

Ali ako jedan suvlasnik pokrene prodaju, pravo preče kupovine ima drugi suvlasnik.

Moje pitanje je ko štiti prvog iz te priče, ako drugi suvlasnik npr. poznaje procenitelja? 

Link to comment

Oba suvlasnika imaju pravo prece kupovine. Ako su jednaki udeli onda se malo komplikuje, ali svakako u odnosu na treca lica suvlasnik ima pravo prece kupovine, odnosno pravo da otkupi nepokretnost po onoj ceni po kojoj je kupac hteo da je kupi

  • +1 1
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...