Jump to content
IGNORED

Pitanje za pravnika


ordi

Recommended Posts

4 hours ago, Behemoth said:

Hvala :)

 

Znači ako radi 2 godine i 10 meseci, to je trećina prosečne bruto zarade pa puta 2, za 2 godine? Ovih 10 meseci se ne obračunava?

Da

  • Hvala 1
Link to comment

U slučaju smrti ugovorne strane, da li se ugovor prekida ili raskida (na takozvani zahtev ugovorne strane koja je preminula) i da li se potraživanje nastalo nakon smrti ugovorne strane može nazivati dugovanjem koje bi naslednici platili iz ostavinske mase?

Link to comment

Zavisi od ugovora, da li je zaključen zbog licnosti umrle strane (npr ugovor sa slikarom ili pevacem) ili je obican, da tako kažem, ugovor. U principu ne, ako nije ugovoreno. 
 

Za dugove umrlog odgovaraju naslednici do visine onoga sto su nasledili. 

Link to comment

Ugovor sa operaterom mobilne telefonije. 

Stigao je finalni račun (nakon što je operater blagovremeno obavešten da je ugovorna strana preminula) u kome je iskazan "dug" za preostale rate za telefon.

 

To "dugovanje" je nastalo posle njegove smrti, taj iznos im nije dugovao dok je bio živ.

 

Dakle, pitanje je da li takav dug, koji je zapravo zaduženje, uopšte pravno moguć i da li je shodno tome moguće naslediti ga?

Edited by Tale
Link to comment

Pa mora da se vidi u ugovoru, ali na prvu loptu ne vidim kako ne bi opstala kupovina na rate stvari koja je predata kupcu i koju naslednici nasledjuju. Znam da zvuči besmisleno ali je tako.

Link to comment

Ugovor se oslanja na Opšte uslove gde naslednici nasleđuju dug nastao PRE smrti.

On pre smrti nije ništa dugovao. Obračun sa zaduženjem za preostale rate za telefon je nastao posle smrti.

Telefon neće da prime nazad.

Link to comment

Ako u opštim uslovima piše da se ugovor raskida onda se raskida. Ali ako treba da se vraća telefon to bi značilo da je on vlasništvo operatera. Ako je postao vlasništvo ostavioca, onda oni i nemaju osnov da ga uzmu nazad. 

  • +1 1
Link to comment
  • 3 weeks later...

Prijatelj mi dobio poziv na rociste na kome pise da je povodom krivicne prijave po clanu 170 krivicnog zakonika.
Ono sto njega buni je da ne pise ni ko ga je tuzio ni zasto.
On naslucuje ali mu je blesavo da je tako sturo. Jel to normalno tako?



....shiit has hit the fan.

Link to comment

Dragi pravnici, zna li neko koji je minimum dece u jednom odeljenju osnovne skole ? Koliko vidim u zakonu o osnovnom obrazovanju pise da je to 15, ali mozda to nije jedi o mesto gde je tako nesto definisano

Link to comment
  • 2 weeks later...

 Sta se dešava ukoliko se dugo ne plaća porez na imovinu?  Treba da nasledim kuću na koju nije plaćen porez 15+ godina, pa se bojim da to ne bude neka astronomska cifra . U dilemi sam šta da radim, da li da se pravim lud ili da odem u Poresku upravu da se raspitam?

Link to comment

Mogu da te jure samo za pet godina unazad, računajući od prvog januara godine koja sledi za onom u kojoj je porez trebalo da se utvrdi.

Edited by napadaj
  • +1 1
Link to comment
10 minutes ago, Ginekolog said:

 Sta se dešava ukoliko se dugo ne plaća porez na imovinu?  Treba da nasledim kuću na koju nije plaćen porez 15+ godina, pa se bojim da to ne bude neka astronomska cifra . U dilemi sam šta da radim, da li da se pravim lud ili da odem u Poresku upravu da se raspitam?

Iz mog iskustva, mozda pomogne:

Ja sam nasledio plac i vikendicu otisao u poresku i sluzbenica mi je rekla: Ja cu da vam izracunam porez za unazad 5 godina i to platite.

Posle mi je poznanik rekao: nije ona velikodusna nego je stvar zastare vise od 5 godina.

  • +1 2
Link to comment

Stiglo malopre na mail: 

Поштовани,

Скупштина града Београда је на седници одржаној дана 13.04.2023. године донела Одлуку о измени Одлуке о начину плаћања комуналних услуга на територији града Београда („Службени лист града Београда“, број 24/2003, 11/2005, 2/2011, 34/2014, 19/2017, 85/2019, 38/2021 и 101/2021- у даљем тексту: Одлука), на начин да се у члану 16. став 5. Одлуке брише, као и да се ова промена примењује почев од 01. јула 2023. године. Наведена Одлука о измени Одлуке о начину плаћања комуналних услуга на територији града Београда је објављена у Службеном листу града Београда број 23/23 од 13.04.2023. године. 

С обзиром на наведено, обавештавамо вас да ЈКП Инфостан технологије почев од 1. јула 2023. године нeма правни основ за покривање трошкова наплате накнаде комуналних услуга на основу јединствене уплатнице. Пружаоци платних услуга ће исте тарифирати и наплаћивати при пријему уплата, у складу са својом пословном политиком. Од 1. јула 2023. године банкарска накнада за уплате путем платформе е.Сандуче ће износити 50,00 динара по трансакцији, без обзира на износ уплате.

 

Moze prevod za nas koji nismo pravnici? :D 

Ja placam Infostan preko Appa Inostranom karticom sto mi naplacuju 500 din mesecno! :/

Jel ovo nesto vezano za to:huh:

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...