Jump to content
IGNORED

Pitanje za pravnika


ordi

Recommended Posts

Just now, Miki_belavista said:

Vidi ako ja uzmem advokata,a oni se ne pojave na sudu to moze da traje vecno. Jel sam u pravu?

Gradjevinsko,najbolji plac u jednom gradicu na jugu.

Link to comment

Sud sebi daje rok od 3 radna dana da okaci na oglasnu tablu, a nije problem ni ako okače posle 20 dana (zalio se ja jednom kad su okačili posle 23 dana i rekli da nema propusta). 

  • +1 1
Link to comment
12 hours ago, Miki_belavista said:

Vidi ako ja uzmem advokata,a oni se ne pojave na sudu to moze da traje vecno. Jel sam u pravu?

Pa ne može, ako ne primaju poziv onda im se postavi privremeni zastupnik. Opet to naravno znači da ti moraš da platiš unapred troškove postavljanja zastupnika koje b na kraju trebali da ti refundiraju. Koliko naslednika je za dogovor?

12 hours ago, Miki_belavista said:

Gradjevinsko,najbolji plac u jednom gradicu na jugu.

A da zajedno prodate pa podelite novac? To mnogo lakše ide.

Link to comment
7 hours ago, Moća said:

Pa ne može, ako ne primaju poziv onda im se postavi privremeni zastupnik. Opet to naravno znači da ti moraš da platiš unapred troškove postavljanja zastupnika koje b na kraju trebali da ti refundiraju. Koliko naslednika je za dogovor?

A da zajedno prodate pa podelite novac? To mnogo lakše ide.

5 od 8 je za dogovor. 
Da prodamo i to ce tesko ici,oko nicega ne mozmeo da se slozimo.

Link to comment
On 19. 2. 2023. at 20:15, munze said:

zatekao u sanducetu obavestenje

 

 

 

kako da saznam koji je sud u pitanju i sta je u pismu. ima li to negde preko interneta?

 

 

331135945_1425849411564383_7461251151930813442_n.thumb.jpg.729c94ab99e0014cb9922d3ad79475e8.jpg

Ja sam isto ovo bila dobila ali je na drugoj strani bio datum dostave, broj predmeta i ko je pošiljalac.

Nikad ništa nije izašlo na e tabli, nego sam ih ja zvala pa su mi onda to pismo poslali mailom. 

To je bio poziv za sud i napomena (saobraćajni prekršaji je bio u pitanju) da mogu da se nagodim , tj da priznam krivicu, oni mi odrede kaznu i to onda ne ide na sud. Pa sam ja tako i postupila jer sam sve to mogla da obavim u BG i da ne idem u Loznicu, od  kojeg suda sam dobila poziv.

Sad čekam rešenje.

Ne znam da li za te kazne vredi ono plaćanje pola iznosa ako se plati na vreme.

  • +1 1
Link to comment
  • 2 weeks later...

Da li je povreda prava na privatnost i zastitu licnih podataka kada se necije ime i email adresa podele sa trecim licima?

 

Ambasada mi je poslala mejl (tj. stavila me u To: polje sa jos nekih 15-ak osoba, vecina nas sa punim imenom i prezimenom) da je pasos spreman za preuzimanje.

 

Da li potpadaju pod GDPR posto su ovde, ili bi bili izuzeti od toga?

 

Inace, u poslednjih nekoliko mejlova (ukljucujuci ovaj) niko se ne potpisuje ispred konzularnog emaila - samo stoji Consular Section.

Link to comment

Bas me zanima odgovor. To bi u sustini trebalo da se salje preko onog digitalnog sanduceta, a ne direktno na mejl. Ali pitanje da li su to tehnicki resili pri konzulatima.

Neverovatno, makar u administraciji tog tipa bi trebalo da znaju kada se koristi BC.

 

Spoiler

Secam se jednog kolege i drugara koji se bunio interno u drustvu kod slanja zezalica u cirkularnom mejlu bez koriscenja BC izmedju ostalog ljudima koji se ne poznaju.  
S pravom ukazivao na nepostovanja bontona u korespodenciji. Ima tome skoro dvadest godina. 

 

.

Edited by Moonwalker
Link to comment
10 hours ago, jms_uk said:

Da li je povreda prava na privatnost i zastitu licnih podataka kada se necije ime i email adresa podele sa trecim licima?

 

Ambasada mi je poslala mejl (tj. stavila me u To: polje sa jos nekih 15-ak osoba, vecina nas sa punim imenom i prezimenom) da je pasos spreman za preuzimanje.

 

Da li potpadaju pod GDPR posto su ovde, ili bi bili izuzeti od toga?

 

Inace, u poslednjih nekoliko mejlova (ukljucujuci ovaj) niko se ne potpisuje ispred konzularnog emaila - samo stoji Consular Section.

Ne mogu da budu izuzeti od GDPR jer to nije domaća izmišljotina.

Mislim da nije povređeno pravo na privatnost ukoliko postoji samo mail adresa (sa imenom i prezimenom). Problem bi bio ukoliko bi otkrili i neke druge podatke (JMBG, broj pasoša, fizičku adresu i sl.).

Edited by Tale
Link to comment
13 hours ago, jms_uk said:

Da li je povreda prava na privatnost i zastitu licnih podataka kada se necije ime i email adresa podele sa trecim licima?

 

Ambasada mi je poslala mejl (tj. stavila me u To: polje sa jos nekih 15-ak osoba, vecina nas sa punim imenom i prezimenom) da je pasos spreman za preuzimanje.

 

Da li potpadaju pod GDPR posto su ovde, ili bi bili izuzeti od toga?

 

Inace, u poslednjih nekoliko mejlova (ukljucujuci ovaj) niko se ne potpisuje ispred konzularnog emaila - samo stoji Consular Section.

 

Nisam specijalista za data protection ni u Srbiji, a ni za GDPR (premda je srpski zakon manje-više prevod GDPR-a bez preambule), ali koliko znam, na državne organe koji obrađuju podatke o ličnosti po zakonskom ovlašćenju se ne primenjuju restrikcije iz GDPR-a, već oni imaju posebne regulative o načinu na koji upravljaju podacima. To je verovatno i ovde slučaj, ali mogu da proverim kod onih koji se bolje razumeju od mene u data protection.

Edited by Ayatollah
  • +1 1
Link to comment

Hm, mislim da je ipak kršenje GDPR-a.

Prvo, email adresa se smatra ličnim podatkom, ona je PII, tj. smatra se podatkom kojim se (samostalno ili uz dodatne podatke) može identifikovati pojedinac..

 

 

Bez obzira na izuzeće od ograničenja, verovatno za prosuiranj ipak postoji neki osnov da se, ako ništa, onda barem opomenu, jer je džejmsov podatak otkriven osobama koje nisu ovlašćene da procesuiraju lične podatke. Da idemo u krajnost, neko bi sada mogao da kompajlira listu ljudi koji će u sledećem periodu da dođu po pasoš i organizuju atentat/kidnapovanje osobe od interesa, ili nešto drugo mnogo manje maliciozno ali i dalje neprijatno, i sl.

 

Ne znam da li poverenik može dati više informacija (https://www.poverenik.rs) pošto je on i za zaštitu podataka o ličnosti.

  • +1 2
Link to comment

Zasto konzularna odeljenja ne salju to kao sto se salju poreska resenja i slicno u e-sanduce? To bi trebalo da bude tacka u kojoj drzavna administracija u bilo kom obliku komunicira sa pojedincem, pod pretpostavkom da isti ima otvoren nalog.

  • +1 2
Link to comment

Uzeo pasos i ConsentID.

I samo se posle iznervirao:

“Ne znam da li koleginica ume da koristi Bcc, kakve veze ima, nece ti ljudi vama slati mejlove” itd itd.
ETA: “sta, treba da saljemo svakom posebno email? (Kao da salju dve hiljade dnevno, a ne 15 u dva meseca) mozda sledeci put necemo slati..”

Inace, na stranici za to (koja je dostupna samo sa cirilicnog homepage-a) pise da je apdejtovana pre godinu dana

http://www.london.mfa.gov.rs/cir/consularservicestext.php?subaction=showfull&id=1349087360&ucat=105&template=MeniENGdisqus_thread

Sent from my iTelephone using Tapatalk

Link to comment
  • 2 weeks later...

Jebte, jel ovo realno:lolol:

 

Окривљени је ометао вршење верског обреда тако што је за време држања литургије од стране протојереја, док се у храму налазио већи број православних верника, протојереју у два наврата узвикнуо речи: „Лажеш, лажеш, није истина.“

 

Правилно је првостепени суд на основу тачно и потпуно утврђеног чињеничног стања применио кривични закон када је окривљеног огласио кривим да је у време, на месту и на начин ближе описан у изреци побијане пресуде извршио кривичног дело повреда слободе исповедања вере и вршења верских обреда из члана 131. став 2. у вези са ставом 1. КЗ, јер је на начин ближе описан у изреци побијане пресуде ометао вршење верског обреда – литургије у Храму.

(Пресуда Вишег суда у Београду Кж1 бр. 677/22 од 21. новембра 2022. и Пресуда Другог основног суда у Београду К бр. 1286/21 од 23. јуна 2022. године)

  • Haha 2
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...