Jump to content
IGNORED

Pitanje za pravnika


ordi

Recommended Posts

Zar katastar ne "pravi"  vlasnicke listove, kako moze da katastar vodi 1/1, a u vlasnickom listu stoji drugacije?

Koji je osnov da ujak bude vlasnik 1/1 te zemlje?

Po kom osnovu majka ima udeo u toj zemlji?

Edited by Milosh76
Link to comment

Drugari jedno pitanjce. Slucajno otkrih da imam hipoteku na svoj stan. Zabelezba iz 1993. Hipoteka se vodi zbog kredita koji je neki meni nepoznati lik (verovatno prethodni vlasnik) uzeo od nekog Novosadskog preduzeca za remont vozova. Nazvao sam tu firmu i rekli su mi da treba da im se dostave neke stvari koje meni zvuce kao spanska sela. Dole je zadnji mail koji sam dobio od njih. Moze pomoc sta treba da radim?

 

Poštovani,

bez isprave na osnovu koje je upisan teret, ZGOP DOO NOVI SAD kao pravni sledbenik ne može dati saglasnost za brisanje hipoteke.

Tek nakon dostavljene isprave i Prepisa lista nepokretnosti, ista će se uzeti u  razmatranje. Ukoliko se ustanovi da nema nikakvih smetnji, može se dati dozvola za brisanje tereta na predmetnoj nepokretnosti.

Pozdrav

 

Edited by Shan Jan
Link to comment
15 minutes ago, Milosh76 said:

Zar katastar ne "pravi"  vlasnicke listove, kako moze da katastar vodi 1/1, a u vlasnickom listu stoji drugacije?

Koji je osnov da ujak bude vlasnik 1/1 te zemlje?

Po kom osnovu majka ima udeo u toj zemlji?

U Hrvatskoj je to razdvojeno. Katastar se bavi tehnikom a sud pravima, kao i kod nas do pre 20 godina i isforsirane reforme. 

  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment
5 minutes ago, Shan Jan said:

Drugari jedno pitanjce. Slucajno otkrih da imam hipoteku na svoj stan. Zabelezba iz 1993. Hipoteka se vodi zbog kredita koji je neki meni nepoznati lik (verovatno prethodni vlasnik) uzeo od nekog Novosadskog preduzeca za remont vozova. Nazvao sam tu firmu i rekli su mi da treba da im se dostave neke stvari koje meni zvuce kao spanska sela. Dole je zadnji mail koji sam dobio od njih. Moze pomoc sta treba da radim?

 

Poštovani,

bez isprave na osnovu koje je upisan teret, ZGOP DOO NOVI SAD kao pravni sledbenik ne može dati saglasnost za brisanje hipoteke.

Tek nakon dostavljene isprave i Prepisa lista nepokretnosti, ista će se uzeti u  razmatranje. Ukoliko se ustanovi da nema nikakvih smetnji, može se dati dozvola za brisanje tereta na predmetnoj nepokretnosti.

Pozdrav

 

Traži od katastra da ti, kao vlasniku stana, dostave tu ispravu i uzmi ili od katastra ili kod nekog notara list nepokretnosti. Pa onda to dostavi ovima. 
 

Kako si kupio stan sa upisanom hipotekom?

Link to comment

Imam vec taj neki list nepokretnosti od notara. Ima nekoliko strana, otprilike deluje kao detaljna verzija onog sto moze da se nadje na eKatastru. Jel to dovoljno ili mi treba jos nesto?

 

Pretpostavljam da je tada moglo svasta da se uradi, nije bio sredjen sistem kao danas.

Link to comment
1 hour ago, Shan Jan said:

Imam vec taj neki list nepokretnosti od notara. Ima nekoliko strana, otprilike deluje kao detaljna verzija onog sto moze da se nadje na eKatastru. Jel to dovoljno ili mi treba jos nesto?

 

Pretpostavljam da je tada moglo svasta da se uradi, nije bio sredjen sistem kao danas.

Treba ti dokument na osnovu koga je upisana hipoteka 1993. To se traži od Katastra. Ne znam da li notari to mogu da izdaju. 
 

Upisan teret je uvek morao da se vidi kad se uzme izvod iz ZK/ list nepokretnosti. 
 

Moguće je doduše da je neka greska u bazi, dešava se i to

  • Hvala 1
Link to comment
1 hour ago, Hamlet Strašni said:

U Hrvatskoj je to razdvojeno. Katastar se bavi tehnikom a sud pravima, kao i kod nas do pre 20 godina i isforsirane reforme. 

i to je sad bas onako ozbiljan problem

za sve gradjane hrvatske, a narocito za nas koji tamo ne zivimo vec maltene 30 godina

 

 

Link to comment
2 minutes ago, BWA said:

Zar se u Srbiji ne brišu te stare hipoteke po službenoj dužnosti?

Katastar 🤕

Katastar bi morao svuda da upiše vlasništvo umesto korisništva svuda pa to ne radi i komplikuje život onoliko. 

  • +1 1
Link to comment
1 minute ago, pbg12345 said:

i to je sad bas onako ozbiljan problem

za sve gradjane hrvatske, a narocito za nas koji tamo ne zivimo vec maltene 30 godina

 

 

Moje privatno iskustvo sa katastrom i zk u Hrvatskoj na dva odvojena primera - Drniš i Kraljevica je baš pozitivno. 

Link to comment

govoris iz pravnog ugla?

 

ja pre svega asociram na neuredjene zemljisnje knjige (cemu su delom krivi i sami grajdani), oduzimanje privatne zemlje od stane republike hrvatske, problem sa pogresnim informacijama (imena, adrese itd a cesto se radi o rodjacima istog ili slicnog imena) sto opet razni mesetari i lopovi koriste da prepisu tudju zemlju na sebe

cena da se sve to dovede u red uopste nije mala 

Link to comment
1 hour ago, pbg12345 said:

govoris iz pravnog ugla?

 

ja pre svega asociram na neuredjene zemljisnje knjige (cemu su delom krivi i sami grajdani), oduzimanje privatne zemlje od stane republike hrvatske, problem sa pogresnim informacijama (imena, adrese itd a cesto se radi o rodjacima istog ili slicnog imena) sto opet razni mesetari i lopovi koriste da prepisu tudju zemlju na sebe

cena da se sve to dovede u red uopste nije mala 

У Дрнишу смо брзо, тј одмах, добили извод који нам је требао и то без плаћања. У Краљевици су сва оставинска решења спровели одах и без проблема, бар за сада, куц куц. 
 

Колико ја схватам, једино су меродавне земљишне књиге за власништво, мада је лако могуће да грешим, јер закључке изводим на основу стања код нас у време када је суд водио евиденцију о власништву, како је било у СФРЈ, тамо где су постојале ЗК. 

Link to comment
11 minutes ago, Hamlet Strašni said:

У Дрнишу смо брзо, тј одмах, добили извод који нам је требао и то без плаћања. У Краљевици су сва оставинска решења спровели одах и без проблема, бар за сада, куц куц. 
 

Колико ја схватам, једино су меродавне земљишне књиге за власништво, мада је лако могуће да грешим, јер закључке изводим на основу стања код нас у време када је суд водио евиденцију о власништву, како је било у СФРЈ, тамо где су постојале ЗК. 

Tako je u Hrvatskoj, s tim da mislim da sad rade izlaganje.

Katastar je u suštini bio evidencija o faktičkom posjedu. Nije bilo moguće u posjedovni list upisati zabiljezbu ili hipoteku, npr.

  • Hvala 1
Link to comment

Jedan od razloga neusklađenosti zemljisno-knjiznog i katastarskog stanja je i taj što je neizgrađeno građevinsko zemljište u društvenoj svojini uredno prometovano po podacima iz katastra odnosno posjedovnog lista a po zemljišnoj knjizi nije moglo jer je to zemljište bilo van prometa.

 

Često je zbog toga u katastru jedan posjednik a u gruntovnici neko sasvim treći.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...