Jump to content
IGNORED

Pitanje za pravnika


ordi

Recommended Posts

6 minutes ago, Uskebasi said:

Oba suvlasnika imaju pravo prece kupovine. Ako su jednaki udeli onda se malo komplikuje, ali svakako u odnosu na treca lica suvlasnik ima pravo prece kupovine, odnosno pravo da otkupi nepokretnost po onoj ceni po kojoj je kupac hteo da je kupi

 

To ako oba žele da kupe, ja pitam za slučaj kada jedan želi da proda, da li procenitelj može da ga zajebe ako se zna sa drugim vlasnikom?

Link to comment
4 minutes ago, Uskebasi said:

Pa u principu ne može, jer ide na javnu prodaju. A on moze da licitira i podize cenu

Ne želi da licitira. Želi da proda, ne da kupi, te neće ni licitirati.

A kako drugi vlasnik ima pravo preče kupovine, i recimo poznaje procenitelja, da li može dobiti bezobrazno malu cenu? Ili to zakon nekako sprečava?

Edited by Tihajeza
Link to comment
 
To ako oba žele da kupe, ja pitam za slučaj kada jedan želi da proda, da li procenitelj može da ga zajebe ako se zna sa drugim vlasnikom?

Kako bi to izveo?
Ako stavi nisko, postoji opasnost da mu ovaj koji želi da uzme kintu otkupi i njegov deo tj. da ima 100%, pa posle da zapravo zaradi prodajom celog.
Ako stavi visoko, tim bolje po ovog koji hoće isplatu.



....shiit has hit the fan.
Link to comment
1 minute ago, Frank Pembleton said:


Kako bi to izveo?
Ako stavi nisko, postoji opasnost da mu ovaj koji želi da proda otkupi i njegov deo tj. da ima 100%, pa posle da zapravo zaradi prodajom celog.
Ako stavi visoko, tim bolje po ovog koji hoće isplatu.

 

Pa tako što recimo sigurno zna da ovaj prvi neće da kupi. Jer trebaju ljudima nekada pare, a ne nekretnina i nemaju vremena da se bave mešetarenjem, na primer.

Link to comment

Ako prodaju javni izvrsitelji i ako oni anagazuju vestaka za procenu vrednosti predmetne nepokretnosti, ovaj koji hoce da proda, neka dostavi svoje vestacenje kako bi izbokosavo supervestacenje i tako podigao cenu za prvi krug prodaje

Link to comment
 
Pa tako što recimo sigurno zna da ovaj prvi neće da kupi. Jer trebaju ljudima nekada pare, a ne nekretnina i nemaju vremena da se bave mešetarenjem, na primer.

Za dobru zaradu uvek ima vremena [emoji12]
A i u tim stvarima nikad se ne zna "sigurno"...
Svakako postoji milion varijanti uključujući i one na koja ni jedan od naslednika ne može da utiče.
Vidi pod "ponovljena licitacija zato što se niko nije javio na ponudu"



....shiit has hit the fan.
Link to comment
  • 3 weeks later...

ujak hoce da proda neku zemlju u hrvatskoj

ispostavilo se da je majka vlasnik nekog dela (u katastru je upisan ujak 1/1, dok u vlasnickom listu imaju ti delovi)

majka je umrla pre nekoliko godina, u trenutku smrti nismo bili ni svesni da ima ikakav udel u toj zemlji, ostavinska rasprava je sprovedena bez da je iko to pominjao

 

sad bi valjda otac, sestra i ja trebali da se odricemo prava na to u korist ujaka da bi on to mogao prodati?

 

koji je najjednostavniji nacin da se to uradi, cilj je da ujak dodje u poziciju da sto jednostavnije proda to, kako otac i ja zivimo u srbiji, sestra u inostranstvu, ako bude previse papirologije i taksi na kraju ce to kostati vise nego ta zemlja

Link to comment
58 minutes ago, pbg12345 said:

ujak hoce da proda neku zemlju u hrvatskoj

ispostavilo se da je majka vlasnik nekog dela (u katastru je upisan ujak 1/1, dok u vlasnickom listu imaju ti delovi)

majka je umrla pre nekoliko godina, u trenutku smrti nismo bili ni svesni da ima ikakav udel u toj zemlji, ostavinska rasprava je sprovedena bez da je iko to pominjao

 

sad bi valjda otac, sestra i ja trebali da se odricemo prava na to u korist ujaka da bi on to mogao prodati?

 

koji je najjednostavniji nacin da se to uradi, cilj je da ujak dodje u poziciju da sto jednostavnije proda to, kako otac i ja zivimo u srbiji, sestra u inostranstvu, ako bude previse papirologije i taksi na kraju ce to kostati vise nego ta zemlja

 

mislim da ovde nedostaje nekoliko informacija. recimo da li je majka državljanin Hrvatske ili Srbije, gde je majka umrla i da li su lica koja se pozivaju na nasleđe državljani Hrvatske (pretpostavljam da nisu, odnoso nagađam da niko od ukljičenih nije državljanin Hrvatske).

 

ako niko nije državljanin Hrvatske a nepokretnost koja je predmet nasleđivanja je u Hrvatskoj, onda svakako moraju da se konsultuju propisi Hrvatske o nasleđivanju nekretnina na teritoriji te države od strane stranih državljana. moguće je da se zahteva reciprocitet ili saglasnost nekog ministarstva u Hrvatskoj (pravde verovatno).

 

ne znam dal neko od kolega advokata/pravnika ovde je imao isustva sa ostavinama u Hrvatskoj, pa može nešto detaljnije da kaže. ili neko ima kontakt sa nekom adv. kancelarijuom iz Hrvatske.

 

ja mogu da probam da riljam po ljihovimpropisma, ali ne danas.

Link to comment

svi smo drzavljani hrvatske

svi sem sestre i drzavljani srbije

majka je umrla pre nekoliko godina ovde u srbiji

 

 

malopre sam saznao da razlog ujakove prodaje nije strah od oduzimanja imovine od strane hrvatske, vec zainteresovanost daljeg rodjaka da prisvoji tu uajkovu imovinu :isuse:

Link to comment

Mora da se sprovede ostavinski postupak u Hr. Nema prepreke da državljani Srbije nasleđe imovinu u Hrvatskoj. Imao sam iskustvo u porodici - sprovedena ostavina bez ikakvih problema uz punomoćje advokatu u Rijeci.

  • Hvala 1
Link to comment

odnosno raspravljanje naknadno pronadjene imovine.

treba vam adv u hrvatskoj.

sestra neka overi specijalno punomocje za davanje naslednicke izjave kojim ovlascuje tog advokata da u njeno ime i za njen racun da izjavu kojom se odrice svog naslednog dela u korist ujaka ili svoj deo ustupa ujaku, overa u ambasadi, konzulatu ili kod notara u inostranstvu. isto i i ti i cale kod nasih notara. sve se prevodi na hrvatski i stavlja se apostil pecat

  • Hvala 2
Link to comment
57 minutes ago, ultra plasticni said:

odnosno raspravljanje naknadno pronadjene imovine.

treba vam adv u hrvatskoj.

sestra neka overi specijalno punomocje za davanje naslednicke izjave kojim ovlascuje tog advokata da u njeno ime i za njen racun da izjavu kojom se odrice svog naslednog dela u korist ujaka ili svoj deo ustupa ujaku, overa u ambasadi, konzulatu ili kod notara u inostranstvu. isto i i ti i cale kod nasih notara. sve se prevodi na hrvatski i stavlja se apostil pecat

Mislim da za hrvatsku ne treba apostil

jer imamo medjudrzavni sporazum. 
 

edit: sad sam gledao, nije sud u Hr raspravljao naknadno nadjenu, već je vodio poseban ostavinski postupak za nepokretnosti u Hr, a u obrazloženju se pozvao i na rešenje iz Srbije.

Edited by Hamlet Strašni
  • +1 2
Link to comment

Nece moci da se odreknu u ujakovu korist jer ujak uopste ne ulazi u nasledni red vec ce se morati raditi odricanje na nekog iz trougla otac, brat, sestra pa taj ili da pokloni ujaku ili da potpise kao prodavac prodaju tom trecem licu sto je brze i jeftinije.

Sent from my M2101K7BNY using Tapatalk



  • +1 2
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...