Jump to content
IGNORED

Pitanje za pravnika


ordi

Recommended Posts

Pitanje ako je neko imao iskustva..

Oko kupovine stana, jel notar proverava sve oko stana.U smislu ima li tereta, da li je upisan u katastar itd...U smislu da li on radi isto sto i pravnik u agenciji za promet nekretnina?

I naravno ima li tu neke garancije tj. odgovornosti ako nesto krene po zlu...

Link to comment

Notaru moraš da odneseš novi list nepokretnosti a u njemu uvek piše da li ima tereta.

Tj. onaj ako ti prodaje tebi, kad se pojavite kod notara mora to da ima?

Link to comment

da li strani državljanin može da poseduje nekretninu u Srbiji?

 

da li srpski državljanin može da ne poseduje nekretninu (tj pre svega adresu) u Srbiji?

 

 

u slučaju izdavanja stana, kolika su prava stanodavca a kolika stanara?

(u smislu, ako mi neko kome izdam stan pravi sranja po stanu ili ne plaća ili slično, da li mogu da ga šutnem u nekom razumnom roku (tipa mesec, dva, tri), ili moram da dokazujem i premeravam ko je kome koliko šta, ili se vučem po sudovima  ili slično?)

Link to comment

da li strani državljanin može da poseduje nekretninu u Srbiji?

 

da li srpski državljanin može da ne poseduje nekretninu (tj pre svega adresu) u Srbiji?

 

 

u slučaju izdavanja stana, kolika su prava stanodavca a kolika stanara?

(u smislu, ako mi neko kome izdam stan pravi sranja po stanu ili ne plaća ili slično, da li mogu da ga šutnem u nekom razumnom roku (tipa mesec, dva, tri), ili moram da dokazujem i premeravam ko je kome koliko šta, ili se vučem po sudovima ili slično?)

Ukratko, ako,ga pustiš u stan ne možeš legalno da ga šutneš bez suda, i to se dne menja ni novim zakonom o stanovanju koliko,vidim

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment

Ovo se često povlači kao pitanje, pa jel bi moglo detaljnije oko onog drugog načina. Znači sačekamo kad stanar nije tu udjemo, promenimo bravu, popišemo stvari i odvezemo negde. On tada šta? tuži za samovlašće? provalu? neku štetu? zove policiju?  Kakve su realne posledice tj. šta je zaprećeno kao kazna za to?

Link to comment

Notaru moraš da odneseš novi list nepokretnosti a u njemu uvek piše da li ima tereta.

Sad pričao sa koleginicom prodala stan u 19-om, notar im za overu predugovora uzeo oko 19k, tj. ne njima nego kupcu ali ipak...
Link to comment

Stigao mi juce dopis opomene pred utuzenje i obavestenje o ustupljenom potrazivanju Parking servisa iz Leskovca. Pptrazivanje preuzela doo iz Beograda Direct factor doo u vlasnistvu adv. Simic Dejana iz BG. U januaru 2013. tadasnji ocev radnik je vozio moj auto i nije platio parking. Sada ovi traze da se u roku od tri dana plati 1100 din kazna sa kamatom plus 3000 din za opomenu plus troskovi dostave, sve zajedno oko 5500 din.

Moje pitanje je da li je po sredi zastareo slucaj pa je ovo app sistem ili stvarno mora da se plati? Pri kraju teksta prete i troskovima sudskog postupka od 25.000 din i svega nesto...

 

Slucajno poslato sa Tapatoka

Edited by vookela
Link to comment

Stigao mi juce dopis opomene pred utuzenje i obavestenje o ustupljenom potrazivanju Parking servisa iz Leskovca. Pptrazivanje preuzela doo iz Beograda Direct factor doo u vlasnistvu adv. Simic Dejana iz BG. U januaru 2013. tadasnji ocev radnik je vozio moj auto i nije platio parking. Sada ovi traze da se u roku od tri dana plati 1100 din kazna sa kamatom plus 3000 din za opomenu plus troskovi dostave, sve zajedno oko 5500 din.

Moje pitanje je da li je po sredi zastareo slucaj pa je ovo app sistem ili stvarno mora da se plati? Pri kraju teksta prete i troskovima sudskog postupka od 25.000 din i svega nesto...

 

Slucajno poslato sa Tapatoka

 

  • Na potraživanja JKP Parking servis koja se odnose na naplatu iznosa za korišćenje parking usluga primenjuje se rok zastarelosti koji iznosi godinu dana. (Presuda Višeg suda u Novom Sadu, Gž 1239/2015 od 2.2.2016. godine)
  • Potraživanja Javnog komunalnog preduzeća "Parking servis" po osnovu naloga za plaćanje doplatnih karata i opomena za plaćanje zastarevaju u jednogodišnjem roku zastarelosti koji se ceni za svaki pojedinačni nalog za plaćanje shodno odredbi člana 378. stav 1. tačka 1) Zakona o obligacionim odnosima.(Presuda Višeg suda u Beogradu, Gž 5271/2015 od 19.11.2015. godine)

Dakle, nema dileme nikakve, nemoj ovo da plaćaš, niti da im bilo šta pišeš ili odgovaraš u vezi sa tim, nemoj da ideš na bilo kakve razgovore i slično. Pazi samo da ti ne roknu izvršenje, jer tu moraš da reaguješ jako brzo, u roku od dan-dva. Kada pređe u parnicu onda možeš mirno da guslaš, na kraju će oni tebi platiti troškove.

 

Inače, etički je vrlo problematično da li advokat uopšte može da bude udeoničar u privrednom društvu. Primera radi, mi u našoj kancelariji imamo strogu zabranu da stičemo vlasništvo u bilo kom privrednom društvu, jer nas to može dovesti u sukob interesa. Možda bi mogla da ode neka prijava Komori u vezi sa ovim, ali verovatnoća je 99 % da od toga neće biti ništa.  

Edited by Ayatollah
Link to comment
Pazi samo da ti ne roknu izvršenje, jer tu moraš da reaguješ jako brzo, u roku od dan-dva. Kada pređe u parnicu onda možeš mirno da guslaš, na kraju će oni tebi platiti troškove.

 

Inače, etički je vrlo problematično da li advokat uopšte može da bude udeoničar u privrednom društvu. Primera radi, mi u našoj kancelariji imamo strogu zabranu da stičemo vlasništvo u bilo kom privrednom društvu, jer nas to može dovesti u sukob interesa. Možda bi mogla da ode neka prijava Komori u vezi sa ovim, ali verovatnoća je 99 % da od toga neće biti ništa. 

 

bold 1: Hoće, provereno.

 

bold 2: :)

Link to comment

Hvala. Pojasni mi molim te postupak izvrsenja, kako bi to izgledalo ako bi oni to pokrenuli-rok za odgovor i sl. ?

 

Slucajno poslato sa Tapatoka

 

Obzirom da je ovo potraživanje iz komunalne delatnosti, poverilac će uputiti predlog za dozvolu izvršenja privatnom izvršitelju, koji će ti poslati rešenje o izvršenju (vodi računa da li je adresa na kojoj si prijavljen i ona na kojoj stvarno živiš, kao i da li ima nekog da primi to rešenje). Kada dobiješ rešenje imaš rok od 8 dana da protiv njega izjaviš prigovor nadležnom sudu, koji će po prigovoru odlučivati. Obzirom da je ovde sudska praksa jasna, on bi trebao da ukine rešenje izvršitelja i da predmet dostavi parničnom odeljenju nadležnog suda.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...