Jump to content
IGNORED

Pitanje za pravnika


ordi

Recommended Posts

Prvo taj blizak uvek moze da te zajebe. Drugo, taj drugi mora da sastavlja ugovor o poklonu. Kada on kupi morace ta plati porez na prenos apsolutnih prava, moraces to onda i ti. Takodje, morace da se plati i porez na kapitalnu dobit, bez obzira na to sto je poklon. U tom slucaju poreska uprava radi procenu. Porez se ne placa samo ako je najblizi srodnik, otac ili majka.

Link to comment

Nece platiti taj 2,5% porez u prvom slucaju jer kad uzimas nov stan direktno od investitora to se ne placa. Ja kad kupujem od nje potom placam,da, taj trosak zaboravih.

Ovo pores na kapit.dobit nisam znala..ne znam kolki je.opet mozes biti usteda bar 1500e.

Stvar je da taj neko posle ako kupuje nece imati povrat pdv-a jer bi sad to ispucao.

Hmm..hvala, shit je sto te ujebu na ostavinskoj raspravi I dobijes Sta ti zakonom pripada ,ne mozes se odreci svog dela nasledstva ako ne uplatis nesto vazdan..tako da NPR s nasledjenom 1/8 neceg u vlasnistvu nemas uslov za povratak pdva

Edited by InvisibleLight
Link to comment

Za ostavinu; kako mislis nemas? Nakon ostavine si se uknjizila?

 

Za celu ovu malverzaciju gore, neko bi bas morao da te voli i da je mnogo dobar covek. A i pored svega toga, poteskoce bi samo izvirale.

Edited by Godfrey
Link to comment

Ma nemam pojma, vodi se taj jedan deo nasledstva na meni i zato nemam pravo na povrat pdv ako kupujem stan

 

Voli me :D bratova zena, i njima je zbog njih, ugl.bi njima isle pare..

Edited by InvisibleLight
Link to comment

Porez na kapitalnu dobit se računa na razliku u kupovnoj i prodajnoj ceni nekretnine ako je između kupovine i prodaje prošlo manje od 10 godina. U slučaju poklona poreska radi procenu. Možda procene i manje nego što je plaćeno mada teško. Zaporavio sam kolika je poreska stopa za kapitalnu dobit, mislim 10% ili 15%.

Link to comment

Ja sam "razmatrao" takve neke kreacije i došao do zaključka se ovako na sitno ne isplati....

Nego ovo za kapitalnu dobit jel se uzima cena koju su odrezali pri kupovini oni, na osnovu koje je razrezan porez?

 

....shit has hit the fan...

Link to comment

Uzimala se do 2013. kad je izmenjen zakon. Tad su bili u obavezi da kao nabavnu računaju njihovu procenjenu kod utvrđivanja poreza na prenos apsolutnih prava, prilikom kupovine.

 

Sad je ta obaveza brisana, pa može da se utvrđuje nabavna i u postupku za kapitalnu dobit.

 

via CZ-M53 TT

Link to comment

Uzimala se do 2013. kad je izmenjen zakon. Tad su bili u obavezi da kao nabavnu računaju njihovu procenjenu kod utvrđivanja poreza na prenos apsolutnih prava, prilikom kupovine.

 

Sad je ta obaveza brisana, pa može da se utvrđuje nabavna i u postupku za kapitalnu dobit.

 

via CZ-M53 TT

Drugim rečima, mogu da rade kako im odgovara...

Nego ta kapitalna dobit to se utvrđuje kad prodaješ stan koji si kupio pre recimo 6 godina...

Jel utiče šta radiš dalje sa tim parama, ili...

EDIT:

Sad se setih ima valjda rok od 90 dana ako kupuješ stan ka "rešavanje stambenog pitanja"....

Edited by Frank Pembleton
Link to comment

Ne, ne, nije cela prica isplativa.

A da ne mrdamo dalje od finansijskog aspekta.

Isplativo skriz

Ide pores na kupoprodajni ugovor 2,5% od vrednosti kad kypim Stan od snaje ( a ona dobije povrat 10% pdv-a)

Sve Sam ispitala kod drugarice iz poreske uprave, kaze da IMA dosta ljudi koji na taj nacin postupe..neki doveli babu od 80 god da kupi I dobije povrat pdv-a,pa posle od nje kupilu, uz 2,5% poreza..

Jos mi rece drugarica da je I na ugovor o poklonu porez isto 2,5%, Al da je bolje ici na kupoprodajni.

Link to comment

Invisible,

Postoje odredjeni uslovi za povracaj. Ako je stan recimo od 90m2 racunaj da postoje ogranicenja za povracaj, tj ti neces da dobijes povracaj na svih 90m2. Mozes, ali uslovi.

Ta snaja ima muza.

Takodje, ako taj stan vredi 60k eura, ti moras da imas 120k eura, za ovu tvoju kombinaciju, kako si je objasnila.

Papirologija je takodje sumanuta.

Edited by Godfrey
Link to comment

E jbg, meni objasnili ovako kako navedoh

Povrat pdv-a nam 3100 evra, a za prenos s nje na mene dacemo 2xnotaru I 850e za prenos vlasnistva.

Usteda oko 2000e, e sad mozda he to nekom malo..

Javim ishod..

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...