Jump to content
IGNORED

Pitanje za pravnika


ordi

Recommended Posts

Treba mi savet za plaćanje infostana.

 

Ako već plaćate tako, plaćaj uplatnicom/nalogom u banci ili pošti i za svrhu uplate obavezno piši za koji mesec plaćaš račun.

Link to comment
  • 2 weeks later...

Jel zna neko ovako "iz glave" da mi kaže jel tačno da poslodavac nije obavezan da daje dnevnice za put u inostranstvo?Tj. jel može on to da ukine tek tako?Pitao neke i kažu da sad sve može ????

P. S. : Neki forumaši će znati što pitam ;)

 

Poslato sa WC šolje by BVK

Link to comment

Treba mi savet za plaćanje infostana.

 

racun za infostan je na ime, ne na stan. ne postoji nacin da namirite tastov dug, osim da platite sve. prebacite racun za infostan na novo ime, a njemu ostavite da se bakce s dugovima. 

Link to comment

Jel zna neko ovako "iz glave" da mi kaže jel tačno da poslodavac nije obavezan da daje dnevnice za put u inostranstvo?Tj. jel može on to da ukine tek tako?Pitao neke i kažu da sad sve može ????

P. S. : Neki forumaši će znati što pitam ;)

 

Poslato sa WC šolje by BVK

Po novom zakonu je tako
Link to comment

Meni su prebacili račun za infostan sa imena mog pokojnog pradede ujaka na koga se vodio stan na ime nelegalnog stanara koga sam sudski izbacio iz stana. Odneo sam im izvod iz zemljušnih knjiga u kojima se majka i ujak vode kao vlasnici i zapisnik sudskog izvršitelja o iseljenju iz stana.

 

Račun je prebačen na ime izbačene, a mi smo dobili čist račun za infostan na ime moje majke. Ujak je dao saglasnost jer račun može samo na jedno ime.

Link to comment

^^Paaaa, i jeste i nije. Zakon o radu (čl.118.st.1.tač.3.) i dalje govori o pravu na naknadu troškova za službeni put u inostranstvo. E sad, tu je bitna struktura troškova, a ona se sada definiše internim aktima firme (pravilnikom o radu ili posebnim pravilnikom o službenim putovanjima, zavisi koja firma koju politiku vodi).

 

Pod troškovima službenog putovanja u inostranstvo podrazumevaju se obično dve grupe troškova:

a) troškovi prevoza do mesta odredišta i povratka u polazno mesto (prevoz), troškovi smeštaja (hotel), troškovi upotrebe telefona itd.

b) troškovi ishrane i lokalnog (gradskog) prevoza tj. "dnevnica".

 

Ono što je razlika u odnosu na ranije važeće propise je to što se više na pravo na naknadu troškova za službeni put u inostranstvo ne primenjuje Uredba o naknadi troškova i otpremnini državnih službenika i nameštenika, koja se shodno ranijoj odredbi čl.118.st.1.tač.3. ZOR (za vreme provedeno na službenom putu u inostranstvu, najmanje u visini utvrđenoj posebnim propisima), supsidijarno primenjivala i na radnike preduzeća i ustanova.

 

Dakle, poslodavac više nema obavezu da naknadu troškova za službeno putovanje isplaćuje u visini i obimu koji je definisan tom uredbom, tj. nema obavezu da isplaćuje i troškove prevoza i smeštaja i famozne dnevnice u visini utvrđenoj tom uredbom, kumulativno. Ali troškove putovanja i smeštaja svakako mora pokriti.

Link to comment

Hvala!

Tako nekako sam i dobio prvo obaveštenje ali mi izvor rekao da nije 100% siguran. Još spominjao i slobodu poslodavca da uređuje po svojoj volji ako sindikati nisu rešili kolektivnim ugovorom :'(

 

Poslato sa WC šolje by BVK

Edited by Frank Pembleton
Link to comment

Još spominjao i slobodu poslodavca da uređuje po svojoj volji ako sindikati nisu rešili kolektivnim ugovorom :'(

 

Pa to je u suštini to, ZOR kaže da radnik ima pravo na naknadu troškova u skladu sa opštim aktom i ugovorom o radu (standardna floskula), a taj opšti akt mogu biti kolektivni ugovor kod poslodavca, pravilnik o radu (ako prvi nije zaključen) ili poseban pravilnik o službenim putovanjima (viđao sam i to ponegde).

 

Sad će verovatno firma davati dnevnicu za klopu u McDonald's-u, nema više luksuziranja :(

Link to comment

racun za infostan je na ime, ne na stan.

 

;) Beware of this ˇˇ

 

 

UREDBA O USLOVIMA ISPORUKE I SNABDEVANJA ELEKTRIČNOM ENERGIJOM ("Sl. glasnik RS", br. 63/2013)

Član 62

Krajnji kupac je dužan da operatoru sistema i snabdevaču, odnosno javnom snabdevaču, prijavi promene vlasništva ili promene u vezi sa pravom korišćenja, promenom imena, promenom poslovnog imena odnosno promenom naziva, promenom namene potrošnje električne energije, statusnim promenama i drugim promenama nastalim posle zaključenja ugovora o prodaji električne energije, odnosno ugovora o pristupu sistemu najkasnije u roku od 15 dana od dana nastale promene.

 

Prijava iz stava 1. ovog člana u slučaju promene koja zahteva zaključenje novog ugovora o prodaji električne energije ne može se podneti za objekat u kojem je izvršena obustava isporuke električne energije, dok se ne otklone razlozi za obustavu.

 

U slučaju promene koja zahteva zaključenje novog ugovora o prodaji električne energije, krajnji kupac je dužan da uz prijavu iz stava 1. ovog člana priloži odgovarajuće dokaze: overen kupoprodajni ugovor, ugovor o zakupu, rešenje o nasleđivanju, izvod iz registra privrednih subjekata, prijavu - odjavu prebivališta, a u slučaju drugih promena, odgovarajuće druge dokaze kojim se potvrđuje nastala promena, a operator sistema je dužan da očita brojila električne energije u roku od tri dana od dana prijema prijave i dostavi očitane podatke snabdevaču, odnosno javnom snabdevaču.

 

Krajnji kupac koji ima zaključen ugovor o potpunom snabdevanju o promenama iz stava 1. ovog člana obaveštava samo snabdevača, odnosno javnog snabdevača, koji o tim promenama obaveštava operatora sistema.

 

U slučaju da se sa novim vlasnikom objekta ne zaključi ugovor o prodaji električne energije, odnosno ugovor o pristupu sistemu, sa danom očitavanja stanja na brojilu električne energije, operator sistema će obustaviti isporuku električne energije na tom mernom mestu.

 

Ukoliko novi vlasnik podnese dokaze o promeni vlasništva na objektu i dokaz o izmirenju računa na ime obaveza do dana očitavanja stanja na brojilu električne energije, može da zaključi ugovor o prodaji i ugovor o pristupu sistemu.

 

Ako neko kupuje/nasleđuje/razmenjuje/dobija na poklon stan ili kuću, neka prvo proveri da li je prethodni vlasnik izmirio sve pa makar bili i zastareli dugovi, jer ED neće prihvatiti da prenese brojilo dok se dug do dinara ne izmiri. A s druge strane VKS ne dozvoljava tužbe za utvrđenje da je dug zastareo.

 

Uredba je malo neustavna, ali dok ne padne tako je kako je.

Edited by Tribun_Populi
Link to comment

Monopol je monopol, a ovaj još država štiti i sudski i normativno.

 

Imao sam slučaj gde je čovek kupio stan, imao "čist" račun prilikom kupoprodaje, podneo zahtev za prenos brojila i zaključenje ugovora, oni ga odbili sa obrazloženjem da prethodni vlasnik ima dug od ko zna kad za koji je zaključio sporazum o reprogramu ali ga nije isplatio. Što je još gore, oni zastarele dugove i one za koje su nekada podneli tužbu/izvršenje rasknjiže na poseban konto i ne prikazuju na mesečnom računu, tako da novi vlasnik ukoliko ne ode i ne proveri sam ne može znati da li dug postoji ili ne.

 

Ovo je žickanje, pokušaj da se od novih vlasnika prilikom kupoprodaje naplati zastareli dug, jer ako saznaju za promenu vlasništva po ovome imaju pravo da obustave isporuku.

 

edit: uredba je, rekoh, neustavna, jer je u direktnoj suprotnosti sa odredbama Zakona o zaštiti potrošača, ali 'ajd sad...

Edited by Tribun_Populi
Link to comment

Pa to je čudno da treća osoba može da ima konsekvence zbog duga koji je između nekoga i EDBa?

 

Ne bi trebalo da je tako, ali eto, dešava se... u poslednje vreme često. <_<

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...