Jump to content
IGNORED

Pitanje za pravnika


ordi

Recommended Posts

Biće tu ozbiljnih izmena, radi se kompletno nov zakon, trenutno je u fazi nacrta na javnoj raspravi još mesec dana.

 

Upravo je jedan od ključnih problema zaštita dužnika u postupku pred izvršiteljima.

Link to comment

Ma kakva zastita duznika, koliko sam ja cuo izvrsiteljima ce dati iskljucivu nadleznost za naplatu sudskih taksi (?) i troskova i to bez predujma troskova od strane poverioca. Kakvo ce to otimanje da bude.

Edited by Uskebasi
Link to comment

Biće tu ozbiljnih izmena, radi se kompletno nov zakon, trenutno je u fazi nacrta na javnoj raspravi još mesec dana.

 

Upravo je jedan od ključnih problema zaštita dužnika u postupku pred izvršiteljima.

 

Ma kakva zastita duznika, koliko sam ja cuo izvrsiteljima ce dati iskljucivu nadleznost za naplatu sudskih taksi (?) i troskova i to bez predujma troskova od strane poverioca. Kakvo ce to otimanje da bude.

I naplata poreza će da im dopadne, kako stvari stoje...

 

I inače, novi zakon je jeziv iz ugla poverioca, pre svega... Tehnički, biće gotovo nemoguće bilo šta naplatiti jer će u svakom koraku moći da se uloži žalba, koju će sud razmatrati... Takođe, izvršitelj neće moći svoje troškove da naplati bez odluke suda...

 

A susdovi su, kao što znamo, u zemlji Srbiji izuzetno efikasni...

Link to comment

Drugar zakljucio ugovor sa exe.net internet provajderom na dve godine. U ugovoru stojalo da mora da se javi najkasnije mesec dana pre isteka i da im kaze da otkazuje a ako se ne javi ugovor se automatski produzava na jos dve godine. Njemu je rok istekao 20. aprila a on im 26. poslao mejl medjutim oni mu rekli da mora da nastavi novi ugovor. Ima li nekog nacina da raskine ugovor obzirom da novih dve godine nije pocelo teci?

Link to comment

Ma kakva zastita duznika, koliko sam ja cuo izvrsiteljima ce dati iskljucivu nadleznost za naplatu sudskih taksi (?) i troskova i to bez predujma troskova od strane poverioca. Kakvo ce to otimanje da bude.

 

Da, to je onaj famozni novi model za bolju naplatu taksi koji je Selaković pominjao u jeku štrajka, šatro to valjda nešto od Makedonaca prepisano.

 

Tehnički, biće gotovo nemoguće bilo šta naplatiti jer će u svakom koraku moći da se uloži žalba, koju će sud razmatrati... Takođe, izvršitelj neće moći svoje troškove da naplati bez odluke suda...

 

Odakle ovo? Ono što sam ja čitao nije baš tako drastično, manje-više su dosadašnji prigovor prekrstili u žalbu i produžili (vratili) rok na 8 dana.

Link to comment
  • 2 weeks later...

Možda je pitano ranije ali ko da kopa odpočetka.

Dakle: četiri lica ravnopravno su nasledila nekretninu(vikendicu) i sad neki od njih žele to da prodaju a neki ne. Kako ovi koji žele da se nekretnina proda mogu to da ostvare tj. da dođu do novca?

Link to comment

Prodaja udela, ili prodaja cele nekretnine nakon sto sud u vanparnicnom postupku utvrdi da nije fizicki deljivo.

Edited by Uskebasi
Link to comment

Prodaja udela, ili prodaja cele nekretnine nakon sto sud u vanparnicnom postupku utvrdi da nije fizicki deljivo.

Jel to znači da onaj "koji hoće" treba da pokrene postupak i recimo traži da "oni koji neće da prodaju" njemu isplate njegov deo u zamenu za vlasništvo nad parcetom?

Izvinte ako lupetam.

Link to comment

Pa to bi bilo najbolje. Da se dovede veštak da proceni vrednost nepokretnosti i onda se prema udelu odredi koliko ciji udeo vredi. Potom mogu ovi što hoće da prodaju da pozovu ove što neće da otkupe njihov deo.  Ako neće da otkupe onda se ide na sud i tu se vrši prodaja najboljem ponuđaču. Sa tim šro suvlasnici imaju pravo da se izjasne da li kupuju po toj ceni. Međutim sudska prodaja je problematična jer košta. Tako da je bolje da se dođe do nekakvog dogovara između suvlasnika da se ne bacaju pare.

Link to comment

Prodaja udela, ili prodaja cele nekretnine nakon sto sud u vanparnicnom postupku utvrdi da nije fizicki deljivo.

Nije mi ovo najjasnije. Kako pokrenuti taj vanparnični postupak kod suda da nekretnina nije fizički deljiva? Kod kog suda? Da li ako sud utvrdi da je nekretnina nedeljiva, kao što i jeste, mogu odmah da odem kod agenta i dam da se prodaje bez obzira što neko od naslednika ne želi da se proda?Koji je uobičajeni rok suda da utvrdi nedeljivost nekretnine i koliko to košta?

Hvala. 

Link to comment

Jel to znači da onaj "koji hoće" treba da pokrene postupak i recimo traži da "oni koji neće da prodaju" njemu isplate njegov deo u zamenu za vlasništvo nad parcetom?

Izvinte ako lupetam.

 

 

Pa to bi bilo najbolje. Da se dovede veštak da proceni vrednost nepokretnosti i onda se prema udelu odredi koliko ciji udeo vredi. Potom mogu ovi što hoće da prodaju da pozovu ove što neće da otkupe njihov deo.  Ako neće da otkupe onda se ide na sud i tu se vrši prodaja najboljem ponuđaču. Sa tim šro suvlasnici imaju pravo da se izjasne da li kupuju po toj ceni. Međutim sudska prodaja je problematična jer košta. Tako da je bolje da se dođe do nekakvog dogovara između suvlasnika da se ne bacaju pare.

Pa poenta je da naselednici teško da mogu da se dogovore oko bilo čega tako da je sudski put verovatno jedino rešenje. Pored toga ovi što neće da prodaju nemaju para da otkupa udeo ovih koji hoće da prodaju,čak i kad bi hteli to da otkupe. Oni jednostavno žele to da koriste kad im odgovara. Tu se neminovno javljaju problemi oko plaćanja troškova održavanja, poreza itd. da dalje ne širim.

Dakle kako ih staviti pred svršen čin, pravnim putem i doći do novca?

Link to comment

Nije mi ovo najjasnije. Kako pokrenuti taj vanparnični postupak kod suda da nekretnina nije fizički deljiva? Kod kog suda? Da li ako sud utvrdi da je nekretnina nedeljiva, kao što i jeste, mogu odmah da odem kod agenta i dam da se prodaje bez obzira što neko od naslednika ne želi da se proda?Koji je uobičajeni rok suda da utvrdi nedeljivost nekretnine i koliko to košta?

Hvala. 

 

Podnesete zahtev za deobu stvari osnovnom sudu u mestu gde se nepokretnost nalazi (ili koji nadležan za to mesto), sud odredi veštačenje veštaka građevinske struke, on da mišljenje da se nepokretnost ne može fizički podeliti, sud odredi civilnu deobu i da oglas za prodaju nepokretnosti, zakaže se javna prodaja, proda se najboljem ponuđaču (ako bilo ko dođe). Ne možeš da sam odeš kod agenta i daš nekretninu na prodaju kad se odredi civilna deoba, celu prodaju radi sud, čak se i cena uplaćuje u depozit suda i isplaćuje na osnovu rešenja suda. Sve ovo, naravno, finansirate sami, direktno ili preko suda - od advokata koji će vam napraviti predlog, preko veštaka, do objavljivanja oglasa. Trajaće barem godinu dana, i koštaće barem soma evra.

 

Gledajte da se ipak dogovorite, cena koja se dobija obično bude manja nego u redovnoj prodaji + postoje dodatni troškovi.

Link to comment

Odnosno, ako cena bude dovoljno niža u odnosu na tržišnu, isplati se da na civilnoj podeli insistira onaj koji bi hteo da zadrži nepokretnost jer će mu manje para trebati da isplati suvlasnike. Ako tu cenu ne prevaziđu troškovi postupka.

Link to comment

Ako roditelj pokloni detetu stan koji se sve troškovi plaćaju (ima li neki drugi način da se prebaci vlasništvo nad stanom) ? Isto to u obrnutom smeru ?

 

Možda nije za ovu temu, ali koliko je komplikovana i smarajuća procedura da se prebaci hipoteka sa jednog stana na drugi ? U suštini, moji i ja imamo neku ideju da menjamo stanove, s tim što je moj stan pod hipotekom, pa me zanima koje su tu mogućnosti...

Edited by Lezilebovich
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...