Jump to content
IGNORED

Pitanje za pravnika


ordi

Recommended Posts

Podnesete zahtev za deobu stvari osnovnom sudu u mestu gde se nepokretnost nalazi (ili koji nadležan za to mesto), sud odredi veštačenje veštaka građevinske struke, on da mišljenje da se nepokretnost ne može fizički podeliti, sud odredi civilnu deobu i da oglas za prodaju nepokretnosti, zakaže se javna prodaja, proda se najboljem ponuđaču (ako bilo ko dođe). Ne možeš da sam odeš kod agenta i daš nekretninu na prodaju kad se odredi civilna deoba, celu prodaju radi sud, čak se i cena uplaćuje u depozit suda i isplaćuje na osnovu rešenja suda. Sve ovo, naravno, finansirate sami, direktno ili preko suda - od advokata koji će vam napraviti predlog, preko veštaka, do objavljivanja oglasa. Trajaće barem godinu dana, i koštaće barem soma evra.

 

Gledajte da se ipak dogovorite, cena koja se dobija obično bude manja nego u redovnoj prodaji + postoje dodatni troškovi.

Hvala ovo je jasno i lepo je nacrtan put kojim treba ići. Što se tiče dogovora on je nemoguć pošto kao što sam rekao ne žele svi da prodaju već žele da koriste ali da ne plaćaju troškove. Ja kad sam rekao da se to proda još pre 6-7 godina cena je bila dvostruko veća nego sada. Ne ponašaju se svi ljudi racionalno tj. ima tu inata i drugih ludila pa mi treba način da se to završi na legalan način uprkos želji ostalih naslednika.

Link to comment

Ako roditelj pokloni detetu stan koji se sve troškovi plaćaju (ima li neki drugi način da se prebaci vlasništvo nad stanom) ? Isto to u obrnutom smeru ?

 

Možda nije za ovu temu, ali koliko je komplikovana i smarajuća procedura da se prebaci hipoteka sa jednog stana na drugi ? U suštini, moji i ja imamo neku ideju da menjamo stanove, s tim što je moj stan pod hipotekom, pa me zanima koje su tu mogućnosti...

 

Ako se dobro secam, kod poklona od najblizeg srodnika se ne placa porez na poklon.

 

Sto se hipoteke tice, to zavisi od banke ali mislim da uglavnom nema problema. Njih zanima samo da zadrze kolateralu. naravno sve troskove oko procene vrednosti i slicno placas ti.

Link to comment

Hvala ovo je jasno i lepo je nacrtan put kojim treba ići. Što se tiče dogovora on je nemoguć pošto kao što sam rekao ne žele svi da prodaju već žele da koriste ali da ne plaćaju troškove. Ja kad sam rekao da se to proda još pre 6-7 godina cena je bila dvostruko veća nego sada. Ne ponašaju se svi ljudi racionalno tj. ima tu inata i drugih ludila pa mi treba način da se to završi na legalan način uprkos želji ostalih naslednika.

Sve zavisi da li nameravas da zadrzis nepokretnost, tj. da otkupis udele od ostalih suvlasnika. Ako imas novca za to, onda ti nije lose da ide sudskom prodajom jer se po pravilu proda za 30% procenjene vrednosti (osim ako nije neka ekskluzivna lokacija). Onda ti se isplati da ides na prodaju preko suda i otkupis sve udele. Ne bih ti savetovao da pokreces postupak ako ne nameravas da zadrzis nepokretnost, jer ces finansijski lose proci (troskovi + manja vrednost za koju se prodaje).

Uvek mozete da prodate i bez suda, a onda da podelite novac, ali tu je neophodna saglasnost svih suvlasnika, sto ako sam razumeo kod tebe nije slucaj.

U svakom slucaju bi trebao da pokrenes vanparnicni postupak da se utvrdi da nepokretnost nije deljiva, jer taj postupak ume da potraje, narocito ako neko od ucesnika nije zainteresovan da se sprovede deoba.

Edited by Uskebasi
Link to comment

hitno

 

gdje mogu da nadjem obrazac tipske izjave 2 svjedoka (potrebna je za ostvarivanje porodicne penzije a tice se svjedocenja o bracnoj zajednici i izdrzavanju)

Edited by morgana
Link to comment

Koja je procedura kod sudskih licitacija?

Na prvoj licitaciji početna cena je 60% procenjene vrednosti, na drugoj 30%.

Šta se dešava ako se predmet ne proda ni na drugoj?

Link to comment

Шта мисле колеге правници и други. Да ли је рачун кој би стамбена зграда издала власнику стана на име обавезног доприноса за текуће одржавање веродостојна исправа која би била погодна за извршење? 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...