Jump to content
IGNORED

Sirevi


Musharaf

Recommended Posts

Mesec dana posle termometra narucih i mleko za sutra :)

 

Citric acid bi bio limuntus? Oni stavljaju neke renet tablete a koliko vidim i nasi stave samo malo sirista (pola ili cak cetvrt kasicice)

 

Stvarno tako malo treba da stavim na 4L mleka?

Edited by katamaran
Link to comment

Na flasi od sirista kaze dve kasike na 15L mleka. Ja pravim od 4 pa sam stavio otprilike jednu kasicicu.

 

edit: uspeo sam da se zeznem...

 

Zagrejao sam ga na sporetu na 30-ak i dodao siriste i pustio ga 5 minuta. Za to vreme je trebalo da pocne da se zgrusava al je meni ostalo tecno pa sam pametno dodao jos jednom istu kolicinu sirista samo ovaj put bez razblazivanja vodom.

 

Posle sam skontao gde je najverovatnije problem. Ono se verovatno zgrusava kako se hladi a meni je posle 5 minuta na stolu bilo bikvalno iste temperature ko kad sam ga skinuo sa sporeta. Jedan od najtoplijih dana u godini verovatno nije najbolji izbor za prvi sir

 

hqdefault.jpg

Edited by katamaran
Link to comment

Uspelo pravljenje al mislim da sam dobio bar duplo manje sira od nje. Sigurno zbog ovog problema sa zgrusavanjem.

 

U sustini je ceo proces prilicno lak al sam razocaran dobijenom kolicinom. Probacu jos jednom kad bude malo hladniji dan.

Link to comment

Ne verujem. Kupio sam od zene koja inace ima odlican sir a deluje mi masno. Naravno da uvek postoji mogucnost da je sunula vode al mislim da nije u tom fazonu. Posebno sto sam prvi put uzeo a ideja je da uzimam redovno.

 

Najverovatnije je bilo problematicno zgrusavanje zbog previsoke temperature. Proces je krenuo kako treba tek kad sam poceo da hladim serpu skinutu sa sporeta.

 

Po nekom internet tekstu od te kolicine mleka trebalo je da dobijem oko 590g mocarele a mislim da mi je ispalo oko 300-350.

Link to comment
  • 5 weeks later...

moje iskustvo je drukcije a cesto ga nabavljam, otprilike jednom godisnje po par kila pa deo zamrznem a deo trosim polako.

 

dobar sir iz mijeha moze da stoji bez zamrzavanja najmanje mesec dana ako ne i vise. idealno ga je drzati u papiru (malo debljem) u mracnom i hladnom. moze naravno i u kutiji u frizideru al u papiru je bolje. moze i da se zamrzne ako imas vise pa onda odmrznes i opet u papir. izdrzljiv je taj sir, cak ga ja najvise volim kad se malo prosushi i vise zgrudva i bude zvakastiji, lici na parmezan. ja ga cesto koristim umesto parmezana u pasti i rizotu, bude super.  

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...