Jump to content
IGNORED

gps navigacija


Al-Khwarizmi

Recommended Posts

  • Replies 419
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • copkillah

    25

  • Yoyogi

    24

  • renne

    24

  • katamaran

    21

ok to je vec razumljivije, ali svejedno ne znam koliko ima smisla gomilati gedžete. čak i da je skuplja varijanta kartica + dodatna mapa, ja bih se pre odlučio za jedan garmin.zapravo i taj jedan je višak, kad sve možeš da imaš na telefonu - instaliraš garmin aplikaciju kupšiš mape i imaš sve u džepu sve vreme. a baterija, zavisi od telefona, drži barem malo više od ta dva sata. mape su iste, tako da ne vidim zašto bi bilo ko kupovao poseban uredjaj za navigaciju...
2010. sam uzeo uz rentacar i GPS na Souvarnabhumi airport, Bangkok. Nije bio Garmin, neki drugi, ne secam se koji. Nismo mogli da nadjemo na aerodromu nasu adresu i zgradu (nova). Isli smo po zeninim instrukcijama. Sutradan sam kupio taj Garmin u Thai, onaj koji je dosao sa kolima sam stavio u glove box. Taj koji je dosao sa kolima je bio vrlo un-intuitive, pravo smece.Garmin je znao sve, sada jos ima i upamcene lokacije koje mi trebaju. Kad idem u Thai, nosim ga sa sobom. Jedan gadget, kao da nikada nisam video ni jedan drugi.Mape nisu sve iste, zavisi odakle se nabavljaju i koliko kostaju. Garmin radi samo to, zato mu verujem. U privatnim avionima (Cessna, npr) je Garmin navigacija. On uvek ima na mapi, bez obzira kako nekad pokusa da me vodi pogresnom rutom.Za napajanje, ne znam na sta mislis, obican GPS ide u utikac za upaljac u kolima i tu nema veze baterija (koja inace postoji u njemu). Edited by Yoyogi
Link to comment
ok to je vec razumljivije, ali svejedno ne znam koliko ima smisla gomilati gedžete. čak i da je skuplja varijanta kartica + dodatna mapa, ja bih se pre odlučio za jedan garmin.zapravo i taj jedan je višak, kad sve možeš da imaš na telefonu - instaliraš garmin aplikaciju kupšiš mape i imaš sve u džepu sve vreme. a baterija, zavisi od telefona, drži barem malo više od ta dva sata. mape su iste, tako da ne vidim zašto bi bilo ko kupovao poseban uredjaj za navigaciju...
kao da si napisao da na telefonu imas foto kameru tako da ti uoste ne treba 'poseban uredjaj za fotografisanje'.pitanje je samo koliko cesto nesto koristis, za sta ti treba i sta od uredjaja ocekujes.
Link to comment
Kad mi se vec ne skidas sa q, evo ti jos jedan zguz.Sta si mislio, iz mentaliteta volovskih zaprega, da nesto budzim i muvam da bih preko skupog uredjaja gledao (kao vozac) iTunes filmove a putnici se nagli sa zadnjeg sedista da vide film na malom GPS ekranu?gpsscreen01.jpg
Vrlo si kontroverzan. Ti si taj koji kaže da taj ugrađeni GPS (a ne multimedijalni) sistem vredi 5000 evra ( :lol: ) ali da ga koristiš da puštaš iPod. Inače, sličica koju si okačio ukazuje na to da ga za to i koristiš - nigde ja tu ne vidim odvojeni sistem multitaskinga gde ti prikazuje filmić na gornjem ekranu, a na ekranu GPSa mapu. Naprotiv. Dakle, lupio si nešto, i potom izneo dokaz da je bilo baš tako. Dok ne vidim fotografiju sa filmićem na gornjem ekranu i mapom na GPS ekranu, džaba ti sve - jer je to upravo način na koji tvrdiš da koristiš auto. Koliko ja vidim sa ove slike, ti gledaš crtać (i to američki, umesto da kao čovek gledaš anime) na manjem, a deca na većem ekranu. To nije sasvim u redu, lako ćeš se uljuljkati u bezbednost velike zaprege koju voziš.
Vidi se i Garmin zakacen na prednje staklo. Kako bih zakacio nesto sto nije samo po sebi GPS da stabilno stoji i uvek okrenuto na pravu stranu?
Vrlo lako. Postoje odgovarajuća ležišta za različite uređaje i svaki taj cradle može da odgovara za jedan tip uređaja, ili da bude univerzalan. To se kupi, i potom zalepi za staklo, pa obezbeđuje ležište za pravilno i stabilno funkcionisanje. Da bude okrenuto na pravu stranu, postavi ga tako da gledaš u ekran, a ne u poleđinu uređaja. Pitaj još nešto ako te interesuje.
Garmin radi samo to, zato mu verujem. U privatnim avionima (Cessna, npr) je Garmin navigacija.
I, kolika je vrednost Garmina i njegove prodaje naspram konkurencije i naspram kompletnog tržišta GPS navigacija, koje se uglavnom kreće ka mobilnim telefonima? Nisam primetio da si isti kriterijum koristio i za Bentli (koji je navodno takav i takav jer je prodao 12 automobila), već si tu koristio podatke sa mass tržišta, iako je Bentli specijalizovan za proizvodnju ultra-luksuznih vozila i radi samo to, samo mu ne veruješ. Da li to znači da veruješ samo kompanijama koje prave nešto što je u skladu sa tvojim potrebama? Šta ako ti sutra zatreba odeća za golf, najednom LaCoste neće biti dovoljno dobar kao firma?Takođe, nemoj sletati na autoput dok budeš vozio Cesnu. To nosi sa sobom određeni rizik od ometanja saobraćaja, a prema poslednjim istraživanjima, može dovesti i do sudara i oštećenja vozila. Oh, bugger, verovatno GPS navigacija za avione i automobile predstavlja potpuno odvojeno tržište, mada ko zna, možda sam se istripovao. Ispitaj ti to podrobno, ali nam javi rezultate, da znamo šta su ti rekli.
Link to comment

Nokia C5,uveliko prevazidjen model..sa Garminom koji je "kupljen" na netu. Skinuo komplet kartu Evrope,sljaka kao satic. Posebno lepo iznenadjenje je mapa Srbije u kojoj su i sela lepo obelezena sa sve imenima ulica. Kada sam preko ne treba mi roaming,stavim fon na offline i sacekam koji minut da uhvati signal i picim. Sve dok ne udjem u lift ili odem u podzemnu zeleznicu nema da brinem. E sad,tako rade Srbi sirotinja..ostali mogu i drugacije.

Link to comment
Nemam sta da ti kazem. Zivot ide kako ide, ti se vezuj u googlovske cvorove, sta cu da ti vise pricam.
Naprotiv, ti zvučiš kao osoba kojoj je potrebno da pokazuje čvorove u koje se zamrsila svima, i koje to zanima i koje to ne zanima. Stoga nemoj zameriti kada neko odluči da sa tvojim čvorovima postupi kao Aleksandar sa Gordijevim. Moraš nas razumeti, mi smo bili pod pritiskom da skapiramo kako GPS funkcioniše sa svojim zapregama, ti nisi imao tih problema i svaka čast na tome.Šta misliš, da li da kupim drugi GPS za situaciju kada idem van Beograda? Ili da pravim sveto trojstvo nalik tvome - jedan GPS za Beograd, drugi za Srbiju, treći za Balkan...? I koji brend savetuješ?
Link to comment
meni je na nokia telefonu offline lociranje bilo prilicno sporo, pretpostavljam da je to mozda zbog gps prijemnika koji je verovatno slabijeg kvaliteta, mada sigurno ima veze i sa zgradama, betonom i sl, nije isto kada si na sredini kolovoza ili na trotoaru uz samu zgradu. u onim nokia ovi mapama koje po defaultu imaju noviji telefoni bukvalno mi prikaze kucu kada ukljucim street view. bila je opcija da ubacim garmin softver, ali ima 2gb i pojo bi mi svu memoriju, a i sve na telefonu bi onda radilo sporije. garmin nema nikakvih problema sa lociranjem, sve pronalazi odmah, u roku od par sekundi. eventualne sitne greske u par metara su zbog lose uradjenih mapa za srbiju, u evropi gadja u sekund i u milimetar.rad garmina ne treba ocenjivati na osnovu ponasanja u srbiji, jer su mnoge opcije (npr mali znak sa maksimalno dozvoljenom brzinom) kao podatke slali entuzijasti razni, a ne zvanicne institucije zaduzene za kreiranje tih mapa, kao saobracajni institut ili sl. zbog toga se i dosta njegovih mogucnosti ne moze ovde iskoristiti. da zavrsim pricu, garmin je definitivno najmocniji gps uredjaj, a mnogi u evropi se kunu i u tomtom.
šta ti je offline lociraje, a šta bi bilo online? mozda mislis offline je bez ukljucenog agps-a? jeste prilicno je sporo. fix traje par minuta, a sa agps-om sekundi. nije mi jasno ni sta ti znaci "sve pronalazi odmah", pa i nokijina navigacija sve pronalazi odmah, ali prvo pronalazenje lokacije trajee. pitah vec: koliko traje fix na garminu?
Link to comment
2010. sam uzeo uz rentacar i GPS na Souvarnabhumi airport, Bangkok. Nije bio Garmin, neki drugi, ne secam se koji. Nismo mogli da nadjemo na aerodromu nasu adresu i zgradu (nova). Isli smo po zeninim instrukcijama. Sutradan sam kupio taj Garmin u Thai, onaj koji je dosao sa kolima sam stavio u glove box. Taj koji je dosao sa kolima je bio vrlo un-intuitive, pravo smece.Garmin je znao sve, sada jos ima i upamcene lokacije koje mi trebaju. Kad idem u Thai, nosim ga sa sobom. Jedan gadget, kao da nikada nisam video ni jedan drugi.Mape nisu sve iste, zavisi odakle se nabavljaju i koliko kostaju. Garmin radi samo to, zato mu verujem. U privatnim avionima (Cessna, npr) je Garmin navigacija. On uvek ima na mapi, bez obzira kako nekad pokusa da me vodi pogresnom rutom.Za napajanje, ne znam na sta mislis, obican GPS ide u utikac za upaljac u kolima i tu nema veze baterija (koja inace postoji u njemu).
kako mape nisu iste. garmin je napravio aplikacije za android, simbian, verovatno i za iOS. te aplikacije koriste mape koje su verovatno iste kao za dedicated uredjaje. dakle razlike u preciznosti ne bi trebalo da bude. kako ne znas sta mislim za bateriju. baterija je baterija. pitao sam samo koliko traje. i telefon kad koristis u autu ukljucis na napajanje. govorim o slucaju kad navigaciju koristis kad si van auta. tad je vazno koliko traje baterija. na ovoj mojoj nokiji kad je ukljucena navigacija baterija traje >4 sata i ja je ponekad koristim i van auta.
Link to comment
kao da si napisao da na telefonu imas foto kameru tako da ti uoste ne treba 'poseban uredjaj za fotografisanje'.pitanje je samo koliko cesto nesto koristis, za sta ti treba i sta od uredjaja ocekujes.
donekle si u pravu, ali poredjenje nije bas najbolje. gps čip u decicated uredjajim za navigaciju je verovatno bolji od onog u telefonima, ali važni delovi navigacije su i aplikacija, a najvazniji - mape. a njih bukvalno prave iste firme koje i prave dedicated uredjaje (garmin recimo), tako da funkcionalnost navigacije u telefonima ako i zaostaje ne zaostaje mnogo za onom kod dedicated uredjaja. za prosecnog korisnika, a takvih nas je vecina, navigacija u telefonima je sasvim dovoljna. uostalom kao i kamera u telefonima.
Link to comment

Mene je prošle godine kilava Nokia XM5800 sa narodnim Garminom uspešno provela nekim seoskim puteljcima po okolinii Rtnja i izvela me na autoput. A putevi su stvarno delovali kao da ih nema upisanih ni na vojnim topografskim kartama.Na Androidu sada imam Ndrive, ne deluje mi toliko dobar, gubi se i u gradu ponekad.

Link to comment

@deksskao sto napisah, pitanje je samo koliko cesto nesto koristis, za sta ti treba i sta od uredjaja ocekujes. ja verujem da je mnogo prakticnije navigirati se telefonom nego imati (papirnu) kartu pred sobom. ako je to prosecan korisnik, u redu. ako si na auto putu sa 5+ kolona, u nepoznatom gradu sa 5+ traka za prestrojavanje, ako ti je potrebno izbegavanje guzvi, alternativne rute, planiranje ruta, benzinske pumpe, restorani, prenocista...itd...itd siguran sam da ce ti poseban uredjaj za navigaciju biti od mnogo vece koristi. ja sam samo prosecan korisnik i iz gore navedenih razloga sam kupio poseban uredjaj za navigaciju.razumem ja tebe sta ti hoces da kazes, ali cuditi se da neko kupuje navigaciju pored telefona je, u najmanju ruku, smesno.

Link to comment

Nisi razumeo, cudjenje je izazvala odluka da se kupi jos jedan uredjaj, za drugu drzavu i par dana tokom godine.A onda je usledilo objasnjenje da mobilni+navigacija trazi ulaganje u wifi, gprs, roaming...

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...