Jump to content
IGNORED

gps navigacija


Al-Khwarizmi

Recommended Posts

pa naravno da sam siguran. i, proverio sam ima mape celog sveta. i, iz dosadasnjeg iskustva su veoma precizne. evo, ako te zanima, proveri koliko je detaljna mapa japana ili tajlanda... ovdeto sto vidis na toj strani imas i na telefonu, ali offline, naravno i za - DŽ. Rekoh već mapa Srbije je neupotrebljiva - ima ucrtane 10 puteva i 3 pruge :(, ali u Srbiji mi i ne treba.
Screenshot sa Nokia mape sa tvog linka, radijus od nekih 5km oko mene.garmin04.jpgNisam bio lenj nego sam uzeo Garmin iz kola, isto mesto, 5km radijus.Koliko vise detalja (ovo levo,crveno je Tomei autoput, njega na Nokiji uopste nema):garmin05.jpgNa Nokia, zumiram i dobijem - pustosh. Livadu pod snegom.Garmin, default, kada se ukljuci:garmin03.jpgZa Bangkok, tu je detaljnije ali ne izgleda da moze da me odvede na adresu.
Link to comment
  • Replies 419
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • copkillah

    25

  • Yoyogi

    24

  • renne

    24

  • katamaran

    21

i, ne kapiram to što me pitaš za mobilnu mrežu, ruter, iPhone...??
Prvo kako to uopste radi? Uredjaj, GPS, posalje signal satelitu koji mu vrati koordinate gde se nalazi. Onda GPS to nadje na mapi koja je u njemu i pokaze ti na ekranu.Tablet, ASUS Iconia, Android, ima navigaciju. Google maps, znaju sve, bolje od Garmina.Nema mobilni telefon (moze, za pare).Ima WiFi (router 55Mbps nosim sa njime) i preko toga ima mape, adrese, sta god hoces. To radi perfektno kada se ne kreces i kada ti GPS uopste ni ne treba.Kada se kreces, on posalje isti signal satelitu, satelit mu vrati koordinate i onda on na mapi (koju nema u sebi) preko wifi nadje i pokaze ti na ekranu.Cim nema wifi, tablet je koristan kao cigla. On dobije koordinate od satelita ali je izgubio kontakt sa izvorom mapa i to je to: a ti pred zamrsenom petljom i bas tada ti treba. A on ni sam ne zna gde je.Da odnesemu tablet Thai, moram da uzmem wifi od tamosnjeg provajdera. Da potpisujem ugovor, svasta, za 2 nedelje godisnje ima da placam cele godine. Prepaid wifi za 15 dana? Moze samo ti imaju najgoru pokrivenost i pretvaraju tablet opet u ciglu cim se odmaknes od grada.To isto moze preko mobilne telefonije koja je mnogo pouzdanija mada ne 100%. Da ga koristim iz drzave u drzavu kao skraja na kraj Evrope, ko ce da mi da (cak i tako nepouzdan) wifi jedan za sve? Mogu da smuvam u nekom kaficu gde ima besplatan wifi ali ne pred petljom gde moram da odlucim na koju stranu za 2-3 sekunde a seciushikrpidupe GPS ne radi.Za GPS preko mobilnog, ok u svojoj drzavi i ni tada ne moze da bude besplatno, masa podataka (i protoka) treba da se nacrta mapa na ekranu.Jos, iz drzave u drzavu, roaming?Ni jedan od tih problema ne postoji ako imas dedicated GPS koji ima mapu lokalno a signal od satelita mu je isti kao i za sve druge izvedbe.Osim mape lokalno u njemu, sve sto radi je ping satelitu koji mu vrati koordinate a on onda nadje na mapi upravo prema vektoru od satelita i nacrta ti. I nista vise tu nema.Treba ti dobar tunel sa velikom planinom iznad da izgubi kontakt sa satelitom ali tu i nema skretanja niti mogucnosti za gresku.Da ne govorimo o "points of interest" gde imas benzinske pumpe, servise, hotele, 7-11, wc, sve moguce. Edited by Yoyogi
Link to comment
Prvo kako to uopste radi? Uredjaj, GPS, posalje signal satelitu koji mu vrati koordinate gde se nalazi. Onda GPS to nadje na mapi koja je u njemu i pokaze ti na ekranu.Tablet, ASUS Iconia, Android, ima navigaciju. Google maps, znaju sve, bolje od Garmina.Nema mobilni telefon (moze, za pare).Ima WiFi (router 55Mbps nosim sa njime) i preko toga ima mape, adrese, sta god hoces. To radi perfektno kada se ne kreces i kada ti GPS uopste ni ne treba.Kada se kreces, on posalje isti signal satelitu, satelit mu vrati koordinate i onda on na mapi (koju nema u sebi) preko wifi nadje i pokaze ti na ekranu.Cim nema wifi, tablet je koristan kao cigla. On dobije koordinate od satelita ali je izgubio kontakt sa izvorom mapa i to je to: a ti pred zamrsenom petljom i bas tada ti treba. A on ni sam ne zna gde je.Da odnesemu tablet Thai, moram da uzmem wifi od tamosnjeg provajdera. Da potpisujem ugovor, svasta, za 2 nedelje godisnje ima da placam cele godine. Prepaid wifi za 15 dana? Moze samo ti imaju najgoru pokrivenost i pretvaraju tablet opet u ciglu cim se odmaknes od grada.To isto moze preko mobilne telefonije koja je mnogo pouzdanija mada ne 100%. Da ga koristim iz drzave u drzavu kao skraja na kraj Evrope, ko ce da mi da (cak i tako nepouzdan) wifi jedan za sve? Mogu da smuvam u nekom kaficu gde ima besplatan wifi ali ne pred petljom gde moram da odlucim na koju stranu za 2-3 sekunde a seciushikrpidupe GPS ne radi.Za GPS preko mobilnog, ok u svojoj drzavi i ni tada ne moze da bude besplatno, masa podataka (i protoka) treba da se nacrta mapa na ekranu.Jos, iz drzave u drzavu, roaming?Ni jedan od tih problema ne postoji ako imas dedicated GPS koji ima mapu lokalno a signal od satelita mu je isti kao i za sve druge izvedbe.Osim mape lokalno u njemu, sve sto radi je ping satelitu koji mu vrati koordinate a on onda nadje na mapi upravo prema vektoru od satelita i nacrta ti. I nista vise tu nema.Treba ti dobar tunel sa velikom planinom iznad da izgubi kontakt sa satelitom ali tu i nema skretanja niti mogucnosti za gresku.Da ne govorimo o "points of interest" gde imas benzinske pumpe, servise, hotele, 7-11, wc, sve moguce.
Pa ti ama baš ništa ne znaš o GPS-u :rolf: :rolf: :rolf:
Link to comment
Ugradjeni je navigacija + entertainment centar. Sve je na japanskom, ne mogu uvek da koristim, pogotovo ako sam sam u kolima. Kada ima suvozaca, on moze da da kopka po touch screen cak i ako ne zna japanski.Prvi Garmin je sa japanskom mampom.Drugi, poseban Garmin je sa Thai mapom.Da se stave dve mape treba memorijska kartica i mapa da se kupi (160$). Sam Garmin sa jednom mapom je 220$. Za 20-30$ razlike necu da se zezam. Ionako mi treba jedan ili drugi, ne nosim dva odjednom.Kad se skine sa napajanja...mislim da sam jednom ukljucio telefon da se puni u kolima i da je Garmin radio jos 2 sata.
ok to je vec razumljivije, ali svejedno ne znam koliko ima smisla gomilati gedžete. čak i da je skuplja varijanta kartica + dodatna mapa, ja bih se pre odlučio za jedan garmin.zapravo i taj jedan je višak, kad sve možeš da imaš na telefonu - instaliraš garmin aplikaciju kupšiš mape i imaš sve u džepu sve vreme. a baterija, zavisi od telefona, drži barem malo više od ta dva sata. mape su iste, tako da ne vidim zašto bi bilo ko kupovao poseban uredjaj za navigaciju...
Link to comment
Kliknuo sam na link, izgleda da zna po IP adresi gde sam i dao mi je okolinu moje kuce. Ima 1% ulica, kao sto si rekao za Srbiju. Nema ni nekih autoputeva, kao da nema Beograd - Novi Sad.Recimo, nema ulice vaznosti kao Omladinskih Brigada na N. Beogradu, o manjima i da ne govorim. Moja ulica ne postoji, sa tim ne bih mogao ni kuci da se vratim sa nepoznate strane.
pa ok. dakle nokia nije za tebe. za thai cini mi se mape su detaljne.
Link to comment
Prvo kako to uopste radi? Uredjaj, GPS, posalje signal satelitu koji mu vrati koordinate gde se nalazi. Onda GPS to nadje na mapi koja je u njemu i pokaze ti na ekranu.Tablet, ASUS Iconia, Android, ima navigaciju. Google maps, znaju sve, bolje od Garmina.Nema mobilni telefon (moze, za pare).Ima WiFi (router 55Mbps nosim sa njime) i preko toga ima mape, adrese, sta god hoces. To radi perfektno kada se ne kreces i kada ti GPS uopste ni ne treba.Kada se kreces, on posalje isti signal satelitu, satelit mu vrati koordinate i onda on na mapi (koju nema u sebi) preko wifi nadje i pokaze ti na ekranu.Cim nema wifi, tablet je koristan kao cigla. On dobije koordinate od satelita ali je izgubio kontakt sa izvorom mapa i to je to: a ti pred zamrsenom petljom i bas tada ti treba. A on ni sam ne zna gde je.Da odnesemu tablet Thai, moram da uzmem wifi od tamosnjeg provajdera. Da potpisujem ugovor, svasta, za 2 nedelje godisnje ima da placam cele godine. Prepaid wifi za 15 dana? Moze samo ti imaju najgoru pokrivenost i pretvaraju tablet opet u ciglu cim se odmaknes od grada.To isto moze preko mobilne telefonije koja je mnogo pouzdanija mada ne 100%. Da ga koristim iz drzave u drzavu kao skraja na kraj Evrope, ko ce da mi da (cak i tako nepouzdan) wifi jedan za sve? Mogu da smuvam u nekom kaficu gde ima besplatan wifi ali ne pred petljom gde moram da odlucim na koju stranu za 2-3 sekunde a seciushikrpidupe GPS ne radi.Za GPS preko mobilnog, ok u svojoj drzavi i ni tada ne moze da bude besplatno, masa podataka (i protoka) treba da se nacrta mapa na ekranu.Jos, iz drzave u drzavu, roaming?Ni jedan od tih problema ne postoji ako imas dedicated GPS koji ima mapu lokalno a signal od satelita mu je isti kao i za sve druge izvedbe.Osim mape lokalno u njemu, sve sto radi je ping satelitu koji mu vrati koordinate a on onda nadje na mapi upravo prema vektoru od satelita i nacrta ti. I nista vise tu nema.Treba ti dobar tunel sa velikom planinom iznad da izgubi kontakt sa satelitom ali tu i nema skretanja niti mogucnosti za gresku.Da ne govorimo o "points of interest" gde imas benzinske pumpe, servise, hotele, 7-11, wc, sve moguce.
ja mislim da ti ne poznaješ sve detalje.zašto govoriš o google maps i to uzimaš jak kao argument?postoji za smartphone gomila aplikacija (praktično iste kao i modeli deicated gps uredjaja + plus druge), koje instaliras na telefon, downloaduješ mape na telefon i to onda koristiš offline bez ikakve potrebe da budeš povezan na internet - baš kao i običan dedicated gps uredjaj. možeš čak i da izvadiš sim karticu i to će raditi. kapširaš?na telefonu imaš čak i jednu prednost: a-gps (ili assisted gps) koji ti omogućava brži fix (nalaženje pozoicije pomoćui satelita) - telfon posalje zahtev mreži, a mreža mu kaže trenutnu poziciju. u suprotnom fix traje par minuta (barem na mom telefonu - ja sam iskljucio taj a-gps). kas mo vec koto toga koliko treba garminu da nadje poziciju?ovo na nokiji što sam pomenuo je jedna od tih aplikacija za navigaciju i ona je besplatna. plus besplatne su sve mape celog sveta (kakve s takve su - kao sto videsmo nisu savrsene za ceo svet, ali za eu jesu + hr + bih, ali srbije i japana nema ;) )mape downloadujes na telefon ili pomocu telefona ili pomocu aplikacija na PC-ju... i koristis offline
Link to comment

meni je na nokia telefonu offline lociranje bilo prilicno sporo, pretpostavljam da je to mozda zbog gps prijemnika koji je verovatno slabijeg kvaliteta, mada sigurno ima veze i sa zgradama, betonom i sl, nije isto kada si na sredini kolovoza ili na trotoaru uz samu zgradu. u onim nokia ovi mapama koje po defaultu imaju noviji telefoni bukvalno mi prikaze kucu kada ukljucim street view. bila je opcija da ubacim garmin softver, ali ima 2gb i pojo bi mi svu memoriju, a i sve na telefonu bi onda radilo sporije. garmin nema nikakvih problema sa lociranjem, sve pronalazi odmah, u roku od par sekundi. eventualne sitne greske u par metara su zbog lose uradjenih mapa za srbiju, u evropi gadja u sekund i u milimetar.rad garmina ne treba ocenjivati na osnovu ponasanja u srbiji, jer su mnoge opcije (npr mali znak sa maksimalno dozvoljenom brzinom) kao podatke slali entuzijasti razni, a ne zvanicne institucije zaduzene za kreiranje tih mapa, kao saobracajni institut ili sl. zbog toga se i dosta njegovih mogucnosti ne moze ovde iskoristiti. da zavrsim pricu, garmin je definitivno najmocniji gps uredjaj, a mnogi u evropi se kunu i u tomtom.

Edited by garoviks
Link to comment
Tablet, ASUS Iconia, Android, ima navigaciju.
Znam da se o uređajima verovatno informišeš iz ekonomskih medija, ali dozvoli da te tehnološki pismeni ljudi informišu o uređaju koji imaš - može biti samo Acer (čita se: Ejser) Iconia, ako je Iconia, a ako je ASUS, onda je (neki) Transformer. Iconia je Acerov brend.a500-729-420x0.jpgVrlo sam neprijatno iznenađen demonstriranom nemogućnošću racionalnog razlučivanja, posebno što su obe firme sa Tajvana.O principu funkcionisanja GPSa su te već u osnovnim crtama informisali. Ako te još nešto iskreno zanima, slobodno pitaj na mail urednik@economist.rs.
Link to comment
Pa ti ama baš ništa ne znaš o GPS-u
Ma kupijo diplomu ko ti i Toma pa radi ko sharlatan u sherijatu dok ga ne uvate.Samo jos kada policija skupi hrabrost da dodje u brlog.I sta rece da vidimo sta ti znas o GPS? Muvanje kako da nenamenski uredjaj pretvoris u nesto sto mu nije posao i da radi bas ono sto sam rekao : interna mapa (ko zna kakva) i becon za satelit. To Garmin radi profesionalno, to mu je posao i nista drugo.
Link to comment
Ma kupijo diplomu ko ti i Toma pa radi ko sharlatan u sherijatu dok ga ne uvate.Samo jos kada policija skupi hrabrost da dodje u brlog.I sta rece da vidimo sta ti znas o GPS? Muvanje kako da nenamenski uredjaj pretvoris u nesto sto mu nije posao i da radi bas ono sto sam rekao : interna mapa (ko zna kakva) i becon za satelit. To Garmin radi profesionalno, to mu je posao i nista drugo.
Ali stvarno... :blink: Kako uredjaj moze biti nenamenski a ima ugradjen gps cip?Kako moze biti da proizvodjaci uredjaja za navigaciju nude software/mape za te "nenamenske"?Upravo taj Garmin na koji se pozivas... Android, Symbian. I rade odlicno.
Link to comment

Ja lepo kažem, tehnika za decu, ekonomija za decu, možda i ceo PPP za decu ne bi bio loša stvar...Ja ovu stranu čitam iznova i iznova... Prvo je bilo smešno, a sad je već strašno...

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...