Jump to content
IGNORED

Nemacka


paculla

Recommended Posts

zamisljam ih onako kakvi su u becu, iza svakog coska spar, bila, merkur, cilpunkt, hofer, lidl....tj vise ih ne zamisljam tako, jer ocigledno to nije slucaj....

ja sam upravo trazio nesto sto je kao nas mini maxi, i nisam nasao, na to se zalim

Link to comment

Ja se ne secam ni da je u Becu u samom centru bilo toliko velikih radnji?

 

Kaufhof i Karstadt su uvek sigurica, razne sitnice (pa i nesto ozbiljnije) se mogu kupiti u DMu i Rossmannu (zavisno i od njihove velicine), ali isto tako svi veci/turisticki gradovi u kojima sam bila po centru imaju i neke radnjice/kioske koje drze Turci i slicni dodjosi, koje umeju da rade i nedeljom (i valjano to i naplate). Za Minhen se ne secam ali sam sigurna da je u Dizeldorfu bilo nekakvih prodavnica, bila sam smestena u Ibisu kod zeleznicke stanice a negde blizu pazarila mleko za dorucak.

 

Zasto nisi pitao nekog negde za radnju, ja bih to odmah uradila? Iduci put pitaj za Rewe npr, njih stvarno ima cesto ali kao sto Parsons rece, ne izgledaju uvek kao supermarketi i lako ih je promasiti ako ne zagledas.

Edited by I*m with the pilots
Link to comment

 

Zasto nisi pitao nekog negde za radnju, ja bih to odmah uradila?

Stvarno ne razumem zasto u nepoznatom gradu bazati po ulicama i traziti supermarket. Em internet na svakom cosku, em bilo koga da pitas uputice te. Cak ne postoji ni jezicka barijera :)

Link to comment

Stvarno ne razumem zasto u nepoznatom gradu bazati po ulicama i traziti supermarket. Em internet na svakom cosku, em bilo koga da pitas uputice te. Cak ne postoji ni jezicka barijera :)

Pretpostavljam da je neki sarkazam u pitanju, ali ne vidim nista lose u ideji da se pita za nesto sta je neophodno, bez obzira na jezicku barijeru (koja ni ne postoji ako neko zna iole nesto engleskog, pogotovo u Nemackoj).

 

Meni su ljudi pomogli u svim zemljama u kojima sam bila, pa kada smo se sporazumevali i rukama i nogama na madjarskom i spanskom.

Isto tako sam nekoliko dobrih preporuka za klopu ubola obicnim pitanjima ljudi koje bih srela na ulici.

Link to comment

Pretpostavljam da je neki sarkazam u pitanju, ali ne vidim nista lose u ideji da se pita za nesto sta je neophodno, bez obzira na jezicku barijeru (koja ni ne postoji ako neko zna iole nesto engleskog, pogotovo u Nemackoj).

 

Meni su ljudi pomogli u svim zemljama u kojima sam bila, pa kada smo se sporazumevali i rukama i nogama na madjarskom i spanskom.

Isto tako sam nekoliko dobrih preporuka za klopu ubola obicnim pitanjima ljudi koje bih srela na ulici.

A? Sarkazam je nula posto. Ne znam otkud ti to...

 

Naravno da je tako kao što pišeš.. Uvek sam se čudio onima koji ne komuniciraju sa meštanima. Blago su gde god da odeš :) Cak ima i poslovica: kartu čitaj, meštanina pitaj :d

Link to comment

A čudno mi da što si pomislili da sam sarkastican. Moram raditi na pisanoj komunikaciji :)

 

Pogotovu ovo, gde sam pitam i kad treba i ne treba.. U Belgiji sam jedino imao manjih problema, jer u manjim mestima retko ko zna engleski. Al i tu sam se snašao, rukama, nogama, crtanjem... A nećeš se snaći u Nemačkoj gde vecina zna engleski. Sve kreće iz glave pojedinca. Uveren sam da bih se snašao na svakoj tački na planeti. Pogotovu ako bih tražio hranu, to bih brzo zavrsio :d

Link to comment

Izvini Timmy, ni sama nisam bila sigurna da li je sarkazam ili ne - ponekad je na forumu tesko "cuti", valjda me je dodatno zbunilo ovo "em internet na svakom cosku" zato sto to bas i nisam iskusila.

 

 

A nećeš se snaći u Nemačkoj gde vecina zna engleski.

Engleski sam spomenula zato sto iz mog nekog iskustva i uzorka, ljudi ovde znaju dovoljno engleskog za pomoc, sto nije bas slucaj recimo u Spaniji, Francuskoj i Italiji (kada pricamo o vecim/turistickim gradovima). A naravno da za pomoc nije glavno poznavanje jezika, vec pre svega dobra volja i stav.

 

(Vrhunac dobre volje pri pomoci koju sam imala je stariji gospodin u Pesti koji nam je ostavio svoj broj telefona, da ga nazovemo ako se ponovo izgubimo u tom delu, da nam da upute :wub:  )

Link to comment

Ne znam, u svim tim nabrojanim zemljama nisam imao jezički problem, a znam samo engleski (italijanski natucam, ali ga nisam koristio)

 

A što za internet? Uvek sam ga našao kad mi je trebao.. Ako ništa neki free u kafiću.

Link to comment

A najviše dobre volje sam nailazio u Kelnu. Neverovatno koliko su srdačni i skloni da pomognu.. Oni i zvanično furaju tu politiku dobrodošlice za turiste, svuda bilbordi i reklame kako su turističko mesto i sl.

Link to comment

Frankfurt je sjajan grad, mozda ne za nekoliko sati u prolazu, vec na duze staze. Mada i za tih nekoliko sati ima lepo da se proseta.
 

Ne znam, u svim tim nabrojanim zemljama nisam imao jezički problem, a znam samo engleski (italijanski natucam, ali ga nisam koristio)

A što za internet? Uvek sam ga našao kad mi je trebao.. Ako ništa neki free u kafiću.


Nisam ni ja imala probleme (sem jednog bezobrazluka sa ~pokusajem prevare u Madridu, ponekad stvarno ne volim sto se vidi da sam stranac koji ne zna jezik zemlje, jer to mnogi lepo koriste) niti pricam o tome, vec bih rekla da je veca sansa da se sa nekim sporazumes na engleskom kada si u Nemackoj, nego kada si u Francuskoj ili Spaniji.
 
Sto se tice interneta, verovanto i ne obracam paznju jer mi obicno ne treba tokom svrljanja po gradovima unknw_mini.gif

Edited by I*m with the pilots
Link to comment

Mozda bi trebalo ti prvi, posto uvek krenes sa Frahejtom..?

 

Ali ukratko, ima sjajan tzv kulturni zivot, stalno se nesto dogadja (filmovi, koncerti, izlozbe, festivali itd), ima kul delove za prosetati poput Zahsenhauzena, pored reke.

Edited by I*m with the pilots
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...