Jump to content
IGNORED

Nemacka


paculla

Recommended Posts

Ovo deluje dobro, mada mozda ne za ovaj put. Tako sam i ja nekako mislila za Drezden, eto zavisice od vozaca, izlozila sam mu predloge :)

 

Ako te interesuje priroda, highlight u tom kraju je tzv. saksonska Svajcarska. Ono najpoznatije je mozda predaleko za 4 sata, mada mozda i nije. Cesto sam tamo, ali moram da priznam da se nisam nikad previse udubio u to gde je sta (jer sam uvek s nekim ko je iz tog kraja). U svakom slucaju imam za vikend gosta iz Drezdena, pa mogu da se raspitam. Znam nekog ko je skoro bio u Gerlicu, pitacu i za to. Po secanju, utisci su bili lepi.

 

edit: alternativno, mozes da das izvestaj sta ste radili, jer sam retard koji ne cita koji je datum posta.

Edited by Venom
Link to comment

Ako te interesuje priroda, highlight u tom kraju je tzv. saksonska Svajcarska. Ono najpoznatije je mozda predaleko za 4 sata, mada mozda i nije. Cesto sam tamo, ali moram da priznam da se nisam nikad previse udubio u to gde je sta (jer sam uvek s nekim ko je iz tog kraja). U svakom slucaju imam za vikend gosta iz Drezdena, pa mogu da se raspitam. Znam nekog ko je skoro bio u Gerlicu, pitacu i za to. Po secanju, utisci su bili lepi.

 

Vec smo "odradili" tog vikenda kada sam pisala, bili smo na nekom vencanju u Gerlicu u subotu i onda imali nedelju "slobodnu" za nas. No toliko je pljustala kisa od rana jutra u nedelju u Gerlicu, da nam se uopste nije setalo. Steta sto dani nisu bili obrnuti :/ 

 

Ali svakako pitaj za detalje, mene zanimaju takvi izleti, sakupljam info i belezim pa ce se ostvariti kad-tad :) Mogla bih ovde ispisati i neke random preporuke mesta/izletista koja su se meni svidela, a koja nisu mozda toliko poznata..

 

 

Na putu do kuce smo svratili u Drezden, i to je bio pogodak, jer je vreme bilo lepo, mada je malo umanjilo utisak to sto je bio gradski vasar pa je bilo prepuno. Taj centar Drezdena je bas nekako grandiozan. Da li su fasade (samo) izgorene ili je to crnilo takodje delom od neke indrustije ili zagadjenja? Nismo planirali ni jedan muzej zbog manjka vremena, ali kako je tog dana bio besplatan ulaz u Muzeju transporta, nismo odoleli, tako da smo isprobali i onaj starinski bicikli sa jednim ogromnim i jednim malim tockom :D Ispred muzeja je bila demonstracija cepanja cepanica pomocu parne masine.

31_.jpg2_.jpg5_.jpg

 

I ++ za sve ove guze koje okruzuju dvorac ^_^

18_.jpg19_.jpg

 

~~~~~~~~~

 

And now for something completely else, ko je u blizini Frankfurta a ne plasi se batina od Hosta i Parsonsa, do 18. septembra odlicna izlozba "Pioniri stripova" u galeriji Schirn. Rec je o pionirima americkog stripa s pocetka 20. veka (Little Nemo in Slumberland, Dream of a Rarebit Fiend, Naughty Pete, Krazy Kat itd.). Vikendom su vodjene ture (ukljucene u cenu karte) i preporucujem to u paketu, pogotovo ako turu vodi sjajna i izuzetno zabavna Ingrid Schlögl. Mislim da ima vodjenja i u toku sedmice, moze se pogledati u kalendaru. Odvojiti nekoliko sati da bi se stripici zbilja i procitali. Dobar je i katalog izlozbe.

csm_PR9A8387_b2b83227d2.jpg

Edited by I*m with the pilots
Link to comment

Pitacu. Ta oblast nije mala i moze da se zabode bilo koji kraj ako je cilj setnja, hajking ili nesto tog tipa. Neki delovi, npr. Bastei, su naravno turistickiji od drugih. Opcija je naravno i Ceska, jer se priroda ne menja na granici.

Edited by Venom
Link to comment
  • 2 months later...

bicu u frankfurtu jedan vikend u decembru, jel' imate neke preporuke sta obici za tako kratak boravak?

 

Ako hoces, posalji mi poruku sa datumom, da vidim da li se nesto posebno desava bas tog vikenda.

 

 

Vikend je za Frankfurt vise nego dovoljan, i cak bih ti preporucila da sednes na metro i obidjes jos nesto pored njega i sta je skroz drukcije. Ali umesto uobicajenih preporuka za Visbaden i Majnc, rekla bih da ides na drugu stranu, npr. u Bad Homburg (koji je imho simpaticniji od pomenuta dva, jedino sto nema promenadu na Rajni ali ima dvorac sa parkom i lepo staro jezgro sa prastarim a odrzavanim kucicama) za koji ti ne treba mnogo vremena ili Darmstat (malo vise, njega je najbolje kombinovati ako mozes direktno sa aerodroma).

 

Glavni trg Römer, kao i ostale otvorene povrsine u centru su sada nazalost vec zakrcene bozicnim vasarom tako da ce ti biti guzva u tom delu, naoruzaj se strpljenjem. Moci ces da dises lakse kada se prebacis na drugu stranu i Sachsenhausen nekim od mostova :D

 

Setnje koje bih preporucila:

 

1) od Willy Brandt Platz pratis zelenu povrsinu izmedju staklenih nebodera do zgrade Stare opere. Meni je taj deo uvek uzivanje, dobar mi je spoj tog parka, skulptura i stakla koje okruzuje. Jos ako bude bilo suncano, bice sjajno.

Ako si vec na Römeru, svrati u Paulskirche, ima zanimljiv mural i gore skroz atipicni deo, otvorena je do 17h i dobro dodje da se covek malo zagreje :D

 

Da bi izbegao vecito gradiliste na potezu Römer - WBP, idi ovim ulicicama:

 

Klik na mapu

 

Od Opere mozes dalje po pesackoj zoni do Zeil, ili npr. nastavis zelenom povrsinom i zavrsis u ovom kul kaficu (zaokruzeno na mapi) posle kog se isto kratkom setnjom vratis na Zeil ako hoces

 

Klik na mapu

 

a mozes to sve i u sklopu sledece setnje >

 

2) prodji naravno po obali. Druga strana, Schaumainkai, gde su zaredjani muzeji, je bolja: tu su dakle te lepe zgrade u kojima su muzeji i istovremeno imas pogled na Fra Skyline na drugoj strani. Recimo krenes od ovog mosta koji prolazi preko adice, na kojoj se nalazi galerija Portikus, uvek ima neceg unutra i ulaz je besplatan.

 

Klik na mapu

 

3) ne toliko popularan deo oko Centralne banke Evrope, najnovije staklene i "pametne" zgrade, vredi svratiti u galeriju/klub Montez koja se nalazi bukvalno ispod mosta. To je mesto gde se istovremeno desava koncert u glavnoj prostoriji, dok razgledas sta ima u prostorijama pored. Ima i kafic u kom moze da se pregrize nesto i mislim da cak moze i da se pusi unutra (barem se uvek osecao dim cigareta kada sam bila). Nemaju uvek nesto posebno na programu tako da je to isto od stvari koje treba proveriti, npr. skoro se zavrsila izlozba fotografija Eni Lebovic.

 

Klik na mapu

 

Nema niceg drugog zanimljivog tu, dakle zgrada banke koju vredi videti ako si u tom fazonu, ispred ima takodje moderni kafe koji je priljubljen na konstrukciju...necega, ne znam kako se to zove, i Montez. Leti bude festival na Istocnoj luci i to bude kul (generalno tokom leta ima mnogo dobrih stvari na raznim delovima duz reke ali ti to sad nista ne znaci)

 

 

 

Ako te zanima da udjes u neki muzej, ovako na prvu loptu su se razne odlicne izlozbe na kojima sam bila vec zavrsile, od tih na kojima sam bila tu su jos uvek:

- u Filmskom muzeju je produzena izlozba Aardman (Wallace i Gromit, Shawn the Sheep) i stalna postavka, to je sve dobro.

- u Muzeju arhitekture je tu jos postavka flamanske i holandske arhitekture, ali imaju nekoliko novih od kojih ova sa "najboljim neboderima 2016." deluje +

 

Nisam jos bila ali planiram, trenutno je u Prirodnjackom muzeju specijalna izlozba sa paucima.

I znam da je u Schirnu trenutno Ulaj npr.

(mogu da ti personalizujem preporuku ako mi kazes sta te zanima od toga)

 

 

 

Ako volis da se provozas brodom i gledas sa reke, najtoplija preporuka za brod koji krece ispod Eiserner Steg mosta, firma Primus Linie. Imas varijante od sat (ka istoku, 8 evra) i dva sata (ka istoku i posle ka zapadu, 12 evra), brod je sav u staklu i gde god da sednes je dobar pogled, i idu nasnimljena objasnjenja sta gledas, na nemackom i engleskom. Naravno da se greje :) Cene pica na brodu su iste i u necemu cak i jeftinije od redovnih kafana/kafica. Tokom zime imaju polaske do 16h.

 

 

 

Kada je medjunarodna kujna u pitanju, preporucila bih persijski "Kish" u Bokenhajmu, taman ako odes do botanicke baste (Palmengarten) ili Prirodnjackog muzeja (Senckenberg),

 

Klik na mapu

 

i peruanski "La Cevi", koji nema bas popularne cene ali ima dobru klopu. Taj deo je inace i poznat po ulici Berger, koja je nacickana raznim restoranima, kaficima i uvek je ziva. Na kraju te ulice se nalazi i jedna jako lepa skrivena kineska basta. Sada bas i nije period godine za to...Tu je takodje i kulturni centar Mousonturm, mesto gde se odrzava svasta razno, filmski, pozorisni, plesni festivali, izlozbe, koncerti itd.

Odmah u blizini je i zooloski vrt, u kom nisam jos bila ali kazu prijatelji da je lep. Ako volis da gledas lepe stanice metroa, ta je odlicna :)

 

Klik na mapu

 

Jos jedan restoran u koji volim da idem je austrijski "Edelweiss" ali kapiram da ti to nije mozda toliko privlacno, no da spomenem. Nalazi se u Zahsenhauzenu, po kom je generalno isto skroz lepo procunjati.

 

 

 

Nesto sam sigurno zaboravila ali imas dovoljno materijala za sad :)

Ako odlucis da odes do jos nekog od navedenih mesta, reci do kog pa mogu opsirnije ako treba.

 

 

//iz nekog razloga nije hteo da prikaze fotke koje stavih na photos.google

Edited by I*m with the pilots
Link to comment

Meni se svideo muzej Ajntrahta, mada je prilično nevelik. Blizu Waldstadiona je i sedište DFB, gde se može videti trofej svetskog prvaka u fudbalu. Pa ako voliš...

 

Za lokalnu klopu preporučujem Zum Eichkatzerl, odlično ždreanje, šnicli, kolenice, kobasice i slično. Cene pristupačne.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...