Jump to content
IGNORED

Čokolada


Amelija

Recommended Posts

Uzeh na aerodromu u prolazuValrhona "Le Noir 68% rond et chalereux"prevedeno na zemaljski jezik "rounded & warm chocolate"Nisam preteran fan crnih cokolada al ova je odlicna (i $$$) - mozda se preobratim :naughty:Sastav:najmanje 68% kakao - samo cist kakao puterkakao zrna iz Gane, secer, kakao puter, emulgator (soja lecitin), prirodni ekstrakt vanile. Mogude je da sadrzi gluten, mlecne proteine i iz jaja (?) i tragove kostunjavog voca.Keksi, sta sad znaci ovo "warm" i "rounded"? I u cemu je stvar sa tragovima kostunjavog voca, zasto se to stavlja - zbog mase? (valjda kikiriki daje dobru cvrstinu ali ako je u malim kolicinama..?)
Francuzi previse romantizuju svoje cokolade, u pitanju je klasicna crna cokolada, a taj naziv "round et chalereux" je samo izvadjen iz njihovog opisa te cokolade (Une acidité timide, laissant éclater des notes rondes, chaleureusement chocolatées, qui laisse place à un second souffle chargé d'épices douces et relevées. Son caractère est appuyé par une présence délicatement amère)...Drugim recima, jak i elegantan cokoladni ukus, kompleksnost izmedju gorcine i blage kiselosti...kako god da se prevede zvuci zesce pretenciozno, ali svi stavljaju takve opise...inace Valrhona je zakon :)A ovo za tragove kostunjavog voca i slicnih stvari...kompanije su duzne da to stavljaju na sve svoje proizvode koji se prave na istim masinama kao i neki drugi proizvodi (bez obzira sto se masine detaljno ciste)...
Ako sam dobro pazio na času s obzirom na proizvođača ovo bi trebalo da je "Cellebaut" čokolada, samo pretopljena i spakovana u 100 gr?
Tako je, ali imaj na umu da je u pitanju couverture chocolate, tj radna cokolada koju profesionalni cokolateri uglavnom koriste za izradu pralina i koja u sebi ima veoma visok procenat kakao maslaca...U ovom slucaju, Adore koristi velike cokoladne blokove od 5kg koje topi i onda im dodaje razne ukuse i od toga nastaju raznorazne praline...ostatak te istopljene radne cokolade koji nije pretvoren u praline, oni jednostavno transformisu u standardni blok cokolade od 100g (kao na slici), i onda prodaju posebno...takva cokolada ima oko 70% kakao delova, ali posto je u pitanju izvorna radna cokolada, procenat kakao mase i kakao maslaca je skoro izjednacen...idealno je da crna cokolada namenjena za jelo nema vise od 5% kakao maslaca, a ove koje su za kuvanje i neku dalju izradu moraju da imaju najmanje 30% kakao maslaca...tako da je ta Adore cokolada sa slike vise za kuvanje nego za jelo, ali ako bih je uporedio sa ostalim nasim domacim crnim cokoladama, onda je Rolls-Royce za sve njih, slobodno je jedi do mile volje :D Edited by keksi krem
Link to comment
I u cemu je stvar sa tragovima kostunjavog voca, zasto se to stavlja - zbog mase? (valjda kikiriki daje dobru cvrstinu ali ako je u malim kolicinama..?)
A ovo za tragove kostunjavog voca i slicnih stvari...kompanije su duzne da to stavljaju na sve svoje proizvode koji se prave na istim masinama kao i neki drugi proizvodi (bez obzira sto se masine detaljno ciste)...
a duzne su da napisu da im se cokolada pravi u uslovima u kojima kostunjavo voce moze da se zapati da oni koji su alergicni na te sastojke ne bi stradali ni krivi ni duzni.
Link to comment
ko zna, ako ti je ona domaca nutela ista nutela (a meni, na primer, nikakve veze s nutelom nema :) ), sto ti ovo sto zbrckas danas ne bi bilo isto kinder lada. podnesi detaljan izvestaj i ne zaboravi da slika govori iljadu reci. da sam na tvom mestu, u beli bih inkorporirala mleko u prahu. kako i u kojoj kolicini, nemam predstavu.sad znam zasto keksija nema. cupa kosu.il trlja ruke...
I trt.Zabo sam 2 bele cokolade (1 Bambi, 1 Milka), mleka u prahu dosta, i ispalo je svetlo braon umesto tamno braon.Cak je i ukus lepsi sa crnom cokoladom.Jedino ne znam kada bi se stavili nepeceni lesnici, sta bi se desilo.
Link to comment

da je tako jednostavno, odavno bih imala recept za beli krem :)bela cokolada je visak u belom kremu, a lesnici se peku, jer tako vise imaju ukus lesnika. sta god da pokusasa nekst tajm, ne radi sa sirovim lesnicima.

Link to comment

ja jednom napravila i beli deo, sve isto kao crni samo više mleka & bez čokoladei bilo je skroz ok :)e sad, ni crni i beli deo nisu ličili ni na nutelu, ni na eurokrem, ni na kinderladu, al bilo je ukusno :lolol:

Edited by Amelija
Link to comment

samo lesnik, med i mleko?ja nasla na netu da je kokosolada veoma ukusna, pa sam pokusala. nije mi uspelo, valjda je sve sto valja iscedjeno iz kokosa koji moze da se kupi kod nas.

Edited by darling
Link to comment
ja jednom napravila i beli deo, sve isto kao crni samo više mleka & bez čokoladei bilo je skroz ok :)e sad, ni crni i beli deo nisu ličili ni na nutelu, ni na eurokrem, ni na kinderladu, al bilo je ukusno :lolol:
samo lesnik, med i mleko?
Daj recept, odma' pravim!
Link to comment
samo lesnik, med i mleko?ja nasla na netu da je kokosolada veoma ukusna, pa sam pokusala. nije mi uspelo, valjda je sve sto valja iscedjeno iz kokosa koji moze da se kupi kod nas.
a mozda sa kokosovim uljem da probas?
Link to comment
a mozda sa kokosovim uljem da probas?
ih, lako je tako :) (ovo je ref. na vic kad veterinar dodje kod lekara, ovaj ga pita: sta ti je, a vet odgovori: ih, lako je tako)morala sam da probam, da vidim sta ima u kokosovom brasnu. nema nicega, kap masnoce nema, cak se i ukus izgubi u mlevenju. al ja ne bih bila ja da nisam nabavila kokos iz inostranstva. opet ja ne bih bila ja da sad nisam lenja da pokusam opet. srecom, kokos ima dug rok trajanja :)@pantelia evo ti recept za karamelizovanje bele cokolade ja mislim da je nutjela s takvom cokoladom super. ali obrati paznju na dejvidovu preproruku s kakvom belom cokoladom moze da se radi. Edited by darling
Link to comment
Valjda zato sto koriste iste masine tj. pogone za vise namena (pretpostavljam).
A ovo za tragove kostunjavog voca i slicnih stvari...kompanije su duzne da to stavljaju na sve svoje proizvode koji se prave na istim masinama kao i neki drugi proizvodi (bez obzira sto se masine detaljno ciste)...
Ne moras da odgovaras na ono nasta je dat vec zadovoljavajuci odgovor. Nismo ni mi ostali bas pali s Marsa, znas.
Link to comment

:lol:Pogledaj cije je ime boldovano i ciji se odgovor trazio...morao sam da odgovorim u slucaju da je tvoj odgovor izignorisan :P

Keksi, sta sad znaci ovo "warm" i "rounded"? I u cemu je stvar sa tragovima kostunjavog voca, zasto se to stavlja - zbog mase? (valjda kikiriki daje dobru cvrstinu ali ako je u malim kolicinama..?)
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...