Jump to content
IGNORED

Čokolada


Amelija

Recommended Posts

Uf, Green & Black's 70% Dark odvaljuje od intenziteta. Prošli put sam spominjao mlečnu (generalno više volim), ali ovo je druga priča. Što bi rekao Kozmo Krejmer, karneval u ustima!Priznajem da sam je ranije izbegavao zbog onog natpisa "Organic" (hehe), međutoa, na sniženju je 3 dol za 100 g tablu, a što bi keksi rekao, A klasa... valja!

Link to comment
domaca nutelaovo je recept koji je svojevremeno postovala funk soul sister da ce praviti, a ja sam napravila. prvi put sam se trudila da pratim recept, nabavila sam kondenzovano mleko, umesto tri kasike meda stavila sam jednu, i bila sam odusevljena. ceo proces traje bukvalno pet minuta.vise se ne drzim recepta ko pijan plota. sad pecene lesnike izblendiram do polutecnog stanja, u njih uvalim crnu cokoladu koju istopim u rerni, i onda mutim i ulivam obicno mleko dok ne postignem zeljenu konzistenciju, moze tecnije, moze gusce, oba su super, sta ko voli. med sam izbacila. mere su otprilike 70, 80 grama pecenih lesnika i crna cokolada od 90 grama.e sad, recept moze da se nadogradjuje, moze da koristis druge orasaste, druge cokolade (na jednom forumu jedan madjionicar topi belu cokoladu dok se ne karamelizuje, pa je umesa u mlevene pistace, na primer), vanila, cimet, so, umesto cokolade moze kakao, a strava je i kad se zalije alkoholom. dakle, sve moze.cuva se u frizideru, rok trajanja ima veze s mlekom, al to zapravo nije vazno, jer nijedna tegla nije prezivela 24 sata :)jedino sto je vazno da imas blender koji moze da samelje orasaste u tecnu kremu. ja imam neki budjavi braun, najjeftiniji, od 250W, koji radi ko zmaj, a na drugom boshu, snaznijem, od 350W, ne mogu da postignem. Edited by darling
Link to comment
domaca nutelaovo je recept koji je svojevremeno postovala funk soul sister da ce praviti, a ja sam napravila. prvi put sam se trudila da pratim recept, nabavila sam kondenzovano mleko, umesto tri kasike meda stavila sam jednu, i bila sam odusevljena. ceo proces traje bukvalno pet minuta.vise se ne drzim recepta ko pijan plota. sad pecene lesnike izblendiram do polutecnog stanja, u njih uvalim crnu cokoladu koju istopim u rerni, i onda mutim i ulivam obicno mleko dok ne postignem zeljenu konzistenciju, moze tecnije, moze gusce, oba su super, sta ko voli. med sam izbacila. mere su otprilike 70, 80 grama pecenih lesnika i crna cokolada od 90 grama.e sad, recept moze da se nadogradjuje, moze da koristis druge orasaste, druge cokolade (na jednom forumu jedan madjionicar topi belu cokoladu dok se ne karamelizuje, pa je umesa u mlevene pistace, na primer), vanila, cimet, so, umesto cokolade moze kakao, a strava je i kad se zalije alkoholom. dakle, sve moze.cuva se u frizideru, rok trajanja ima veze s mlekom, al to zapravo nije vazno, jer nijedna tegla nije prezivela 24 sata :)jedino sto je vazno da imas blender koji moze da samelje orasaste u tecnu kremu. ja imam neki budjavi braun, najjeftiniji, od 250W, koji radi ko zmaj, a na drugom boshu, snaznijem, od 350W, ne mogu da postignem.
Draga darling, 2 pitanja:- kad koristis kondenzovano mleko, da li ti mera ostaje ista? Tj. na 80 g lesnika i 90 g cokolade, koliko ide mleka? I da li volis guscu ili redju Nutelu, da znam kako da stavljam :)- kad topis cokoladu, mleko i med, kada dodajes med? Cokoladu u serpu i topis, pa stavis u blender, povremeno dodas mleko (jel tako), ali mi treba trenutak dodavanja meda (znam da ti ne dodajes, ali si svojevremeno dodavala, jel) Edited by pantelia
Link to comment

ne dodaje se ništa, samo ti treba strpljenja ako imaš široku posudu od blendera. dok je to još čvrsto zalepi se na ivice pa moraš kašičicom da ga vraćaš doleali posle dovoljno vremena postane lako@lancia

Edited by funk soul sister
Link to comment
jel se dodaje nesto u lesnike, dok su u blenderu, da se dobije ta kasha? cisto sumnjam da ce moj kljakavi blender to uspeti.
probaj, nikad ne znas dok ne probas. zato sam i napisala da moj starac braun od 250 vati moze da napravi kasu, a novi bos od 350 ne moze. dakle, probaj, najgore sto ti se moze desiti jeste da ostanes sa mlevenim lesnicima :)
Draga darling, 2 pitanja:- kad koristis kondenzovano mleko, da li ti mera ostaje ista? Tj. na 80 g lesnika i 90 g cokolade, koliko ide mleka? I da li volis guscu ili redju Nutelu, da znam kako da stavljam :)- kad topis cokoladu, mleko i med, kada dodajes med? Cokoladu u serpu i topis, pa stavis u blender, povremeno dodas mleko (jel tako), ali mi treba trenutak dodavanja meda (znam da ti ne dodajes, ali si svojevremeno dodavala, jel)
kondenzovano mleko sam koristila samo jednom. posto je bilo prvi put, lici na mene da sam se drzala recepta. sad, kad sipam mleko, prvo samljem lesnike, to radim iz par puta, jer se masina pregreva. onda istopim cokoladu u rerni (dakle, samo rastvorim foliju i stavim je na par minuta u rernu, tu pazi da ne ispeces cokoladu, vec samo da je otopis) i sipam je u blender. pocnem da mutim. to je dosta gusta smesa. onda pocnem da ulivam mleko, mutim i ulivam mleko, to povecava zapreminu i onda povecavaj koliko oces, sam odmeri kako izgleda, a kako ti volis.jednom su mi oci bile velike, pa sam ulila previse mleka, nutela mi je bila tecna, al posle par sati u frizideru imala je gustinu umucene slatke pavlake, bila je kao slag nutela, odlicna.ovih 80 grama lesnika odmeravam zbog mog malog blendera. vec sto grama ga zagusuje. ti, ako imas veci, mozes da meljes koliko hoces.imala sam jednom dizastr kad sam ulila cokoladu u lesnik, odvojilo se ulje od smese, ali kad ulijes mleko, rese se svi problemi.da u serpici rastapam cokoladu, a mora da sam tako radila prvi put, onda bih med umesala u toplu cokoladu, da se i on rastopi i pokrene :)aj pravi, pa javi, pa da pravimo zanatsku radionicu domace nutele. pa da nas svi zavole. pa da nas jednog dana kupi kraft. pa da keksi pise o nama :Dkeksi mora da bi reko da je moja nutela z klase: lesnici su mi s pijace, mleko je iz supermarketa (doduse, bez aflatoksina), a cokolada je bambi 70% :(a da imam valronin blok, ja bih ga krljala u nutjelicu... rodjis mi je u maju :D Edited by darling
Link to comment

probala sam i ja, ali mi to kondenzovano mleko malko ima <i posledično daje kremu> čudnovat ukusverovatno ću probati sledeći put s običnima slatka pavlaka ne može, m?bez meda bi bilo bljutavo (barem meni, a ne volim mnogo slatko)inače čokoladu sam topila u šerpici na ringli, a med sam ubacila u nekom trenutku direktno u blender

Link to comment

ja se manje više držim recepta, barem kad mogu da nađem kondenzovano mleko. kad ne, onda stavim pavlaku za kuvanje, isto ispadne finoinače negde isto ima gomila postova na ovu temu, mislim na nau kukingu

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...