Jump to content
IGNORED

Čokolada


Amelija

Recommended Posts

Kod mene u radnji 2.5 evra za čokoladicu od 38 grama. Baš sam i otišla u tu radnju jer sam čitala ovde o toj čokoladi, pa mi delovalo super interesantno da probam, ali sam odustala kad sam videla cenu.

Link to comment

ja se opet obrazujem, upravo jedem ovu.99089297_624321.jpgsta ja znam, jela sam i bolje (koliko juce:). previse secera za moj ukus, ko da jedem preslatku kafu. iz ove kategorije mnogo mi drazi fererov poket espreso (iako i kod njega kafa slatka, al se popije brzinski, a i secer sluzi da ne iscuri u cokoladu), moguce da je i priustljiviji.

Edited by cmrlj
Link to comment
fala. gde ima najblize nama da se kupi, koji je red velicine cene?
Do sada sam je uglavnom vidjao po Engleskoj i Austriji...placao sam je oko 2 evra po tabli (38g), a naleteo sam i na pakovanja od po 20 tabli koje kosta oko 30-35 evra...
Link to comment

Keksić, koliko čovek treba da bude školovan u kulinarstvu da bi se prijavio na ovde dvodnevne, trodnevne kurseve što organizuje Barry Callebaut na razne teme. Tipa, u Novembru ima nešto što je o malim čokoladnim kolačima.

Link to comment

Uglavnom se prijavljuju profesionalci koji zele da unaprede svoje znanje ili saznaju neku novu caku, znaci patissieri i ljudi koji imaju odredjeno iskustvo u restoranima ili cokoladnim buticima...Od pocetnika tu je najvise onih koji su tek zavrsili neku kulinarsku skolu ili imaju neki svoj mali biznis koji je vezan za cokoladu i razne druge dezerte...potrebno je neko takvo malo jace iskustvo...Zavisi i od toga koliko ljudi primaju za odredjeni kurs, obicno se dosta njih prijavljuje, a prioritet uvek imaju ovi malo iskusniji...prijavi se ako te bas interesuje, samo imaj u vidu da je jaka konkurencija...

Link to comment

Pa da, pretpostavila sam da je tako nešto. Ali volela bih da tako malo odem na neki kursić.Ovde ima da jedan dan kuvaš sa raznim šefovima u njihovim restoranima, ali ovo mi je specijalizovanije i glamuroznije. :D

Link to comment

Kao ljubitelj čokolade uživao sam u čitanju teme, gospodin tehnolog se trudio da nam otkrije tajne zanata, mogle su se pročitati zanimljivosti iz istorije industrije slatkiša, zaista tekstovi vredni pažnje. Pa ipak, javio sam se radi jedne, po meni značajne ispravke. Nisam tehnolog, i nemam pretenzije da se mešam ljudima od struke u posao, ali posedujem stručnost što se tiče prirodnih alternativa šećeru. Sa ovim nikako ne mogu da se složim;

Secer je kralj i kad je u pitanju cokolada, i kad je u pitanju keks...on je jedini zasladjivac cija tekstura je apsolutno perfektna kada se mesa sa kakao masom i kakao maslacem, isto tako kada se mesa sa brasnom i obicnim maslacem (ili biljnim uljem)...takodje, njegova slatkoca i njegova neutralnost prilikom mesanja sa drugim sastojcima ga cine nezamenljivim zasladjivacem u konditorskoj industriji kada je u pitanj ukus finalnog proizvoda...svi ostali zasladjivaci imaju svoje mane i njihova upotreba je uvek, ali gotovo uvek uslovljena teznjom da se pojeftini proizvodnja ili prikrije neki nedostatak koji je nastao usled teznje da se koriste kojekakve precice i samim tim obori cena proizvodnje i poveca profit na samom kraju ciklusa...svi proizvodi imaju jednostavnu recepturu i veoma je "lako" napraviti dobru cokoladu ili keks, medjutim problem nastaje kad odredjeni proizvodjac zeli profit i samo profit, jer veruje da ce se proizvod ionako prodavati bez obzira na manji kvalitet (nostalgija kod potrosaca, kupovna moc gradjana, dobar marketig, lepo pakovanje)...
Najpre kada je reč o kvalitetu, pčelinji med je ne kralj, nego Bog u odnosu na šećer. A kada govorimo o pojeftinjenju proizvodnje, najlošiji med je 2 puta skuplji od šećera, a kvalitetan med, jedno 5-6 puta skuplji. Šećer se koristi u industriji slatkiša zato što je jeftin u odnosu na prirodnu alternativu. A kakve štete nanosi zdravlju ljudi, to je opštepoznato, pošto nema gotovo nikakvih hranjivih kvaliteta. Ja sam profesionalni pčelar, a ujedno i ljubitelj svih slatkiša, ne samo meda. Nažalost, shvatio sam vremenom da ne mogu pronaći na tržištu čokoladu bez belog šećera, a ne želeći da budem licemer (da propagiram prirodni med i zdrav život, a jedem čokoladu bez meda), počeo sam da pravim domaću čokoladu, za ličnu upotrebu, ne za tržište, iz koje sam sasvim izbacio industrijski šećer, i umesto šećera koristio med. To naravno znatno poskupljuje cenu, ali pošto sam proizvođač meda, mogu sebi da priuštim taj luksuz da jedem potpuno zdravu čokoladu. Imam jedno pitanje sa tim u vezi, kako da prepoznam kvalitet kakao praha? Gde bih mogao da kupim kakao koji bi bio garantovano prirodna, zdrava sirovina? I kakvog je kvaliteta kakao što se kod nas prodaje u kesicama od 100 grama? Hvala unapred, i ne zamerite na ispravkama, profesionalna deformacija :) . Edited by antisugar
Link to comment

Nije preterano slatkog ukusa. Jednostavno se pravi. Jedina tehnološka specifičnost je sledeća, treba izbegavati dodavanje meda na visokim temperaturama, jer se tako ubijaju lekoviti sastojci meda. Znači, med dodati pri nižoj temperaturi, do 50 stepeni. Sastojci prirodni, osim meda: kakao, maslac i mleko, mada može i bez mleka.

Link to comment
Najpre kada je reč o kvalitetu, pčelinji med je ne kralj, nego Bog u odnosu na šećer. A kada govorimo o pojeftinjenju proizvodnje, najlošiji med je 2 puta skuplji od šećera, a kvalitetan med, jedno 5-6 puta skuplji. Šećer se koristi u industriji slatkiša zato što je jeftin u odnosu na prirodnu alternativu. A kakve štete nanosi zdravlju ljudi, to je opštepoznato, pošto nema gotovo nikakvih hranjivih kvaliteta. Ja sam profesionalni pčelar, a ujedno i ljubitelj svih slatkiša, ne samo meda. Nažalost, shvatio sam vremenom da ne mogu pronaći na tržištu čokoladu bez belog šećera, a ne želeći da budem licemer (da propagiram prirodni med i zdrav život, a jedem čokoladu bez meda), počeo sam da pravim domaću čokoladu, za ličnu upotrebu, ne za tržište, iz koje sam sasvim izbacio industrijski šećer, i umesto šećera koristio med. To naravno znatno poskupljuje cenu, ali pošto sam proizvođač meda, mogu sebi da priuštim taj luksuz da jedem potpuno zdravu čokoladu. Imam jedno pitanje sa tim u vezi, kako da prepoznam kvalitet kakao praha? Gde bih mogao da kupim kakao koji bi bio garantovano prirodna, zdrava sirovina? I kakvog je kvaliteta kakao što se kod nas prodaje u kesicama od 100 grama? Hvala unapred, i ne zamerite na ispravkama, profesionalna deformacija :)
interesuje me na osnovu cega tvrdis da je beli secer (saharoza) izuzetno opasan po zdravlje a med sasvim OK? kad se pogleda sastav meda prakticno 70% je isto ono sto bi dobio i od belog secera. thanks.edit:typo Edited by estel
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...