Jump to content
IGNORED

Čokolada


Amelija

Recommended Posts

aha. videla sam mozera kod madjara na pijaci.@amelija blago tebi, ja nikad nisam pojela vise od 50 grama cokolade. nit ferera nikad vise od 4 komada u cugu, dnevno. tih 100, 200 grama gledam ko 600, 1200 kalorija :(

Edited by darling
Link to comment
Има ли неко неки стари омот од киндер јајета или киндер штанглице, од пре 2004 или још старије? Да упоредимо количину какаоа.
Evo ga kako je izgledalo prvo Kinder jaje:kinder-jaje_cr_zps5642f3d3.jpg
Link to comment

Moser-Roth vec dobio kultni status na forumu...nema apsolutno niceg loseg u tome sto se mnogima ovde svidja, a jos ako je cena zadovoljavajuca, samo napred :DInace njih proizvodi kompanija Storck (poznata po brendovima kao Merci, Toffifee, Werther's Original, Riesen, Bendicks, itd) koja ih je spasila bankrota krajem 60ih godina kada su ih otkupili...Aldi od 2007. godine ima ekskluzivan dogovor po kojem su glavni distributer ovih cokolada na veliko, ali i dalje se prave samo u Storck fabrikama...koristi se najjeftiniji kakao, ali nema veze ako se ljudima dopada :)

Link to comment
Rapunzel je firma, "prave" (pakuju?) samo organic stvari.
da, videla sam, al ime rapunzel mi se ne svidja, logo je ruzan, vidi ovu ilustraciju s domorocima sto lupaju u bubnjeve, u mojoj glavi su to kazani... u kojima se ne kuva cokolada... :Dbez obzira na kvalitet i ukus cokolade, necu svoj novac trositi na nju.
Link to comment
da, videla sam, al ime rapunzel mi se ne svidja, logo je ruzan, vidi ovu ilustraciju s domorocima sto lupaju u bubnjeve, u mojoj glavi su to kazani... u kojima se ne kuva cokolada... :Dbez obzira na kvalitet i ukus cokolade, necu svoj novac trositi na nju.
Domoroci su tu da pojacaju fair trade utisak. Podrzavam; i meni, kao i vecina tih firmi, idu na qrac.Da ne bude da samo trolujem, pitanje, mada ne striktno vezano za cokoladu: koliko onaj visak para, koliko kosta 'fair trade' proizvod, zavrsi u rukama proizvodjaca, a koliko u dzepu proizvodjaca i maloprodaje? :(
Link to comment
Domoroci su tu da pojacaju fair trade utisak. Podrzavam; i meni, kao i vecina tih firmi, idu na qrac.Da ne bude da samo trolujem, pitanje, mada ne striktno vezano za cokoladu: koliko onaj visak para, koliko kosta 'fair trade' proizvod, zavrsi u rukama proizvodjaca, a koliko u dzepu proizvodjaca i maloprodaje? :(
errr Milicic i Milicic ... htedoh reci koliko ostane onima na kakao plantazi, a koliko proizvodjacu cokolade.
Link to comment

To je vec mnogo komplikovano pitanje jer zavisi od mnogo faktora...50 miliona ljudi zivi od cokolade, postoji preko 5.5 miliona malih kakao plantaza, 14 miliona farmera radi samostalno i zivi od danas do sutra...oko 4.5 miliona tona kakao zrna se godisnje proizvede, globalno trziste cokolade je vredno oko 80 milijardi dolara, velika vecina radnika na kakao plantazama zaradjuje samo 2 dolara na dan...recimo da jedna prosecna cokolada u razvijenoj zemlji kosta 1 dolar, od toga samo 6 centi ide onima sa kakao plantaza, a ostatak ide kompanijama, raznim distrbuterima, i svim povezanim firmama koje ucestvuju u celom procesu...Cena na berzama (kada je u pitanju kakao) je veoma nestabilna...u zadnjih 10-15 godina je varirala od samo 714 do cak 3775 dolara po toni, na svakih mesec-dva dogadjaju se nagle promene koje su nekada potpuno opravdane (deficit u proizvodnji ili politicki nemiri koji za posledicu imaju promenu u distribuciji), a nekada su plod ciste spekulacije, hedz fondova i trgovine na fjucers marketima...Fair trade sporazum garantuje farmerima da ce njihov kakao biti kupljen po ceni od 2000 dolara po toni (ukoliko je cena na berzi niza od toga) ili po trenutnoj ceni na berzi (ako je veca od 2000 dolara po toni)...plus, farmeri ce dobiti i premium od 200 dolara po toni koji su obavezni da investiraju u lokalnu zajednicu ili neki od projekata zastite zivotne sredine...takodje, farmeri mogu dobiti ekstra 300 dolara po toni ukoliko proizvode organski kakao...tu su jos razni vidovi pomoci, od toga kako da unaprede svoje plantaze do ukljucivanja u razne lokalne i regionalne projekte...trenutno oko 125.000 farmera ukljucenih u 62 organizacije iz 18 zemalja koristi sve pogodnosti koje im Fair Trade certifikat pruza...od ukupne godisnje proizvodnje kakao zrna, trenutno samo 110.000 tona cini Fair Trade (0.9% cokolada u globalu)...Ne znam zasto je ljudima odbojan Fair Trade, kamo srece da je i ostalih 99% trzista po tom principu, ali to se naravno nece desiti...Afrika cini 70% kakao trazista, samo u Obali Slonovace ima preko 100.000 dece koja su primorana da svakodnevno rade na plantazama (10% njih su zrtve trgovine belim robljem, a ostatak radi na malim plantazama svojih roditelja)...Gana, Mali i Burkina Faso su sledeci na listi kada je u pitanju izrabljivanje dece da bi se proizveo kakao (vise od 200.000 dece su zrtve ovog posla)...problem je sto farmeri dobijaju strasno malu cenu za svoju robu pa ne mogu da zaposljavaju radnike, vec su primorani da koriste svoju decu...s druge strane, neki farmeri jednostavno ne mogu da skoluju svoju decu jer zive u ruralnim uslovima i nemaju dovoljno novca da im kupe knjige ili unajme ucitelje, pa i ta deca na kraju zavrse na plantazi...Fair Trade se upravo bori protiv toga i jedan od glavnih uslova je da deca ne smeju biti na plantazama, a farmeri koji prekrse taj uslov momentalno ispadaju iz celog sistema...95% farmera je nepismeno i velika vecina njih nikada u zivotu nije probala cokoladu...Mars, Nestle, Hershey, Kraft i Ferrero cine 57% globalnog trzista, a prve tri kompanije cine cak 80% americkog trzista...A i B klasa cini tek 9% globalnog trzista, a C i D drzi cak 91%...kakao plantaze koje su pod kontrolom proizvodjaca koji prave A i B klasu nalaze se uglavnom u Latinskoj Americi, to su plantaze na kojima se vecinom proizvode criollo i trinitario zrna...kompanije nizih klasa uglavnom imaju svoje plantaze po Africi i iskljucivo proizvode forastero zrna...u celu tu pricu je ukljuceno mali milion distributera, licenciranih snabdevaca, malih trgovaca, kompanija za obradu kakao zrna, itd...cela ta sema je veoma komplikovana...Na primer...u Zapadnoj Africi farmeri prodaju svoja kakao zrna lokalnim trgovcima koji ih zatim prodaju raznim izvoznicima (cesto u vlasnistvu stranih kompanija)...u tom sistemu farmeri zaraduju od 3.5 do 6.4 centi od vrednosti jedne cokolade, a kompanija koja pravi cokoladu zaradi od 56 do 70 centi (distributeri dobijaju od 12 do 17 centi)...Holandija je najveci uvoznik kakao zrna, tamo je takodje najveci broj kompanija koje preradjuju zrna i onda ih prodaju drugim distributerima koji dostavljaju proizvodjacima cokolade zeljene sirovine (przena kakao zrna, kakao masa, kakao maslac, kakao prah)....e sad, mnogi proizvodjaci cokolade imaju svoje firme koje (in)direktno kontrolisu kakao plantaze, obradjuju kakao zrna i vrsi celu distribuciju od zemlje gde se nalazi plantaza do zemlje gde se nalazi fabrika koja pravi finalni proizvod...LLM faktor...

Edited by keksi krem
Link to comment
...
Fair trade mi nije odbojan, naprotiv. Odbojne su mi firme iz organic industrije, s naglaskom na industriju. Fair trade jeste dobra stvar, bar ja tako mislim. Ali ako kazes da od cene normalne cokolade ostane oko 6%, ono sto me zanimalo je koliki je taj deo kod fair trade cokolade. Da li kupac na kraju placa skuplje samo zato sto se proizvodjac na plantazi vise placa ili i zato sto se i proizvodjac cokolade dodatno ugradi. Da je prevara nisam ni mislio, ali ipak nemam puno poverenja u "preduzeca" danas. A taj deo ne bi bio previse fair.
Link to comment
Fair trade mi nije odbojan, naprotiv. Odbojne su mi firme iz organic industrije, s naglaskom na industriju. Fair trade jeste dobra stvar, bar ja tako mislim. Ali ako kazes da od cene normalne cokolade ostane oko 6%, ono sto me zanimalo je koliki je taj deo kod fair trade cokolade. Da li kupac na kraju placa skuplje samo zato sto se proizvodjac na plantazi vise placa ili i zato sto se i proizvodjac cokolade dodatno ugradi. Da je prevara nisam ni mislio, ali ipak nemam puno poverenja u "preduzeca" danas. A taj deo ne bi bio previse fair.
Nisam ni mislio da je tebi konkretno Fair Trade odbojan, nego inace dosta ljudi gleda na to kao na neku vrstu prevare ili slicno, ali je u pitanju odlicna stvar koja definitivno ima svoju svrhu...kod tih Fair Trade cokolada u proseku oko 10% ide farmerima, ali kao sto vidis iz gornjeg posta, ta cifra moze malo da varira u zavisnosti od toga koliko kakao trenutno kosta na berzi...najbitnije je da farmeri u startu znaju minimalnu cenu po kojoj ce njihova roba biti otkupljena i samim tim su zasticeni od raznih turbulencija koje se desavaju na fjucers marketima u Londonu (Liffe) i Njujorku (ICE)...osim cene koju dobijaju za svoj kakao, veoma je bitna pomoc koju dobijaju u vezi poboljsanja infrastrukture na njihovim plantazama i raznim tehnickim inovacijama sto im omogucuje da podignu proizvodnju na mnogo visi nivo i da se zastite od raznih eksternih faktora...Fair Trade je ogroman pokret koji je sacinjen od velikih i malih organizacija, dobrotvornih fondacija, grupa i pojedinaca...odredjeni proizvodjaci cokolada su direktno povezani i ucestvuju u celom pokretu na raznorazne nacine, a drugi samo kupuju Fair Trade kakao i od njega prave svoje proizvode...trenutno ima oko 150 kompanija koje proizvode ukupno oko 600 Fair Trade cokolada, a svaka od njih je posebna prica...Ne postoji na svetu proizvodjac cokolada koji ne gleda kako da se dodatno ugradi, tako je u celoj konditorskoj industriji, a verujem da je tako i u drugim oblastima...ako mislis da li koriste Fair Trade da bi se ugradjivali, pa realno mnogo vise im se isplati da uopste ne ucestvuju u tom Fair Trade sistemu jer je otkupna cena glavne sirovine (kakao) znatno veca nego sto je to slucaj sa obicnom nabavkom...razlika u ceni izmedju obicne i Fair Trade cokolade ipak nije tolika da bi se pokrila razlika koja nastaje kada se kakao otkupljuje po Fair Trade sistemu umesto na standardan nacin...ovo je vise stvar ideologije (a za neke cak i prestiza)...Kupac uvek na kraju placa skuplje, bez obzira o cemu se radi...Fair Trade cokolade vredi kupovati ako su ljudi zadovoljni cenom, kvalitetom i sto je najvaznije, ukusom proizvoda...ali ako jedna od te tri komponente nije na zadovoljavajucem nivou, glupo bi bilo trositi novac iz nekih moralnih razloga...ima dosta dobrih Fair Trade cokolada (mnoge su A i B klasa), ali isto tako ima i veoma losih proizvoda, treba biti pazljiv... Edited by keksi krem
Link to comment
  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...