Jump to content
IGNORED

www.zastitaumestozabrane.com/


salerokada

Recommended Posts

Hm, moram da priznam da ja ovom pitanju ne prilazim sa principijelne pozicije. Moj interes(zato što mi je tako prijatnije, a mislim i bar za tratinčicu zdravije) kao nepušača je da se duvanski dim izgna sa što većeg broja mesta. Ako to oni koji su na vlasti izglasaju-super. Ako se to većini ne sviđa i ako im je to stvar na osnovu koje pretežno odlučuju kome će dati vlast-nek dovedu onda na vlast nekog drugog. Mislim da previđate da usvajanje propisa kojima bi se to regulisalo nije principijelni, a još manje moralni čin. To je politički čin izazvan par exellence političkim razlozima kao što je prilagođavanje propisima EU i eventualno briga o smanjenju rizika od nekih bolesti(što je isto tako javna, dakle politička stvar). S te strane i ova akcija je potpuno u redu. Legalno poslujuće kompanije se na legalan način bore za svoje interese. Meni je to gadno, ali imaju pravo na to. Političkoj/javnoj akciji suprotstavljaju političku/javnu reakciju. Ne verujem da će biti nekog velikog uspeha, ali ok.

Link to comment
  • Replies 3.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Аврам Гојић

    226

  • harper

    195

  • salerokada

    191

  • ion

    186

Top Posters In This Topic

Posted Images

Vidi, da ne uživam u duvanu, prestao bih da pušim.Nisi jedini koji polazi od pretpostavke da pušači ne vole da puše nego moraju.
Prestao bi kada bi mogao. A ti možda i možeš ali mnogi ne mogu. Pričao sam sa nekoliko pušača i oni su mi rekli kako su pokušavali da ostave ali nisu uspeli.
Link to comment
Pročitao pažljivo, ali zbog velike količine argumenata i kasnog uključenja, odlučio se na ovakav generički i opšti post. Ja diskusiju vraćam na pitanje slobode, ti insistiraš da ostane u oblasti zdravlja. O zdravlju sam rekao svoje. Pušenje nije jedina stvar na ovom svetu koja nije zdrava po korisnika i ljude sa kojima je u interakciji. Kada bi se krenulo tom logikom, zabranio bi i boga i oca (možda čak i doslovno), što je pogrešno. Država to ne treba da radi. I seks bez kondoma razboljeva/ubija druge ljude, pa bismo obavezan kondom shvatili kao atak na ličnu slobodu.
Ne insistiram obavezno da ostane u domenu zdravlja iako se zdravlje ne sme/mozhe prenebregnuti kada govorimo o nikotinu.Po meni jednom iskorishtena sloboda/izbor (da postanesh pushach) ne treba/sme da ti/pushachu dozvoli novu slobodu/izbor da onemoguchish pristup bilo gde nekome tko taj izbor (pushenje) nije iskoristio.Pokushao sam da dam paralelu u ovom odgovoru harperu, a nitko nije nashao za shodno da kazhe neshto vishe na te moje rechi.
Link to comment
Malopre si Bucku odgovorio ovoi onda kažeš kako pušiš po kafanama i kafićima, koje pohađaju i nepušači. Nema potrebe da te zajebavam, sam to radiš.
Lepo.Zavedi to pod nikotinsku zavisnost i dobicesh josh jedan/potvrditi poznati argument protiv cigarete.Svesno ubijanje sebe i drugih.Sa druge strane, mozhesh da promislish i ovako: chedo je samo jedan od onih koji pushe u tom kaficu/kafani/restoranu. A jedna lasta ne chini prolece ...Nadam se da ti je sada sve jasno sto se tiche chede i njegovih moralnih i materijalnih odgovornostu u vezi nikotina i njegovog uticaja na dotichnog i okolinu te necesh imati dalju potrebu da uzimash moju lichnost u tastaturu vec cesh ovoj diskusiji doprineti na jedan mnogo konstruktivniji nachin, ako ni zbog cheg drugog onda zbog ozbiljnosti teme.
Link to comment
Prestao bi kada bi mogao. A ti možda i možeš ali mnogi ne mogu. Pričao sam sa nekoliko pušača i oni su mi rekli kako su pokušavali da ostave ali nisu uspeli.
Evo jedna koja nije uspela da ostavi. 100-year-old-smoker.jpg
Link to comment
harper lee je 1 car.
I Buck, takodjer! Vratila se sa gusenja, svi preziveli!Tek da se zna, ja sam nepusac, ali ova zabrana pusenja sablaznjava sve slobodarsko, da ne kazem libertarijansko, u meni.
Link to comment
Da, sad si preživela, al dok dlanom o dlan, naći ćeš se mrtva u 106. godini. Pasivno pušenje ne prašta.
Moze i ranije, ne mog' da cekam toliko! :D
Link to comment

Kao svedok nedavnog skicanja povodom zabrane pusenja u kafanama ovde, mogu da izvestim da kafane nisu propale uopste, da je guzva ista kao i uvek... sve je isto, samo mnogo lepse i prijatnije za sve. Usput da primetim da max 1% ljudi koje znam ovde duvani... cisto da vidite sta radi ispiranje mozga i teror protiv pusaca. I Srbiji to isto preti, zato pod hitno zapalite sta god mozete.(Neko neiskusan gore pomenu libertarijanstvo, pa bih da podsetim da se ono sastoji u slobodi cinjenja izbora za sebe, ne za druge - primeticete odsustvo simetrije u napadanju okolisa jednih duvanskim dimom vs napadanja okolisa drugih cistim vazduhom).

Edited by Indy
Link to comment
Vidi, da ne uživam u duvanu, prestao bih da pušim.
bi, patku <_<
I seks bez kondoma razboljeva/ubija druge ljude, pa bismo obavezan kondom shvatili kao atak na ličnu slobodu.
opet babe i zabe. sta to inace pametne ljude (koji su pusaci) tera da lupaju ovakve gluposti? je l ti kontas da seksom bez kondoma mozes, a i ne moras da navuces triper, sifilis, sidu ili sta vec? je l postoje dobre i lose cigarete? npr: kamel dobar, bond los?
Link to comment
Predpostavljam zato sto nema mnogo ugostiteljskih objekata iznad 100 kvm. A i od tih 100 kvadrata oni bi 70 da daju pusacima. :lol:
Mene zanima da li ce objekti sa preko 100 kvadrata morati da prave pregradne zidove ili...? Ili je bilo samo bitno da se ovi ispod 100 ostave na miru?Joj stoke, neopevane. Pa dabome, ovako se vidi ko vlada Srbijom. Marionete na vlasti a duvanski lobi moze da narucuje zakone "po meri naroda". A sta se ja kog mojkura nerviram???Skupili 80.000 potpisa, molim te lepo. Sa sisatim poklanjacicama dzaba upaljaca. Dam ti kasiku ali g'no moras sam da kupis. (ovo je re: mog pok. oca koji je bio strastveni pusac, pa kada bi ostao bez svojih pusio je tudje cigare. desavalo se da mu daju cigaru a ne daju upaljac. on bi rekao "kad si mi dao g'no daj sad i kasiku")
Ne znam zašto gomile pušača želi da vidi kako je kampanja protiv pušenja zapravo kampanja protiv pušača. Kao, odjednom su ugrožena njihova prava, oni se izvrgavaju nekom ruglu i slično.
Ako mi je ista jasno onda je to ovo.Ako za trenutak zanemarimo da se radi o pusenju, zamislimo da je heroin. Sta su heroinski zavisnici spremni da urade da imaju blata za venu? SVE. Koliko skrupula ima narkoman? Ni mrvicu.Isto ti je sa pusenjem. To sto je to legalna droga daje lazni utisak da je bezopasna.BTW, ko je pitao koja g'na stavljaju u cigare: stavljaju amonijak i varikinu (ono za izbeljivanje sto se isto stavlja u sredstvo za ciscenje klozeta). Edited by Viloticka
Link to comment

Ne znam da li se neko dotakao toga koliko pušenje koštau novcu

... in Canada, the societal costs attributable to smoking for 1993 were approximately $11 billion, of which $3 billion was spent on direct health care costs such as hospitalization and physician time. The remaining $8 billion was due to lost productivity. In comparison, it is estimated that in 1993/94, revenue from taxes on cigarettes totalled $2.6 billion.
i u životima
Almost five million Canadians, or 19 per cent of the population, are smokers. According to Health Canada, close to half of smokers will die from smoking before they turn 70 years old.
Link to comment
Pa, filozofija pušača je otprilike takva: šta mene briga što je tebi ugroženo zdravlje, niko te ne tera da sediš blizu mene niti da izlaziš na zadimljena mesta. Je l' doktori puše? E pa kad oni puše, šta više da kažem. Uostalom, truje nas ko stigne, od osiromašenog uranijuma pa do benzina. Puca mi prsluk što tebi smeta ovo, prvo neka zabrane benzin i neka svi doktori ostave cigarete, pa ćeš onda moći meni nešto da kažeš.A to što ti i na radnom mestu dimim, kakve veze ima, pušenje nije nelegalna aktivnost, tako da skini mi se sa grbače.
nije to filozofija pusaca vec pitanje vaspitanja. dok sam pusio imao sam pravila da nikad ne pusim u prostoriji u kojoj su deca ili bolesni bez obzira da li ukucani puse ili ne. kad mi se pusilo izlazio sam napolje. u kucama u kojima niko ne pusi, nisam ni ja pusio. sto se tice zabrane pusenja u lokalima tu nemam nista protiv, ali nemam nista protiv ni ako se ostavi mogucnost vlasniku da napravi posebna "odeljenja" za pusace i nepusace ili da potpuno dozvoli pusenje. problem oko resenja koje daje slobodu odlucivanja vlasniku lokala je sto to u 99% slucajeva ne bi promenilo sadasnju situaciju, tj. u srbiji bi se i dalje pusilo u svakom lokalu jer je jako veliki procenat pusaca medju posetiocima lokala.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...