Jump to content
IGNORED

www.zastitaumestozabrane.com/


salerokada

Recommended Posts

  • Replies 3.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Аврам Гојић

    226

  • harper

    195

  • salerokada

    191

  • ion

    186

Top Posters In This Topic

Posted Images

posto su se ovde vec povlacile razne paralele dede da se i ja okusam.pretpostavimo da pusenje na neki nacin, dizvinete, dodje ko prdjenje.onom ko prdi lepo, naviko na svoj smrad i bas ga briga sto se ostali dave i mrste.na stranu to sto prdez nije stetan ko duvan, i da je produkt varenja hrane, ali recimo da je prdjenje voljno i da se od strane drzave nameri zabraniti prakticiranje istoga u kaficima i zatvorenim prostorijama.tu se naravno industrija pasulja nadje pogodjenom i stane sakupljati potpise da se dozvoli ugostiteljskim objektima sa manje od 100 kvadrata da odluce oce li biti prdacki ili neprdjacki,ili podele u odredjenom procentu oni veci.pusaci, iskreno, na cijoj bi ste strani bili?

Link to comment

o aman!ne zanima me da l te neko jebe ili ne. jasno mi je da zelis da se tvoj omiljeni kafic pretvori u nepusacki. ne znam postoji li kafic u kom je potpuno zabranjeno pusenje. znam da postoje kafici u kojima je jedan deo nepusacki. mislim da svaki, i ponavljam SVAKI, kafic mora da ima dobru ventilaciju i nepusacki deo. takodje mislim da bi koordinisana akcija bojkotovanja kafica u kojima se purnja ili koji nemaju prethodno pomenute uslove, a poseta onim koji to omogucavaju imala daleko jaci efekat na vlasnike kafica. i bila delotvornija.a kad je cedo vec pomenuo... u americi je don imus, radio voditelj, imao rasisticke komentare na kosarkacice crnjkinje. i covek je otpusten. ne zbog zakona, vec zbog pritiska javnosti. i to ne bilo kakvog. ljudi su pripretili da ce bojkotovati proizvode sponzora emisije ili radio stanice, ne secam se sad tacno, i vlasnici su ga odmah otpustili. znaci nista palamudjenje o govoru mrznje, o rasnoj netrepeljivosti, jednostavno su pripretili da ce im umanjiti prihode.eh, btw, pusenje na radnom mestu je zabranjeno. cijenim da to podrazumeva i bolnice i skole.

Edited by palchica
Link to comment
Pod 1 - objasni mi razliku izmedju bioskopa i kafica. Zasto je bioskop mesto gde pusaci i nepusaci moraju da budu zajedno, pa je pusenje zabranjeno, a kafic nije, pa nepusac moze lepo da ne udje u kafic, a gazda kafica nek odlucuje? To ti je rupa u logici. I bioskop i kafic je privatna firma, postoji vlasnik (ili vlasnici) u oba slucaja, zasto vlasnik bioskopa ne moze da odlucuje o tome da li moze da se pusi unutar objekta dok vlasnik kafica moze? Da te parafraziram, sta te boli qratz da li neko ko hoce da gleda taj i taj film ne pusi i to mu smeta, nek potrazi zabavu - tj. nek gleda film - tamo gde je pusenje zabranjeno, npr. u sopstvenom stanu?Pod 2 - za privatna preduzeca se ne slazem - ako su svi zaposleni pusaci, onda OK. Ali ako u kancelariji sedi 1 nepusac, pusenje mora biti zabranjeno. Jer ti onda dovodis ljude do toga da biraju izmedju udisanja dima i plate, a plate bas ne padaju sa neba, narocito u zemlji Srbiji. Da niko nema idealne uslove za rad, ali neke male stvari se mogu popraviti. Kada si alkoholicar pa ne radis posao kako treba dobijes otkaz, ne vidim zasto bi se neko onda vadio na foru "nervozan sam kada pusim pa ne mogu da radim". Inace se pusacima na poslu nonstop tolerise izlazenje napolje za pusenje, ne vidim da ih iko tera da rade duze zbog toga. A nepusace bi pitali zasto svakih sat vremena odlaze sa radnog mesta.Pod 3 - kao sto tebe bole qratz sto nekome smeta kada ti pusis u kaficu, isto tako mene bole qratz sto si ti zavisnik od nikotina i sto moras da palis cigaretu nonstop, i sto ces morati u buducnosti da izadjes napolje da zapalis pa makar bilo i -20. To je taj bahati stav pusaca kod nas, znaju da smetaju drugima ali imaju zivaca da tim drugima zanovetaju sto im se ovi zale zbog toga. Ja licno "serem" zbog pusenja samo meni licno dragim osobama - jer mi je stalo do njihovog zdravlja - i sta neko drugi radi me preterano ne zanima. Ali me zanima kada taj drugi smeta meni i drugima, i jos se bahato odnosi prema svemu tome i smatra da je to nekakvo njegovo pravo. Ko su tu onda gradjani drugog reda, pitam se ja?
1. Nije losa poenta ali mislim da ima razlike. Fillm mora da bude dostupan svakome ko zeli da ga vidi, da ga gleda ako hoce na velikom platnu a da ga niko ne uznemirava. U Beogradu je jos i moguce napraviti razne vrste projekcija ali u vecini gradova u Srbiji postoji jedan ili nijedan (problem resen :lol: ) bioskop, dok ne znam nijedan gradic, makar koliko mali, da ima samo jedno mesto za izlazak. Drugo, meni je licno van pameti da vlasnik bilo kojeg bioskopa dozvoli pusenje u sali, ne toliko zbog dima koliko zbog opasnosti od pozara. Trece, u bioskopu je prosto nemoguce (osim u iznimno retkim slucajevima projekcija u klubovima koji imaju i tu namenu, ali to i nisu klasicni bioskopi) obezbediti normalne uslove za pusenje (pepeljare, dovoljna udaljenost od drugog koji gleda film i slicno). Cetvrto i poslednje, ja shvatam da nepusaci misle da ljudi puse samo da bi njih maltretirali ali to uopste nije slucaj. Pusaci zele da puse u velikim, osvetljenim, dobro ventiliranim prostorima jer preterani duvanski dim smeta i njima. Bioskop to ne moze da pruzi, bar to ne moze vecina.Kad sam vec kod ove pretposlednje recenice. Ove prostorije za pusenje koje su se pojavile u poslednje vreme na aerodromima i drugim mestima jedinu svrhu imaju da maltretiraju, sikaniraju i ponizavaju ljude. Ja im drugu svrhu ne vidim, niti u te prostorije ulazim, ne zato sto me boli patka da li ce se neko podsmehnuti kad prodje vec zato sto mi smeta uzasna koncentracija dima koja se u njima napravi. Na najvecim evropskim aerodromima nema jednog, jedinog, cak ni najmanjeg i najzabacenijeg bara u kojem moze da se zapali cigareta, a ima barova za izvoz. Cemu to sluzi osim da se izvrsi sikaniranje ljudi? Na aerodromu u Minhenu postoje neki stakleni kiosci u kojima moze da se pusi i postavljeni su na najprometnijim mestima na aerodromu. Zasto na najprometnijim? I posle neko krene da me ubedjuje kako se time stite nepusaci. Pa, zabranite ljudi pusenje skroz ako je stetno. Ko ne moze da izdrzi bez cigarete nekoliko sati je najobicniji sarlatan. Pusim dve kutije cigareta dnevno, a desi mi se ponekad da zurim iz aviona u avion i ostanem bez cigareta po desetak sati. Boze moj.2. Barovi, kafici, restorani i privatna preduzeca moraju jasno da oglase da su zona za pusenje. To ne znaci da je tamo zabranjen pristup nepusacima ali govori o uslovima boravka i rada. Neka svako onda odredjuje da li ce ili nece na te uslove pristati i koliko mu se druge stvari (velika plata, dobri uslovi za rad i slicno, kad su preduzeca u pitanju) isplate. Primeti da sam izuzeo sva preduzeca koja su u vlasnistvu drzave pre nego sto krenes u kuknjavu o jednakim uslovima. Ovde se prosto radi o tome da drzava odredjuje glupa pravila nekome ko od tog prostora u kojem su pravila odredjena zivi. Savrseno je nebitno da li se umanjuje ili ne broj gostiju zabranom pusenja. Ono sto jeste bitno je da postoji mogucnost da se broj gostiju smanji drzavnom intervencijom. Inace, ta "istrazivanja" koja govore o tome da se broj gostiju u barovima nakon potpune zabrane pusenja nije smanjio su obicna narucena sranja. Pored toga, kafici se dovijaju na razne nacine da doskoce zabrani pa do poslednjeg procenta iskoriscavaju zakone o tome koliki mora da bude procenat otvorenog prostora da bi se prostor mogao koristiti za pusenje. Bio sam u ogromnim kaficima u Oslu u kojima je po dvoje, troje ljudi sedelo u kaficu a na terase i druge otvorene prostore predvidjene za pusace nije moglo da se udje, sto od pusaca sto od nepusaca. I, gle cuda, pogodi kome je smetalo da sedi napolju i ko je najvise kenjao da se bez veze smrzava.3. Tacno sam rekao u kojoj situaciji bi me zaboleo qratz za potrebe nepusaca koji mi je u blizini, tako da mozes da me zaobidjes sa tim mantrama o pusackoj bahatosti i slicnim umotvorinama. Nikome ne kenjam sto ne pusi, tako da ne bih podnosio bez reakcije ni to da meni neko kenja sto pusim. Trazim samo svoj prostor na kojem mogu slobodno da upraznjavam svoju naviku, zajedno sa mojim saborcima koji ce, jel'te, da pandrknu od raka (by the way, moj bliski i dragi rodjak je umro od raka pluca iako nikada u zivotu nije zapalio jednu, jedinu cigaretu). Neka to bude 5, 10, 20% ali neka ga ima. Vasih nepusackih 80, 90, 95% me uopste ne zanima.Vecina onih koji zagovaraju zabranu pusenja ne daju ni tih 5%. Sta, nije im dovoljno 95%? Hoce i tih 5% po svaku cenu? Znamo svi kako se to zove, da se ne lazemo.
Link to comment

Slažem se sa tobom, samo mi smetaju tvoje generalizaciju "niko te ne tera", i slično.Hajde, spuštam loptu. Ti zapali lulu mira :)

Link to comment
Kad sam vec kod ove pretposlednje recenice. Ove prostorije za pusenje koje su se pojavile u poslednje vreme na aerodromima i drugim mestima jedinu svrhu imaju da maltretiraju, sikaniraju i ponizavaju ljude.
Pa, niko te ljude ne tera da uđu u tu prostoriju, zar ne? Koliko sam ja shvatio, oni dobrovoljno tamo odlaze.A ta prostorija je zaštita nepušača od pušača. To što oni ne mogu da se razbaškare sa svojim duvanskim dimom oni odjednom vide kao maltretiranje. E pa, jbg, ne možeš da dimiš, smeta drugima.I sve ovo me podseća na priču kad su radikali krenuli da kenjaju kako je šešelj uhapšen, utamničen i slično, a čovek sam otišao za Hag.Isto tako i ovi sami odlaze u tu prostoriju, a ispada kako ih drugi šikaniraju i ponižavaju.
Link to comment

@Šumejker-Levi 91) Da li pušači smetaju nepušačima na javnim mestima (kafići, posao, bolnice)?Mani bolnice, tamo niko ne puši osim doktora. A, oni su valjda kompetentniji od nas dvojice. Za ostalo (osim u specifičnim prostorijama): Ne. U pitanju je politički dozvoljenja histerija.2) Da li pušači preduzimaju bilo šta povodom toga?Očigledno si mislio da ću pod jedan odgovoriti: "Da". Pitam se da li treba dalje da ti odgovaram zato što su ovo napola retorska pitanja. Čoveku kome smeta i kaže ti da ne pušiš, ti naravno ne pušiš... Oduvek bilo. Ako nije histerična osoba, što se da prepoznati tako što ti sedi danima na glavi pridikama da ne smeš da pušiš i "vračanjem" svakakvih opasnosti.3) Da li si ikad u kafiću/restoranu pitao ljude oko sebe da li im smeta ukoliko zapališ?Ne. Niti su oni pitali mene da li mojim nervima prija muzika koju puštaju.4) Da li bi voleo da sediš u bašti kafića pored koje je zapaljen kontejner?Zapaljen kontejner nema veze sa pušenjem... Ovakva poređenja: "Laku noć i puno sreće!", žele dobrom razumu.

Link to comment
nije to generalizacija, to je cinjenica.
Nekom činjenica, nekom generalizacija.Nego, i tebe da pitam, da li si i ti ikad pitala okolinu (na javnom mestu, da naglasim) oko sebe da li će im smetati ukoliko zapališ cigaru, uživaš u svom poroku i pritom njima smetaš? Sorry, baš me zanima.
Link to comment
Da li svet može bez cigareta? Može. Da li može bez prevoza? Jaaaako teško.
Pa, niko te ljude ne tera da uđu u tu prostoriju, zar ne? Koliko sam ja shvatio, oni dobrovoljno tamo odlaze.
"Ja hocu da idem gde god noge mogu da me odvedu i zato treba svima koji mi smetaju zabraniti pristup." Jaka logika, u pm.Sumejker, udalji se malo od monitora - mislim, sve je to u redu, ali zashto bi drzava za 40 godina morala da placa tvoje lechenje, kad ocoravish i sjebesh kichmu? Nije u redu, jbg. Mada, moze biti da i ja zamenjujem teze. Ti prosudi, delujesh nadlezno. Edited by Venom
Link to comment
Pa neka odoli tom iskušenju. Zdravlje ispred zadovoljstva!!! -_-
Neka pushach odoli cigareti. To je mnogo ispravnije gledishte. Zdravlje pre svega! ;)
Link to comment
posto su se ovde vec povlacile razne paralele dede da se i ja okusam.pretpostavimo da pusenje na neki nacin, dizvinete, dodje ko prdjenje.onom ko prdi lepo, naviko na svoj smrad i bas ga briga sto se ostali dave i mrste.na stranu to sto prdez nije stetan ko duvan, i da je produkt varenja hrane, ali recimo da je prdjenje voljno i da se od strane drzave nameri zabraniti prakticiranje istoga u kaficima i zatvorenim prostorijama.tu se naravno industrija pasulja nadje pogodjenom i stane sakupljati potpise da se dozvoli ugostiteljskim objektima sa manje od 100 kvadrata da odluce oce li biti prdacki ili neprdjacki,ili podele u odredjenom procentu oni veci.pusaci, iskreno, na cijoj bi ste strani bili?
Čista semantika :D
Link to comment
Nego, i tebe da pitam, da li si i ti ikad pitala okolinu (na javnom mestu, da naglasim) oko sebe da li će im smetati ukoliko zapališ cigaru, uživaš u svom poroku i pritom njima smetaš? Sorry, baš me zanima.
super mi je sto si odmah zakljucio da pusim. nije ti palo na pamet da mozda ne purnjam?ne znam sta menja, ali - da, neki put pitam. na koncertu, na primer, ne. u prostoriji za pusace na poslu pitam ako ima nepusaca. u kuci purnjam na terasi i teram i druge da to rade. itditdi zasto je ovo sad bilo bitno?
Link to comment
Pa, niko te ljude ne tera da uđu u tu prostoriju, zar ne? Koliko sam ja shvatio, oni dobrovoljno tamo odlaze.A ta prostorija je zaštita nepušača od pušača. To što oni ne mogu da se razbaškare sa svojim duvanskim dimom oni odjednom vide kao maltretiranje. E pa, jbg, ne možeš da dimiš, smeta drugima.I sve ovo me podseća na priču kad su radikali krenuli da kenjaju kako je šešelj uhapšen, utamničen i slično, a čovek sam otišao za Hag.Isto tako i ovi sami odlaze u tu prostoriju, a ispada kako ih drugi šikaniraju i ponižavaju.
Rekao sam da ne ulazim ali ti ocigledno citas samo ono sto ti se dopadne. Samo se pitam sta te prostorije traze na najprometnijim mestima na aerodromu, onako staklene sa svih strana. Vrata se na njima otvaraju i zatvaraju jer u njih ljudi ulaze i iz njih izlaze i iz tih prostorija tada izlazi dim. Zar ne bi bilo bolje i zdravije za nepusace da te prostorije budu u nekom skrajnutom delu aerodroma?
Link to comment
I svakome kome je odgovor tipa "pa, niko te ne tera da ideš u zadimljeni kafić" (ima li uopšte nezadimljenih kafića?) mogu poručiti da je vrlo bezobrazan, jer i ja imam pravo da idem u taj "Grinet" i uživam u kafi, a ne da mi neki dimnjak purnja za susednim stolom.
Čekaj, pa i taj pušač ima pravo da ide u taj "Grinet" i uživa u kafi, a zna se da je uživanje u kafi bez cigare nikakvo, isto kao što se zna da duvanski dim smrdi. To je po tarotu. I tako možemo u krug. Mogu samo da ponovim - lično mi ne pada na pamet da palim cigaretu u javnim prostorijama bez obzira da li u njima ima ili nema nepušača. Ali mi isto tako ne pada na pamet da odem u kafanu/kafić/ugostiteljski objekat u kome ne mogu da zapalim. A tražim samo to - da se vlasnicima lokala ostavi da odluče da li će se u njihovom lokalu pušiti ili ne. Ne vidim u čemu je problem ako nepušači prave dovoljno veliki promet da se isplati držati i takav kafić. I, što da ne, i alkohol izbaciti iz istog. Baš mi smeta kad neko popije malo više pa počne da galami ili, daleko bilo, izaziva incidente.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...