Jump to content
IGNORED

www.zastitaumestozabrane.com/


salerokada

Recommended Posts

  • Replies 3.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Аврам Гојић

    226

  • harper

    195

  • salerokada

    191

  • ion

    186

Top Posters In This Topic

Posted Images

Pravi ti leksichke i navodno loghichke vratolomije koliko hocesh ali ako pochetna premisa nije korektna, od toga nema nishta.A tvoja pochetna premisa jeste da je sjedenje u kaficu isto shto i pushenje. To mozhe da smisli samo jedan zaoshinuti pushachki um u zhelji da opravda zavisnost od koje ne mozhe da se izlechi.
Hehe, pa kako da ti kažem, ja čak nisam ni pušač. Nisam to htio da naglašavam jer je beside the point i jer sam znao da ću poslije najdalje trećeg posta da dobijem jeftinu psihoanalizu što je uvijek :wub: Inače, naravno da sjedenje u kafiću i pušenje nije isto, kao što i bacanje smeća i voženje bicikla nije isto ali ne vidim kako je to relevantno za priču. A ti kad se izgubiš u logičkim vratolomijama slobodno nastavi da vičeš na zaoshinute pušačke umove. Sledeći put dodaj i "srBovske, bRe".
Link to comment
Omašio si, cedo je pušač koji puši samo u kafićima i kafanama. Doduše, nije mi poznato da li obilazi svakog gosta pojedinačno i pita ga da li sme da zapali.
E neka si mu rekao.Nego, kazhi ti chedi neshto na chedine rechi napisane ovde. Nemoj kao neka muva da letish oko znash vec chega.Nishta lichno. Oshtar sam zato shto je ozbiljna tema.
Link to comment
Hehe, pa kako da ti kažem, ja čak nisam ni pušač. Nisam to htio da naglašavam jer je beside the point i jer sam znao da ću poslije najdalje trećeg posta da dobijem jeftinu psihoanalizu što je uvijek :wub: Inače, naravno da sjedenje u kafiću i pušenje nije isto, kao što i bacanje smeća i voženje bicikla nije isto ali ne vidim kako je to relevantno za priču. A ti kad se izgubiš u logičkim vratolomijama slobodno nastavi da vičeš na zaoshinute pušačke umove. Sledeći put dodaj i "srBovske, bRe".
To nije bila poenta, to je bio dodatak samo za pushache koji misle isto to shto si i ti napisao. Nego, ti si neshto hteo da kazhesh sa onom leksichko/logichkom vratolomijom. Ili nisi? Edited by cedo
Link to comment
E neka si mu rekao.Nego, kazhi ti chedi neshto na chedine rechi napisane ovde. Nemoj kao neka muva da letish oko znash vec chega.Nishta lichno. Oshtar sam zato shto je ozbiljna tema.
Već sam ti rekao. Ostavi pušenje potpuno i onda će sve ovo što pišeš biti dosta relevantnije. Znaš onu narodnu koja priča o svom dvorištu prvo, bla bla.
Link to comment
1. Nije losa poenta ali mislim da ima razlike. Fillm mora da bude dostupan svakome ko zeli da ga vidi, da ga gleda ako hoce na velikom platnu a da ga niko ne uznemirava.
:blink: Je l' to neko pravo na film, zagarantovano ustavom ili sta :DMislim ne vidim razliku izmedju gledanja filma bez duvanskog dima i izlaska u kafic/diskoteku bez duvanskog dima. Mislim, sustinski. I jedno i drugo je vrsta zabave.
Cetvrto i poslednje, ja shvatam da nepusaci misle da ljudi puse samo da bi njih maltretirali ali to uopste nije slucaj.
Pazi, to me uopste ne zanima. Pusaci su zavisnici i puse zato sto "moraju", ali ne vidim zasto bi nepusaci morali da trpe tu zavisnost.
Pusaci zele da puse u velikim, osvetljenim, dobro ventiliranim prostorima jer preterani duvanski dim smeta i njima. Bioskop to ne moze da pruzi, bar to ne moze vecina.
Pa onda je to dodatni argument da se zabrani pusenje recimo u kaficima na Obilicevom vencu koji cesto imaju jedva 30-50 m2. A koliko su dobro ventilirani se vidi kada udjes u pun kafic petkom uvece i udahnes vazduh.
Kad sam vec kod ove pretposlednje recenice. Ove prostorije za pusenje koje su se pojavile u poslednje vreme na aerodromima i drugim mestima jedinu svrhu imaju da maltretiraju, sikaniraju i ponizavaju ljude. Ja im drugu svrhu ne vidim, niti u te prostorije ulazim, ne zato sto me boli patka da li ce se neko podsmehnuti kad prodje vec zato sto mi smeta uzasna koncentracija dima koja se u njima napravi. Na najvecim evropskim aerodromima nema jednog, jedinog, cak ni najmanjeg i najzabacenijeg bara u kojem moze da se zapali cigareta, a ima barova za izvoz. Cemu to sluzi osim da se izvrsi sikaniranje ljudi? Na aerodromu u Minhenu postoje neki stakleni kiosci u kojima moze da se pusi i postavljeni su na najprometnijim mestima na aerodromu. Zasto na najprometnijim? I posle neko krene da me ubedjuje kako se time stite nepusaci. Pa, zabranite ljudi pusenje skroz ako je stetno. Ko ne moze da izdrzi bez cigarete nekoliko sati je najobicniji sarlatan. Pusim dve kutije cigareta dnevno, a desi mi se ponekad da zurim iz aviona u avion i ostanem bez cigareta po desetak sati. Boze moj.
Valjda se ovde diskutuje o zabrani pusenja u kaficima i restoranima. Ni meni te staklene kutije za pusenje nisu bas najjasnije, jer time stvaras veci zdravstveni problem. Svaki aerodrom npr. moze da ima terasu, i da se na toj terasi pusi...a i izlazili bi ljudi da gledaju avione lepo (npr. ja :D).
2. Barovi, kafici, restorani i privatna preduzeca moraju jasno da oglase da su zona za pusenje. To ne znaci da je tamo zabranjen pristup nepusacima ali govori o uslovima boravka i rada. Neka svako onda odredjuje da li ce ili nece na te uslove pristati i koliko mu se druge stvari (velika plata, dobri uslovi za rad i slicno, kad su preduzeca u pitanju) isplate. Primeti da sam izuzeo sva preduzeca koja su u vlasnistvu drzave pre nego sto krenes u kuknjavu o jednakim uslovima. Ovde se prosto radi o tome da drzava odredjuje glupa pravila nekome ko od tog prostora u kojem su pravila odredjena zivi. Savrseno je nebitno da li se umanjuje ili ne broj gostiju zabranom pusenja. Ono sto jeste bitno je da postoji mogucnost da se broj gostiju smanji drzavnom intervencijom. Inace, ta "istrazivanja" koja govore o tome da se broj gostiju u barovima nakon potpune zabrane pusenja nije smanjio su obicna narucena sranja. Pored toga, kafici se dovijaju na razne nacine da doskoce zabrani pa do poslednjeg procenta iskoriscavaju zakone o tome koliki mora da bude procenat otvorenog prostora da bi se prostor mogao koristiti za pusenje. Bio sam u ogromnim kaficima u Oslu u kojima je po dvoje, troje ljudi sedelo u kaficu a na terase i druge otvorene prostore predvidjene za pusace nije moglo da se udje, sto od pusaca sto od nepusaca. I, gle cuda, pogodi kome je smetalo da sedi napolju i ko je najvise kenjao da se bez veze smrzava.
Nema potrebe da se kafici oglasavaju kao zone za pusenje jer je svakom jasno kakva je to zona cim udje na vrata. Bar nepusacu, nenaviknutom na dim. Za preduzeca sam vec rekao sta mislim i ostajem pri tom stavu. Sloboda poslodavca tj. gazde da "radi sta hoce" je vec na toliko nacina ogranicena i regulisana, da je pitanje zabrane pusenja gotovo bezazlena u odnosu na druge stvari. I nisam rekao da se mora zabraniti pusenje skroz, vec da ono treba biti zabranjeno u odredjenom poslovnom prostoru (npr. kancelariji) ako neki zaposleni to zatrazi. Jer u protivnom ljudima ogranicavas pravo na zaposlenje (sta ako imaju odredjene zdravstvene probleme pa zaista imaju veliki problem zbog duvanskog dima) i to zasto? Zato sto nekoga mrzi da izdrzi par sati bez cigarete ili da izadje van te prostorije na 15 minuta? Sam si rekao da nije problem izdrzati.Sto se tice uticaja drzave, pa drzava isto tako utice na broj gostiju kada zabrani prodaju alkohola maloletnicima. Ili im uopste zabrani ulaz na takva mesta, itd. Sto se tice zabrane pusenja, kada je zabranjeno u Torontu broj gostiju je opao na pocetku a onda se vratio na normalu. Ja mogu da posvedocim odokativno kao redovni posetilac tamosnjih ugostiteljskih objekata sve do pre jedno 3 meseca. Isto kao sto je nepusacima glupo da ne izlaze u grad zato sto se u kaficima pusi, tako je na kraju i pusacima glupo da ne izlaze zato sto se u kaficima ne pusi. Kao sto su nepusaci adaptirali na pusace, desi se obrnuto. I nisu kafici i diskoteke radile nista "dovitljivo" da zabranu zaobidju: jedino su diskoteke bez terase zagradile deo sokaka u kojim im je sporedni ulaz, i to oznacile kao pusacku zonu (napolju naravno). E, sad, pusenje je suzbijano godinama vrlo efektivno tamo, tako da kada je do zabrane doslo broj pusaca bio mnogo manji nego kod nas npr.
3. Tacno sam rekao u kojoj situaciji bi me zaboleo qratz za potrebe nepusaca koji mi je u blizini, tako da mozes da me zaobidjes sa tim mantrama o pusackoj bahatosti i slicnim umotvorinama. Nikome ne kenjam sto ne pusi, tako da ne bih podnosio bez reakcije ni to da meni neko kenja sto pusim. Trazim samo svoj prostor na kojem mogu slobodno da upraznjavam svoju naviku, zajedno sa mojim saborcima koji ce, jel'te, da pandrknu od raka (by the way, moj bliski i dragi rodjak je umro od raka pluca iako nikada u zivotu nije zapalio jednu, jedinu cigaretu). Neka to bude 5, 10, 20% ali neka ga ima. Vasih nepusackih 80, 90, 95% me uopste ne zanima.Vecina onih koji zagovaraju zabranu pusenja ne daju ni tih 5%. Sta, nije im dovoljno 95%? Hoce i tih 5% po svaku cenu? Znamo svi kako se to zove, da se ne lazemo.
Zaista mi bi bilo smesno da nekom neko kenja sto ne pusi :lol: ajmo malo objektivnosti. Sto se tice tih 5%, glavna tema ovde je ova tzv. "narodna inicijativa" koja kako sam lepo objasnio ima cilj da ne promeni nista. Da je predlozena totalna zabrana, a da oni traze svojih 5, 10 ili 20%, imao bi razumevanja za tako nesto. Cak i da traze 50-50, ne bi se slozio sa tim, ali bi imao razumevanja. Ali to ovde nije slucaj. Ovo je klasicna prevara.Niko ne kaze da ne treba da imas svoj prostor - pitanje je samo koji je to prostor. U Kanadi npr. postoji definicija "privatnog kluba" gde clanovi mogu da rade sta god pozele (medjutim kafici, restorani i diskoteke ne spadaju pod "privatne klubove"), ukljucujuci i da puse. Mislim, kada vec koristimo raznorazna poredjenja sa kolima i sl., neki ljudi imaju naviku da se setaju goli, pa to opet ne smeju da rade na ulici, jer to drugima smeta. Sto ih ne zaustavlja da se goli setaju po svom stanu.
Link to comment
žao mi je, al to je jedino vredno pomena iz tvojih postova. I zaista ne očekuj da bilo ko sa tobom diskutuje nakon malopređašnjeg idiotluka od izjave da su pušači retardirani. Ti si živ primer da to nije istina.
To si ti tako shvatio. Uostalom, uhvatio si se za taj moj zajebantski post, a prethodne postove si vidim komentarisao baš na osnovu argumenata iznešenih u njima. A izjava da turbofolk dovodi do retardacije je baš onako logična i smislena izjava, to ti je promaklo.šta da ti kažem. Uostalom, Buda vidi Budu, svinja vidi svinju. Ti moje postove vidiš na taj izopačen način i umesto da izneseš nešto argumentovano, pomoći ti nema :piggy: Ma kapiram, ako ljudi prestanu da puše, manje kvarnih zuba, ode i kredit za novu stolicu, čak je i letovanje dovedeno u pitanje. Samo raspali ovde po forumu, svi te razumemo i shvatamo da je situacija danas teška.
Link to comment
Već sam ti rekao. Ostavi pušenje potpuno i onda će sve ovo što pišeš biti dosta relevantnije. Znaš onu narodnu koja priča o svom dvorištu prvo, bla bla.
Mislim da je nik palchica vec spomenula, nije bitno tko pishe, bitno je sta pishe.A i nije da se ne trudim. Mislim/siguran sam da spadam u prilichno korektne korisnike nikotina, koliko to korisnici nikotina mogu da budu.Ti cesh biti prvi koji ce biti informisan kada ostavim cigarete, ovaj put zanavek, nadam se. :D
Link to comment
To nije bila poenta, to je bio dodatak samo za pushache koji misle isto to shto si i ti napisao. Nego, ti si neshto hteo da kazhesh sa onom leksichko/logichkom vratolomijom. Ili nisi?
Pa pokazao sam prilično jednostavno da nije tačno da neko traži da se pušači odreknu zdravlja što se ovdje potura kao teza od strane "antipušačke" strane. Ne vidim gdje su tu bile "vratolomije" i kako si se izgubio.
Link to comment
Mislim da je nik palchica vec spomenula, nije bitno tko pishe, bitno je sta pishe.A i nije da se ne trudim. Mislim/siguran sam da spadam u prilichno korektne korisnike nikotina, koliko to korisnici nikotina mogu da budu.Ti cesh biti prvi koji ce biti informisan kada ostavim cigarete, ovaj put zanavek, nadam se. :D
Čini mi se da je u ovom slučaju bitnije šta ko radi. Ono, suština iznad forme.Mogu i ja da pišem traktate protiv pljuga, a da istovremeno sedim u hodnicima porodilišta, klinika i škola i da spaljujem svoje 2 kutije. Nekako nije logično, priznaćeš.
Link to comment
Pa pokazao sam prilično jednostavno da nije tačno da neko traži da se pušači odreknu zdravlja što se ovdje potura kao teza od strane "antipušačke" strane. Ne vidim gdje su tu bile "vratolomije" i kako si se izgubio.
Vidi, izgradio si konstrukciju koja bi vazhila ako su sedenje u kaficu i pushenje cigarete ista stvar tj. zadovoljstvo.Chak si i boldovao logichke veze.Poshto to jednostavno nije tachno, ni ta tvoja konstrukcija nije tachna.Zakljuchak je da ni boldovanje ne pomazhe ako regular font ne podrzhava bold :lol:. Edited by cedo
Link to comment
To si ti tako shvatio. Uostalom, uhvatio si se za taj moj zajebantski post, a prethodne postove si vidim komentarisao baš na osnovu argumenata iznešenih u njima. A izjava da turbofolk dovodi do retardacije je baš onako logična i smislena izjava, to ti je promaklo.šta da ti kažem. Uostalom, Buda vidi Budu, svinja vidi svinju. Ti moje postove vidiš na taj izopačen način i umesto da izneseš nešto argumentovano, pomoći ti nema :piggy: Ma kapiram, ako ljudi prestanu da puše, manje kvarnih zuba, ode i kredit za novu stolicu, čak je i letovanje dovedeno u pitanje. Samo raspali ovde po forumu, svi te razumemo i shvatamo da je situacija danas teška.
Budo, kako kapiraš čudi me da si uopšte naučio da pišeš.Da, naravno da je duvan štetan i da izlaganje njegovom dimu škodi zdravlju (ali, zamisli, ne izaziva karijes), ali ne vidim potrebu za histeričnim napadima na sve pušače i njihovo zatvaranje u staklene kaveze. Ko god da je osmislio ovu kampanju (a topic je njoj posvećen) je pogodio poentu. Zaštita, a ne zabrana. Neko reče da bi pušači prihvatili i 10% prostora za sebe i, pošto sam dugo bio na toj strani, siguran sam da bi, pa mi je malo nejasno tvrdoglavo insistiranje mnogih da pušačima ne treba dati ništa. Pustite ljude da žive ako vas ne ugrožavaju, a tako vas sigurno ne bi ugrožavali.
Link to comment
Čini mi se da je u ovom slučaju bitnije šta ko radi. Ono, suština iznad forme.Mogu i ja da pišem traktate protiv pljuga, a da istovremeno sedim u hodnicima porodilišta, klinika i škola i da spaljujem svoje 2 kutije. Nekako nije logično, priznaćeš.
Mozhe. Samo shto ja to ne radim. Ako vec moram toliko da ti se pravdam :lol:.Hajde da podjemo od toga da ja palim cigaretu samo u kaficima/restoranima (od zatvorenih prostorija).Ovaj zakon (ili kazne koje ga prate) ce, eto, i mene nauchiti da to ne smem da radim tj. ako bash moram da zapalim, to cu odraditi u nekom coshku gde necu ugrozhavati ljude koji tu zavisnost nemaju.A znamo da su razvijena drushtva onoliko naprednija/kulturnija od manje razvijenih izmedju ostalog i zbog zakona/kazni koji se primenjuju u tim drushtvima. Edited by cedo
Link to comment
Budo, kako kapiraš čudi me da si uopšte naučio da pišeš.Da, naravno da je duvan štetan i da izlaganje njegovom dimu škodi zdravlju (ali, zamisli, ne izaziva karijes), ali ne vidim potrebu za histeričnim napadima na sve pušače i njihovo zatvaranje u staklene kaveze. Ko god da je osmislio ovu kampanju (a topic je njoj posvećen) je pogodio poentu. Zaštita, a ne zabrana. Neko reče da bi pušači prihvatili i 10% prostora za sebe i, pošto sam dugo bio na toj strani, siguran sam da bi, pa mi je malo nejasno tvrdoglavo insistiranje mnogih da pušačima ne treba dati ništa. Pustite ljude da žive ako vas ne ugrožavaju, a tako vas sigurno ne bi ugrožavali.
Budo, nema potrebe da i dalje vređaš, a vređaš sve vreme u nedostatku nekog argumenta. Mene recimo baš čudi da ti kao zdravstveni radnik imaš super stav na ovu temu. Ali dobro, isplači se ovde, pravo je mesto.Ja nigde nisam rekao da pušače treba odvoditi vozovima u logore, a takođe je malo degutantno pričati o nekakvom narodnom pokretu, narodnoj inicijativi, kad je jasno da ipak još neko stoji iza tog naroda.Ne znam, možda postoji gomile lekara kojima je u finansijskom interesu da imaju što više bolesnih mušterija. Možda takvih ima i među stomatolozima, čudan je to svet, naročito kad udari kriza. Nego, da ne tupimo ni ti ni ja više, ja se slažem da pušači treba da imaju svoj deo, ali ako to ponovim još jednom nemoj mi kačiti etiketu nekog rasiste, agresora i slično. Ovde se ne priča o pušačima koji ne ugrožavaju nepušače, nego o onima koji ugrožavaju.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...