Jump to content
IGNORED

www.zastitaumestozabrane.com/


salerokada

Recommended Posts

Zato i raspravljamo o peticiji da se prostori za pušače i nepušače fizički razdvoje, ne?Nisam siguran šta je tema topića. Sama ideja, teorije zavere ko stoji iza toga ili praktična izvodljivost?Ja sam mislio da je ovo prvo.
Zakon predvidja razdvajanje prostora za pushache i nepushache gde kao shto sam vec ranije rekao (poshto nisam chitao zakon): "Svet pripada nepushachima, a pushachi treba, ako vec to moraju da budu, saterani u najmanje moguce coshe, iz vishe razloga".Peticija opet zheli neshto drugo (opet nisam chitao,osim pisanje nekih forumasha, ali mogu da pretpostavim): Omoguciti izbor vlasnicima odredjenih prostora da li da taj prostor bude pushacki ili nepushachki, ili ako ima mogucnosti/dovoljno kvadrata onda da postoji prostor za obe populacije. To praktichno znachi da se nepushachima omogucuje kutak za uzhivanje.Istinsko pitanje je: Tko treba da bude oteran u coshak, pushach ili nepushach? Edited by cedo
Link to comment
  • Replies 3.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Аврам Гојић

    226

  • harper

    195

  • salerokada

    191

  • ion

    186

Top Posters In This Topic

Posted Images

najgori su bivsi pusaci. kukaju i vriste, dosta je bilo purnjanja, jedva cekajuc' da izadje zakon o finansijskom kaznjavanju onih koji to rade i medj' svoja 4 zida. ja nisam od tih. mogu slobodno da otvore prozor, da im se mile postojbine majcine ne sjetim.

Link to comment
Evo, opet zamena teza.Nije nikakvo artikulisanje nezadovoljstava, već jednostavno regulisanje nečega što je u našoj moći.Da li svet može bez cigareta? Može. Da li može bez prevoza? Jaaaako teško.Nego, pošto ti smetaju tolika kola, pretpostavljam da na posao ideš peške, na more biciklom, a robu u prodavnici kupuješ isključivo ako je doneta "taban tursom"? Verovatno tražiš deklaraciju na jogurtu da ga je "Mlekara Šimanovci" donela pešaka?Društvo još uvek iznalazi načine da smanji emisiju štetnih gasova i razvitkom čistih tehnologija to postaje moguće.A i taj hirurg što na posao ide privatnim kolima stvarno je ljakse, bolje mu je da se klacka od Batajnice do bolnice drndavim autobusom pa da vidiš kako je usredređen da nekog operiše.Strašno kakav su svet ti što voze auto za svoje potrebe. C-c-c.
Jednostavno, ne moraš da voziš kola samo za svoje potrebe... Ali, hoćeš. Ja ne moram da pušim, ali hoću...Kamioni i autobusi su kao i to da meni ne pada napamet da pušim: u tvom stanu, u kancelariji, nekakvim salama, raznim specifičnim mestima... Ali, ti voziš auto za lične potrebe to je isto kao kada ja pušim u kafiću...To nije zamena teze, to je ista stvar... Razlika je samo u tome što to "možemo" znači: imate političku moć...EDIT: Progutana slova... I, da dodam da je i ovo što pišem preveliki kompromis i podleganje sili... Edited by Ajant23
Link to comment
I svakome kome je odgovor tipa "pa, niko te ne tera da ideš u zadimljeni kafić" (ima li uopšte nezadimljenih kafića?) mogu poručiti da je vrlo bezobrazan, jer i ja imam pravo da idem u taj "Grinet" i uživam u kafi, a ne da mi neki dimnjak purnja za susednim stolom. Uostalom, ako krene da se zakon sprovodi kako treba, niko pušačima neće braniti da uđu u te kafiće, osim što će svoju naviku trovanja sebe i drugih morati da rezerviše za to predviđeno mesto.
ali tebe stvarno niko ne tera da ides u zadimljeni kafic.kao sto niko ne tera vegetarijance da jedu kod lokija.prosto, ako se sakupi dovoljan broj... hajde da to nazovemo nezadovoljnih, koji bojkotuju odlazak u zadimljene kafice, sto ce smanjiti promet tih kafica, a odlaze - i tako povecavaju promet - u kafice u kojima nema pusenja, vlasnici prvih ce sami ukinuti purnjanje.i ok, naravno da mi je jasno da nepusacima smeta (kao i mnogim pusacima, kad smo kod toga) da se vracaju kuci smrdljive odece ili da jedu dok neko za drugim stolom purnja. kao sto rekoh - smokefree deo i dobra ventilacija su nesto sto bi moralo biti preduslov za otvaranje takvog objekta. Edited by palchica
Link to comment

Ok, hajde da malo spustimo loptu.Topik je o agresivnoj kampanji koju je pokrenula grupa građana, ali je evidentno da iza stoje takođe i neki drugi lobiji.Po pitanju toga da neko koristi automobil za privatne potrebe, opet je teško odrediti šta je to privatna potreba i ugao iz koje je gledaš.Ako doktor koji treba da ti porađa ženu dolazi privatnim autom do bolnice, malo se menja perspektiva, zar ne? Isto tako, tvoj kum hoće da te upozna sa direktorom neke firme, a ti nemaš posao, a njih dvojica bi uveče svojim kolima skoknuli do tebe, pa ako se veče lepo završi, imaš finu platu i slično. Slažeš li se?Pušači su, nažalost, u većini slučajeva bezobrazni. Čim jedan upali cigaretu, ostali čoporativno ocene da je to zeleno svetlo i pale i oni. Nikad, ali nikad mi se nije desilo da me neko pita "smeta li ako zapalim" (osim u taksiju). Isto tako, ako na nekoj slavi npr za stolom sedi 20 ljudi, od čega je njih 4 pušača, čim jedan zapali, ovo troje će za njim. Niko od tih preostalih troje neće razmišljati kako će povećati količinu dima, kako ipak njih 16 jede u toj prostoriji, neće im pasti napamet da možda mogu i da smanje pušenje makar u tim trenucima, "na smenu" da duvane i time pokažu kako baš i ne moraju toliko da purnjaju? Jok, ovde je dozvoljeno pušenje i ja ću alavo navaliti na pljuge.Reci mi primer da uđeš u zadimljeni kafić. Svakog pušača zabole patka koliko ima nepušača, je l' tako? Takođe ga još više boli patka što će nepušači udisati njegov dim. Da li ti se možda desilo da pitaš nekoga do tebe da li mu smeta dodatno još i ako ti zapališ? Čisto sumnjam. šta bi se desilo ukoliko 1 (i slovima: jedan) čovek u kafiću zamoli sve prisutne da ugase cigaretu, jer smeta njegovoj ženi? Smejali bi mu se, osim ukoliko nije neki opasan lik.Pošto pušači poseduju svest koliko je štetna ta njihova navika, ali ih realno gledano zabole dupe što to smeta drugima, ja smatram da je zakon tu da reguliše i tu oblast.

Link to comment
ali tebe stvarno niko ne tera da ides u zadimljeni kafic.kao sto niko ne tera vegetarijance da jedu kod lokija.prosto, ako se sakupi dovoljan broj... hajde da to nazovemo nezadovoljnih, koji bojkotuju odlazak u zadimljene kafice, sto ce smanjiti promet tih kafica, a odlaze - i tako povecavaju promet - u kafice u kojima nema pusenja, vlasnici prvih ce sami ukinuti purnjanje.i ok, naravno da mi je jasno da nepusacima smeta (kao i mnogim pusacima, kad smo kod toga) da se vracaju kuci smrdljive odece ili da jedu dok neko za drugim stolom purnja. kao sto rekoh - smokefree deo i dobra ventilacija su nesto sto bi moralo biti preduslov za otvaranje takvog objekta.
Ako cemo tom logikom, onad mozhemo ostaviti vlasnicima kafica, bioskopa,... slobodu da zabrane ulaz homoseksualcima, strejt ljudima, zhenama, mushkarcima, samo ako je to isplativo. Onda recimo u tim kaficima ima svako veche dobra svirka, koje nema na nekom drugom mestu te je nepushach u velikom iskushenju da ode na tu svirku u pushachki kafic,...Onda recimo u tim restoranima se sprema najbolja klopa, koje nema na nekom drugom mestu te je nepushach u velikom iskushenju da ode u pushachki restoran,.........Ne verujem da je tako.
Link to comment
ali tebe stvarno niko ne tera da ides u zadimljeni kafic.kao sto niko ne tera vegetarijance da jedu kod lokija.
Opet zamena teza. Stvarno ste čudo. Vegetarijanac i NEĆE otići kod lokija, niti njemu loki na silu trpa vešalicu u usta, niti postoji stotine lokija u gradu, a nijedno mesto gde prodaju ribu.U Beogradu ja ne znam za kafić u kome se ne purnja. Znači, ko me jebe kad mi se izlazi na neko popularno mesto gde se služi kafa/klopa/svirka a pritom je i pušačko? Koristiću se tvojim konceptom tebe niko ne tera da ideš u zadimljeni kafić stvara se slika da ste vi pušači jedno kad je u pitanju vaša navika, ali čim se dirne u nju, odjednom ste diskriminisani.Da li ću da odem u "Grinet" je moj izbor. Ja imam prava da me niko ne truje.Vi se pozivate na to kako je pušenje vaš izbor. Niko vas ne tera da pušite. Ali, kad već trujete i kad vas boli patka što trujete druge, neko to mora da reguliše kad vam je kolektivna svest prilično niska.
Link to comment

@Šumejker-Levi 9Zar ti nije neukusno da unosiš argumentaciju tipa doktor ide u bolnicu na porođaj... Zadnji put kada sam bio u bolnici, kardiolozi su u kancelariji pušili ko ludi... (I, nisam tamo išao zbog svojih problema.)Ono što sam napisao je ogroman kompromis, koji kao slobodoumna osoba i donekle slobodan čovek ne bih ni smeo da činim...Postoji jedna hajka: to je agresija nekakvog "zdravlja" koja se mahom svela na hajku protiv pušača... To je samo politička zamena teze. Probaj jednom da zapališ cigaru. Udahni to "prokletstvo političke manjine", prodiši jedan sekund kao čovek drugog reda...

Edited by Ajant23
Link to comment

Ma dim od cigarete ne smrdi, samo nekima neprijatno mirise. Ima dima od specijalnog duvana koji za neke lepo mirise pa nije time manje stetan. Kad kazete nekom da SMRDI vi vredjate, a kad kazete da neko neprijatno mirise vi konstatujete svoju detekciju mirisa.

Link to comment
Ako cemo tom logikom, onad mozhemo ostaviti vlasnicima kafica, bioskopa,... slobodu da zabrane ulaz homoseksualcima, strejt ljudima, zhenama, mushkarcima, samo ako je to isplativo. Onda recimo u tim kaficima ima svako veche dobra svirka, koje nema na nekom drugom mestu te je nepushach u velikom iskushenju da ode na tu svirku u pushachki kafic,...Onda recimo u tim restoranima se sprema najbolja klopa, koje nema na nekom drugom mestu te je nepushach u velikom iskushenju da ode u pushachki restoran,.........Ne verujem da je tako.
Pa neka odoli tom iskušenju. Zdravlje ispred zadovoljstva!!! -_- Edited by Lyckety Splyt
Link to comment
Vidim opet ima ljudi koji su strašno zabrinuti štetnim učinkom nas pušača...Kao neko ko uopšte ne vozi kola, mislim da bih imao isto moralno pravo - kao nepušači protiv mene - da napadam svakog ko decenijama vožnjom samo za lične potrebe truje vazduh grada u kome živim. A, može da živi i bez toga: kao ja... Dakle, truje me samo zbog nečega zbog čega je njemu lepši ili lakši život...Kampanja protiv pušenja nije briga za zdravlje već artikulisanje raznih nezadovoljstava i organizovanje kolektivne histerije u politički podnošljivom smeru... Nedaj bože da se shvati da pušači nisu oni koje treba najpre sputavati...
ne bi imao isto moralno pravo, jer ti vec trujes vazduh koji neko pored tebe dise.na stranu sto su svi primeri - od crnaca do automobila - samo odvlacenje fokusa izvan teme i, kao takvi, cista glupost.
Link to comment
Vegetarijanac i NEĆE otići kod lokija, niti njemu loki na silu trpa vešalicu u usta, niti postoji stotine lokija u gradu, a nijedno mesto gde prodaju ribu.
A koji će kurac vegetarijancu riba?
Link to comment

Gledaj, Ajant23, priča sa hirurgom i jeste bila da vidiš kako neki ljudi koji koriste kola za privatne potrebe mogu da budu važni po društvenu zajednicu, a ne samo dostavljači hleba, jogurta i GSP. To da li doktori purnjaju je opet neka druga tema, podjednako puna apsurda i argumenata.Drugo, pušači prilično generalizuju bilo koji argument da se pušenje smanji/ukine/reguliše i to odmah vide kao napad na sebe.Ispada kako sam ja za to da se svi zatvore u komoru. Jok, purnjaj ti lepo, to je tvoj izbor, ali dozvoli mladim mamama sa detetom da izađe u taj lep kafić a da pritom 10 turčina ne mora da zamagli celu prostoriju.Odgovori mi na sledeća pitanja:1) Da li pušači smetaju nepušačima na javnim mestima (kafići, posao, bolnice)?2) Da li pušači preduzimaju bilo šta povodom toga?3) Da li si ikad u kafiću/restoranu pitao ljude oko sebe da li im smeta ukoliko zapališ?4) Da li bi voleo da sediš u bašti kafića pored koje je zapaljen kontejner?

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...