Jump to content
IGNORED

www.zastitaumestozabrane.com/


salerokada

Recommended Posts

cekajte, zar vec ne postoji zakon o zabrani pusenja na radnom mestu*?uz eventualnu "pusacku sobu"?*makar u drzavnim firmama?

Edited by palchica
Link to comment
  • Replies 3.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Аврам Гојић

    226

  • harper

    195

  • salerokada

    191

  • ion

    186

Top Posters In This Topic

Posted Images

Sve se može kad se hoće. Ne opravdavaj svoju sebičnost prema drugima, nego ovog momenta ostavi pljuge zauvek. Misliš da u tim kafićima i kafanama u kojima ti jedino pališ sede samo pušači?
Ne provociraj i budi malo vishe samokritichan.
Zaboravih gore da napomenem jednu stvar; iako nisam napisao ništa u vezi zakona ili samih prava, već o nekoj ljudskoj komponenti, stoji jedna stvar u vezi zakona koja važi za sve zakone - i ovaj o pušenju i onaj o saobraćaju i ostale: ne brinu mene ljudi koji zadovoljavajuću količinu IQ poena (cenim da dobar broj ljudi odavde spada u tu grupu), jer će oni umeti uglavnom da regulišu i mesto/količinu svog nikotina i način vožnje i sve ostalo. No, ta grupa je u debeloj manjini i zakon je potreban da bi nacrtao onoj većini (što se skrivaju za vreme pomračenja sunca i pišu zahteve za oslobođenje Kasandre iz zatvora), da bi pokušao da uradi prevenciju kod dece i utiče na slične grupe. Ne razumem kako se bilo ko ko se smatra inteligentnim oseća direktno i lično pogođen ovakvim kampanjama, kada inteligentni ljudi i nisu ciljna grupa ovakvih kampanja. Da, znam da je štetno, ja sam se navukao i za mene je kasno, ali daj recimo da tim klincima nekako pomognemo - kako sutra mom malom da držim pridiku što je zapalio sa 12 godina, kad mu prekonosiram sa cigarom među prstima?
Da. :thumbsup:
Link to comment
Ne provociraj i budi malo vishe samokritichan.
Uopšte ne provociram. Raspisao si se nadugačko i naširoko o ovome, a onda skrušeno priznaješ kako je to jače od tebe. Neće da može. Sa svega se može skinuti. Trpi, jbg.Kao i u svemu drugom, lični primer je najbolja stvar.
Link to comment

Ne skrećite temu. Da, ljudi ginu i od srčanih udara i u automobilskim nesrećama i pri građevinskim radovima i pri švercu emigranata u lavorima preko otvorenog mora. Ali te stvari nisu tema topika, pušenje jeste - za ostale ćemo lako otvoriti teme i drviti o njima tamo.

Link to comment
Uopšte ne provociram. Raspisao si se nadugačko i naširoko o ovome, a onda skrušeno priznaješ kako je to jače od tebe. Neće da može. Sa svega se može skinuti. Trpi, jbg.Kao i u svemu drugom, lični primer je najbolja stvar.
Ne brini, ne odustajem ja lako :lol:.Kao shto vec rekoh: Zato mi sada ostaje obaveza da isti proces odvikavanja prodjem josh jednom.
Link to comment
Da, znam da je štetno, ja sam se navukao i za mene je kasno, ali daj recimo da tim klincima nekako pomognemo - kako sutra mom malom da držim pridiku što je zapalio sa 12 godina, kad mu prekonosiram sa cigarom među prstima?
Nisi jedini koji se to pita.
Link to comment

Nisam siguran, ali mislim da je pusenje bolest zavisnosti. U skladu sa tim treba se leciti. Na dobrovoljnoj bazi naravno. Zabrane treba da zastite nepusace, ali bi drustvo moralo nesto da ucini i da pomogne pusacima koji zele da ostave pusenje, kao sto pomaze i drugim ljudima kad imaju problem sa zdravljem. A sto se tice onih koji zele da puse ili ne mogu da prestanu a pritom ne ugrozavaju druge ljude, tu ne vidim u cemu je problem.

Link to comment
cekajte, zar vec ne postoji zakon o zabrani pusenja na radnom mestu*?uz eventualnu "pusacku sobu"?*makar u drzavnim firmama?
postoji. pet iljada za privatno lice, pedeset za firmu. ne sme po kancelarijama, sme de se dogovore da sme, ako se dogovore. pa pomrli bi drugachije :unsure:
Link to comment
Nisam siguran, ali mislim da je pusenje bolest zavisnosti. U skladu sa tim treba se leciti. Na dobrovoljnoj bazi naravno. Zabrane treba da zastite nepusace, ali bi drustvo moralo nesto da ucini i da pomogne pusacima koji zele da ostave pusenje, kao sto pomaze i drugim ljudima kad imaju problem sa zdravljem. A sto se tice onih koji zele da puse ili ne mogu da prestanu a pritom ne ugrozavaju druge ljude, tu ne vidim u cemu je problem.
stigmatizacija odredjenog ponasanja ima za cilj da ga demotivise. vise nije fensi pusiti, '50-tih je bilo (sad je in jesti koser hranu). tako da da, drustvo pomaze pusacima da se odviknu od pusenja, a i instituti za lijecenje bolesti zavisnosti, vjerujem, nece odbiti da im daju savjet.
Link to comment

ok, znaci sada pricamo o kaficima i restoranima?jbg, ja sam tu stanovista bliskog harperu. ako vlasnik proceni da mu se isplati da ima nepusacki kafic, neka ga pretvori u takav. ako proceni da mu je neisplativo, ili prosto zeli smrdljivi kafic, neka ima takav.neka svi imaju obavezu da uvedu superduper ventilaciju i smokefree deo. ako se ispostavi da bolje posluju smokefree kafici, sumnjam da ce vecina vlasnika insistirati na purnjanju.

Link to comment

Vidim opet ima ljudi koji su strašno zabrinuti štetnim učinkom nas pušača...Kao neko ko uopšte ne vozi kola, mislim da bih imao isto moralno pravo - kao nepušači protiv mene - da napadam svakog ko decenijama vožnjom samo za lične potrebe truje vazduh grada u kome živim. A, može da živi i bez toga: kao ja... Dakle, truje me samo zbog nečega zbog čega je njemu lepši ili lakši život...Kampanja protiv pušenja nije briga za zdravlje već artikulisanje raznih nezadovoljstava i organizovanje kolektivne histerije u politički podnošljivom smeru... Nedaj bože da se shvati da pušači nisu oni koje treba najpre sputavati...

Link to comment

Kapiram da su se pušači osetili prozvani, ali porediti automobile, crnce, Jevreje, srčane mane i slično je klasična zamena teza.Da li neko pije alkohol ili puši jeste njegov izbor. S tim da kod prvog on ne ugrožava direktno ljude u svojoj okolini (izostavimo socijalnu komponentu gde alkoholičar fizički ugrožava porodicu i slične), dok pušač DA.Kad bismo krenuli da nabrajamo koje sve štetne nusproduktne čovek ostavlja za sobom, bojim se da bi lista bila poduža: zračenje, efekat staklene bašte, globalno zagrevanje, brza hrana, isparenja iz fabrika, zagađenja voda... pa tako u beskraj.Ovo je tema o štetnosti duvanskog dima po čoveka. Takođe, ja kao pojedinac sam pristao da živim u društvu u kome je jedini način da ujutru imam vruć 'lebac taj da ga kombi donese u prodavnicu. Isto tako do kuće/posla/škole idem gradskim prevozom. Ako mi se ne dopada, mogu da se preselim na selo, pa da sam uzgajam pšenicu i pravim svoj hleb. Ali, moj izbor je ovaj. Javila se gomila dušebrižnika koji tvrde da su im prava ugrožena, da nepušači sada guraju pušače u neke prljave kutke, da su oni za nas "niža rasa" i ostale nebuloze, a nije tako.Pitanje za pušače: kako biste se vi osećali da neko u vašem komšiluku svaki dan raspaljuje roštilj i gust dim stalno ulazi u vašu kuću, te vam soba redovno smrdi na ćumur? šta? Pa ljudi od davnina pale vatru da ispeku meso, a činjenica da će pojesti možda kancerogenu krmenadlu je isključivo njihov rizik.Slažem se što je Bata rekao kako gomila njih i ne razmišlja o posledicama pušenja sve dok ne bude kasno.A onda kreću muke porodice, i taj pušač koji je čitavog života sebe ugrožavao sada i drugome život čini težim. Ja nemam ništa lično protiv pušača. Ali kratko i jasno: njihov dim SMRDI!!! Nakon jednog dana u kafiću, luftiram odeću ceo dan. Kosa smrdi na onaj gorki vonj. I kako su onda ugrožena njihova prava što ja jednostavno NE žELIM da ulazim u zagušljive i zadimljene prostorije koje pritom ugrožavaju moje zdravlje.Verovatno će opet neko dati poređenje sa kamionima, porediti nas nepušače sa arijevcima, govoriti kako naša "evolucija" ide nekim rasnim tokom i slično. Moje pitanje i dalje stoji, a to je da li neko ko je svestan da se truje i baš ga briga da po tom pitanju preduzme nešto ima uopšte prava da zameri onome ko hoće da živi zdravo (iako to danas nije baš moguće u potpunosti)? Pritom nemojte pričati o masnoj ishrani, alkoholu, koka-koli, olovnom benzinu i slično? Ono na šta mogu da utičem, ja to ili svedem na minimum, ili izbacim u potpunosti ako utvrdim da mi smeta.I svakome kome je odgovor tipa "pa, niko te ne tera da ideš u zadimljeni kafić" (ima li uopšte nezadimljenih kafića?) mogu poručiti da je vrlo bezobrazan, jer i ja imam pravo da idem u taj "Grinet" i uživam u kafi, a ne da mi neki dimnjak purnja za susednim stolom. Uostalom, ako krene da se zakon sprovodi kako treba, niko pušačima neće braniti da uđu u te kafiće, osim što će svoju naviku trovanja sebe i drugih morati da rezerviše za to predviđeno mesto.I jebe mi se što je to jedini porok, trenutak uživanja i slično, iz iskustva znam da to nikad nije jedna cigareta, nego dobrih 6-7 minimum.

Link to comment

Zato i raspravljamo o peticiji da se prostori za pušače i nepušače fizički razdvoje, ne?Nisam siguran šta je tema topića. Sama ideja, teorije zavere ko stoji iza toga ili praktična izvodljivost?Ja sam mislio da je ovo prvo.

Link to comment
Vidim opet ima ljudi koji su strašno zabrinuti štetnim učinkom nas pušača...Kao neko ko uopšte ne vozi kola, mislim da bih imao isto moralno pravo - kao nepušači protiv mene - da napadam svakog ko decenijama vožnjom samo za lične potrebe truje vazduh grada u kome živim. A, može da živi i bez toga: kao ja... Dakle, truje me samo zbog nečega zbog čega je njemu lepši ili lakši život...Kampanja protiv pušenja nije briga za zdravlje već artikulisanje raznih nezadovoljstava i organizovanje kolektivne histerije u politički podnošljivom smeru... Nedaj bože da se shvati da pušači nisu oni koje treba najpre sputavati...
Evo, opet zamena teza.Nije nikakvo artikulisanje nezadovoljstava, već jednostavno regulisanje nečega što je u našoj moći.Da li svet može bez cigareta? Može. Da li može bez prevoza? Jaaaako teško.Nego, pošto ti smetaju tolika kola, pretpostavljam da na posao ideš peške, na more biciklom, a robu u prodavnici kupuješ isključivo ako je doneta "taban tursom"? Verovatno tražiš deklaraciju na jogurtu da ga je "Mlekara šimanovci" donela pešaka?Društvo još uvek iznalazi načine da smanji emisiju štetnih gasova i razvitkom čistih tehnologija to postaje moguće.A i taj hirurg što na posao ide privatnim kolima stvarno je ljakse, bolje mu je da se klacka od Batajnice do bolnice drndavim autobusom pa da vidiš kako je usredređen da nekog operiše.Strašno kakav su svet ti što voze auto za svoje potrebe. C-c-c.
Link to comment

^^^Ne volim da činim ovakve stvari, ali ponoviću ponovo ovaj pasus (sa akcentom na boldovano):

Kao neko ko uopšte ne vozi kola, mislim da bih imao isto moralno pravo - kao nepušači protiv mene - da napadam svakog ko decenijama vožnjom samo za lične potrebe truje vazduh grada u kome živim. A, može da živi i bez toga: kao ja... Dakle, truje me samo zbog nečega zbog čega je njemu lepši ili lakši život...
Dakle, to je eto odgovor za tvoje pitanje za pušače...I svakome kome je odgovor tipa "pa, niko te ne tera da ideš u zadimljeni kafić", podsećanje da te niko ne tera da ideš na ulice na kojima ja furam sa svojim kolima...Pitanje pušenja i pitanje vožnje su lični izbori... Pitanje usmeravanja agresije samo na pušače je politički izbor. Edited by Ajant23
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...