Jump to content
IGNORED

Recepti, kulinarski trikovi i omiljena jela - borba protiv gladi


msmodesty

Recommended Posts

napravio sam i smokve danas posto je zena u medjuvremenu pomahnitala i pokusala ovaj dzem od pecenih sljiva za dorucak, rucak i veceru.smokve sve isto, samo biti umereniji sa zacinima. dodao dosta cimeta i (pazi sad) ruzmarin. ispalo super jedino sto ja ne smem da jedem smokve zbog nenormalnog glikemijskog indeksa tako da ce ovim neko drugi da se sladi. ovo malo sto sam probao, super ali moj favorit ostaje sljiva. nema dzema bez dzema od sljiva (a ni palacinki - vidi zajcevljev topik, sve odlican pet).
joj. cijenim da cu da se razludim, da se ovim mojim konzervativcima nece svideti nishta, i moracu sve da izjedem sama ^_^blagodarim, opet :)@ modest. modeste ne ludi. kakav te kokos spopao. i maline :omislim stvarno, u prisustvu shljive pominjati kokos. ccc ^_^ Edited by thermal bug
Link to comment

eve slike od smokve. sljivu nisam slikao.pocetaksmokve009.jpgsmokve010.jpgsmokve008.jpgkrajsmokve012.jpgsmokve013.jpgsad bi ovo realno trebalo roknuti u neki blender da se malo dezintegrise ali me mrzi da prljam masinu, a i razdelicu ovo malo sto je ispalo po kucama pa neka ga doradjuju ako im se ne svidja. a dobro je, stvarno, samo su smokve sugar shock i obicne, a kamoli u ovakvom koncentratu. mada se ovo ubilo da se samo malo usitni, razredi sa malo neke tekucine i prelije preko krvavog bifteka. mnjammmm!

Link to comment

ovo sto se u modestinom receptu za smokvu/malinu pominje limunov sok nije besmisleno. i ja bih u ovu smokvu turao nesto da kisi. a i malina kisi, zar ne?nego, danas dok sam se danas setao po kalenicu i gledao ono izobilje od paradajza, kontemplirajuci dubinski pade mi napamet da bi se mogao napraviti neki opasno dobar dzem od paradajza. posto sam vec ranije jeo chutney spremljen ovde i to je isto samo sa narokanim indijskim zacinima unutra, a bese stvarno dobro. jel ima neko dokon da je eksperimentisao ili ima ideju kako i sta sa paradajzom a da ne bude ono sto svi znamo?

Link to comment

Ja bih da se umešam i pitam, kako da u kućnoj režiji ispečem ljute paprike? Kupio sam recimo 30ak onako baš provereno ljutih, i svakako ću deo njih osušiti na videti šta sa njima dalje. Ali ako ovde bude nekog dobrog predloga kako da ih ispečem, cenim da ću dokupiti kontigent za tu namenu. Takođe mi je bitno da znam koliko tako pečene mogu da opstanu u frižideru? Da znam da li da ih lagerujem kod sebe, ili podelim drugima....

Link to comment
Ja bih da se umešam i pitam, kako da u kućnoj režiji ispečem ljute paprike? Kupio sam recimo 30ak onako baš provereno ljutih, i svakako ću deo njih osušiti na videti šta sa njima dalje. Ali ako ovde bude nekog dobrog predloga kako da ih ispečem, cenim da ću dokupiti kontigent za tu namenu. Takođe mi je bitno da znam koliko tako pečene mogu da opstanu u frižideru? Da znam da li da ih lagerujem kod sebe, ili podelim drugima....
mi sve paprike pechemo u rerni, klasik, pa vrele u najlon kesu, pa u krpe, da se tako ohlade, onda ljushtimo, pakujemo u kese i smrzavamo manje kolichine. posle vadish za salatu, za pohovanje, za ne znam ni ja shta. ja bih tako i ljute, pa posle mozesh da rukujesh iz malih kolichina kako hocesh, da trujesh sve, od sosa do pasulja. kod mene samo ja jedem ljuto, pa onda pravim sebi minijaturne ljute sosove, jednokratne smrti u kujni, kolko za fildzan, od jednog paradajza, i ljutih paprika (svezih ili smrznutih), plus sushene, plus chili, plus beli luk, plus ostalo po inspiraciji i sta imam od zachina. znachi uzas :o a keva i ajvar pravi kao polufabrikat, donekle, pa smrzne i doprzava kasnije po zelji, povremeno. al keva je tek iskusna veshtica. u stvari niko nam ne jede vishe mnogo masno, pa ostavljanje za potomstvo u tegle vishe nema toliko smisla, starinski. a i moze da se kupi svakakav, bash ako zafali... @ gazza. fala za smokve. nadam se da cu osvojiti pola drveta smokava, ko sto mi obecashe, pa cu da poslujem. jel idesh na smrzavanje ili ipak na konzervans. i ako bi sa konzervansom, kako bi to? ovo ovako je jasno da moze da istrpi 10 dana u frizideru. al ne smem da pojedem toliko :P (a i proveshcu zivot do nove godine na raznim rezimima, moram postat zgodna u chetrdesetoj ili nikad :cry:)
Link to comment

napravio svoju verziju irskog gulasa: prodinstao luk na mesavini maslaca i ulja, dodao teletinu koja je odstojala u senfu i sveze mlevenom biberu. po kasiku aleve i brasna, bio-zacin, lovor, pa iseckanu sargarepu. sve zalio konzervom crnog piva i ostavio da se krcka 2h. na pola sam morao da dodam i casu vruce vode posto ce i klinac da jede :Ppire krompir i zelena salata...

Link to comment

ja sam proshle godine parvila mafne sa smokvama..neko testo,npr 2jaja,shecer,pola sholjice ulja,brashno,mogu neki mleveni orashasti plodovi,moze i malo rogacha,malo cimeta i smokve,gomila njih..u podmazan pleh i u rernu na nikad ne znam koliko stepeni i vremena..dok ne porumene pa josh malo vishe jer je testo malo tamnije u startu zbog rogacha..bash bash jesenje mafne :)

Link to comment

pravila bih slatko od lubenica. ne kora, vec bas mesa. prosle godine sam naletela na neki pravi bliskoistocni recept, ali sad ne mogu da ga nadjem. jel radio neko ovo ili ima neki dobar tip i ideju?i izasle mi neke ridje fleke po tucanom tiganju. sta to moze biti i kako da ih se resim?

Link to comment

popins ponovo jaše. što se mene tiče, došla zima - it's comfort food time. a i završio se raspust, stiglo odbeglo dete kuhanje više nije opciono :Dkrem čorba od karfiola (šargarepe i praziluka) zdudala karfiol i šargarepu na praziluk prodinstan na puteru (redak resurs #1 <_< ) i lagano nalivala vodom (nisam htela supom, da se ne ubijemo ko mačići). so, biber i muskatni orah (odokativno). kanda sam malo preterala sa šargarepom, pa mi čorba vuče na narandžasto (i slatkasto), ali mi ne smeta. izmixala u blenderu (tek sam tu dodala 1 supenu kašiku brašna, u protivnom mi se uvek zgrudva i ne bude izgledno), vratila u šerpu i dodala oko četvrt litre retkog resursa #2 - mleka. sa strane propžila listiće badema, tek da budu zlatno žuti - za serviranje. badem, pavlaka za kuvanje (a može i jogurt, toga bar ima) i naseckani peršun.rolovana (punjena) svinjska pečenicamesara zamolila da je pripremi za rolovanje. usolila, pobiberila s obe strane i punila nadevom koji je u osnovi od sušenih jabuka (seckanih) i celera koje sam prodinstala na sitno seckanom luku. dodala muskatnog oraščića (i tu), malo klinčića, (so i biber se podrazumevaju). dodala malo prezle i dosta proprženih krupno mlevenih (u blenderu) lešnika. krenulo me glupiranje pa ubacila i malo suvog grožđa. da sam se uvatila za cimet i vanilu, mogla sam i pitu da napravim. elem, od svega toga napravila gustu smesu, nafilovala celu širinu pečenice i zarolala (spojila čačkalicama) i prvo pržila u tiganju sa svih strana jedno nekih pola sata, ako ne i jače. zatim zveknula u rernu, u isti pleh stavila ostatak nadeva i ubacila još par jabuka nasečenih na kriške. pred kraj, nisam odolela pa sam morala i da glaziram - smeđi šećer, sok od jabuka (po pola šolje), 2 kašičice kukuruznog brašna - kuvala da uvri, dodala tome neki džemić od kajsije još malo ukuvala i premazivala 'ruladicu'. tela da kuvam i krompir, pa da pasiram sa onom pečenom jabukom, ali me nešto mrzelo - i ovo je previše, ne valja mnogo odjednom :D

Link to comment

Za brzo spremanje preporučujem pirinač s lukom. 2-4 glavice luka preseći na polovine da bi se vadili kolutovi. 300-500 g integralnog pirinča. Dinstati. Ko želi hrskavije, manje vode. Ko želi mekše, više vode. Na kraju dodati so, korijander i karanfilić. Ako ste baš za svečarski trenutak, i kesica šafrana. On je na vr' nokta, al' taman je.Takođe brzo: rendana bundeva na belom luku. Dinstajte. Kad probate osnovni ukus, metite začin koji vam duša ište.

Edited by leto je
Link to comment
nazad na topik. napravio sam potpuno kolosalan dzemic od sljiva na nacin koji ima mali twist a pritom je jednostavnije da se uradi.
napravio.gazzo, 1 veliki :Hail:
Link to comment

boranija <_< nije mi omiljena namirnica ali danas je spremamja je pravim sa belim vinom i clukom izdinstam sa minimumom technosti i preruchim u tepsiju/vatrostalnu i zalijem 1 jaje,pavlaka,malo mleka i odgore narendam tvrdog sira,obavezno de se zadrzi na povrshini i istopi i zapeche u hrskavu koricujedino tako mogu da je jedemako neko ima dobar recept za zavoleti boraniju,molim

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...