Jump to content
IGNORED

Recepti, kulinarski trikovi i omiljena jela - borba protiv gladi


msmodesty

Recommended Posts

tim pre, u francuskoj postoji vise opcija odlicnih slatkih pavlaka (razlicitih masnoca), sta je spram dubljenja i punjenja i kuhanja jabuka da ukljuci mikser i napravi neki lep prirodni slag, u koji recimo moze da doda i malo ruma i tako odusevi prisutne:)

Link to comment

hihi, nemam jos uvek mikser u domacinstvu, ali cu ga kupiti. ja volim ukus slaga na sprej, a i namerno sam njega targetirala zato sto je manje jak od ovih raznih creme fraiche-ova. mogu ja da kupim i english cream ili da zamutim creme chantilly, nije problem nego se sve nesto pribojavam da mi se ne zacepe krvni sudovi ljudima sto to budu jeli.da se pohvalim! sad sam nasla u supermarketu crni luk kolacar. onaj sto je siri no duzi. nekako mi lepsi od vretenastog, a nisam ga nikad nasla za sve ove godine ovde.

Link to comment

ma ne, njoke su skroz lake, ali se pitam da li ima neki ekstra fazon na koji treba obratiti paznju. otprilike se promesa izgnjeceni krompir i brasno i baci u kljucalu vodu. ali ne znam koliko gusto treba da bude, da li jaje smeta, i tako neke sitnice.

Link to comment
ma ne, njoke su skroz lake,
jesi ti pravila ikad njoke? treba da izabere pravi krompir, da ga skuvas taman koliko treba, da ga ogulis dok je jos vruc, da umesas prstima vruci krompir i neznanu kolicinu odgovarajuceg brasna, pa to jaje da l ili ne, da l je preveliko, da raskvasi smesu, dodaj jos brasna, soli, da l ide masnoca, trtmrt, i ceo projekat traje satima da bi na kraju isplivavlo nejestivo brasnjavo kamenje. eto tako sam ja probala par puta i naucila da se njoke kupuju u prodavnici. iskreno se divim svakome ko ume da napravi jestive njoke.
Link to comment
jesi ti pravila ikad njoke? treba da izabere pravi krompir, da ga skuvas taman koliko treba, da ga ogulis dok je jos vruc, da umesas prstima vruci krompir i neznanu kolicinu odgovarajuceg brasna, pa to jaje da l ili ne, da l je preveliko, da raskvasi smesu, dodaj jos brasna, soli, da l ide masnoca, trtmrt, i ceo projekat traje satima da bi na kraju isplivavlo nejestivo brasnjavo kamenje. eto tako sam ja probala par puta i naucila da se njoke kupuju u prodavnici. iskreno se divim svakome ko ume da napravi jestive njoke.
1 istinita minijaturaisto
Link to comment
ok, menjam mail ljiljanu u "kupi njoke" umesto "kupi krompir". definitivno cu probati jednom, ali ne veceras. veceras je trebalo zadiviti (ne zadaviti) goste.
kada budes ponovo resavala da sama napravis njoke, evo ti jedan vrlo jednostavan recept po kojem ih ja radim - dakle, obaris 1kg krompira, po mogucstvu belog, ali nije neophodno, meni uspeva sa bilo kojim, samo ga oljustis i skuvas /bilo bi pozeljno da budu sto veci komadi/. posto su veliki komadi kuva se nesto duze. kada je skuvano, ocedi se i , ovo je sada najbitnije, propusti se kroz presu za krompir.ja sam savim slucajno zapatila tu presu, ne znam da li ima da se kupi i gde, moja je jos od moje prabake... dakle, za to krompirovo testo to je najznacajnija stvar, da krompir bude suv i rastresit da bi mogao dobro da veze brasno. dok je jos vrelo u taj presovani krompir dodas brasno /sve to radis u nekoj vangli npr/, oko 600 gr i sve tako toplo sjedinis. izvrnes tu smesu kropira i brasna na brasnom posut sto i zamesis testo. brasno dodajes sve dok ga smesa prima. ja mesim oko 2-3 minuta. ne stavljam ni jaje ni ulje ni nista u to. dakle samo rastresit vreo krompir i brasno. kao sto je rene rekao, za njoke treba da je malo tvrdje testo, mada ja gotovo uvek pravim zajedno, zao mi da napravim njoke a ne budu tu i neke gomboce.to je recept moje bake, ali videla sam da je igor mandic isto tako preporucio - bez icega, samo brasno i krompir.i uspevalo mi je bas uvek, a uspevalo je i mojim prijateljicama koje nisu narocito vicne kuharice...jedini problem kod ovog bi bila ta presa za krompir, ne znam sta bi moglo da je zameni, kod onih rucnih presa je problematicno sto nisu dovoljno sitne da iz jednog poteza od krompira napravis tu presovanu smesu a da je ne sabijes/ta presa izgleda kao neka velika presa za beli luk, recimo/
Link to comment

Njoke od krompira kupis, naravno. Ali ko jos nije probao njoke "alla Romana" vrlo preporucujem da se potrudi. Nije komplikovano, ali treba vremena (mora se cekati da se smesa ohladi oko 2 sata).VAZNO: nisu od krompira nego od grizazagrejati litar mleka i postepeno sipati 250 gr griza, mesajuci, da se ne naprave grudvice. kuva se oko 15 - 20 minuta, mesati cesto, da se ne lepi za dno. skloniti sa vatre. razmutiti sa jos malo mleka 2-3 zumanceta i umesati u griz zajedno sa 150 gr izrendanog parmezana, 50 gr putera i malo soli. rasiriti na parce papira za pecenje na debljinu od 1 cm i zaboraviti ga na 2 sata, tj. dok se ne ohladi. iseci na zeljeni oblik (meni su kockice sasvim cool) i poredjati u posudu za pecenje. posuti sa jos 50 grama parmezana, po zelji malo bibera i polako zaliti sa jos 50 grama rastopljenog putera, da upije. zapeci u rerni na 200 °C 15-tak minuta.trebalo bi da ispadne ovakognocchi-romana.jpgNapomena: ako ista ne volim, ne volim griz. ali ove njoke obozavam.

Link to comment
Njoke od krompira kupis, naravno. Ali ko jos nije probao njoke "alla Romana" vrlo preporucujem da se potrudi. Nije komplikovano, ali treba vremena (mora se cekati da se smesa ohladi oko 2 sata).
te nam je pravila i dokumentovala msmodesty pre par godina :)
uskoro cu isprobati.
jedva cekam da nam napises kako je bilo :lol: jedu mi se njoke sada...
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...