Jump to content
IGNORED

FACEBOOK


Milosh76

Recommended Posts

 

Kada sam već legao u krevet sjetio sam se da moram lajkati nešto u vezi Gaze te sam stisnu lajk na neku proizraelsku poruku. Do sljedećeg jutra, moj se zid pomaknuo vrlo, vrlo desno. Ponuđeno mi je da lajkam Drugi amandman (Ustava SAD-a koji omogućava građanima nošenje oružja radi samoobrane, op.pr.), i neku antiimigrantsku stranicu. Obje sam lajkao. Lajkao sam Teda Cruza, Ricka Perryja. Conservative Tribune počeo se ponovo i ponovo pojavljivati na mom zidu. Shvatio sam kako se radi o vrlo specifičnoj sintaksi koja ide otprilike ovako: Rečenica koja prepričava neku kontroverznu vijest. OK! - Rečenica koja objašnjava zašto je to dobro - Poziv na akciju, koji često završava pitanjem.

Jednom kada sam uočio ovaj uzorak počeo sam ga primjećivati svugdje. SF Gate, stranica San Francisco Chroniclea, koristi sličnu taktiku. Riječ je o vrlo specifičnoj formi FB oglašavanje, dizajniranog da se aktiviraš. I ako progutaš udicu, gurat će ti taj sadržaj dok ti se ne smuči.

Iznenadilo me koliko se moj zid razlikuje na desktop računalu i na telefonu, čak i kada ih pratim u isto vrijeme. Do kraja prvog dana, primijetio sam kako je zid na telefonu gotovo u potpunosti očišćen od sadržaja koji su kreirali ljudi. Jedina opcija za lajkanje bile su priče s raznih web portala ili oglasa. Dok sam na računalu, iako je većina toga bio brendirani sadržaj, imao mogućnost vidjeti statuse prijatelja. Na onom telefonskom ekrančiću gdje je vidljiva površina iznimno ograničena i vrijedna, FB roboti odlučili su kako je jedini način da zadrže moju pažnju sakriti sadržaje ljudi i pokazati mi samo stvari koje su roboti odlučili upumpati na moj zid. Čudno.

Već početkom drugog dana, bojao sam se same pomisli da otvorim FB. Postao je hram provokacije. Kao što je moj zid klizio sve dalje i dalje udesno, istovremeno je klizio sve dalje i dalje ulijevo. Rachel Maddow, Mother Jones, Daily Kos i čitava plejada ljevičarskih sadržaja nalazila se među stvarima toliko desnim da me već postalo strah lajkati bilo što od toga kako ne bih završio na nekakvoj nadziranoj listi.

To je problem puno veći od FB. Podsjetilo me na sve ono što može poći po zlu u društvu i zašto često govorimo jedan drugome umjesto jedan s drugim. Postavljamo vlastite političke i socijalne filtere koji se međusobno osnažuju. Stvari koje čitamo i gledamo postaju hiper-niše koje se brinu da zadovolje naše specifične interese. Krećemo se kroz zečju rupu posebnih interesa dok ne završimo izgubljeni u kraljičinom vrtu proklinjući sve one na površini.

Mat Honan

Link to comment
  • 4 months later...

meni se ova aplikacija 'your year in review' vraca (samo sa promenjenim debilnim crtezima) iako sam joj rekla da necu da je sherujem niti da je u feedu vise vidim. cak sam uradila i lazan 'survey to make news feed better' koji se sastoji u prepoznavanju reklama medju veoma ocitim (sadrzaj eksplicitan, nepoznat profil/page, na engleskom) i random postovima prijatelja. jel samo ja ne znam da koristim fejsbuk ili je to playground zamorcadi?

Link to comment
  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

 

“Mark Zuckerberg has changed his status to ‘Married’,” read one iteration of a popular joke. “Priscilla Chan has changed hers to ‘Jackpot’.”

 

Enivejz, svaka čas, slažem se :thumbsup:

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...