Jump to content
IGNORED

Abortus


tkd7334

Recommended Posts

znaci ONA se umuljala s kim ne treba pa sad nek gleda sta ce.i jos treba da vodi racuna da ta odluka bude eticna i u skladu s moralnim kodeksom dezurnih mislilaca.neverovatno.
neverovatno kako se zalazes za apsolutnu slobodu izbora kada je abortus u pitanju a ovamo ispada da ona jadna mora bas sa tim i takvim tikvanom da bude. kao da nema istu takvu slobodu - nek trazi drugog i boljeg (na stranu sto ignorises deo gde sam pomenuo pilulu koja zavisi samo od nje a ne od papana s kim je). jes' jadna ona, ne moz da popije pilulu al zato mora da moze abortira <_< <_< <_<
@ Zverilla-fetus ozivljava tek u 3.mesecu trudnoce, pre toga nema svrhe govoriti o nerodjenom coveku ni o abortusu kao ubistvu.
hmmm... vec u osmoj pocinje da se mrda. to mu valjda dodje ozivljavanje (bar je tako u frankenstajnu "it's aliveee")sem toga, sta cemo onda s periodom od 12te do 24te, kada je abortus jos uvek dozvoljen. oduzimamo zivot necemu sto je zivo? a to se zove kako?cudi me da covek koji je vise puta popio warn/ban zbog beskompromisnih stavova oko ubistva 7000 ljudi ima tako lagodan stav kad je u pitanju 150k zivota godisnje...ps. angelfish, jel si sracunala ili se jos mucis s brojevima?
Link to comment
  • Replies 595
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Indy

    59

  • fonTelefon

    26

  • denise

    25

  • Mr.Smith

    24

Top Posters In This Topic

Posted Images

edukacija se podrazumeva? u srbiji?da li u skolama postoji seksualno obrazovanje?da li tu decu barem odvedu na neko predavanje na tu temu, da li im neko objasni kako se prenosi a kako ne aids?da li im bilo ko predoci kakva je odgovornost biti roditelj?
Edukacije ima, ali ne dovoljno. Seksualno vaspitanje, nazalost ne postoji, nekoliko casova biologije u osmom razredu je nedovoljno.Ako u opstini postoji aktivan zavod za prevenciju, nevladine organizacije, crveni krst i slicno, predavaci dolaze u skolu, drze predavanja, radionice i slicno; a ako ne - prepusteno je volji i umecu nastavnika da edukuje, skrene paznju... O tome kako se prenosi HIV virus, kako se ne prenosi, i drugo, prica se i to dosta (nastavnici, doktori, vrsnjacki edukatori), ali se o ostalim polnim bolestima ne prica dovoljno ili uopsteO roditeljskoj odgovornosti se zaista malo prica. To je tema koju treba da razvije porodica. Skola moze pomociNeophodno je da se edukacija sitematizuje i intezivira. Kasno se ukljucujem u diskusiju, dosta toga je vec receno. Moje misljenje je da zena ima pravo na izbor posle konsultacije sa partnerom, roditeljima, lekarom... Svaka nesrecna prica je nesrecna na svoj nacin. Ne mozemo opisati sve slucajeve u kojima bi abortus mogli oprostiti, a kada je to sebicna odluka. Kada ovo pisem pretpostavljam da je zena razmislila, izvagala za i protiv, svesna je da ce sa tom odlukom ziveti ceo zivot (nju ce najvise pogoditi), predocene su joj druge opcije. Na abortus se odlucuju zene koje su suocene sa cinjenicom da same treba da odgoje dete, mozda bez finansijskih sredstava, u strahu od osude sredine i izopstenosti, nedovoljno hrabre, mozda bolesne... Kada se desi da devojcica od petnaest - sesnaest godina ostane trudna, ne postoji nepogresiva prava odluka. Treba se truditi da do toga ne dodje. Treba mnogo raditi na promeni svesti, mentaliteta, na kvalitetnom obrazovanju, razvoju pravih vrednosti, a ne lazno moralisati iz foelje.
Link to comment
neverovatno kako se zalazes za apsolutnu slobodu izbora kada je abortus u pitanju a ovamo ispada da ona jadna mora bas sa tim i takvim tikvanom da bude. kao da nema istu takvu slobodu - nek trazi drugog i boljeg (na stranu sto ignorises deo gde sam pomenuo pilulu koja zavisi samo od nje a ne od papana s kim je). jes' jadna ona, ne moz da popije pilulu al zato mora da moze abortira <_< <_< <_<hmmm... vec u osmoj pocinje da se mrda. to mu valjda dodje ozivljavanje (bar je tako u frankenstajnu "it's aliveee")sem toga, sta cemo onda s periodom od 12te do 24te, kada je abortus jos uvek dozvoljen. oduzimamo zivot necemu sto je zivo? a to se zove kako?cudi me da covek koji je vise puta popio warn/ban zbog beskompromisnih stavova oko ubistva 7000 ljudi ima tako lagodan stav kad je u pitanju 150k zivota godisnje...ps. angelfish, jel si sracunala ili se jos mucis s brojevima?
ovaj "argument" je tim više bezobrazan zato što podrazumeva da mi svi sledimo ProLife dogmu o tome da život počinje sa začećem... Edited by vasudeva418
Link to comment
ovaj "argument" je tim više bezobrazan zato što podrazumeva da mi svi sledimo ProLife dogmu o tome da život počinje sa začećem...
imas pravo - ovako izgleda kao da je on prolife ali opet mu ovo ne smeta. cudjenje je trebalo biti sto on nije prolife. (ne editujem original da ne bih pravio dodatnu zabunu)
Link to comment
imas pravo - ovako izgleda kao da je on prolife ali opet mu ovo ne smeta. cudjenje je trebalo biti sto on nije prolife. (ne editujem original da ne bih pravio dodatnu zabunu)
Ti sada mene malo podprckuješ?život počinje rođenjem. Doviđenja.
Link to comment
Izvini, ali da li je moguce da svi vi stvarno mislite da muskarac nema nikakva osecanja prema svom detetu? I da ne snosi posledice, emotivne naravno. I pre nego sto svi odgovorite povracajucim smajlijem, da, naravno da je fizicki izneti trudnocu i posle se brinuti o detetu neuporedivo sa "samo se naci pored", ali ipak, u kom to svetu zivite kad tako olako isljucujete muske emocije i ljubav?
Muskarac svoj roditeljski instinkt nauci. Bas zato sto dete ne raste kod njega u stomaku (pa mu fale hemija i hormoni da taj skill ima unapred). Za drugo dete ga vec ima, posto je sa prvim naucio. Naravno, ima onih hipersenzitivnih muskaraca sa instinktom (ili nagovestajima istog) pre rodjenja prvog deteta, ali nisu pravilo. Kao sto ima i brkatih zena.
Pre dosta godina sam bio u situaciji da smo tadasnja devojka i ja bili raspolozeni, nista od kontraceptivnih sredstava nismo imali, zaneli se. Posle par nedelja nam je bilo frka, uradili smo test, bio je negativan. Ja prvi priznajem da mi je tih par nedelja samo abortus bio u glavi, nikakva eticka pitanja, nikakva palamudnjena nekih burekdzija itd. Delimicno jer sam bio mlad (ali ipak ne toliko da bismo ostali na ulici), ali prevashodno sto sam abortus u 10-12 itd nedelji smatrao unistavanjem amorfne gomilice celija. Kraj price.Igrom slucaja sam bio u prilici da u kasnijem zivotu dosta citam i slusam o embrionalnom razvicu. Iskljucivo iz tog razloga, kada bi mi se danas desila ista situacija, ne bih imao isti stav prema abortusu koji sam imao tada. Jer danas znam kako izgleda fetus u kojoj nedelji zivota. I zato podvlacim moju potrebu da postavim pitanje moze li se medicinska etika koja opravdava abortus do 24. nedelje smatrati ispravnom ako je empirijski dokazano da cak mesec dana mladji fetus moze preziveti? Nikome ne oduzimam pravo odluke niti namecem granicu, sto rece Beti svako je mora doneti za sebe, ali sam za vrlo jasnu edukaciju.
Thank you for making my point...Koliko si tada imao godina? 20? 21?Vidis, u svakom trenutku imas 20-godisnjake koji se zanesu i kaju se posle *** U svakom trenutku imas nekoga kome je abortus resenje. Ako si imao opravdanje za sebe, zasto ga nemas za druge?Dalje, opravdanje da si mlad ili neobavesten je samo jedno od "validnih" opravdanja. Svako opravdanje je validno. Zasto bi ?nisam znao? bilo bolje oprvdanje od jednostavnog ?ne zelim dete?.Ti si imao srece ? tvoja devojka jos vise ? da niste ?zakacili?. Mnogi drugi imaju drugaciji outcome. To sto se vama posrecilo pa danas mozes bez mrlje u CVju da teras anti-abortus kampanju ne znaci bas mnogo. U datom trenutku bio si spreman da podrzis abotrus. Taj dati trenutak za za tebe proslost ali je za mnoge druge stvarnost. Da li si ti drugaciji od njih? Ne bas. Samo si u vremenskoj prednosti.
Link to comment
U Poljskoj je skoro nemoguce legalno izvrsiti prekid trudnoce. Prekidi trudnoce se naravno vrshe od kako je svijeta i vijeka, pa tako i u Poljskoj, ali uglavnom ilegalno. Broj ovih ilegalnih prekoda trudnoce je od 80.000 do 200.000 godisnje. Do 1993 je abortus bio svakodnevnica u Poljskoj, ali je 1994 dobitnik Nobelove nagrade za mir i obozavalac Majke Bozje iz Gdanjska sprecio donosenje novog zakona o legalizaciji abortusa.U Spaniji i Portugalu se vode sudski procesi protiv zena , ali i lekara koji vrshe abortuse. U Spaniji je moguc legalan abortus ako zena dokaze da ce dete skoditi njenom menatlnom zdravlju :ph34r:Uglavnom se abortosi vrse u privatnim klinikama i za veliku lovu. Ili zene putuju u Holandiju ili UK.Lep pozdrav
Da li se zabranom abortusa sprecava abortus?Da li je mudro preskociti 200.000 razloga godisnje za (ilegalni) abourtus? Da li je resenje zalepiti etiketu morbidnosti, deceubice, zlotovora? Ili mozda pokusati sa nalazenjem razloga.STA VISE POMAZE?? Etiketa ili mozda naci & razumeti zasto se neko odlucio na abortus i pokusati da se to ispravi? Recimo na primeru burekdzije informisanje napaljenih 20gidsnjaka bi pomoglo. Vise nego etiketiranje, u svakom slucaju.
Link to comment
neverovatno kako se zalazes za apsolutnu slobodu izbora kada je abortus u pitanju a ovamo ispada da ona jadna mora bas sa tim i takvim tikvanom da bude. kao da nema istu takvu slobodu - nek trazi drugog i boljeg (na stranu sto ignorises deo gde sam pomenuo pilulu koja zavisi samo od nje a ne od papana s kim je). jes' jadna ona, ne moz da popije pilulu al zato mora da moze abortira <_< <_< <_<
znaci to je ta logika, "bitch must pay".neka se zlopati kad je glupa, neobrazovana, pa jos i misli na sebe (skandal!), dok ce baja od cele traume imati u vrh glave mamurluk narednog dana.sve ovo sto pricas bi mozda, ali mozda, imalo smisla u nekoj sredini gde su ljudi vecinom obrazovanii odgovorni prema sebi i drugima, ali srbija, ALO?!mada bi u svakom slucaju morala da postoji sloboda izbora, s tim sto bi se na abortus sve manje njihodlucivalo, opet svojim izborom jer i ne bi toliko njih dolazilo u situaciju da im to bude jedinoresenje.
Link to comment
Kad/ako nauka nadje nacin da muskarac iznese i rodi bebu, onda ce imati i pravo glasa i mogucnost da se pitaju. Do tada je to iskljucivo odluka zene, posto je njeno telo (i licnost, buducnost i sta sve ne) u pitanju.
Ovu tezu je jedan Amerikanac, nesudjeni otac, nedavno dopunio sledecom tezom: ako ja moram da placam alimentaciju kada moja devojka odluchi da rodi moje dete, onda hocu da imam pravo vetoa ako moja devojka odluchi da abortira. I mrtav ladan tuzhio devojku koja je abortirala bez njegove dozvole. Ne znam shta se sa tom tuzhbom dogodilo. Ja lichno mislim da je to budalashtina, ali...... ako je odgovor zaista "ovo je budalashtina, kakve veze mushkarac ima sa tim?", da li onda treba insistirati na alimentaciji ako je mushkarac bio protiv radjanja deteta?
Link to comment

Nije budalastina, zasto bi bila budalastina?Istina, malo je tesko utvrditi da li se zajebavao ili je mislio ozbiljno, a posle 9 meseci je kasno da kaze da sad moze da abortira, malo se presao racunu.Fakat da musko treba da ima pravo na svoje dete, bez obzira sto raste u tudjem stomaku. Samo sto treba biti obazriv kod "kupovanja" takve price posto vecinu muskaraca priroda nije obradovala roditeljskim instinktom na blanko. Sto ce reci da muskarac koji tvrdi da mu fali fetus ili je jedan u milion ili opasno folira (motive nije tesko naslutiti).Jedno pitanje za ove muskarce koji ne znaju kako je biti trudan ali imaju cvrst stav o abortusu: ako muskarac ima izbor da li hoce dete ili nece, zasto zena ne bi imala? Svi oni skotovi koji se istresu pa odu, za dete ih zabole djordje, rade na crno da izbegnu alimentaciju... Oni su kao moralne figure?? Oni su kao manji zlotvori nego zena koja resi da ne rodi? Ili oni koji nece da stave kurton, sta da se mlate, nije im lepo? Trudnoca je tvoj problem, zeno...

Link to comment
Ovu tezu je jedan Amerikanac, nesudjeni otac, nedavno dopunio sledecom tezom: ako ja moram da placam alimentaciju kada moja devojka odluchi da rodi moje dete, onda hocu da imam pravo vetoa ako moja devojka odluchi da abortira. I mrtav ladan tuzhio devojku koja je abortirala bez njegove dozvole. Ne znam shta se sa tom tuzhbom dogodilo. Ja lichno mislim da je to budalashtina, ali...... ako je odgovor zaista "ovo je budalashtina, kakve veze mushkarac ima sa tim?", da li onda treba insistirati na alimentaciji ako je mushkarac bio protiv radjanja deteta?
only in america :D sta li je sledece, zena da tuzi muza koji ju je ostavio a nije joj podario decu?a obecao je forever and ever, kucica u cvecu, john and jill koji se igraju u pesku, i te fore.skot jedan. :lol:
Link to comment

Abortus je veliki problem u Srbiji, a ne resava se zato sto je drustvena klima tako polarizovana, da se prica o abortusu svodi na upiranje prsta na 'prostake iz devetnaestog veka' ili 'ubice'. Stvaran problem je drugaciji. Nemojte mi reci da je normalno da u ovolickoj zemlji ima nekoliko puta vise registrovanih abortusa nego u razvijenim zemljama Zapadne Evrope. Kada bi broj abortusa u nekoj od tih zemalja porastao za 10% tamo bi se otvorila rasprava o tome kako pomoci i spreciti abortuse. Kod nas niko ne sme ozbiljno da potegne tu temu, posto ce ispasti da je zatucan, odmah ce ga prozivati da ide kod dveri, obraza... Ni jednoj zeni se ne sme uskratiti pravo na abortus, ali se mora raditi na tome da se broj abortusa znacajno smanji. Neko je spomenuo edukaciju u skolama. To je neophodno, ali je to je planiranje za buducnost. Ono sto je sada vazno je da se edukuju zene koje su davno prosle skolski uzrast. Naravno, ovo je tesko, posto ne postoji jasan pristup, kao sto bi mogao postojati u skolama. Srbija nema para za programe za edukaciju i pomoc single majkama kao sto imaju mnoge zemlje, ali neke stvari mogu biti uradjene. Osnovna stvar je institucionalizovati abortus. Prvo, to znaci da se svaka ordinacija koja nema uslove (na primer nema anesteziologa) da radi abortus kazni. Drugo, da se kazne svi lekari po drzavnim bolnicama koji pacijentkinjama predlazu takve ordinacije ("jeftinije", "urednije"). Ovo je makar prvi korak ka civilizovanijem tretmanu zene i civilizovanijoj medicinskoj praksi. Uostalom, tako bi se redukovali problemi koji mogu nastati posle lose izvedenog abortusa ili lose pracenog stanja posle abortusa. To ce i nauciti zene da abortusu treba pristupiti kao svakoj hirurskoj intervenciji i voditi racuna gde i kod koga se ide. Postoje neke procene da je broj polulegalnih abortusa u privatim ordinacijama skrazmeran broju legalnih, prijavljenih abortusa. Nazalost, cak i ako nesto krene naopako, zena ce tesko izaci u javnost sa pricom, jer je obicno 'sramota' pricati o abortusu javno. Drugo, kad vec zena dodje na abortus, treba iskoristiti sto je 'tu' i pomoci joj da donese odluku (jednu ili drugu) i izbori se sa svojom odlukom (opet, bilo kojom). Takodje, kad je vec tu, moze da dobije osnovne informacije o kontracepciji. U Nemackoj imaju obavezu odlaska na savetovanje, koje radi prilicno dobro. Postoje zena kojima je to savetovanje neprijatno, postoje one koje promene misljenje, postoje one na koje savetovanje uopste ne utice. Kad kazem savetovanje, ne mislim ubedjivanje, nego objasnjavanje cinjenica. Mogao bi neko ko ima veze da socijalnim radom ili psiholozima da proceni da li bi srpsko drustvo moglo da izvede ovako nesto (broj ljudi koji mogu da ovo rade...). Naravno, za ovo treba novca, ali postoje modeli medicinske zastitite koji ulazu malo vise na pocetku, da bi dobili ulozeno nazad. Abortus nije jeftin, i ako bi se broj abortusa smanjio, na racun bolje zastite, drustveni finansijski balans bio se mozda cak i popravio. Narocito ako se pretpostavlja da puno udatih zena koriste abortus za planiranje porodice (nemojte se iscudjavati, tako je).

Link to comment
Ti sada mene malo podprckuješ?Život počinje rođenjem. Doviđenja.
Ok, ako tako zakon i pravne nauke odrede. Ljudi izracunali, sabrali i oduzeli, te odlucili da se ovakvoj civilizaciji abortus isplati: vise radnih sati, vise muskaraca i zena koje mogu da "planiraju" porodicu na ovakav nacin itd - milina. Kao u samoposluzi, biras na sta ces da trosis pare. Ako ti se ne trose na to dete koje ce da se rodi, ti ukines dete i mirna Backa i pravna drzava. Sta je covek - sam sebe ukida. Koliko abortiranih rezisera, arhitekata, lekara, muzicara ... sve zbog licne komocije i iluzije da je svoju sudbinu moguce kontrolisati skalpelom, bilo da su u pitanju klempave ushi ili nezeljeno dete. Edited by CowBoy
Link to comment

Ti baš voliš da banalizuješ stvari? OK, da, i ja mislim da je abortus donekle ubistvo, ali na taj čin žene su primorane raznim faktorima: neobrazovanjem, primitivizmom, ali, bogami, i činjenicom da naša država tretira trudnoću kao simuliranu bolest, potom ovom novom radnom "etikom" koja nalaže da čovek bude na lancu svog šefa 24/7 i pride prezire oni koji tako ne žive, potom činjenicom da žena koja ostane u drugom stanju ostaje bez izvora prihoda zato što je gazda nije prijavio...Ako je sve to lična komocija, onda OK. Ja ipak mislim da su stvari malo složenije.Argument za lekare i kompozitore je takođe balanan i providan, jer se može obrnuti u drugu krajnost za sekundu: ne treba rađati uopšte, jer dete može da bude ubica ili siledžija.

Link to comment
Sta je covek - sam sebe ukida. Koliko abortiranih rezisera, arhitekata, lekara, muzicara ... sve zbog licne komocije i iluzije da je svoju sudbinu moguce kontrolisati skalpelom, bilo da su u pitanju klempave ushi ili nezeljeno dete.
jel ozbiljno razmisljas u tom pravcu ili se zajebavas?ako zarad rasprave i prihvatim da je bitno zakonom zabraniti abortus jer obara kvalitet buduceg drustva, diskretno bih ipak skrenula paznju da medju nerodjenima moze da ima i potencijalnih masovnih ubica, pedofila i prevaranata .prema tome, cak i ako apstrahujemo sav besmisao koji obzir prema kvalitetu buducih ljudskih resursa sa sobom nosi, valjda je kulturno da sagledamo i eventualne pozitivne konsenkvence koje abortus kao instrument eugenike ima. (poslije pacullinog posta topik komotno moze da se zatvori)edit: sad vidim da je vasudeva vec rekao isto (uostalom, i zmitjkoe, vec u 2. postu) Edited by morgana
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...