Jump to content
IGNORED

Abortus


tkd7334

Recommended Posts

У свакој држави засебно. У свима је дозвољено (наравно) у циљу заштите живота и здравља мајке, али се различито дефинише по државама. (Није да мене то питање посебно мори, погледао сам ово на Википедији). 2001. год. радник обезбеђења у једној мелбурншкој клиници је убијен од стране манијака опседнутог идејом да убије докторе који врше абортусе. :ph34r:
Kao sto znash (citash,slushash gledash na vestima) u USA je to uobicajena praksa.. Ovo,da se doktori ubijaju..U Evropi hvala bogu nije..Lep pozdrav
Link to comment
  • Replies 595
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Indy

    59

  • fonTelefon

    26

  • denise

    25

  • Mr.Smith

    24

Top Posters In This Topic

Posted Images

Зашто не би сами "састављачи" били у власти тога што су саставили? Ако не они, онда ко други? Држава, Бог?
ok. recimo da prihvatim ovo. kako onda objasnjvas prelazak vlasti, u pogledu zastite zivota, na drzavu onog trenutka kad se dete rodi? s tim si, nadam se, saglasan (da drzava mora da stiti decu od nasilja roditelja)ps. ako boga ima, onda smo svi njegovo potpuno vlastnistvo, zar ne ;) jedini je problem sto nam on ne govori sta da radimo, al to su vec drugacija pitanja...
Link to comment
s tim si, nadam se, saglasan (da drzava mora da stiti decu od nasilja roditelja)
Сагласан са овим болдованим - једна од ретких заиста корисних функција државе, као је описао још Хобс у Левијатану је - смањивање укупне количине насиља - спречавање хаоса, анархије, дивљег запада. Значи, то држава мора да ради (а не да крка јагњетину, како су то неки схватили) свуда и у сваком случају, па наравно и да заштити децу (посебно њих, као најрањивије) од насиља било кога, па и родитеља, што да не. Зар није речено: "Нико не сме да вас бије?" (опростите једну лошу шалу, али управо читам Прачетовог Крадљивца времена - ко разуме, схватиће).То се још увек не односи на заштиту "потенцијалних" јединки... барем либералнији део човечанства то тако не види.ПС. Што се тиче "вишег бића", ако исто постоји, у шта сумњам - немам проблем са њим, већ са овим досадњаковићима који инсистирају да говоре у његово име.
Link to comment
pa pre nekih 150 godina se upravo i smatralo da je apsolutno pravo vlasnika da ubije crnog roba eto sto mu se diglo, i da niko tu nema sta da mu spori.do pre 100 je bilo iskonsko pravo muza da odvali zenu od batina jer mu se diglo, i sta koji kurac ima neko da mu kenja tuzasad se jos uspesno odrzava pravo da zena ubije svoje nerodjeno dete eto tako sto joj se diglo i sta ima ko da joj prigovara zbog toga.nadam se da ce se i tome iscudjavati za nekih 50, 100, 200 ili kolko vec godina.kakve sve ovo ima veze sa svesnim ubijanjem nerodjenog coveka a sve zarad varijante (u 99.999999% slucajeva) "nije nam se dalo da kupimo kondom a i komisinica mi rekla da je koka kola bas dobra kontracepcija"da li mislis da i ta deca imaju neprikosnoveno i neotudjivo pravo na zivot?ili im samo iskreno zelis ovakvu sudbinu?http://www.abort73.com/HTML/AbortionPictur...rtion-08-01.jpg
ova tvoja prica ima smisla jedino u slucaju kad bi se edukacijom podigla svest o stetnosti abortusa,jer to definitivno ne bi trebalo da bude samo jos jedan vid kontracepcije nego poslednje resenje.ne samo zbog moralnih i etickih dilema, nego i zbog mogucnosti narusavanja zdravlja zene.sto ce se vremenom verujem i desiti, ali u ovom trenutku zabrana abortusa bi samo postiglasuprotan efekat, znaci vise se ne bi radili po klinikama nego kod kasapina u nekom memljivom podrumu.tako da, pod sadasnjim okolnostima, pitanje bi pre glasilo -ima li iko pravo da zenu osudi na trudnocu i brigu o detetu koje nije zelela, samo zato sto ima bioloski peh da jeta koja moze da ostane trudna?
Link to comment
ova tvoja prica ima smisla jedino u slucaju kad bi se edukacijom podigla svest o stetnosti abortusa,jer to definitivno ne bi trebalo da bude samo jos jedan vid kontracepcije nego poslednje resenje.ne samo zbog moralnih i etickih dilema, nego i zbog mogucnosti narusavanja zdravlja zene.sto ce se vremenom verujem i desiti, ali u ovom trenutku zabrana abortusa bi samo postiglasuprotan efekat, znaci vise se ne bi radili po klinikama nego kod kasapina u nekom memljivom podrumu.tako da, pod sadasnjim okolnostima, pitanje bi pre glasilo -ima li iko pravo da zenu osudi na trudnocu i brigu o detetu koje nije zelela, samo zato sto ima bioloski peh da jeta koja moze da ostane trudna?
Leia, o edukaciji se upravo i radi. Ja znam da je zeni lakse da misli kako je abortus u 12-13 nedelji eliminisanje amorfne mase celija i da se u svom seksualnom zivotu tako i ponasa, ali to prosto nije istina. Zato se mora podici svest o tome sta je kontracepcija, sta je abortus u kojoj nedelji trudnoce (vidi zverkov primer dijaloga u autobusu i odnosa zene prema abortusu), i pojacati odovornost oba partnera.Edit: pod odgovornosti oba partnera smatram situaciju u kojoj oboje znaju da abortus nije samo jos jedna kontraceptivna mera i shodno tome se ponasaju. Ako vec postoji sumnja da se nesto desilo, postoje rane metode utvrdjivanja trudnoce i bice sve vise pristupacne, dakle ne samo da se ne treba ponasati u stilu ok, napili smo se, sacekacu par nedelja, pa ako ne dobijem, sacekacu jos 2-3 pa cu uraditi test, ako se bas desilo, abortiracu, nego je potrebno uraditi ranu detekciju. Na kraju tu je uvek i the morning after, iako ona u svom sadasnjem obliku takodje nosi rizik (kao i sam abortus uostalom). Edited by burekdzija
Link to comment
Ne ,nije te dibiduz razumela.Abortus je u katolickim (cak iako su bivshe komunisticke ) zemljama jednostavno tabu.Nema tu zene sta da se pitaju. Pitaju se kardinali,vladike i papa naravno (narocito onaj poch,poljskog porekla).
(Indy & Teja:) Ne znam ko tu koga nije razumeo. Pitanje je jednostavno: da li u Poljskoj (i ostalim katolickim zemljama) NI JEDNA zena nije izvrsila abortus? Mislim, zabranjeno je, ne sme se. Da li je tamo 100% trudnoca izneseno? Da li su prekidi trudnoce samo pridodni spontani pobacaji?Eto, to me zanima.
Kako je to u AU regulisano?
No idea. Nije zabranjeno, ako na to mislis.
Link to comment
ne tako davno sam slusao 3 zene u autobusu kako razglabaju o svojim abortusima (onaj par sedista sto gledaju jedno u drugo, njih tri i ja...) . bilo je utrkivanje koja ce se vise smejati, pohvaliti brojem ili frekvencijiom (mozda imam manje al sam zato i mladja!) abortusa. nesto mi nije delovalo da posebno pate. broj abortusa u srbiji ovo podrzava. tri dana plakanja pa opet na partiju sexa bez kontracepcije...
Znaci, kad dodje majstor da mi promeni gumice na slavinama i zajebe stvar, ja cu da kazem: koji su skotovi ovi majstori, ni jedan ne valja. Odem u pekaru i kupim bajata leba - pzda im materina, svi pekari su lopovi. U komsiluk mi se doseli seksualni manijak - sve komsije su seksualni manijaci (I wish... :P ).
eticka pitanja su sve samo ne svirokurc.
Zasto bi abortus bio eticko pitanje?(Svirokurc je svejedno).
pogotovo sto ih je tesko razresiti i ne postoji jasan nacin kako doci do konsenzusa. sustinski problem je da su ona socijalna i poticu iz drustva, i da najvise zavise od toga sta drustvo proceni kao dobro a sta kao lose a ne nekih jasno definisanih, naucno utemeljenih cinjenica.
Aman bre covece... Koje drustvo, koji konsenzusi?? Koga ima da se tice licna drama Pere i Mileve koja se ogleda u nabubreloj Milevinoj pojavi? Mani sumu, gledaj drvece.Da li se zabranom abortusa ukida abortus? Ne, samo se otezava sa jedne strane a sa druge utice se veoma pozitivno na pogranicnu akusersku praksu u susednim zemljama.
tako, ja ovde zastupam stanoviste da je abortus nasilno oduzimanje zivota (tj. ubistvo) bez obzira na stepen razvoja fetusa jer smatram da je potencijal razvoja zivota granica (ovo je cisto eticko stanoviste).
E, ako, samo ti zastupaj. Nego... Sta ti imas od toga? Cenis da ces nekome pomoci? Promeniti necije misljenje?
Link to comment
То се још увек не односи на заштиту "потенцијалних" јединки... барем либералнији део човечанства то тако не види.
ali se time samo vracamo na metafizicko pitanje - kada nastaje bice i od potencijalne prava jedinka, (tj one tri granice koje sam ranije naveo, eventualno i cetvrta (ekstremna) - da se tek rodjenjem stice zastita drzave a da bi recimo nasilni prekid trudnoce u 8om mesecu bio ok)a tu opet nema konsenzusa, narocito izmedju trenutka ozivljavanja fetusa i trenutka od kada on/ona ima sposobnost da se odrzi u zivotu uz intenzivnu pomoc lekara
ova tvoja prica ima smisla jedino u slucaju kad bi se edukacijom podigla svest o stetnosti abortusa,
to se podrazumeva.
jer to definitivno ne bi trebalo da bude samo jos jedan vid kontracepcije nego poslednje resenje.ne samo zbog moralnih i etickih dilema, nego i zbog mogucnosti narusavanja zdravlja zene.sto ce se vremenom verujem i desiti, ali u ovom trenutku zabrana abortusa bi samo postiglasuprotan efekat, znaci vise se ne bi radili po klinikama nego kod kasapina u nekom memljivom podrumu.
ovo je samo delimicno tacno. zbog cega se (sem u holandiji) ne prodaje droga po trafikama? mislim, ko hoce na kraju ce je dobiti u memljivom podrumu, potencijalno punu strihinina i kojekakvih otrova. i to ga nece spreciti. ipak, za opstu populaciju je bolje da ne moz ujutru uz 2 leba i mleko da kupis i 2g heroina.
tako da, pod sadasnjim okolnostima, pitanje bi pre glasilo -ima li iko pravo da zenu osudi na trudnocu i brigu o detetu koje nije zelela, samo zato sto ima bioloski peh da jeta koja moze da ostane trudna?
jedan od problema savremenog drustva je sto svi sebicno zele prava ali ne i obaveze koje proizilaze iz toga. nije nijedna zatrudnela od sedenja na mokrom kamenu vec nakon svesne odluke (da zasad ignorisemo extreme tipa silovanja) da zeli da stupi u seksualni odnos bez kontracepcije. jel birala - jeste. ali kada dodju posledice tog odabira onda se opet zaklanja iza slobode izbora, poput razmazenog derista koje se za sve sto mu se ne svidi uz plac obraca roditeljima.no, recimo da bih bio zadovoljan, za pocetak da se kao deo obaveza uvede da ne-majka mora da vidi ono sto je unistila. cisto da zna sta je uradila i da nista ne dolazi bez cene. (time joj se ostavlja sloboda seksualnog izbora kao i sloboda da abortira)ako nista drugo, cenim da bi to drasticno smanjilo broj ponovljenih abortusa.
Link to comment

Svirokurc, Viloticka, slazem se.Siluju zenu, ona ode da prijavi skota, tamo je drndaju po lekarima, pregledaju, zatim je ispituju na sudu oko cetiri puta kako li je, gde je skot i na koji nacin.Posle toga ona ide na KOMISIJU zahvaljujuci zverilama i buregdzijama da objasni da ona to dete ne ZELI, jer joj je to dete od onog sto je silovao prosli mesec, pa joj nekako nije drago da mu siri gene.Imam 40 godina, nisam imala abortus, pitam se u kojoj vukojebini vi odrastate pa imate buljuk zena oko sebe koje abortus smatraju kontracepcijom ? Meni je bilo dovoljno ono spontano sto mi je priroda dala da ne bih vise.Jos uvek.A izvin'te gde vas dvojica odrastate ?Ste preziveli jedan ?Cisto da znate da li bi opet ?I kome bi zabranili ?

Link to comment
Svirokurc, Viloticka, slazem se.Siluju zenu, ona ode da prijavi skota, tamo je drndaju po lekarima, pregledaju, zatim je ispituju na sudu oko cetiri puta kako li je, gde je skot i na koji nacin.Posle toga ona ide na KOMISIJU zahvaljujuci zverilama i buregdzijama da objasni da ona to dete ne ZELI, jer joj je to dete od onog sto je silovao prosli mesec, pa joj nekako nije drago da mu siri gene.Imam 40 godina, nisam imala abortus, pitam se u kojoj vukojebini vi odrastate pa imate buljuk zena oko sebe koje abortus smatraju kontracepcijom ? Meni je bilo dovoljno ono spontano sto mi je priroda dala da ne bih vise.Jos uvek.A izvin'te gde vas dvojica odrastate ?Ste preziveli jedan ?Cisto da znate da li bi opet ?I kome bi zabranili ?
Da li je iko makar jednom reci pomenuo patoloski slucaj poput silovanja ovde???Dakle, ako nemas nista pametnije da kazes osim da me naucis kako ne mogu da imam decu, i da mi u usta stavljas ono sto nisam rekao, onda se bolje uzdrzi. Ili procitaj jos jednom moje postove.ili (vec sam dodelio warn samom sebi), u tvom stilu:In the blessed words of burekdzija, cut the crap!
Link to comment

Navijas za ZAKONKad se jednom donese ZAKON, on vazi za sve.Procitala sam tvoje postove i uzasnuta sam.Onog dana kad se zakonom propise ti treba da si Marija Djeva da budes izuzetak. Silovana. Naterana. Ideologijom napumpana, kako god. Mama za citav zivot.Mnogo je lakse stvar resiti edukacijom, a smatram da ipak nije katastrofalna situacija sto se toga tice, osim ako stvarno niste u nekoj dramaticnoj nedodjiji. Ili ne raspolazete i tudjim telima.

Link to comment
Navijas za ZAKONKad se jednom donese ZAKON, on vazi za sve.Procitala sam tvoje postove i uzasnuta sam.
Molim te, reci mi konkretno cime si uzasnuta?
Onog dana kad se zakonom propise ti treba da si Marija Djeva da budes izuzetak. Silovana. Naterana. Ideologijom napumpana, kako god. Mama za citav zivot.
Ovo ne razumem zaista.
Mnogo je lakse stvar resiti edukacijom, a smatram da ipak nije katastrofalna situacija sto se toga tice, osim ako stvarno niste u nekoj dramaticnoj nedodjiji. Ili ne raspolazete i tudjim telima.
O edukaciji se i radi (ja stvarno ne razumem da li pisem na turskom ili sta).A sto se dramaticne situacije tice, pogledaj statistike.Na kraju, demantuj barem jednu fizicku cinjenicu koju sam ja naveo. To jesu cinjenice i od njih se ne moze pobeci, ma koliko bilo lakse vrlo komplikovanu pricu sakriti iza slobode izbora i prava zene da iz nje iskljuci muskarca. Edited by burekdzija
Link to comment
Na kraju, demantuj barem jednu fizicku cinjenicu koju sam ja naveo. To jesu cinjenice i od njih se ne moze pobeci, ma koliko bilo lakse vrlo komplikovanu pricu sakriti iza slobode izbora i prava zene da iz nje iskljuci muskarca.
cini mi se da je veliki problem sto postajanje osobom nije momenat nego proces. koju god tacku u razvoju da odaberes (kucanje srca i sl.), naci ce se neko ko ce jednako argumentovano braniti neku drugu tacku. neki iz tog razloga zabranjuju i masturbaciju. neki bi vrsili dok god dete ne moze da zivi bez majcine utrobe (tj. deo je njenog tela a ne organizam za sebe). a nema tacnog odgovora, tacnog momenta, jedne tacke.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...