Jump to content
IGNORED

Abortus


tkd7334

Recommended Posts

to se podrazumeva.
edukacija se podrazumeva? u srbiji?da li u skolama postoji seksualno obrazovanje?da li tu decu barem odvedu na neko predavanje na tu temu, da li im neko objasni kako se prenosi a kako ne aids?da li im bilo ko predoci kakva je odgovornost biti roditelj?
ovo je samo delimicno tacno. zbog cega se (sem u holandiji) ne prodaje droga po trafikama? mislim, ko hoce na kraju ce je dobiti u memljivom podrumu, potencijalno punu strihinina i kojekakvih otrova. i to ga nece spreciti. ipak, za opstu populaciju je bolje da ne moz ujutru uz 2 leba i mleko da kupis i 2g heroina.
ne banalizuj.
jedan od problema savremenog drustva je sto svi sebicno zele prava ali ne i obaveze koje proizilaze iz toga. nije nijedna zatrudnela od sedenja na mokrom kamenu vec nakon svesne odluke (da zasad ignorisemo extreme tipa silovanja) da zeli da stupi u seksualni odnos bez kontracepcije. jel birala - jeste. ali kada dodju posledice tog odabira onda se opet zaklanja iza slobode izbora, poput razmazenog derista koje se za sve sto mu se ne svidi uz plac obraca roditeljima.
a da li jos neko osim te neodgovorne zene ucestvuje u pravljenju nezeljenog deteta?da li jos uvek mnogi macho srbin misli da je bolje bez kondoma?da li mnogi zapale u vidu lastinog repa kad zena zaglavi?gde je njihova odgovornost i kad je u pitanju kontracepcija, i kad je u pitanjuhendlovanje situacije sa vec rodjenim detetom koje nije planirano?
no, recimo da bih bio zadovoljan, za pocetak da se kao deo obaveza uvede da ne-majka mora da vidi ono sto je unistila. cisto da zna sta je uradila i da nista ne dolazi bez cene. (time joj se ostavlja sloboda seksualnog izbora kao i sloboda da abortira)ako nista drugo, cenim da bi to drasticno smanjilo broj ponovljenih abortusa.
vazno je da ti koji ne snosis nikakve posledice imas svoj Stav.
Link to comment
  • Replies 595
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Indy

    59

  • fonTelefon

    26

  • denise

    25

  • Mr.Smith

    24

Top Posters In This Topic

Posted Images

Imam 40 godina, nisam imala abortus, pitam se u kojoj vukojebini vi odrastate pa imate buljuk zena oko sebe koje abortus smatraju kontracepcijom ?
u onoj gde se na 7 miliona stanovnika godisnje desi 150000 abortusa. srecom u srbiji se ne desi toliko silovanja godisnje. sto ostavlja jedan primarni razlog za abortuse.usput, ako umes, sracunaj malo kolki je prosek po zeni...
edukacija se podrazumeva? u srbiji?da li u skolama postoji seksualno obrazovanje?da li tu decu barem odvedu na neko predavanje na tu temu, da li im neko objasni kako se prenosi a kako ne aids?da li im bilo ko predoci kakva je odgovornost biti roditelj?
na zalost to ne postoji. al trebalo bi da se podrazumeva da postoji (to htedoh reci)
a da li jos neko osim te neodgovorne zene ucestvuje u pravljenju nezeljenog deteta?da li jos uvek mnogi macho srbin misli da je bolje bez kondoma?da li mnogi zapale u vidu lastinog repa kad zena zaglavi?gde je njihova odgovornost i kad je u pitanju kontracepcija, i kad je u pitanjuhendlovanje situacije sa vec rodjenim detetom koje nije planirano?
upravo ono sto sam pricao. umuljavanje u krevet s macho muskarcinom koja ne zeli kondom, izbegavanje pilule je spoljasnja prisila, al se naveliko gusla kako je zenino iskljucivo pravo izbora da abortira. onda i mora da se suoci s posledicama svoje odluke. ne moz i jare i pare.
zena ima neprikosnoveno i neotudjivo pravo na abortus, tacka.to jest, .
Edited by Zverilla
Link to comment
vazno je da ti koji ne snosis nikakve posledice imas svoj Stav.
Izvini, ali da li je moguce da svi vi stvarno mislite da muskarac nema nikakva osecanja prema svom detetu? I da ne snosi posledice, emotivne naravno. I pre nego sto svi odgovorite povracajucim smajlijem, da, naravno da je fizicki izneti trudnocu i posle se brinuti o detetu neuporedivo sa "samo se naci pored", ali ipak, u kom to svetu zivite kad tako olako isljucujete muske emocije i ljubav?Posto vidim da ova rasprava ide u pogresnom smeru, pokusacu jos jednom da objasnim svoje stavove na licnom primeru i onda cu se povuci, da se ne biste dalje grozili mojim postovima.Pre dosta godina sam bio u situaciji da smo tadasnja devojka i ja bili raspolozeni, nista od kontraceptivnih sredstava nismo imali, zaneli se. Posle par nedelja nam je bilo frka, uradili smo test, bio je negativan. Ja prvi priznajem da mi je tih par nedelja samo abortus bio u glavi, nikakva eticka pitanja, nikakva palamudnjena nekih burekdzija itd. Delimicno jer sam bio mlad (ali ipak ne toliko da bismo ostali na ulici), ali prevashodno sto sam abortus u 10-12 itd nedelji smatrao unistavanjem amorfne gomilice celija. Kraj price.Igrom slucaja sam bio u prilici da u kasnijem zivotu dosta citam i slusam o embrionalnom razvicu. Iskljucivo iz tog razloga, kada bi mi se danas desila ista situacija, ne bih imao isti stav prema abortusu koji sam imao tada. Jer danas znam kako izgleda fetus u kojoj nedelji zivota. I zato podvlacim moju potrebu da postavim pitanje moze li se medicinska etika koja opravdava abortus do 24. nedelje smatrati ispravnom ako je empirijski dokazano da cak mesec dana mladji fetus moze preziveti? Nikome ne oduzimam pravo odluke niti namecem granicu, sto rece Beti svako je mora doneti za sebe, ali sam za vrlo jasnu edukaciju.Ako se neka zena oseca povredjena time sto preispitujem svoj stav prema abortusu, i time ugrozavam njeno pravo da veruje da je abortus teleportacija par celija posle koje se popije aspirin, i da ta tema ne zasluzuje diskuciju (pobogu, vise slobode dozvoljavate u diskusiji o tome koji parfem koristite -- plus pustate muskarce da ucestvuju) ja se najiskrenije izvinjavam.
Link to comment

Volela bih da umesto sto pravis burek, rodis na tvoj organcic jedan krompir.Ne moras kasnije ni da se brines o njemu. Mada je pozeljno da brines.Posle toga bih volela da kad se zacne sledeci krompiric sam odlucujes o tome kuda ce izaci, a tamo da te cekaju zene sa kiretom spremne da ti pomognu.Medicinski. Bez moralisanja, statistika i naucenih fraza.Bol i odricanje.Mameci zivot ima savrsenih drazi, zato volim da sama odlucujem do koje je granice draz, a do koje robija.Tebi zelim sve najlepse. Da volis svoje dete.Samo bez ZAKONOM propisanih pravila ko bi trebao da ih ima.

Link to comment
na zalost to ne postoji. al trebalo bi da se podrazumeva da postoji (to htedoh reci)
ok, da li mi pricamo onda o realnoj situaciji kakva jeste trenutno,ili divanimo sta bi bilo kad bi bilo?hvala bogu da kad bi postojala edukacija i broj abortusa bi bio manji,kao sto i jeste tamo gde je tako.mislim, ako cemo samo da filozofiramo, sky's the limit.
upravo ono sto sam pricao. umuljavanje u krevet s macho muskarcinom koja ne zeli kondom, izbegavanje pilule je spoljasnja prisila, al se naveliko gusla kako je zenino iskljucivo pravo izbora da abortira. onda i mora da se suoci s posledicama svoje odluke. ne moz i jare i pare.
znaci ONA se umuljala s kim ne treba pa sad nek gleda sta ce.i jos treba da vodi racuna da ta odluka bude eticna i u skladu s moralnim kodeksom dezurnih mislilaca.neverovatno.
Link to comment
Izvini, ali da li je moguce da svi vi stvarno mislite da muskarac nema nikakva osecanja prema svom detetu?
Izvini, a zasto bih se ja pitao oko toga da li devojka s kojom sam u vezi treba da abortira ili ne?To je stvar njenog licnog izbora, pre svega zbog toga sto u tom slucaju ja trosim 5 minuta da ga napravim, a ona 9 meseci na trudnocu.Prosto, ako nece da se muci, ne mora, i u tome bih je uvek podrzao, bez obzira na moja osecanja.@ Zverilla-fetus ozivljava tek u 3.mesecu trudnoce, pre toga nema svrhe govoriti o nerodjenom coveku ni o abortusu kao ubistvu.A i fikcija o zacetom, a nerodjenom detetu (infans conceptus (nasciturus) pro iam nato habetur, quotiens de commodis eius agitur-zaceto a nerodjeno dete se smatra rodjenim ako je to u njegovom interesu) se, koliko znam, odnosi na imovinske stvari, a ne na to da li ce ono biti rodjeno ili ne, jer to da li ce biti rodjeno ili ne ne spada u njegovo pravo, vec u pravo zene na izbor i na planiranje porodice! Edited by uros_s78
Link to comment
Izvini, a zasto bih se ja pitao oko toga da li devojka s kojom sam u vezi treba da abortira ili ne?To je stvar njenog licnog izbora, pre svega zbog toga sto u tom slucaju ja trosim 5 minuta da ga napravim, a ona 9 meseci na trudnocu.Prosto, ako nece da se muci, ne mora, i u tome bih je uvek podrzao, bez obzira na moja osecanja.@ Zverilla-fetus ozivljava tek u 3.mesecu trudnoce, pre toga nema svrhe govoriti o nerodjenom coveku ni o abortusu kao ubistvu.A i fikcija o zacetom, a nerodjenom detetu (infans conceptus (nasciturus) pro iam nato habetur, quotiens de commodis eius agitur-zaceto a nerodjeno dete se smatra rodjenim ako je to u njegovom interesu) se, koliko znam, odnosi na imovinske stvari, a ne na to da li ce ono biti rodjeno ili ne, jer to da li ce biti rodjeno ili ne ne spada u njegovo pravo, vec u pravo zene na izbor i na planiranje porodice!
Svakako bih podržao njen izbor. Međutim, ako bi me obavestila da je upravo abortirala, a da nismo o tome diskutovali, mislim da bih je momentalno obavestio da vacate the premises.
Link to comment
Svakako bih podržao njen izbor. Međutim, ako bi me obavestila da je upravo abortirala, a da nismo o tome diskutovali, mislim da bih je momentalno obavestio da vacate the premises.
A zasto bi morala da te obavesti?Mislim, nisi ti trudan, nego ona, koja treba da izdrzi 9 meseci u bolovima i sranjima.Ne pitas se ti tu nista, vasudevo.
Link to comment
Izvini, ali da li je moguce da svi vi stvarno mislite da muskarac nema nikakva osecanja prema svom detetu? I da ne snosi posledice, emotivne naravno. I pre nego sto svi odgovorite povracajucim smajlijem, da, naravno da je fizicki izneti trudnocu i posle se brinuti o detetu neuporedivo sa "samo se naci pored", ali ipak, u kom to svetu zivite kad tako olako isljucujete muske emocije i ljubav?
osecanja su jedno, a konkretna odgovornost i posledice koje uglavnom padnu na zenu su nesto drugo.zato i mislim da je to odluka na koju zena ima neprikosnoveno pravo.
Link to comment
A zasto bi morala da te obavesti?Mislim, nisi ti trudan, nego ona, koja treba da izdrzi 9 meseci u bolovima i sranjima.Ne pitas se ti tu nista, vasudevo.
Mislim da si naseo na feministička sranja o tome da su muškarci nekakve brutalne zveri koje šire seme unaokolo bez zanimanja za svoj porod. Dete je i moje i imam da se pitam - ne za odluku nego za mišljenje. Drugo, kada to dete dođe na svet, za njega smo i ja i žena odgovorni. Kada se rodi, neću moći da, kao sada, dam otkaz kad god mi se smuči šef ili firma za koju radim, pa da blaženo sedim i gledam filmove i pijem pivo 3 meseca dok mi sa neba ne padne druga šljaka. I moj život se menja, i to drastično, i ako sam ja već spreman da žrtvujem štošta zarad većeg zadovoljstva nego što je blejanje i komotan život nekog ko polaže računa isključivo sebi samome, onda imam pravo i da budem konsultovan oko toga da li će dete koje sam začeo biti rođeno ili ne.A sa ženom koja radi tako važne stvari bez konsultacije sa mnom ionako neću da budem. Edited by vasudeva418
Link to comment
Mislim da si naseo na feministička sranja o tome da su muškarci nekakve brutalne zveri koje šire seme unaokolo bez zanimanja za svoj porod. Dete je i moje i imam da se pitam - ne za odluku nego za mišljenje. Drugo, kada to dete dođe na svet, za njega smo i ja i žena odgovorni. Kada se rodi, neću moći da, kao sada, dam otkaz kad god mi se smuči šef ili firma za koju radim, pa da blaženo sedim i gledam filmove i pijem pivo 3 meseca dok mi sa neba ne padne druga šljaka. I moj život se menja, i to drastično, i ako sam ja već spreman da žrtvujem štošta zarad većeg zadovoljstva nego što je blejanje i komotan život nekog ko polaže računa isključivo sebi samome, onda imam pravo i da budem konsultovan oko toga da li će dete koje sam začeo biti rođeno ili ne.A sa ženom koja radi tako važne stvari bez konsultacije sa mnom ionako neću da budem.
Nisam naseo ni na kakva feministicka sranja, jer anarhofeministkinje i lezbofashistkinje ne podrzavam.Drugo, jeste dete i tvoje, ali ti ne treba da se smaras 9 meseci, nego ona.Trece, kada dodje na svet, jeste i ti i ona odgovorni, ali opet ti kazem da ga ne nosis ti 9 meseci, nego ona.Glede poslednjeg-meni svejedno.
Link to comment
(Indy & Teja:) Ne znam ko tu koga nije razumeo. Pitanje je jednostavno: da li u Poljskoj (i ostalim katolickim zemljama) NI JEDNA zena nije izvrsila abortus? Mislim, zabranjeno je, ne sme se. Da li je tamo 100% trudnoca izneseno? Da li su prekidi trudnoce samo pridodni spontani pobacaji?Eto, to me zanima.No idea. Nije zabranjeno, ako na to mislis.
U Poljskoj je skoro nemoguce legalno izvrsiti prekid trudnoce. Prekidi trudnoce se naravno vrshe od kako je svijeta i vijeka, pa tako i u Poljskoj,ali uglavnom ilegalno. Broj ovih ilegalnih prekoda trudnoce je od 80.000 do 200.000 godisnje. Do 1993 je abortus bio svakodnevnica u Poljskoj,ali je 1994 dobitnik Nobelove nagrade za mir i obozavalac Majke Bozje iz Gdanjska sprecio donosenje novog zakona o legalizaciji abortusa.U Spaniji i Portugalu se vode sudski procesi protiv zena , ali i lekara koji vrshe abortuse. U Spaniji je moguc legalan abortus ako zena dokazeda ce dete skoditi njenom menatlnom zdravlju :ph34r: Uglavnom se abortosi vrse u privatnim klinikama i za veliku lovu. Ili zene putujuu Holandiju ili UK.Lep pozdrav Edited by Teja
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...