Jump to content
IGNORED

Abortus


tkd7334

Recommended Posts

ovo potpisujemVec sam spomenula drugaricu koja je morala da prekine trudnocu zbog komplikacija. Ona je bila u ozbiljnoj depresiji mesecima, pa i dan danas sa tugom prica o tome. Sa druge strane, njen suprug i brat su vec posle nedelju dana krenuli sa pricom 'a sta ti jos uvek mislis o tome, bilo pa proslo'... Iako jos uvek nisam iskusila trudnocu dozvolicu sebi da zastupam stav da i kad je najopravdaniji, abortus ostavlja posledice, narocito psihicke, iz previse razloga koji nisu religijski, jednostavno telo i psiha se prilagode novom zivotu koji raste i odjednom se taj proces nasilno prekida...
cemu se to tako dramaticno telo i psiha prilagode za dve tri ili 5 nedelja? :D abortus je dozvoljen do 11. nedelje, plod tada ima 3-4 cm i isto toliko grama. sto puta opasnije za zenu od abortusa je npr nepaznja kod prehlade jajnika, pa nepaznja kod uraslih dlaka koje opet mogu da upropaste jajnike itd, itd... i jos sto drugih primera. Edited by garoviks
Link to comment
  • Replies 595
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Indy

    59

  • fonTelefon

    26

  • denise

    25

  • Mr.Smith

    24

Top Posters In This Topic

Posted Images

spoiler ne otvarati ukoliko ste slabijeg želuca. na snimku je prikazan ultrazvuk abortusa. nešto jezivo.

Ovo sam gledala i potpuno je grozno. Misljenja sam da vecina ljudi ide logikom ne znam kako izgleda smrt fetusa prilokom abortusa pa i ne razmisljam o tome da li je los ili nije. Tako i ovo za jedenje mesa, i ja sam od onih koju su generalno protiv ubijanja zivotinja ali i dalje jedem meso jer mi je suvise apstraktno da u snicli vidim prase, ali od kad sam imala prilike da gledam klanje svinje malo mi je gadno da vidim peceno prase na stolu onako celo... Da parafraziram 'ono sto ne znam ne moze da me boli'
Link to comment
@novajlijaokej, koji tačno deo od ti nije bio najjasniji?a ubistvo pileta je podjednako grozno kao i ubijanje ostalih živih bića, tu se slažemo.a i ja plusjednujem halvarda
Sorry, promaklo mi je.
Link to comment
cemu se to tako dramaticno telo i psiha prilagode za dve tri ili 5 nedelja? :D abortus je dozvoljen do 11. nedelje, plod tada ima 3-4 cm i isto toliko grama. sto puta opasnije za zenu od abortusa je npr nepaznja kod prehlade jajnika, pa nepaznja kod uraslih dlaka koje opet mogu da upropaste jajnike itd, itd... i jos sto drugih primera.
Ja se ogradih da nisam iskusila trudnocu te prenosim tudja iskustva. Primer o kome ja pricam je poodmakla trudnoca gde je to zapravo bio porodjaj a ne abortus... E sad, kad razmisljam ovako sa strane, sama ideja da je neki zivot zacet u meni npr. i da ga ja svesno 'ubijam' ili odstranjujem kako god, u meni izaziva nelagodu i previse SBBKBB misli... A za ostalo se slazemo, kontracepcija i prevencija su najbolji nacin da se izbegne abortus...
Link to comment
izjednacavanje ploda u periodu dok je abortus dozvoljen sa zivim bicem je religijsko bulaznjenje, skrojeno upravo da zene natera da se psihicki osecaju lose.
obzirom da ovako samouvereno pises, cenim da imas jasnu definiciju kada fetus prekida da bude gromuljica organske materije i postaje zivot. pominjao si negde 11tu nedelju kao limit, a mene kao laika zanima zasto bas 11ta, a ne 12ta ili 10ta
kiretaza je proces kojim se sastruze sve sto je spojeno sa zidovima materice. bolji nacin za obavljanje abortusa nije jos izmisljen.
gore licemerje od ovoga skoro nijesam vido.nista lepse nego sakriti se iza uopstavajucih izraza.evo ti sve. sastrugano.

Edited by Zverilla
Link to comment
ta pilula za dan posle se stvarno reklamira na radiju i raspoloziva je kao otc sredstvo. ne znam kako je ona prosla ispod radara, mislila sam da se lekovi ne smeju reklamirati.
to za jednu potpuno drugu temuali gledajući tv za ovo da se lekovi ne smeju reklamirati nikad ne bih znala...i svaki put ne mogu da se načudim količini i vrstama lekova koji se reklamiraju..pejnkileri i sasvim ozbiljni lekovi koji sadrže hormona u količini da se slon pretvori u ženu,kao što su te pilule za jutro posle, se sasvim ležerno reklamiraju kao bombonice :isuse: takodje mislim da je abortus jedna ozbiljan i za telo prilično invazivan zahvat koji može da izazove razne komplikacije ako se ne izvrši stručno..od odliva,ranica na materici koje kasnije mogu da se pretvore u raznorazne nemani..i uopšte mu ne treba pristupati olako već u krajnjoj nuždi a pre toga se vrlo može učiniti svašta da do njega nikada ni ne dodje! Edited by ivy
Link to comment
takodje mislim da je abortus jedna ozbiljan i za telo prilično invazivan zahvat koji može da izazove razne komplikacije ako se ne izvrši stručno..od odliva,ranica na materici koje kasnije mogu da se pretvore u raznorazne nemani..i uopšte mu ne treba pristupati olako već u krajnjoj nuždi a pre toga se vrlo može učiniti svašta da do njega nikada ni ne dodje!
Da, baš tako. Abortus je apsolutno poslednje sredstvo u slučaju neželjene trudnoće. Čak i da nije ogroman šok za telo žene i njenu hormonski balans, ostaje čitav niz mogućih povreda koje kasnije mogu da postanu preozbiljne. Mora da bude dozvoljen, sve druge alternative su lošije, ali i seksualno obrazovanje je pod mora. Kako da se plodite, a da izbegnete abortus for dummies ili nešto slično.Nažalost, postoje žene koje tretiraju abortus kao kontracepciju. Teška je to tema.
Link to comment
mislim da kod zene i njenog partnera, mnogo gore psihicke, a indirektno i fizicke posledice moze ostaviti rodjeno dete, koje nije plod istinske zelje. izjednacavanje ploda u periodu dok je abortus dozvoljen sa zivim bicem je religijsko bulaznjenje, skrojeno upravo da zene natera da se psihicki osecaju lose.
å da se stavi kondom, pa da plod bude rezultat samo istinske zelje, a ne i zajeba?postavljas stvari kao da je covek eto nekom nepravdom koja je van njegovog uticaja stavljen pred dilemu abortus ili nezeljen brak. kao da treca opcija nije moguca. da je abortus sranje, recice ti svaki doktor, dakle covek od nauke, a ne dogme. to sto je nekad abortus manje sranje nego druga alternativa sa kojom je neko sam sebe suocio, to mu ne menja prirodu.
Link to comment

ja sam jednom u zivotu probala tu post-noir pilulu, bilo je to pre nekih 12-13 godina, i vise sam se uspanicila, jer nisam nesto dobro izracunala oko plodnih/neplodnih dana, a posto se s tim tabletama deluje odmah, tako i bi. mozda mi se nista ne bi desilo, odnosno ne bi doslo do trudnoce, ali sta zna klinka...nisam imala hrabrosti da rizikujem i cekam do sledece menstruacije, ako bi nastupila. dete/brak tada apsolutno nije dolazilo u obzir. secam se da mi se posle toga poremetio malo ciklus i da sam pocela da se gojim. sad da li je od toga ili tripujem, ne znam jer doktorka mi je rekla da ne bi trebalo da je povezano sa tim.glede abortusa, imam nekoliko drugarica koje su to uradile. mahom iz slicnih razloga kao i moja nesrecna post noir avantura....nijednoj nije bilo svejedno u smislu - ma samo da se "otarasim toga", ne znam da li su se pokajale, ali bile su tuzne i zabrinute. i hvala bogu, nisu imale nikakvih zdravstvenih posledica, sve imaju decu sada. a neretko se desavalo da se upadne u neke price sta bi bilo kad bi bilo, i da se pomenu te nesrecne trudnoce, nesudjeni ocevi i deca, i da li je to bila dobra odluka.iz ove perspektive deluje da jeste, jer nekako se ispostavilo da su ti muskarci bili pogresni za njih. ali to je sve sbb kbb prica, ali cini mi se da je kod svake ipak postojala izvesna doza kajanja.ni ja ne opravdavam abortus, s obzirom na obilje kontracepcijskih metoda i sredstava,mislim da nema opravdanja, sem u situacijama kad je to "ultima ratio" o kojima je vec pisano.sto se tice zena kojima je to kontracepcijska metoda, kljuc je svakako edukacija. da ne ulazimo u to kad plod ozivljava/gramazu/velicinu....sam zahvat je izuzetno ozbiljan i riskantan.mogu da shvatim da neko ne zeli dete, ali ne mogu da shvatim da se ne stiti i da je spreman da sebe izlaze ovakvim rizicima i to vise puta. svojevremeno je bilo neko savetovaliste na temu kontracepcije u studentskoj poliklinici i secam se kad je dr. jelica jovanovic, najbolji ginekolog koji je poliklinika ikada imala, pricala da je u svojoj praksi susretala zene koje su imale vise od 20 abortusa....a opet svakakvih umova ima...da li bi situacija bila drugacija da im je neko pustio ovakav snimak pre/posle abortusa? konkretno mislim na ove 20+

Edited by gagilija
Link to comment
spoiler ne otvarati ukoliko ste slabijeg želuca. na snimku je prikazan ultrazvuk abortusa. nešto jezivo.

da idete oboje u materinu - sve mi je preselo. Kao student sam gledao nekoliko abortusa, od toga mi je ostao jedan u recimo 12toj nedelji kao nešto najgroznije što sam ikada video u mom poslu. To sam sve do sada, uspešno potiskivao iz sećanja. Ja kao lekar ne mogu da budem protiv abortusa u iznimnim situacijama. ali sam apsolutno protiv kada se primenjuje kao kontraeprivno sredstvo. I zaista mislim da je to zlodelo u rangu sa ubistvom.
Link to comment
kad je dr. jelica jovanovic, najbolji ginekolog koji je poliklinika ikada imala, pricala da je u svojoj praksi susretala zene koje su imale vise od 20 abortusa....a opet svakakvih umova ima...da li bi situacija bila drugacija da im je neko pustio ovakav snimak pre/posle abortusa? konkretno mislim na ove 20+
meh, kada sam bio na studijama, jedna od obaveza je bila uzimanje anamneze od pacijenata - jedna starija gospodja mi je prebrojala ravno 36 abortusa. Druga me pitala da li se računaju i stručni i amaterski, itd....zaintrigiran ovim stvarima odem u lekasrku sobu, pa krenem da listam istorije ženskih pacijenata na dotičnoj Klinici - sad sam zaboravio tačnu cifru ali je preko 50% pacijentkinja koje su u tom trenutku bile hospitalizovane imao ubeleženo više od jednog abortusa - a bilo je makar četiri pacijentkinje sa 10+ abortusa.... :isuse:
Link to comment

auh, znaci abortus je kod nas zamena za kontracepciju vec generacijama onda. a posle neko prica kako smo primitivni postali 90-ih...sta ja znam, iako mislim da je abortus neotudjivo pravo zene, zaista me ispunjava nelagodom kada pomislim na sve te zene sa decom, brizne majke, koje vole svoju decu i tako hladnokrvno odlaze na abortuse, vise puta godisnje.

Link to comment
offtopic ali apropo ovog zeljeno/nezeljeno dete, moja drugarica je zelela dete i jel'te, namenski su radili na tome. Kada je otisla na utvrdjivanje trudnoce dr. joj je onako snebivljivo saopstio da je trudna i prilicno imao iznenadjenu facu sto se ona odusevila vescu...
:isuse:
ja samo imam protiv da zena ima ultimativno pravo odluke u vanbracnim vezama i da posle muskarci moraju da placaju alimentaciju.
Znam i ja takve slucajeve... a nazalost jos i vise onih gde muskarci nit su placali alimentaciju nit su pozeleli da vide svoje dete. Da ne spominjem na kakav tretman naidju neki od njih koji su bili isuvise naivni i zeljni da upoznaju takve svoje oceve. Ne desilo se nikom. Rekao bih da sto se tih stvari tice uvek najebu dobri ljudi, nezavisno od pola.Fala zenama na insightu u njihov pogled na taj problem. Meni je to nekako najzanimljiviji deo teme jer mislim da i muskarci treba da su bolje informisani. A ti funkice, bas si morala taj snimak <_<
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...