Jump to content
IGNORED

Abortus


tkd7334

Recommended Posts

Mozemo mi da se raspravljamo odavde do utorka oko toga da li ili nije ubistvo, tehnicki ili ne-tehnicki. Da je najgore iskustvo koje jedna zena moze proci jeste, da nosi gomilu pitanja i potpitanja nosi, da je rizicno rizicno je... ALI, nikada ne smemo doci u situaciju da bude zabranjen i kriminalizovan, i smatram da je apsolutno nepotrebno raspravljati o tome. Ono sto mozemo jeste da zahtevamo i pruzamo bolje seksualno obrazovanje, bolje upoznavanje sa kontracepcijom i td. i sl. Abortus ne sme biti kontraceptivna metoda ali mora da postoji kao opcija...

Link to comment
  • Replies 595
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Indy

    59

  • fonTelefon

    26

  • denise

    25

  • Mr.Smith

    24

Top Posters In This Topic

Posted Images

Fetus je zivo bice od trenutka zaceca(ili se i ovde ne slazemo?), skup celija sam spomenuo samo da bih istakao razliku izmedju ubijanja toga i osobe.Zasto tako mislis? Treba sada da napominjem da za mene nije osoba samo neko ko moze samostalno da se stara o sebi? Da je pitanje zajebano, zajebano je. Zalazi i u biologiju. Iz oplodjene jajne celije ce se razviti cela osoba, dakle jedna celija sa jednim DNK (cak i ne mora da bude jedinstven) cini pocetak neke osobe. S druge strane milion celija sa nasim DNK umiru ili ih slucajno il namerno ostranjujemo svaki dan pa ne placemo. Doduse one imaju nesto krace telomere :P Ali sa cisto filozofskog stanovistva sta to cini osobu a sta je automatizovana celijica ili grupa celija... ne znam ni sam.
neka od tih pitanja muce i mnoge naucne oblasti. ali ljudski fetus postaje osoba tek kad se rodi i onda dugotrajni mukotrpni razvoj iste cak i tu je sama biologija izuzetno znacajna. nema tu filozofije ne pomaze ni slusanja baha u materici.
Link to comment
ALI, nikada ne smemo doci u situaciju da bude zabranjen i kriminalizovan
Pa i sad je zabranjen posle odredjenog perioda trudnoce. Koliki je taj period, i zasto - o tome se upravo i prica (tj. Shan Jan bi zeleo, ja jok - meni samo dosadno.)
Link to comment
Pa i sad je zabranjen posle odredjenog perioda trudnoce. Koliki je taj period, i zasto - o tome se upravo i prica (tj. Shan Jan bi zeleo, ja jok - meni samo dosadno.)
Ok, naravno ali nisam ni mislila da je u redu dozvoliti abortus u 8. mesecu osim u ekstremnim slucajevima... Ali, ja koliko shvatam ovo sto Shan Jan pise, abortus je ubistvo od prvog dana zaceca, ili sam pogresno shvatila...
Link to comment
U kom smislu praktični razlozi? Brige o deci, brige o zdravlju trudnice ili nešto treće?
u opštem slučaju zabrana abortusa donosi mnogo problema znači mnogo lakše (iliti praktično) je da budu dozvoljeni. rasprava da li je fetus osoba i kada to postaje ima sve uslove da potraje vekovima da ne kažem milenijumima. dok se to teško pitanje ne reši meni izgleda logično da abortus bude dozvoljen.
Link to comment

Eoten, nisam siguran da li si video kako je uopste doslo do ove nove rasprave na temi. Bojim se da tvoj pragmaticarski pristup moze da autorima rada koji je je Shan Jan linkovao par stranica ranije takodje da slagvort da je prakticno ubijati novorodjencad cija egzistencija "donosi mnogo problema" (sto negde i jeste njihova teza).

Link to comment
Ok, naravno ali nisam ni mislila da je u redu dozvoliti abortus u 8. mesecu osim u ekstremnim slucajevima... Ali, ja koliko shvatam ovo sto Shan Jan pise, abortus je ubistvo od prvog dana zaceca, ili sam pogresno shvatila...
Pogresno si shvatila. Ja cekam da mi neko kaze zasto nije (i kada je) a ne tvrdim suprotno. Mada, tema je isuvise komplikovana i mozda je pretenciozno pisati o njoj i mozda bi bilo bolje prepustiti je nauci da polako dodje do zakljucka. S druge strane to je tema sa kojom se svaki dan zene suocavaju. Na kraju, evoluciono, abortus je ispravna stvar: ne zelis dete zbog lose situacije - nemoj ni da ga imas. Jedino sto su ukljuceni jaki suprostavljeni nagoni pa su stres i tuga nakon odluke neizbezni. Samo sto je moral danas iznad evolucije bar u tom smislu da je svaki zivot svet. Iako je moral posledica evolucije. I tako... komplikovano to mlogo :(
Link to comment

@ Shan Jan: Ok, slazemo se u svemu, zato i ponavljam stalno da je najvaznije obrazovanje o kontracepciji, na taj nacin ce se mnogo manji broj zena naci pred dilemom da li abortirati ili ne...

Link to comment

cek da ti devojka ili zena zatrudni u zemlji gde nije dozvoljen a iz nekog razloga ne zelite ili ne mozete da imate dete pa onda filozofiraj do mile volje.

Link to comment
Pogresno si shvatila. Ja cekam da mi neko kaze zasto nije (i kada je) a ne tvrdim suprotno. Mada, tema je isuvise komplikovana i mozda je pretenciozno pisati o njoj i mozda bi bilo bolje prepustiti je nauci da polako dodje do zakljucka. S druge strane to je tema sa kojom se svaki dan zene suocavaju. Na kraju, evoluciono, abortus je ispravna stvar: ne zelis dete zbog lose situacije - nemoj ni da ga imas. Jedino sto su ukljuceni jaki suprostavljeni nagoni pa su stres i tuga nakon odluke neizbezni. Samo sto je moral danas iznad evolucije bar u tom smislu da je svaki zivot svet. Iako je moral posledica evolucije. I tako... komplikovano to mlogo :(
ja sam ti lepo objasnio fetus je sve vreme parazit na/u telu majke i da je datum zestoko pomaknut od njegove samostalnosti. nema veze da li je zacet voljom nepaznjom ili protiv volje majke i sa njenom jajnom celijom. nije se jedna zena ubila zato sto je zatrudnela nezeljeno i nije smelo da se zna i sl aman. svaki zivot je svet mozda samo veganima i aktivistima odvojenim od pameti i stvarnosti.
Link to comment
svaki zivot je svet mozda samo veganima i aktivistima odvojenim od pameti i stvarnosti.
lepa floskula, laka za prihvatiti, samo otvara jos grdje pitanje od ovog o pravu na abortus: ko je onda nadlezan da odluci o tome ko je dostojan da zivi a ko nije(vegani ocigledno ne)
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...