Jump to content
IGNORED

Njujork for beginners


Khalid al-Muwalid

Recommended Posts

sto se tice prtljaga, izljubi ga ako letis preko cdg jer ga neces videti jedno 3 dana. let iz bg sleti na 2b, a u njujork leti sa 2e i to je nekakva nepremostiva prepreka... 

 

gde ces biti u njujorku i kako planiras dolazak sa aerodroma ti je isto vazan faktor u odlucivanju. lufthanza ima dosta slotova na EWR (newark). odatle hvatas air train pa normalan voz za penn station. sa jfk ti je prevoz podzemnom uzasno smaranje (ali jeftino), ali imas taksije (sa tipom ispadne $70). ewr je druga drzava pa je komplikovanije ako ces taksijem. ako imas manji kofer i ne smara te prevoz, jfk moze mozda lakse da te dobaci do cilja (zavisi gde ti je cilj). 

Link to comment
  • Replies 361
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • paculla

    43

  • fonTelefon

    26

  • kobac

    24

  • jms_uk

    15

Top Posters In This Topic

Posted Images

idem u njujork kraj avgusta pa do sredine septembra.

 

ne pitam ništa, samo se falim. :misko:

 

lažem, naravno, imam milion pitanja za dobre duše koje nemaju pametnija posla nego da prosvjetljuju mene ubogog & neznavenog  :cry:

 

za početak: iskustva sa evropskim avioprevoznicima na letovima preko velike bare - koji su dobri, a koje izbjegavati? naglasak je na udobnosti (krakat sam metar i 92), a u terminima koji mi odgovaraju nude mi se Turkish, AirFrance, Alitalia, Lufthansa... s tim što cijene žestoko variraju, od nešto ispod 700 do debelo preko 900 EUR po glavi...

 

Moje iskustvo iz Evrope je da je Turkish na visokom nivoJu s uslugom, ali u ovom slučaju je tu negdje i sa cijenom, nažalost. Alitalija mi je, u četiri puta što sam letio sa njima, 1 i po put izgubila prtljag (prvi put ga našli poslije 24 sata, drugi - ovo "pola" puta - poslije 45 min), a i čitao sam po tripadvajzorima da ih pljuju. Ne znam za Lufthansu i AirFrance.

 

Ideje, predlozi, komentari?

 

Zafaljivam unaprijet. :)

na tripsta.rs  swiss i luftiku mozes da nadjes ispod 600 jevreja za taj period.

Link to comment

put u evropu, preko noci ubija tako da ako hoces da ustedis, ustedi pri povratku.

 

Ne znam da li mu je problem sa UK DAT vizom, ali BA ima dva leta ujutru sa JFK-a koji stizu u London uvece.

Prvi put leteo tako prekjuce [inace uvek nocu], i mislim da je ovo resenje za jetlag [bar sa istocne obale].

Link to comment

pantelija ni slucajno axioma travel a ni tripdesign .... i sto manje air italije i sve preko italije. tu se kofer slucajno zagubi dok si rekao keks.

 

samo sam primetila da se pocelo cesce kupoviti od norwasian airliines ili kako vec i preko new zeland airlines (od usa do srbije)

Edited by mustang
Link to comment

 

Pace, pretpostavljam da je ovo http://www.axiomatravel.com/ ta agencija? Unio sam imena & datume na ovu početnu stranu i submitnuo im, a tek onda vidio da si ti preporučio da potražim po sajtu agenciju iz BGD-a koja radi s njima :isuse: ... ništa, vidjećemo u roku od 12 sati, za koliko su mi obećali poslat ponudu.

 

Pošto nikad nisam mrdao više od jedne vremenske zone ni lijevo ni desno, pretpostavljam da će me po zlu poznati Džet Leg dovoljno ubiti u pojam i bez ovoga:

 

Зато и нисам качио линак јер сам рачунао да ћеш га наћи из цуга. Са Аксиомом смо се углавном договарали телефоном, нашијенци су тамо и лепо смо се разумели :). Што опет значи да немам појма шта сад имају на сајту, ево четири године откако нисам сео у авион...

 

Што се џетлега тиче, бемлига, имао сам тај проблем трипут, и некако је било зајебано само први пут, до тамо, јер нисмо слетели довољно близу циљу, него је било још око 500 км вожње, стигли мртви цркнути у полубунилу након 26 сати на ногама, а онда ујутро, јебига, испадне да смо премостили три сата временске разлике (устали у 6 по источном а легли у 1). За преостала три сата нам је требала цела недеља. Други одлазак тамо је био апсолутно безболан, ма ништа.

 

У повратку, шгјз, тај ноћни лет ми некако прође ко трен, одремам пар пута по сат, таман довољно да прегурам до отприлике 23:00 овде, и ладно се укључим у овдашњу часовну зону.

Link to comment

moji prijatelji su bili pametni pa isli preko axiome .... iako sam ih upozoravala jer cujem kako se ljudi zajebu...anyway nije prvi put da su im konekcije lose, da koriste deltu koja je jedna od najgorih mogucih avionskih kompanija u usa...pantelija moze da ocekuje neocikavano plus no refund na kraju. zasto rizikovati? 

 

ja godinama kupujem preko ove agencije, sonje, pa nek proveri http://yugoair.com/ 

 

daju stvarno dobre cene i znaju moj afinitet. i uvek su bile jeftinije od interneta. a u beogradu koristim agenciju putnik doduse za beg-tiv. mada i od sonje kupim za iste pare beg-tiv-beg kada znam tacno kad i sta, ali to je retkost. 

 

 

ili priceline? 

Link to comment
  • 1 month later...

Evo me opet.

 

Kupili smo "Turkiš" na kraju, ako se ispostavi da nisu bili vrijedni te razlike u cijeni ima da ih pljujem za sve pare (bukvalno).

 

Pošto smo odlučili da se smjestimo na Menhetnu (jer, što je Njujork za jednog ne-Njujorčanina ako ne Menhetn?), neprijatno smo se iznenadili kad smo vidjeli da su cijene koje su nam pominjali rođaci, kumovi, prijatelji... od prije cca 3-4 godine sad stvar daleke prošlosti, i da su cifre otprilike x2 u odnosu na ono što su oni zapamtili. Na kraju smo našli neki apartman (preko Air B'n'B, po slikama bi se reklo da ima oko 15 kvadrata, ali su komentari pozitivni) u Čajna Taunu za 100+ ojra na noć.

 

E sad, koga ne mrzi, nabacite koji savjet tipa "gdje, što, kako". Gdje jesti, što vidjeti, kako to pronaći...

 

Restorani, klubovi, znamenitosti, muzeji, šopinzi... svi predlozi su dobrodošli. Kome se da da se bakće time, that is.

 

Hvala unaprijed! :)

Link to comment

Manhattan je ogroman, ali veoma lak za snalazenje, avenije su poredjanje jedna do druge, a presecaju ih ulice ciji se brojevi uvecavaju kad se ide od juga ka severu...dovoljno je da uzmes bilo koju mapu i pogledas taj raspored i veoma brzo ces shvatiti koliko je ceo Menhetn lak za orijentaciju, kad odes tamo bice ti potrebno maksimalno dva dana da ukapiras kako da dodjes do odredjene adrese...ti ces se nalaziti na samom jugu, Chinatown je u samom sredistu jednog osinjaka, Five Points je na samom dnu, Little Italy jednom polovinom pripada tom delu (drugi deo je Nolita), isto kao i Bowery koji posle ulazi u Lower East Side i East Village...Lower East Side svojim donjim delom upada u Chinatown, dok se Cooperative Village nalazi tu u suprotnom cosku...skroz ispod tvog dela se nalaze Civic Centar, Financial District, Battery Park i Radio Row...odmah pored tebe je Tribeca, kao i SoHo koji se nastavlja odmah iznad, a jednim svojim malecnim delom pripada i tvom kraju...kad krenes ka gore, tu sa jedne strane su (vec pomenuti) Lower East Side, East Village, zatim Little Germany, NoHo, Alphabet City, Kips Bay, Peter Cooper Village, Stuyvesant Town, Gramercy Park i Rose Hill, dok su sa druge strane (vec pomenuti) SoHo, zatim Greenwich Village (u sklopu njega i West Village), potom Meatpacking District, Flatiron District, Chelsea i NoMad, to je sve taj juzni deo Menhetna koji ces kao od sale moci da prepesacis uzduz i popreko i gde je nenormalna koncentracija raznog zanimljivog sadrzaja...

Nakon toga dolazi prava dzungla, centar grada i sve ono najgore sto Menhetn ima da ponudi...sa jedne strane su Murray Hill, Koreatown, Herald Square, Tudor City, Diamond District, Turtle Bay i Sutton Place, dok su sa druge Tenderloin, Garment District, Hell's Kitchen, Times Square, Columbus Circle i Midtown...nepodnosljiva guzva, reka turista, na sve strane sljastece reklame od kojih boli glava, na svakom koraku zamke za naivne, itd...

Sledeci je jedan potpuno drugi deo Menhetna, znatno mirniji i opusteniji, ali i daleko pretenciozniji gde je moguce videti neke od najsnobovskijih likova koje je ova planeta ikada proizvela, a onda i jednu mracniju stranu grada ukoliko se ode jos na gore...Central Park je u sredini, na jednoj strani je Upper East Side i njegovi delovi kao sto su Lenox Hill, Yorkville i Carnegie Hill, odmah iznad je Harlem i njegovi delovi koje cine Spanish Harlem, Astor Row i Strivers' Row...sa druge strane parka je Upper West Side i njegovi delovi kao sto su Lincoln Square, Astoria, Manhattan Valley, Morningside Heights, kao i jednim delom Manhattanville, dok njegov drugi deo ulazi u Harlem, gde jos pripadaju Hamilton Heights i Sugar Hill...sad kad sam ti podelio grad na krajeve, mogu da se pozabavim nekim detaljima...

Transport...kad je u pitanju metro, tu ti stvarno ne mogu pomoci jer mislim da sam se svega tri-cetiri puta vozio njime, a zadnjih nekoliko godina nisam uopste krocio u njega, tako da cene karata i slicne gluposti najbolje da vidis na netu ili tamo kad odes i spustis se dole u neku od metro stanica, sistem je jednostavan i funkcionise dobro, jedino guzve mogu biti veci problem ukoliko je spic...ja najvise volim da setam, bez problema se ubrzanim hodom spustim sa Upper East Side-a skroz dole do samog juga Menhetna ili samo predjem Central Park i prebacim se na Upper West Side, ovaj drugi poduhvat je veoma jednostavan, ali onaj prvi zahteva malo jacu kondiciju i najbolje je da osoba ne nosi nikakav teret sa sobom...u situaciji kada negde bas zurim ili kada su vremenski uslovi odvratni (ili kada je u pitanju dolazak na ili odlazak sa nocnog provoda) onda koristim taksi, pocetna tarifa je 2.50$, svakih 300-350m (oko 4 bloka) je 0.4$, svaki minut stajanja u mesto zbog guzve je 0.4$, kada je spic tokom radnog dana (16h do 20h) to je dodatnih 1$, nocna voznja (20h do 6h) dodaje jos 0.5$, prtljag se isto dodatno naplacuje u zavisnosti od kolicine, ovo je sve cena za jednu osobu koja se vozi u taksiju, dok troskovi za dodatne osobe ne postoje, a to je olaksavajuca okolnost ukoliko vise osoba deli taksi...od aerodroma (JFK) do Menhetna, taksisti uzimaju 45$ (uracunata je cena prtljaga), inace taksisti u Njujorku su uglavnom emigranti i najcesce su u pitanju veoma kul likovi, neki cute kao zaliveni, neki pricaju kao navijeni, dok neki non-stop odmeravaju zensku unutar taksija ukoliko neka sedi pored mene...

Turisticke atrakcije...Times Square (717 7th Avenue) njega ne mozes promasiti kad udjes u Midtown, lepsi je uvece nego tokom...Empire State Building (350 5th Avenue), mislim da su cene oko 30$ po osobi ako zelis da se penjes gore i uzivas u pogledu...Central Park (odmah kad prodjes Midtown), jedno od najlepsih mesta u gradu, mozes samo da se prosetas kroz njega, a mozes i da posetis Central Park Zoo (zooloski vrt, oko 12$ po osobi), Central Park Carousel (old skul luna park, mislim da jedna voznja kosta oko 2$), Bethesda Fountain (prelepa fontana), Bow Bridge (presladak mali most), Strawberry Fields (memorijal u cast John Lennon-a), Jacqueline Kennedy Onassis Reservoir (Bridge No. 27, izmedju 85th i 96th Street), Belvedere Castle (72 79th Street Transverse, prelep dvorac), Conservatory Garden (1239 5th Avenue, basta sa tri razlicite sekcije), Wollman Rink (on je sada zatvoren, radi od Oktobra do Aprila)...Grand Central Terminal (87 East 42nd Street), cuvena zeleznicka stanica, Statue of Liberty (1 Liberty Island), dugo nisam odlazio tamo, tako da ako te interesuje potrazi vise informacija na netu, Rockefeller Center (30 Rockefeller Plaza), meni jedno od omiljenih mesta u gradu, World Trade Center Site (104-138 West Street), cisto gubljenje vremena, Wall Street (to je ispod tebe, Financial District), ako zelis da vidis gde rade najveci lopovi na planeti, Chrysler Building (405 Lexington Avenue), jedna od ubedljivo najlepsih zgrada u gradu, Flatiron Building (159 5th Avenue), pojavljivala se u brojnim filmovima i serijama, New York Public Library (1060 Avenue of the Americas), definitivno vredi uci unutra, Bryant Park (476 5th Avenue), jedno od boljih mesta za opustanje, United Nations (405 East 42nd Street), uglavnom smor, The Morgan Library (229 Madison Avenue), oko 15$ ulaz, Yankee Stadium (1 East 161st Street), oko 25$ obilazak, a ako zelis da gledas neku od utakmica, cene karata su sarolike ukoliko ih ostane na blagajnama, Ellis Island (Ellis Island Bridge), isto sugo nisam isao, tako da pogledaj negde na netu ako te interesuje obilazak, The High Line (517-519 West 23rd Street), simpatican park, Coney Island (1900 Surf Avenue), davno je bilo kad sam tamo zadnji put otisao, isto vidi na netu za vise informacija, Union Square Park (833 Broadway), prepun je prelepih spomenika, Washington Square Park (12-18 Washington Square North), nalazi se blizu tebe u Greenwich Village-u, Madison Square Garden (4 Pennsylvania Plaza), oko 27$ obilazak, cisto da vidis gde Carmelo nikada nece doneti titulu, Hudson River Park (odmah pored Chelsea Piers), tu se odigravaju razni sportovi, a ima i kafica i restorana, Woolworth Building (233 Broadway), isto jedna od lepsih zgrada u gradu, Federal Hall National Memorial (26 Wall Street), jos malo zabave u lopovskom sektoru...ovo su otprilike sve glavne turisticke atrakcije...

Muzeji, njih ima mali milion tako da ih moram odvojeno spomenuti...Metropolitan Museum of Art (1000 5th Avenue), oko 25$ po osobi, Museum of Modern Art (11 West 53rd Street), isto oko 25$ po osobi, Museum of Natural History (79 West 79th Street), oko 22$ po osobi, Guggenheim Museum (1071 5th Avenue), isto oko 22$ po osobi, Intrepid Sea, Air & Space Museum (166 West 46th Street), oko 24$ po osobi, International Center of Photography (1133 Avenue of the Americas), oko 12$ po osobi, ovo je skola koja u svom sklopu ima i muzej, Neue Galerie New York (1048 5th Avenue), oko 15$ po osobi, Museum of the City of New York (1220 5th Avenue), oko 10$ po osobi, Cooper-Hewitt Design Museum (2 East 91st Street), oko 15$ po osobi, Whitney Museum of American Art (945 Madison Avenue), oko 20$ po osobi, New York City Police Museum (100 Old Slip), oko 5$ po osobi, New Museum of Contemporary Art (235 Bowery), oko 12$ po osobi, American Folk Art Museum (2 Lincoln Square), oko 12$ po osobi, The Paley Center for Media (25 West 52nd Street), oko 10$ po osobi, New York City Fire Museum (278 Spring Street), oko 8$ po osobi, Museum of the American Indian (ugao gde se presecaju 3rd Street i Indepedence Avenue), ulaz je besplatan, The Jewish Museum (1109 5th Avenue), oko 12$ po osobi, Children's Museum of Manhattan (212 West 83rd Street), oko 10$ po osobi, Museum of Arts and Design (2 Columbus Circle), oko 15$ po osobi, Gagosian Gallery (986 Madison Avenue), ne secam se jel se nesto placa i koliko otprilike...ima jos dosta muzeja, ali uglavnom manje bitni, od ovih nabrojanih, prvih 6-7 treba obavezno posetiti...

Crkve, u njih nikada ne ulazim...od lepsih koje vredi videti, tu su St. Paul’s Chapel (209 Broadway), zatim Trinity Church (74 Broadway), potom Cathedral of St. John the Divine (1047 Amsterdam Avenue), kao i Abyssinian Baptist Church (132 West 138 Street)...da li i koliko kosta ulazak i razgledanje, nemam pojma niti me interesuje, tako da pogledaj na netu...

Soping...ceo SoHo distrikt (on je odmah pored tebe) je pretrpan raznim buticima za svaciji dzep, tu se mogu naci Todd & Duncan, Madonna & Co, American Apparel, American Eagle, Amarcord Vintage Fashion, Anges B, ReSale, Bcbgmaxazria, itd...Macy's (151 W 34th St) je legendarno mesto za soping, tu ces naci brendove kao sto su Ralph Lauren, Levi's, Dockers, Tommy Hilfiger, Estee Lauder, itd, uvek postoje neki popusti, tako da definitivno vredi detaljno pregledati kakve su akcije i snizenja u toku...Century 21 (1972 Broadway), ovde se prodaje dizajnerska odeca po najnizim cenama u gradu, uglavnom je ili sa nekim felerom ili je u pitanju second-hand, tu su brendovi tipa Gucci, Tom Ford, DKNY, Brunello Cucinelli, Fendi, Polo Ralph Lauren, itd...Bloomingdale's (1000 3rd Ave), ovde ima sve i svasta, od markirane obuce, odece, torbi, sminke, igracaka, proizvoda za domacinstvo, zatim nekoliko dobrih mesta za jelo kao sto su 40 Carrots, Magnolia Bakery, David Burke, Flip, Le Train Bleu, B Café, itd, sve je to naslagano na nekoliko spratova i uvek su guzve, ali itekako vredi odvojiti jedan deo dana za ovako nesto...Saks Fifth Avenue (611 5th Ave), ovo mi je omiljeno mesto za soping u gradu, ali je preskupo, tu su marke tipa Ralph Lauren, Calvin Klein, Prada, Louis Vuitton, Jimmy Choo, Gucci, Valentino, Chloe, Donna Karan, Burberry, itd, a ima i ostalih stvari, od kul mesta da se nesto pojede, do nakita, kozmetike, poklona za drage osobe i jos svasta nesto...Adidas Originals Store (689 Fifth Ave), uvek imaju odredjeni popusti i moguce je naci i odecu i obucu po veoma pristupacnim cenama...tu je i Massimo Dutti (689 Fifth Ave), isto su stalno na snazi snizenja, Lululemon Meatpacking (408 W. 14th St), brdo dobre i povoljne sporstke odece, Bergdorf Goodman (754 Fifth Ave), ovo je vec malo vise upscale, tu su Prada, Jimmy Choo, Gucci, Lanvin, Dolce & Gabbana, itd...Chelsea Market (75 Ninth Ave), ovde ima isto dosta raznih butika i prodavnica sa svim i svacim, kao i mesta za jelo...Barneys New York (660 Madison Ave), ovo je isto uglavnom samo za high-end brendove poput Alexander Wang, Christian Louboutin, Lanvin, Moncler, itd...

Jos malo sopinga...5th Avenue, prostire se od Washington Square Park u Greenwich Village-u pa sve do Harlem River-a, ali njena srz je od 49. ulice do 60. ulice jer je tu koncentracija svih onih luksuznih i precenjenih prodavnica u koje ne treba ulaziti ukoliko osoba nije spremna stvarno da odresi kesu...setnjom celom avenijom mogu se videti Empire State Building, Flatiron Building, New York Public Library, Guggenheim Museum, Rockefeller Center i St. Patrick's Cathedral, a od prodavnica, u onom delu za koji sam rekao da cini srz same avenije, nalaze se Louis Vuitton, Tiffany & Co., Gucci, Versace, Cartier, Chanel, Nike, Swarovski, Bvlgari i Prada, tu su i Saks 5th Avenue, Macy's, Bergdorf Goodman i Lord & Taylor, a takodje i Best Buy i Apple...Madison Avenue, prostire se od Madison Square-a (23. ulica) pa sve do Madison Avenue Bridge-a (138. ulica), srz je izmedju 57. ulice i 72. ulice, tu su radnje tipa Calvin Klein, Armani, Kate Spade, Prada, Hermes, Chanel, itd, cene su naravno previsoke...Tiffany & Co. (727 5th Ave), najpoznatija radnja s nakitom na svetu, pojedini komadi naravno kostaju na hiljade dolara, ali ima i za manje od 300$ da se nadju pojedine sitnice, mislim da neki srebrni privesci, kao i prstenje moze biti kupljeno za oko 120-150$...Toys 'R' Us (1514 Broadway), ja obozavam ovo mesto, jeste decije, ali ima sve i svasta, mini luna park i ogromna prodavnica igracaka sa dosta mesta da se nesto pojede i popije dok se gleda ka Times Square-u...FAO Schwarz (767 5th Ave), isto ima sve i svasta, za malu i veliku decu, jedno od najzabavnijih mesta u gradu, sve preporuke i vredi videti...

Hrana...ovo je ubedljivo najzajebaniji deo, ima milijardu mesta gde se nesto moze kupiti za jelo i velika vecina ne vrede ulozeni novac...gde god se okrenes, rizikujes da slucajno udjes u neki od restorana, ukoliko nasumicno biras gde ces jesti, velike su sanse da ces se razocarati i onim sto ti serviraju na tanjiru i kasnije cifrom koju moras d aplatis za to zadovoljstvo...meni licno najbolji restoran u gradu je Minetta Tavern (113 Macdougal St West Village), zasto ga najvise volim, pa jer serviraju najbolji hamburger koji postoji na planeti, kratko i jasno, u pitanju je Black Label Burger i porcija kosta oko 28$ (uz dizajnerski hamburger napravljen od najboljeg govedjeg mesa, dobija se i pomfrit), da me sutra osude na smrtnu kaznu, ovo bi mi bio zadnji obrok, postoje daleko skuplji i daleko jeftiniji hamburgeri, ali apsolutno nijedan nije kao ovaj, osim njega i sve ostalo u restoranu vredi datog novca, rezervacija je potrebna, ali ne i obavezna, znaci ako covek dodje malo ranije ili malo kasnije, moguce je da zabode neki sto, ovaj hamburger toliko vredi probati da recima ne mogu opisati, svako ko dolazi u Njujork trebalo bi da obrati paznju na njega, ja bih ga jeo svaki dan dok ne umrem...idemo dalje, na red dolazi Burger Joint, postoje dve lokacije, jedna je unutar Le Parker Meridien hotela (119 West 56th St), a druga je u 8. ulici (33 West 8th St), cene su veoma pristupacne, hamburgeri su oko 8$, pomfrit oko 4$, veliki milkshake oko 6$, itd...isto tako, Shake Shack jebe kevu, nalaze se na brojnim lokacijama, najpoznatija je na Madison Square Park-u (Madison Ave. and E.23rd St.), zatim na Upper East Side-u koji mi je na dohvat ruke (154 East 86th Street, izmedju Lexington-a i 3. avenije), potom unutar Grand Central Terminal-a (broj 49, na donjem nivou), pa onda u Theater District-u (691 8th Avenue, izmedju 8. avenije i 44. ulice), i na kraju tu je i Battery Park City lokacija koja se nalazi odmah ispod tebe (215 Murray Street), cene su im veoma pristupacne, hamburgeri su od 5$ do 9$, hot dogovi oko 3-4$, pofrit isto tako, milksejkovi oko 5$ do 7$, razni sokovi oko 2-3$, sladoledi i dezerti oko 4-5$...na ovim mestima se niko nije zajebao, bolji hamburgeri u Njujorku jednostavno ne postoje, ko proba jednom, uvek ce im se vracati...vredi istaci i Papaya King, njihova glavna lokacija mi je isto veoma blizu na Upper East Side-u (179 E 86th Street), dok im je druga na zapadnoj strani (121 West 125th Street), za manje od 15$ moguce je pojesti dva ogromna hot doga i popiti sok od papaje ili se odluciti za neku drugu kombinaciju...u slicnom maniru sljaka i Crif Dogs (113 St Marks Pl East Village), hot dogovi nikad veci, bolji i raznovrsniji, dok su cene veoma pristupacne, u skolopu tog objekta se nalazi i skriveni bar po imenom PDT (Please Don't Tell), odmah iza jednog telefona na zidu, tu se mogu naruciti razni kokteli...

Nastavljam sa hranom...kad je u pitanju pizza, najbolja na Menhetnu je Lombardi's (32 Spring St SoHo), ali ne prodaje se na parce, vec se mora kupiti cela, u pitanju je legendarno mesto, cene su isto sasvim razumne...dobar je i Motorino (349 E. 12th St. East Village), kao i Forcella (334 Bowery), dok isto tako vredi istaci Don Antonio By Starita (309 W. 50th St.), pa zatim Co. (230 Ninth Ave.), potom Keste Pizza & Vino (271 Bleecker St.), i na kraju veoma poznati iz filmova i serija Joe’s (7 Carmine Street Greenwich Village)...mnogo bolja piza se moze kupiti u Bruklinu, tamo dominiraju Di Fara, Grimaldi's i Totonno's...ako zelis autenticni njujorski bagel, onda je najbolji izbor Ess-A-Bagel (831 3rd Ave, izmedju 50. i 51. ulice), posle njih treba istaci Absolute Bagels (2788 Broadway Upper West Side), pa onda H&H Midtown Bagels (E 1551 2nd Ave Upper East Side), zatim David's Bagels (273 1st Avenue Stuyvesant Town), potom Bagels on the Square (7 Carmine Street West Village), a od ostalih valjaju i Barney Greengrass (541 Amsterdam Avenue Upper West Side), kao i Murray's Bagels (500 Avenue of the Americas 242 8th Avenue Chelsea)...ovo su sve proverena mesta za jelo...

Jos nisam zavrsio sa hranom...jedno legendarno mesto koje svakako treba posetiti je Katz's Deli (205 E Houston St Lower East Side), jeste to dosta izvikano i pretrpano turistima, ali ja na primer obozavam onaj njihov pastrami sendvic sa razenim hlebom, cene su isto normalne u odnosu na brojna druga mesta...ako zelis najbolji odrezak, onda treba otici u Keens Steakhouse (72 W 36th Street Hells Kitchen), porcije su onakve kakve Fred Kremenko voli da jede, odnos cene i kvaliteta je verovatno najbolji u gradu, ako bi narucio t-bone steak uz neki priblog i pice, to bi izaslo oko 70$, ima i znatno jefitnijih jela, ali i znatno skupljih, restoran je fenomenalan i ako zelis da platis malo vise za sjajan obrok, onda je ovo pravo mesto za tako nesto...gotivan je i Momofuku Ma Peche (15 W 56th St), cene su malo vise, dobar je i Daniel (60 E 65th St), cene su isto malo vece u odnosu na velicinu porcije...sjajan restoran je Takashi (456 Hudson St West Village), on ti je veoma blizu i njega obavezno poseti makar jednom, B & H Restaurant (127 2nd Ave East Village) nikada nije razocarao, odmah do njega je i Stage Restaurant (128 2nd Ave East Village), koji takodje nikada nije izneverio...kad se spustam dole prema centru grada, cesto svratim u Le Veau D'or Restaurant (129 E 60th St Upper East Side), legendarno mesto koje i dalje ima smek nekih starih dobrih vremena, blizu su i dva nemacka restorana, jedan je Schaller & Weber (1654 2nd Ave Upper East Side), a drugi je Heidelberg (1648 2nd Ave Upper East Side), obda su veoma kvalitetna i nude tradicionalni jelovnik...jedno veoma kul mesto je i Eisenberg's Sandwich Shop (174 5th Ave), ima raznih sendvica i cene se krecu oko 6$ do 8$, gotivan je i Baohaus (238 E 14th St Lower East Side), kao i Oyster Bar (89 E 42nd St Lower East Side), zatim treba istaci i sjajni Russ & Daughter Appetizers (179E Houston St Lower East Side), tu se moze kupiti najbolja dimljena riba u gradu, cene su oko 8$ za nekih 200-250g i mogu na licu mesta da ti naprave sendvic po zelji...ako ti se pije kvalitento pivo, tu je Birreria (23rd St & 5th Ave Madison Square Park), ako zelis da vidis gde ozbiljni ljudi pregovaraju sa damama iz elitnog eskorta ili gde mutni likovi vrse inside trading, idi u Bemelmans Bar (35 E 76th St Upper East Side unutar Carlyle hotela), ako zelis da vidis jedan old skul bar za jefitnim picem i raznim automatima i fliperima, treba da odes u Subway Inn (143 E 60th Upper East Side), mesto gde se skupljaju dobre ribe pre nego sto krenu u nocne klubove je Tammany Hall (152 Orchard St Lower East Side), ako zelis da pijes kod se ne onesvestis, onda je najbolji izbor McSorley's Old Ale House (15 E 7th St East Village), a ukoliko zelis da nabacis frizuru kao pravi macan, idi u frizerski salon Pimps & Pinups (101 Stanton St Lower Eat Side), musko sisanje je oko 65$, dok je za zene 90$, ostale usluge se naplacuju vise...

Chinatown...posto ces tamo biti smesten, onda cu posebno izdovjiti dobra mesta za jelo u tom delu grada, cisto da ti ih odvojim na stranu...Cup & Saucer Luncheonette (89 Canal St), odlicno mesto za pojedes nesto za dorucak, Great NY Noodletown (28 Bowery) nudi svakakve specijalitete s dalekog orijenta, Old Shanghai Deluxe (50 Mott St) ima dobar odnos ponude i cene, Joe's Ginger (25 Pell St) mi je omiljeni restoran u tom delu grada, Won Chuen Fish Market (131 Mott St) ima sjajan izbor sveze ribe, Ping Seafood Restaurant (22 Mott St) nudi razne morske specijalitete, Excellent Pork Chop House (3 Doyers St) je sjajno mesto da se prezalogaji nesto od svinjetine, Hop Kee Restaurant (21 Mott St) rastura u svakom smislu te reci, Nom Wah Tea Parlor (13 Doyers St) je mesto za uzivanje u raznim egzoticnim cajevima...

Verovatno te ne zanimaju preterano oni preskupi restorani po gradu, em sto treba rezervacija, em sto nema potrebe izdvajati sumanute novce za porcije koje nisu dovoljne ni da se nahrani jedna trecina osobe, ali kad vec nabrajam sve zivo, onda evo i tih malo skupljih mesta, to su Le Bernardin (155 W. 51st Street), Eleven Madison Park (11 Madison Avenue), Per Se (10 Columbus Circle), Jean Georges (1 Central Park West), NoMad (1170 Broadway), Marea (240 Central Park South), WD~50 (50 Clinton Street), Gramercy Tavern (42 E. 20th Street), Del Posto (85 Tenth Avenue), Gotham Bar and Grill (12 E. 12th Street), Alder (157 Second Avenue East 10th Street), Pearl & Ash (220 Bowery NoLIta), Estela (47 East Houston Street NoLIta), Mighty Quinn’s Barbeque (103 Second Avenue East Village), Hanjan (36 West 26th Street), Uncle Boons (7 Spring Street NoLIta), Betony (West 57th Street Midtown), Carbone (181 Thompson Street), Sushi Nakazawa (Bedford Street West Village), itd...

Sladoled...najbolji na Menhetnu je Big Gay Ice Cream (61 Grove St.), a mozes i da uhvatis njihov kamion ukoliko odes na njihov twitter nalog i vidis gde se nalazi u tom tenutku posto non-stop ide po gradu, standardni sladoled u kornetu je oko 3$, dok je sundae varijanta oko 5$...zatim vredi posetiti Ciao Bella Cafe (27 E. 92nd St.), Cones (272 Bleecker St.), Il Laboratorio del Gelato (188 Ludlow St.), L'Arte Del Gelato (75 Seventh Ave. S.), Ronnybrook Farms (Chelsea Market 75 Ninth Ave.), Serendipity 3 (225 E. 60th St.), Luca & Bosco Ice Cream (Lower East Side 120 Essex), Mikey Likes It Ice Cream (East Village, Alphabet City 199 Ave), Carvel Ice Cream Store (Ozone Park 10720 Atlantic Ave), The Sweet Shop NYC (Yorkville, Upper East Side 404 E73rd St), Sam’s Fried ICE-CREAM (Chinatown, Civic Center), Lily Lolly’s Ice Kitchen (Chelsea The High Line), Italian Ices And Icecream (Windsor Terrace 422 Greenwood Ave), Fernet Branca Ice Cream Sandwich (Pearl and Ash 220 Bowery), Emack & Bolio's (73 West Houston Street 1564 First Avenue), Melt Bakery (132 Orchard Street), itd...

Cokolada...najbolja cokolada se moze kupiti u La Maison du Chocolat (1018 Madison Avenue 30 Rockefeller Center, Midtown), nakon toga slede Koppers Chocolate (39 Clarkson Street), Kee's Chocolates (80 Thompson St Soho), Black Hound (170 Second Avenue East Village), Li-Lac Chocolates (120 Christopher St. West Village), Martine's Chocolates (1000 Third Avenue Midtown), MarieBelle (484 Broome Street, Soho), The Chocolate Bar (48 Eighth Avenue West Village), Richart Design (7 East 55th Street Midtown), Neuhaus Chocolatier (7 E. 55th St. Fifth Ave.), Teuscher (25 E. 61st St. Madison Ave.), Christopher Norman Chocolates (60 New St. Beaver St.), Evelyn’s Chocolates (4 John St. Broadway), Varsano’s Chocolates (179 W. 4th St. Sixth Ave.), Fine & Raw (288 Seigel St), L.A. Burdick (5 E 20th St Fifth Ave & Broadway), Mast Brothers Chocolate (105 North 3rd St), Nunu Chocolates (529 Atlantic Ave. Third & Fourth Aves), Oro Bakery & Bar (375 Broome Street), Lavazza (Eataly 200 Fifth Avenue), Le Churro (1236 Lexington Avenue), City Bakery (3 West 18th Street)...naravno, posebno moram istaci i Vosges Haut-Chocolat, imaju dve lokacije, prva (132 Spring St.) i druga (1100 Madison Ave.), a moram istaci i takovg velemajstora kad su u pitanju cokolade kao sto je Jacques Torres, on ima svoje butike na raznim lokacijama, prva (327 Lafayette Street), druga (1186 East 69th Street), treca (110 East 57th Street), cetvrta (Rockefeller Center 30 Rockefeller Plaza) i peta (350 Hudson King Street)...sve je ovo A klasa...

Nocni zivot Njujorka je fantastican, ali veoma skup i ne preterano praktican za turiste...za svaki klub je potrebno ili biti na listi ili znati nekoga vaznog ili platiti momcima na ulazu da te puste unutra, ovo pricam za ove jace i poznatije nocne klubove, ne izlazim na neka mirnija i alternativnija mesta, pa nemam pojma kako to tamo funkcionise...ja cu ti nabrojati sve ono najbolje sto grad pruza u vezi nocnih izlazaka, a ukoliko te zanimaju neka od tih mesta, najbolje je da na njihovim web sajtovima vidis sta se tog dana desava i da li je u pitanju "guests only" ili "open public", da li je neka privatna zurka ili gostovanje poznatog muzicara, ili ako prolazis u toku dana blizu nekog kluba, vidi da li je istaknut plakat ispred vrata sa informacijama u vezi toga sta ce se desavati to vece, da li se placa i koliko ulaz, kakve su propozicije, da li treba rezarvacija, i slicno...najbolje mesto za provod je Lace Gentlemen's Club (725 7th Ave), striptiz, prostitutke, poznate licnosti, privatne sobe za zabavu, bahanalije samo takve...sledece kul mesto je The VIP Club New York (20 W 20th St), kabaret, igracice, striptiz, eskort, poznati i slavni, dosta bluda i nemorala iza zatvorenih vrata...ova dva pomenuta mesta su jako teska za ulazak, potrebna je debela veza, sad ana red dolaze malo normalniji klubovi, ceo Meatpacking District je natrpan mestima za provod, ali nije on jedini, ceo taj juzni deo grada ima gomilu sjajnih klubova, dok je i gornja zapadna strana izuzetno bogata kada je u pitanju nocni provod...idemo redom, Lavo (E 58th St & Madison Ave), Marquee (289 10th Avenue), Finale (Bowery St & Sara D. Roosevelt Park), Highline Ballroom (W 14th St & 9th Ave), Catch Roof (W 13th St & 9th Ave),
EVR (Delancey St & Ludlow St), Gansevoort Park Rooftop (E 29th St & Park Ave), Hotel on Rivington (Rivington St & Ludlow St), 1OAK (453 W. 17th Street), Avenue (116 10th Ave.), Riff Raff (E 26th St & Park Ave), No 8 (357 West 16th Street), VIP ROOM (W 16th St & 9th Ave), Southside (406 Broome Street Soho), Max Fish (178 Ludlow Street Lower East Side), Kiss and Fly (409 W. 13th Street Meatpacking District), Santo's Party House (96 Lafayette Street), Beatrice Inn (285 W. 12th Street), Le Bain @ Standard (High Line 848 Washington St.), The Box (189 Chrystie St.), Pacha NYC (618 W. 46th St.), S.O.B.'s (204 Varick St.), Touch (240 W. 52nd St Broadway), Element (225 East Houston Street), Cielo (9th Ave. & Washington St.), Club Shelter (150 Varick Street), Le Bain (444 West 13th Street), Culture Club (20 West 39th Street), Sullivan Room (218 Sullivan St Greenwich Village), LQ (511 Lexington Ave Radisson Lexington Hotel), Naked Lunch (17 Thompson St), Simyone Lounge "SL" (409 West 14th), Pangea NYC (178 2nd Ave East Village), itd...samo dobro pazi da ne zagazis u neki od ova dva kluba, Eastern Bloc (505 E. 6th St. Chelsea East Village), kao i Westway (75 Clarkson St.), inace moraces da igras sa ledjima okrenutim ka zidu, bice ti cudno zasto svi ostali muskarci nose kozne pantalone sa prorezanim gozovima, a i kakve su to zene sa adamovim jabucicama i dubokim glasom...nocni zivot Menhetna je sjajan, ali iziskuje i dubok dzep i dobru povezanost sa odredjenim ljudima, kao i pametnu organizaciju...

Mislim da sam pokrio sve teme koje te zanimaju, kao sto sam vec napomenuo, juzni deo grada gde ces ti biti smesten je verovatno i danjbolji za jednog turistu jer ne samo sto mu je sve pod rukom, nego je omogucen i najautenticniji dozivljaj ovoga grada...Upper East Side je dosta hladan i sterilan, daleko je od onoga sto se plasira po filmovima i serijama, ljudi su zesci snobovi, a cene po prodavnicama i restoranima su preterane, zgrade su lepe i visoke, ali zato i natrpane obezbedjenjem, Upper West Side je mnogo lepsi i zivlji, tamo su vece sanse i da ces videti nekog poznatog jer celebrity uglavnom biraju taj deo grada za zivot, Midtown je totalno bezveze i treba ga izbegavati sto je god vise moguce, odlazak u Harlem nije preporucljiv, ne zato sto ce gangsta crnci izletati na svakom koraku (to je samo mit) vec zato sto je veoma sumoran i dosadan, Bronx isto nije preterano vredan paznje, jedino je zoo vrt dovoljno dobar da se obidje, mada nije potrebno, Queens je takodje gubljene vremena, dok je Brooklyn veoma procvetao u zadnjih nekoliko godina, ima tamo i muzeja i nocnih klubova i super restorana i dobrih mesta za soping, obavezno vidi onaj njihov most koji ga povezuje sa Menhetnom, dok je Long Island takodje potpuno nepotreban za obilazak, bolje se drzi tvog dela grada u kom ces biti smesten i probaj da hodas sto je vise moguce, nemoj da se preforsiras prvih par dana, ve cpolako natenane obidji SoHo, East Village, West Village, Chelsea, Financial District, a onda kreni na gore i upoznaj sve ostale delove grada...

Link to comment

prvo i pre svega, a možda ti je neko to već rekao, dolare obavezno kupi u Srbiji. Nemoj da dovlačiš evre ovamo, mnogi se tako zajebu i izgube dosta para.

Link to comment

Tu kod čajniza obavezno probaj roast pork, roast duck i BBQ chicken. 

Ovo mesto je vrlo fino:

http://www.yelp.com/biz/great-ny-noodle-town-new-york

Osim toga, imaš tu puno dobre a jeftine ulične hrane, tipa dumplings, palačinke one njihove s mladim lukom... Inače, kineska hrana je u Njujorku uglavnom sranje. Oni su to prilagodili američkim standardima i dosta otaljavaju posao... Uopšte nemoj da očekuješ da ukus bude kao što je, recimo, u kineskim restoranima u Srbiji. Stvarno dobru kinesku hranu možeš da nađeš u Flašingu, ali ne znam koliko ima smisla da ideš čak do tamo samo zbog toga.

Od hrane bih ti još svakako preporuičio ramen. To su japanski rezanci u supi. Iako se nudi na puno mesta, meni je ovo apsolutno van konkurencije:

http://www.yelp.com/biz/ramen-setagaya-new-york-3

Uvek naručim shio ramen i chicken gyozga (jer ne mogu baš od supe da se najedem).

Američke hamburgere najbolje probaj u nekom dajneru. Ima ih mnogo, pa da ne izdvajam neki posebno - uglavnom, kao i svuda, gledaj gde je gužva, znači da valja. Za fast fud varijantu je dobar Five Napkins lanac restorana (ne može da se poredi s užasnim Mekdonaldsom, koji je ovde, makar meni, mnogo manje ukusan od onog u srbilendu).

Ne znam jesi li neki veliki mesožder, ali ovo nikako ne bi trebalo da propustiš:

http://www.yelp.com/biz/hill-country-barbecue-market-new-york

Ako ideš u Bruklin, uzmi East River Ferry, pogled je lep i na Menhetn i na Bruklin, a i da se malo proluftirate. 

http://www.eastriverferry.com/

Iskrcaj se u Dambu ili u Vilijamsburgu, to su ti (uz Downtown i Park Slope) najzanimljiviji delovi Bruklina, a nazad možeš preko jednog od mostova. Brooklyn Bridge je, po meni, najlepši, Tamo bi mogao da obiđeš Botaničku baštu. Nisam bio, ali znam da je dobro. Isto važi i za Brooklyn Museum. 

Eh, da... Ako možeš na neku foru da izvadiš kakvu god press legitimaciju, to bi ti puno značilo. Mogao bi da uđeš u većinu tih muzeja besplatno. Vas dvoje biste, recimo, samo za obilazak Metropolitena uštedeli $50, što nije malo. Lično, nisam neki veliki fan muzeja, ali to stvarno treba videti kad ste već ovde,

Od klasičnih turistikih atrakcija, meni ovo izgleda zanimljivo;

http://onlocationtours.com/tour/tcm-classic-film/?gclid=CKe2hPWF5L8CFcZQ7AodylwAng

Nisam išao, ali deluje zabavno.

Idite i na Staten Island Ferry, pogled je super.

Ako se setim još nečeg,dopisaću.

Edited by Odd_Job
Link to comment

keksi i ja smo komsije!  :ziga:

 

shake shack da se ne propusti nikako. meni su svi gosti poludeli. five napkins ja ne volim bas, vise volim bare burger (ovo ti je interesantno jer sluze burgere od zivotinje koja mozda nisi jeo, bizone, nojeve i tako to). imaju super i veggie burgers. 

 

sto se tica bbq, meni su najbolji morgan's i fette sau, oba u brooklynu. oba su super, opustena atmosfera, a super hrana. u morgan's su najbolja rebarca, u fette sau pork belly. 

 

da se slozim sa odd-om, feriji su ti najbolji nacin da se provozas a da ne ides na ture brodovima, koje su skupe a i natrpane pa nekad ni ne moze da se stoji/sedi napolju. jos imas obavezu da dodjes na vreme i sedis satima. feriji ti daju fleksibilnost. 

 

da li si zainteresovan za neki sport? dolazis u vreme us opena, pa ako hoces neke detalje o najboljim danima/vremenima/kartama, pitaj, da se ne raspisujem. alternativno, ako si zainteresovan za neki americki sport, dolazis u sezoni baseballa, nista drugo nema (dobro, ima mls, ako sta ce ti to). tu bih preporucila mets (ne yankees) jer je stadion lepsi, ima mnogo bolju hranu, karte su jeftinije, a i prevoz je malo bolji. bese nekad besplatan feri do stadiona sa kupljenom kartom, ali su ga na zalost ukinuli. 

 

ako zelis iskustvo rooftop bara, pripremi se na precenjena pica i bezveze ljude. to je jedno od iskustva koje retko imas u evropi, pa opet vredi. meni je najbolje mesto ink48. dosta je udaljeno od centra zbivanja, pa nije guzva, a gore je bas lepo i moze dobro da se fotogrfise times sq. 

 

da dodam za met: nedaj im $25. ili $1 ili ako te sramota, ti se otvori za $5. kad si tamo, ne propusti krov. 

Link to comment

ali trenutno br.1 stvar u new yorku je ai wei wei u brooklynskom muzeju do 10 avgusta. ima i odlična postavka o borbi za ljudska prava i emancipaciju crnaca toko 60's & 70's

 

met mi je možda i za zaobilazak. milijardu artikala smešano i prosuto po hodnicima. meni je posle rima i firence sve to ostalo onako meh. moma mi je bio previše neshvatljiv. museum of natural history je u lošem stanju i meni nezanimljiv.

 

frickova kolekcija je meni možda jedno od najboljih gallery iskustava. u gugenhajmu je bila postavka italijanskog futurizma, što je bilo odlično.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...