Jump to content
IGNORED

Njujork for beginners


Khalid al-Muwalid

Recommended Posts

mrzi me pisati sve, ali mojih par hajlajtova nyca 

 

prevoz - metro + bike share sistem

 

Brooklyn

prevesti se bajkom preko brooklyn bridgea, provozati se kroz dumbo i brooklyn heights

za brunch - Shelter Pizza, North 7th Street, Brooklyn, NY.

usput obavezno obići broklyn brewery u komšiluku, prošetati hipsterskim williamsburghom

brookly museum i ai wei wei dok je još tamo

uvatiti tekmu brooklyn netsa u barclays areni - ja gledao neki plejof sa reptorsima i bilo mnogo dobro

 

šetati borough parkom gde žive isključivo hasidski jevreji 

 

20 minuta hodanja i samo hasidski jevreji. time travel


Borough Park is home to one of the largest Orthodox Jewish communities outside of Israel, with one of the largest concentrations of Jews in the United States, and Orthodox traditions rivaling many insular communities.[3] Since the average number of children in Hasidic and Hareidi families is 6.72, Borough Park is experiencing sharp growth in population.[4] It is an economically diverse neighborhood.[5]

 

 

menhetn

osim svega ranije rečeno... evo nešto za klopu

 

najveća mustčina celog new yorka je po meni eataly. celo prizemlje zgrade je market italijanskim finom klopom, može se i brunčovati dobro. na vhu zgrade je restoran. vikendom odmah pored je otvoreni market sa dosta dobrih opcija za doručak.

 

najbolje krofne - Doughnut Plant na lower east side, 379 Grand St

cupcakes - georgetown cupcakes, soho, 111 Mercer Street

cheese cakes - Eileen's Special Cheesecake, 17 Cleveland Pl, soho

pastrami sandwich - lower east side, mile end i već spomenuti katz. katz solidno bolji.

pizza - keste u bleecker str

klasičan crnački soul food - amy ruths u harlemu. jeo sam predrkan paprikaš od volovskog repa

 

preporučujem i otići na nyc biftek u less halles kod antoni burdejna, ako si ljubitelj

 

 

 

 

e da obići i kampus columbia university, posle nastaviti do harlema i apollo thether. imaš sredom takmičenje amatera, solidno zezanje.

 

na brodveju sam gledao jesrsey boys i bilo super (nije glamur kao što možda očekuješ), ali preporučujem novog tonijevca http://www.agentlemansguidebroadway.com/tickets.php

 

meni realno nabolji kraj gde treba obići svaku ulicu je svakako lower east side

Edited by Ravanelli
Link to comment
  • Replies 361
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • paculla

    43

  • fonTelefon

    26

  • kobac

    24

  • jms_uk

    15

Top Posters In This Topic

Posted Images

ja sam radila pored madison square parka i taj shake shack hrana mi izgleda ko mcdonalds, nikad mi nije palo napamet da tamo stanem, ali ajde, jeste slavan, ko in'n'out za la.

 

za cheesecake def Junior's, who the fuck is eileen?

Link to comment

Gugenhajm je subotom ili petkom otvoren 2h duze i u tom intervalu se ulazi uz donaciju. Red ume da bude poduzi (ja bih otisla oko pola sata pre) ali ne treba da plasi, brzo se udje unutra. Za tacan dan u nedelji proveriti na sajtu, trebalo bi da je od 18 do 20h

Meni je kul i Morganova biblioteka koja je makar bila poneljkom dz, ne znam kad je sad - opet sav info na sajtu..I definitvno kolekcija Frik

 

U principu Met je (makar bio prr n godina) dobro podeljen, i covek moze lepo da odabere sta mu se gleda i da ode ciljano u pet soba/prostorija. Takodje se ulazi sa donacijom, dolar i smesak...

 

Sad sam pomesala dal.je zoo vrt u Bronksu il Bruklinu (mislim Bronks) ali je meni bio skroz strava, inace je sredom ulaz uz donaciju/besplatan ali to nigde ne stoji istaknuto na blagajni tako da sam dozivela da ljudi dodju i plate punu kartu a ja posle njih pitam "jel danas dz" i ljubazno kazu da jeste i tako udjem..odmah na drugu stranu zoo vrta nastavlja se botanicka basta pa se moze ukombinivati

 

Ugao 1. avenije i 6. ili 5. ulice peruanski restoran - fina hrana

Link to comment

Jeste, pogrešio sam, ulaz u Metropoliten je donation based, nisam to ni video. Ali, na mnoga druga mesta ulaz se plaća i stojim pri tome da bi ti bilo super da izvadiš nekakvu press karticu.

E sad, sticajem okolnosti, neko mi je u gostima, pa sam juče obišao Botaničku baštu u Bruklinu. Mislim, onako... Botanička bašta k'o botanička bašta - nema potrebe da trošiš vreme na to - osim ako ti nije mnogo bitno da vidiš japansku magnoliju ili štatijaznam.

Ali, Bruklisnki muzej je super. Većinu vremena smo potrošili kod Ai Veiveia i to stvarno vredi videti. A i ostale postavke su im zanimljive, samo to sve traži dosta vremena, a ogladnećete. Imaju u samom muzeju neku kafeterijicu (prilično skupa) i baš restoran (sirugno još skuplji). Zato:

 http://www.yelp.com/biz_photos/toms-brooklyn#S2S9ftpWI6Cags40C3O4wQ 

Odlično mesto, a i cene su okej. To vam je ulica prekoputa Muzeja tačno i u njoj imate još nekoliko zanimljivih restorana.

Edited by Odd_Job
Link to comment

Ako budete hteli da se kupate u Atlantiku, Brighton Beach i Coney Island su zanimljive plaže, svaka na svoj način...

Ali, moj favorit je Manhattan Beach u Šipshed Beju. Mnogo je čistija plaža, manja je gužva, a ima i tuševa... 

Nije to kao "naše" more, ali dobro dođe da se čovek malo rashladi.

Samo još da dodam - mislim da nema nikakve potrebe da budete smešteni na Menhetnu. Na vašem mestu, probao bih da nađem neki jeftiniji smeštaj, bilo gde u Kvinsu, Bruklinu (samo East New York nikako) ili čak u severnom Bronksu. U proseku biste provodili sat i po dnevno više u vozovima, ali ionako ste na odmoru, nigde ne žurite, a mislim da bi ušteda mogla da bude značajna

Link to comment

uh, ja sam bio u queensu (astoria) i malko je drkalo gubiti toliko vremena u transportu, mada sam ja imao oko mesec dana pa mi nije bilo naročito problematično.

 

...mada opet, cene na menhetnu su popriličan papar...

 

što se tiče keksijevog da ne vredi obilaziti queens - 30 avenija iznad steinway street je lepo mesto i treba odići na neki ručak/večeru tamo. dosta dobrih restorana

Link to comment

uh, ja sam bio u queensu (astoria) i malko je drkalo gubiti toliko vremena u transportu, mada sam ja imao oko mesec dana pa mi nije bilo naročito problematično.

 

...mada opet, cene na menhetnu su popriličan papar...

 

što se tiče keksijevog da ne vredi obilaziti queens - 30 avenija iznad steinway street je lepo mesto i treba odići na neki ručak/večeru tamo. dosta dobrih restorana

Bio sam smešten (nisam plaćao) u Astoriji, tamo kod Ditmars boulevarda (poslednja stanica N i Q). Čisto poređenja radi, od stanice Ditmars do Times Square treba mu otprilike 20 minuta vožnje što i nije toliko mnogo. Uveče je verovatno bolje provoditi vreme u južnim delovima Manhattana pa može da bude smor taj povratak ali šta sad.....Ako štedi novac, mislim da nije loša opcija da se ode par milja dalje, naročito ako se ostaje duže. A i za par dana je kul jer cimanje prevozom ne može nmnogo da te iscrpi i dosadi za tako kratko vreme. Plus možeš da doživiš subway što je takođe jedan od sastavnih delova istraživanja NY.

Link to comment

slazem se da treba pogledati van menhetna. jeftinije je, ima lepih stanova, i ako niste u nekoj nedodjiji (a tu mi mozemo da pomognemo) ni prevoz nije los. sad sam pregledala airbnb, i ima super stvari ispod $100 za noc po dobrim delovima bruklina (park slope, wburg, prospect heights -- tu je cvoriste subwaya odakle moze da se dodje svuda). ti delovi su vam dobri i za odlazak u downtown gde cete provesti najvise vremena. chinatown je malo rizican, moze da bude super zgrada, a moze da bude i jako zapustena. lokacija je dobra i zato su cene visoke. 100+ evra za noc je bas mnogo za sobu! 

 

 

što se tiče keksijevog da ne vredi obilaziti queens - 30 avenija iznad steinway street je lepo mesto i treba odići na neki ručak/večeru tamo. dosta dobrih restorana

 

ozbiljno mislis da neko ko dolazi u njujork prvi put na par nedelja treba da ide u rucak/veceru u astoriju? narocito ako dolazi sa balkana. razumem ako tamo spavas, razumem i ako zivis u njujorku, ali ako neko dolazi kao turista, ne vidim koji su to tamo restorani koji su vredni da treba otici u astorjiu. kyklades? ili one omonije, atine ili kako se vec zovu. 

ima 20+ drugih krajeva u koje bih pre poslala turiste da jedu. pre bi im avantura bila da idu u jackson heights na dose.   

Link to comment

joj, pa sigurno nisam mislio na ove balkanske. 30av ima odlicne restorane novije americke kuhinje., pocevsi od markete, pa prema severu. ima i kikes pekarica, tamo i u bleeckeru jedoh najbolje kanole recimo. tu je i brooklyn bagel company

Link to comment

ne znam da li je neko vec pomenuo, ali ako hoces da obilazis ove glavne muzeje + emopire state buildind i statue of liberty, ovo nije lose:

 

http://www.citypass.com/new-york

 

osim nesto para ustedis i nesto vremena jer obicno na  ovim mjestima treba da stojis u redu da kupis kartu pa onda u redu da udjes, a sa ovim preskocis bar red za kartu.

Link to comment

ne znam da li je neko vec pomenuo, ali ako hoces da obilazis ove glavne muzeje + emopire state buildind i statue of liberty, ovo nije lose:

 

http://www.citypass.com/new-york

 

osim nesto para ustedis i nesto vremena jer obicno na  ovim mjestima treba da stojis u redu da kupis kartu pa onda u redu da udjes, a sa ovim preskocis bar red za kartu.

 

na kojim mestima se stoji u redu za kartu??? jedini moguci red u njujorskim muzejima je red za specijalne izlozbe gde citypass ili new your pass ili bilo koja druga kombinacija ne pomaze. u svakom muzeju, cak i vikendom, ne moze da se ceka duze od 5-10 minuta za kartu u najgorem slucaju.

 

ovi pasovi se oslanjaju na ustedu pri ulasku u met, museum of natural history, museum of the city of new york, koji su svi 'suggested admission'. tu ti pass ustedi $3, a ne $50-60. ostali muzeji, koji moraju da se placaju (obicno su ukljuceni moma i guggenheim) su ispod $50 zajedno. galerije kao frick ili neue galerie* ne ucestvuju u grupnim kombinacijama.  

 

ako i ostane neka usteda na drugima atrakcijama koje nisu muzeji, veliko je pitanje da li ce to ikome trebati. na primer, nema smisla penjati se i na top of the rock i na empire state building. ako bas mora jedna od te dve, onda rock jer se odatle vidi empire state. ja bih pre otisla na neki rooftop bar i gledala grad. za istu cenu mogu da popijem 3 piva, a pogled je slican.  plus, moze da se sedne!

 

isto je sa brodovima. ici na liberty island je dosadno, ellis island moze biti interesantan ali samo ako se ima puno vremena u gradu. voznju po luci lepo odradjuju feriji, staten island ferry da se vidi kip slobode, east river ferry od wall st do severnog wburga da se voza po reci. $4. 

 

povrh svega, svi ti passovi su vremenski ograniceni pa ti naprave bezveze pritisak. ja sam kroz sve ove kombinacije prolazila sa raznim gostima, pretezno iz nemacke, ali niko nije dobro prosao finansijski, a nije da nisu bili spremni da se lepo organizuju i ustede. 

 

* neue galerie ima sad super izlozbu o degenericnoj umetnosti. skupili su puno dela sa originalne izlozbe, imaju i neku naci umetnost da pokazu kontrast, lepo je istorijski organizovana. ne trazi puno vremena jer je galerija mala. u galeriji na prvom spratu ima 'becki' kafic. torte i kafa su super. konobari imaju malo 'becke' manire mada su pretezno bosanci rodjeni u austriji. mozda nije neko iskustvo ako ste cesto u becu ili berlinu jer je vecina umetnosti tog doba tamo, ali meni je bilo super. isla 2 puta a sad sam se samomotivisala da idem opet. 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...