Jump to content
IGNORED

Njujork for beginners


Khalid al-Muwalid

Recommended Posts

Sa heliodroma na Ist Riveru su moguca helikopterska razgledanja u trajanju od 20-ak minuta do pola sata za male pare, pravcem uz reku do visine otprilike Central parka, pa niz Petu do Slobode i Elisa i nazad ovog puta uz reku sa sve mostovima.

Vredi koga zanima i ta perspektiva, a cifra je, koliko se secam bila negde oko 50-ak dolara, doduse pre 15-ak godina.

Voze mali helikopteri sa 5 mesta + pilot, i voze se naravno uglavnom turisti , tako da vredi sacekati da se udje sa 2 para u kom slucaju ako si sam sedis pored pilota odakle je kudikamo bolji pogled.

Link to comment
  • Replies 361
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • paculla

    43

  • fonTelefon

    26

  • kobac

    24

  • jms_uk

    15

Top Posters In This Topic

Posted Images

na kojim mestima se stoji u redu za kartu??? jedini moguci red u njujorskim muzejima je red za specijalne izlozbe gde citypass ili new your pass ili bilo koja druga kombinacija ne pomaze. u svakom muzeju, cak i vikendom, ne moze da se ceka duze od 5-10 minuta za kartu u najgorem slucaju.

 

 na osnovu moje jedne posjete, ovako nekako:

red za MoMa za kartu je bio mislim isao iza coska bloka. mozda zato sto je tada bila Van Gogova izlozba.

redovi za Empire State i Ellis/Liberty Island su bili beskonacni, pomaze da se bar malo ubrza.

redova za Met, Natural History, Guggenheim mislim da nije bilo, ili nesto malo.

zavisi sta ga zanima, ako hoce da obidje ova mjesta i anlokuje turisticki achievement CityPass nije uopste los.

 

uzgred meni je Met bio interesantan i zao mi je sto citav dan nisam mogla da provedem tamo. Natural History vec ne, grozna guzva i pun djecurlije.

Edited by djili
Link to comment

Ja sam provrištao od muke u Muzeju moderne umetnosti ali ne za kartu nego za obaveznu garderobu. Ranac ne sme da se unese, ne može čak ni kišobran, sve to mora da se ostavi vlastima a ti ajde kreni u celodnevno tabananje po gradu bez ranca. Još u vreme Božića, kada je najveća navala turista... Ladno smo dva puta odustajali od MoMA jer je red za garderobu izlazio iz zgrade i to bez 80-90 minuta nije bilo šanse da prodje, pa smo treći put došli u minut na početak radnog vremena i opet je bilo gužve ali smo prošli sa desetak minuta.

 

Postoje neke city pass varijante gde može da se izbegne čekanje za kartu (koje samo po sebi nije mnogo strašno) ali kod ove garderobe nema pomoći. Znači, ili da se dodje bez ičega što nije lična odeća ili ženska tašna, ili da se dodje što ranije ujutro.

 

U natural history muzeju je sve išlo lagano a za Intrepid sam čekao jedno dva sata u redu za kartu.

Link to comment

* neue galerie ima sad super izlozbu o degenericnoj umetnosti. skupili su puno dela sa originalne izlozbe, imaju i neku naci umetnost da pokazu kontrast, lepo je istorijski organizovana. ne trazi puno vremena jer je galerija mala. u galeriji na prvom spratu ima 'becki' kafic. torte i kafa su super. konobari imaju malo 'becke' manire mada su pretezno bosanci rodjeni u austriji. mozda nije neko iskustvo ako ste cesto u becu ili berlinu jer je vecina umetnosti tog doba tamo, ali meni je bilo super. isla 2 puta a sad sam se samomotivisala da idem opet. 

 

Upravo dosla da preporucim Neue Galerie, videh da sam to propustila. Zagarantovana lepa muzejska setnja za ljubitelje umetnosti kraja 19. i pocetka 20. veka iz zemalja nemackog govora, bez preterane guzve - cak i kada su bile neke specijalne izlozbe poput one o Klimtu (ista bese i jubilarne 2012. u Leopoldu u Becu) moglo je da se dise. I taman umereno, da covek moze da upije sve sta je upravo video. Prvi petak u mesecu dz ulaz 18-20h.

Meni je jedno od najlepsih mesta u Njujorku, zapravo i najlepse sad kad razmislim, ali to je sigurno do licnih afiniteta.

 

Asocijacija na Prirodnjacki muzej je uvek - buka, buka i buka, zbog klinaca. Ali, ko voli minerale ne treba da zaobidje taj inace pomalo sakriveni deo muzeja u kom i nema decurlije (morao si bas da naciljas hodnik gde su stepenice za taj deo, ja se secam da sam pitala nekog od redara da me uputi). Mozda je skupo platiti ulaznicu samo zbog zbirke minerala ali je vredna toga. Veca/bolja je nego ona u Prirodnjackom u Vasingtonu.

 

Svasta je ovde sad preporuceno i ne znam da li je ovo promaklo - treba odvojiti vreme i za Central park i gubiti se po stazicama koje na momente ostavljaju utisak da si kilometrima daleko od grada. Lepo je otici skroz gore na 115. ili koju vec i odatle krenuti na dole..proci jezerce, popeti se na brdo, spustati se kroz kvazibotanicku bastu. Taj deo mi je uvek bio bolji nego onaj na suprotnom kraju kod 59. ulice.

Link to comment
  • 8 months later...

religiozno sam iscitala ceo topik, zapisala preporuke, iako sam bila vec nekoliko puta uzbudjenje je kao da idem prvi put. jacoj polovini ce biti prvi put u NYC pa je meni neminovan refresher za mnoge stvari. imamo sasvim dovoljno vremena - dve nedelje, kraj aprila i prvih deset dana maja - pa molim forumske mudrace za jos jednu turu preporuka, utisaka, saveta itd. - mozda se setite bas neceg sto ste proslih puta zaboravili da spomenete :D

unapred zahvalna!

Link to comment

voznja metroom

voznja helikopterom (bar do jenki stadiona)

setnja central parkom, ja ulazim u kraju oko prve i 57.me ulice...pa imamo neko jezero...mostici...

setnja greenwich village

kolaci na bleecker/broadway  u angelique

neki show na broaway ili off (ja bih trebalo da dobijem blue man's tikete ali ne znam kada....mogu da ti ih posaljem ako mi stignu na vreme...pokvoncic..i mogu michael jordan steakhouse sertifikat n 100$ da ti dam..jer znam da necu ici skoro u ny (bar ne sledecih 3 meseca)

ne znam koliko volis modernu umetnost MOMA je tu a ja volim guggenheim musej zbog arthitekture

setnja obalom 

union square shopping

setnja bruklinom 

 

nocni zivot u sohou mada sam sigurna da ima sto puta boljih mesta. 

Edited by mustang
Link to comment

Pešačenje, pešačenje, pešačenje, pa sve ostalo. 

Onda metro, metro, metro.  

 

Moram otići ponovo.

 

Centar sveta. Moj glavni utisak je to da, ako ste najveći ekscentrik ikada što se rodio na kugli zemaljskoj, u NY ćete biti u prilici da pronađete osmoro like-minded osoba sa kojima ćete četvrtkom uveče u 8h moći da podelite svoju ekscentričnost. Nigde kao u NY nisam osetio da bih mogao da prokopam po svom unutrašnjem, potisnutom ja i da se osetim prihvaćenim. To je neverovatno oslobađajuće. 

 

Plaši me koliko bih duboko mogao kopati da sam tamo. 

 

Ali moram otići ponovo.

Link to comment

Pešačenje, pešačenje, pešačenje, pa sve ostalo. 

Onda metro, metro, metro.  

sada imaju share bajseve ispod central parka na svakom čošku. realno nema jačeg načina da obiđeš menhetn.

Link to comment

sa share bajsevima oprez da vas ne oderu. karta se plati $10 za 24 sata, ali bajs mora da se vraca svakih 30 min i da se ceka 15 minuta dok se ne uzme sledeci. ako se ne vrati na vreme cena vrlo brzo poraste na $24/sat sto je mnogo gore nego iznajmiti bajs od radnji (koji je obicno bolji nego citi bike). ima dosta mesta za ostavljanje tako da nece biti problem to, ali treba znati gde, treba imati mapu, treba dobro planirati rutu. citi bike je super za prebacivanja sa jednog mesta na drugo, bar hopping, narocito ako si u brooklynu koji nije bas dobro povezan. 

Link to comment

fora je u tome da se skine aplikacija koja pokazuje gde ima mesta za parking bajsa i koliko je slobodnih tamo (može da bude da nema slobodnih meta, ali to je 5% slučajeva u neko suludo vreme).

 

isto važi i za washington i boston.

Link to comment

Meni se cini da je CitiBike u pocetku kostao 95 dolara za godinu dana ali moze biti da sam pomesala brojke, nemoguce da je toliko poskupelo za nekoliko godina?

Link to comment

nije bila promo cena nego regularna dok  nisu digli na $149 prosle jeseni da bi uzeli vise para jer su u finansijskim problemima. za razliku od vecine drugih gradova, citi bike nije dobio nikakve pare od grada i jos mora da placa gradu za izgubljena parking mesta. 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...