Jump to content
IGNORED

Kardio i teretana


apotekarica

Recommended Posts

7 hours ago, Host said:

Nemojte ponovo sa LCHFom, posebno u kontekstu vezbanja. Cilj bilo koje aktivnosti tokom vezbanja je da se zadrzi ili uveca postojeca misicna masa.

 

Jedini razlog zbog kog vaga pokazuje manju tonazu prilikom low carb ishrane je smanjenje hidratacije organizma (ne, to nije dobro). Kada se unose ugljeni hidrati organizam skladisti glikogen u misicima i u jetri. Glikogen u misicima ima ulogu misicnog goriva, a glikogen u jetri snabdeva centralni nervni sistem koji takodje ima znacajnu ulogu u vezbanju. Glikogen vezuje vodu za sebe, otprilike nekoliko grama po gramu glikogena. Sve u svemu, kad se potrosi glikogen, padne i kilaza. Najveci deo izgubljene mase je voda (Da, organizam posredno moze da pretvori masti u glikogen, ali je proces neefikasan i nastaje u uslovima koji pogoduju razgradnji misicne mase)

 

Zbog nekoliko razloga je besmisleno posmatrati tezinu tokom kraceg perioda vezbanja. Prvi je zbog navedenog u prvom pasusu. Drugi je taj sto postoje znacajne fluktuacije tezine zbog razlicitih stepena hidratacije organizma u zavisnosti od unetih tecnosti, kao i stanja misica. Npr. vlakna ostecena tokom treninga (to je dobro, misicna masa se gradi na taj nacin) stvaraju mini hematome oko sebe. Dakle, vezuju vodu. Jedino ima smisla meriti tezinu znatno duze vreme i raditi prosek na duzem intervalu. 

 

Mnogo vise smisla ima raditi odokativni test - pogledajte kako izgledate u ogledalu i da li ima razlike u odnosu na prethodni period. 

 

Ovde pretpostavljam da je cilj da izgubite odredjeni procenat masti da biste izgledali bolje, a da pritom zadrzite postojecu misicnu masu. Za vrlo gojazne kojima je cilj da izgube mnogo kilograma verovatno vazi druga matematika.

 

Gruba procena je da je moguce izgubiti oko pola kilograma masti nedeljno, a da se ne gubi misicna masa. To odgovara kalorijskom deficitu od 500-600 kalorija dnevno. Ne preporucuje se veci kalorijski deficit od toga tokom duzeg perioda zato sto tad vec pocinju da se razgradjuju misici (za koji kurac ste vezbali) i, sto je jos gore, organizam postaje efikasniji u potrosnji kalorija, tj. smanjuje dnevne kalorijske potrebe. 

 

Organizmu je manje-vise svejedno da li ce taj deficit nastupiti usled pet, tri ili jednog obroka u toku dana. Dijeta koju opisuje Askeladden se zove "intermittent fasting" i prilicno je ucinkovita, podjednako kao i bilo koja druga dijeta koja rezultira unosom manje kalorija od dnevnih potreba. Ono sto je bitno je da se tokom dijete konzumira balansirana hrana, a posebno je vazno unositi ugljene hidrate danima kada vezbate. 

 

Intermittent fasting je dobar ako niste disciplinovani jer zadaje tvrde barijere kada moze da se jede, a kada ne. Isti efekat, uz nesto manje discipline i mucenja, postize se dobrim izborom namirnica sa velikim indeksom zasicenja. Osim proteina (npr. jaja), tu su i namirnice sa dosta vlakana (ovas, krumpiri) i jela koja napune stomak niskokaloricnom hranom (supe, kokice (sa vrlo malo masti)).Na ovaj nacin je cak moguce i dobiti nesto misicne mase tokom dijete.

 

Ako je primarni cilj izgradnja misicne mase a ne dijeta, onda treba obezbediti kalorijski suficit od 200-300 grama dnevno uz unos dovoljno proteina. Zasto 200-300 kalorija, a ne vise? Zato sto je kapacitet neuvezbanog tela da gradi misice oko 40-50 grama dnevno (uvezbanog manje), sto je tih 300 kalorija viska.

 

Mislim, sve ovo je vec receno i pise u knjigama. 

Sve tacno i slazem se.Generalno ne volim i ne prija mi low carb dugorocno.Velika prednost fastinga je sto osecaj gladi je znatno manji nego kod klasicne dijete sa zdravim namirnicama i deficitom kalorija.I kod fastinga mora deficit,ali kad telo i psiha naviknu da nema hrane,i insulin nema nagle uspone ,mnogo se lakse gubi salo.

Moj problem je psiha i bulimija bez povracanja,sa treniranjem kao kompenzacijom i strogim dijetama periodicno.Ovaj sistem mi pomaze da se izborim sa tim.Strogi ramovi i cao.

Link to comment

koliko intenzivno vezbati? koliko jaci intenzitet vezbanja utice na imunitet? posebno u sadasnjoj situaciji.

Edited by triple_nippled
Link to comment

Pa utice dosta dobro, takoreci motor imuniteta je fizicka aktivnost.

Ja cu trenirati istim intenzitetom kao i do sada, samo u kucnoj/park varijanti.

 

E sad, ako se osetis lose, krene grlo da grebe ili si onako slomljen kao pred razboljevanje, onda mozda bolje da odmoris. Bombardovanje vitaminima i cajevima/tecnoscu u tom slucaju.

 

E i jos jedna stvar, ovo je od jednog od onih klinickih radnika sto su postovali na FB u vezi kucnog lecenja, ako se razbolite zajebite zdravu ishranu, low-carb, dijete i slicno. Jedite dobro, bogato UH i ne izbegavajte masti (osim onih kriticno losih). Telu je potrebna energija da se izbori sa virusom, a nije mu potrebno jos da se muci da topljenjem masnih zaliha i keto fazama.

Link to comment
57 minutes ago, Host said:

 

  Reveal hidden contents

:zeka:

 

 

Jel imas stogod tegova ili rekvizita u kuci? Ako imas set jednorucnih tegova mozes prakticno sve isto sto bi i u teretani uz pravilan alternativnih izbor vezbi. 

 

 

ma jok, ništa od opreme.

bukvalno smo mislili neki fitness/cardio fazon (ok, sad pričam skroz laički).

ovo s Redita deluje da je u tom pravcu, mada nemam ni onu prečagu na vratima :D

Edited by Svarog
Link to comment

pocetnik je, predlozio si mu program koji se zove inseniti :D

 

kasno sam stigla na kosovo i metohiju. sto je bio dobar set tegova i sipki u dekatlonu za 12000 ali nema vise. ja cu jos danas da kukam kako ne znam sta me je snaslo, a sutra krecem u akciju. mislim da cu reaktivirati vijacu. 

 

@goofs

 

ovaj atlianov program, prvo moram da obucim svoj nervni sistem za taj trening, moje telo i ja nemamo pojma kako bismo to vezbali. hendstend pusaps, heloou :D

 

Edited by darling
Link to comment

^^ Imas lakse varijante za sve vezbe ili u njegovom klipu ili dalje na youtubeu.

Konkretno, HS pushup moze da se radi sa kutije, i to ja radim, nisam u stanju da radim bilo sta naglavacke jer mi se krv slije u glavu i krene da me otkida :/

Link to comment

secam se yayoga (you are your own gym) jos iz perioda u kom nisam znala da postoji teretana. mislim, prilagodicu se, bavicu se necim, mozda cu i savladaii do kraja stending pusaps, ko zna, al danas, sada upravo, sam mizerable. prosle nedelje sam uradila 2 zgiba sa 20 kila. i sad ja treba da citam knjigu i da je moje telo moj dzim :D

 

Edited by darling
Link to comment

Ovaj reddit link sto je Host ostavio sam pregledao pre nekoliko dana. Odlican je resurs za bodyweight vezbanje ali jedno je jasno: Bodyweight i bez opreme ne moze zadrzati nivo iz gyma. Ni priblizno.

Minimum bi trebalo imati bucice za neku pristojnu borbu sa nazadovanjem :fantom: dok je ugradnja kvalitetnog vratila ozbiljnija akcija u stanu.

 

Stepen uspesnosti kucnog vezbanja, bi po misicnim grupama i mom skromnom misljenju izgledao ovako:

 

- Press (grudi, ramena, triceps) uz bucice, sklekere   ------ 7/10

- Rows (ledja, biceps) uz bucice ------ 6/10  (8/10 uz vratilo)

- Legs e ovo je najveci zajeb, uz masivnije bucice bi mozda funkcionisalo  ----- 2/10

Link to comment

U svakom slucaju,jedna od teorija zasto dolazi do prekomerne tezine je da je to jedan od odbrambenih mehanizama protiv tuberkuloze.Znaci,ako zapalenje pluca preti,masti i masne supe su sigurno preporucljive.Na pojavu bilo kakvih simptoma infekcije virusom,lezanje i odmor.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...