Jump to content
IGNORED

Linux


I*m with the pilots

Recommended Posts

U celoj ovoj prici ne kapiram zasto se misli da ce windows raditi brze kao guest os u HVM modu u nekom virtuelizatoru nego sto radi na klot hardveru?

 

Ili pusti linux, ili dokupi ram pa preslozi windows.

 

Varijanta linux i windows u VM te vodi polako ali sigurno ka raskidu sa ribom.

Link to comment
  • 3 weeks later...

Nebitno, devojka je uzela već novi laptop koji je došao sa Win10kom i virtuelna mašina nije ni korišćena :D

 

Nego, imam žešći problem na linuxu sa ,,spavanjem" laptopa.

 

Imam Lenovo G500 laptop i na njemu kubuntu 14.04 LTS (da, volem da imam LTS). Već sam se dovoljno namučio da namestim masu stvari, npr. hibridnu Intel/AMD grafičku (to sam jedva nekako zbudžio nakon par meseci pokušavanja da napokon radi).

 

No ono što ne uspevam je suspend to disk. To nikako. Guglao sam čitao forume i stackexchange-ove i askubuntu i ništa...

 

Suspend to RAM, to radi. Međutim suspend to disk nikako. Samo suspenduje u RAM, i onda čuči tako dok ne iscuri baterija, i kada iscuri naravno onda ništa. Našao sam neku skriptu koja odrađuje suspend to disk i gasi komp i onda kada se upali učita stanje sa diska ali neću da teram skriptu svaki put kada hoću suspend to disk, to mora operativni sistem valjda sam da odradi kada je vreme, majkulimustaru.

 

Takođe ima neki trip sa zaključavanjem ekrana nakon X minuta neaktivnosti. Ja ,,probudim" laptop i pošto je jedan od korisničkih profila bio ulogovan, on im da KDEov lock screen da ukucam password. OK. Međutim odmah nakon toga, ja vidim svoj desktop možda sekundu-dve, i odma me izbacuje na lightdm login manager  :wacko: gde su izlistani svi user-i da ponovo ukucam password. Dakle svaki put ja moram dvaputa da kucam lozinku kada se laptop ,,budi" i ceo proces traje dvaput duže nego što bi trebalo.

 

Takođe, često se tripuje da kada se ,,probudi", ne resetuje jačinu ekrana na normalni nivo, već ekran ostane potpuno crn, pa ja moram dugmetom za brightness da ga pojačam, pa tek onda mogu da se ulogujem opet.

 

What the fuck?

Link to comment

@hazard, jel imalo ovo smisla sto sam linkovao?

 

Sa xsetom sam izgleda uspeo da rešim ovaj problem kada je ekran na 0 jačine kada se kompjuter probudi, ali i dalje imam problem sa duplim loginom...

Link to comment

Takođe ima neki trip sa zaključavanjem ekrana nakon X minuta neaktivnosti. Ja ,,probudim" laptop i pošto je jedan od korisničkih profila bio ulogovan, on im da KDEov lock screen da ukucam password. OK. Međutim odmah nakon toga, ja vidim svoj desktop možda sekundu-dve, i odma me izbacuje na lightdm login manager  :wacko: gde su izlistani svi user-i da ponovo ukucam password. Dakle svaki put ja moram dvaputa da kucam lozinku kada se laptop ,,budi" i ceo proces traje dvaput duže nego što bi trebalo.

 

 

2u6cU.png

 

 

Ili iz komandne linije za cinnamon bi to bilo:  

 

gsettings set org.cinnamon.desktop.lockdown disable-lock-screen true

 

 

To je Intelv GPU, je l' da?

 

 

Edit: imaš li šta u /etc/pm/sleep.d/ šta reguliše brightness?

Edited by Razzmatazz
Link to comment

Part two:

 

Za osvetljenje (ako je intel gpu u pitanju)...

 

Prvo moguće rešenje:

 

edituj /etc/default/grub fajl i promeni

 

GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash" 

 

u

 

GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash video.use_native_backlight=1"

 

 

Drugi pokušaj ako prvi nije upalio:

Pogledaj u /sys/class/backlight/ diru šta imaš od backlight fajlova; trebalo bi da bude nešto poput intel_backlight.

 

Ako nemaš fajl /usr/share/X11/xorg.conf.d/20-intel.conf, kreiraj ga i u njega stavi sledeće:

 

Section "Device"
        Identifier  "card0"
        Driver      "intel"
        Option      "Backlight"  "intel_backlight"
        BusID       "PCI:0:2:0"

EndSection

 

 

Ovaj BusID treba da proveriš da li je i kod tebe isti. Recimo pomoću lspci komande ili pomoću dmesg-a ili u nekom od log fajlova (boot ili xorg-x11)  gde se vidi na kojem busu stoji grafička. Nakon toga se izloguješ i restartuješ X ili ceo komp pa probaj ponovo.

 

 

Treće rešenje:

Ako to nije funkcionisalo, onda možeš da probaš da iskoristiš power management hook sistem (deo pm-utils paketa). To jest, možeš da nakačiš razne skripte za razne eventove putem snimanja u odgovarajuće /etc/pm/ poddirektorijume. Ako pogledaš /etc/pm/sleep.d/ dir, tu bi trebalo već da imaš skripte koje gase npr. 3G kod odlaska u sleep i bude ga pri buđenju. Dakle, parametar koji se šalje svakoj skripti je suspend ili hibernate kod odlaska u sleep odnosno resume ili thaw kod buđenja. Možeš da edituješ neku od tih skripti i pod resume|thaw dodaš liniju echo xxx > /sys/class/backlight/intel_backlight/brightness, gde je xxx vrednost ili (bolje rešenje) da kreiraš posebnu skriptu za podešavanje osvetljenje kod buđenja/spavanja. Vrlo verovatno da u tom diru (/sys/class/backlight/intel_backlight/) pored brightness fajla imaš već i max_brightness pa možeš da vidiš dokle možeš da ideš. Ako nemaš, moraš sam da se poigraš iz konzole i vidiš koju vrednost želiš. Ukoliko nije intelova grafička, onda se dir ne zove intel_backlight, nego recimo acpi_video0, ali princip je isti. Skripta za podešavanje osvetljenja (neka se zove npr. 20_lcd_brightness) bi izgledala ovako:

 

#!/bin/sh
case "$1" in
    resume|thaw)
        echo 100 > /sys/class/backlight/intel_backlight/brightness
        ;;
esac

 

Udariš samo chmod a+x na tu skriptu.

 

Ukoliko ovo sa echo ne radi, možeš da doinstaliraš xorg-xbacklight paket pa da regulišeš vrednost sa "xbacklight -set 100"  (ovih 100 su procenti).

 

 

 

U principu, možda to ne bi bilo loše mesto gde bi mogao da nakačiš onu tvoju skriptu za suspend-to-disk. Mada vodi računa da ove sleep.d skripte bivaju okinute pri zaklapanju laptopa, a možda ne želiš taj suspend u tom trenutku. Onaj drugi dir  /etc/pm/power.d/ biva okidan kada prikačiš ili otkačiš napajanje, ako se ne varam, tako da bi i tu mogao da menjaš osvetljenje eventualno.

Link to comment

Hvala puno na pomoći!!! :)

 

Lock screen sam samo na kraju deaktivirao po tvom savetu, OK to jeste samo workaround jer u suštini bag koji te tera da se loguješ dvaput-triput ostaje, ali jebiga, to je možda i softverski a ne samo do podešavanja.

 

Za suspend to disk, posle nekoliko turi drndanja, instaliranja tuxonice itd., modifikovanja skripti, itd. posle par restartovanja sve je volšebno proradilo, tj. opcija ,,Hibernate" se pojavila u shutdown meniju i u power management meniju. Sad imam kao pre sleep na lid on close kada je uključen u struju, na bateriji hibernate na lid on close, i takođe automatski hibernate kada je baterija na kritično niskom nivou. A mogu i ručno da suspendujem. Jeeej! :)

 

Fora je izgleda bila u tome što je neko genijalno smislio da hibernate opcija bude po defaultu isključena u svim vrstama Ubuntua, ne znam zašto. U mnogim drugim distribucijama hibernate radi out-of-the-box. Drugi problem kod mene je što mi se čini da KDE ne ,,džajvuje" baš najbolje sa Ubuntuom koji je ispod njega...kao da se ,,kolju" KDE podešavanja sa nekim nižim nivoom ubuntu podešavanja. Slično mi je bilo kada sam pokušavao da kreiram korisničke naloge, ili da menjam fontove (npr. fontovi koji kao stoje da su izabrani KDE settingsima uopšte nisu one koje vidiš, ali je dovoljno da otvoriš taj dijalog da bi sve sve sjebalo, tj. onda on stvarno učita te fontove - i ako si ti zatvorio dijalog kliknušvi Cancel a ne Apply - pa onda ti ručno pogađaj koji su fontovi ranije bili i u kojoj veličini).

 

Ovo za screen brightness tek ću da vidim da l' je rešeno, ali to je najmanja stvar od svega.

Link to comment

To sa fontovima je odavno tako otkako su mešano isporučivali KDE i Gnome. KDE je koristio (uglavnom) Qt toolkit, a Gnome GTK(+). I ti si sad bio u stanju da pod KDE-om poteraš i GTK+ aplikaciju koja je bila "namenjena" Gnomu i to je radilo, samo što takva aplikacija nije slušala KDE teme odnosno vizuelna podešavanja KDE-a. Pretpostavljam da je to kod tebe situacija. Ili da podesiš KDE i GTK+ da koriste slične stilove (ima i gotovih tema da se skinu gotove za Qti GTK+) ili prosto iste fontove ili da pokušaš da se pozafrkavaš sa nekim opcijama koje dozvoljavaju override stilova - proguglaj QT_STYLE_OVERRIDE varijablu za Qt, može da se podesi da sluša GTK+ podešavanja i slično.

Link to comment
  • 3 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...