Jump to content
IGNORED

Linux


I*m with the pilots

Recommended Posts

neće ni ćirilica

 

instalirao sam čak i bosanski zato što ima ISO-8859-2 verziju.

 

kada kucam slova u tab u pdf dokumentu on ih vidi, ali kada promenim tab, srpska slova nestaju.

 

Ček, ti popunjavaš, u stvari, pdf formular sve vreme? Ne čitaš, nego popunjavaš?

 

U takvom slučaju je moguće da taj pdf formular embeduje tj. uključuje font koji ne podržava npr. unicode ili drugi encoding, nego samo ansi. Tj. da problem uopšte nije u tvom linuksu, nego dokumentu.

Edited by Razzmatazz
Link to comment

Izvinite, verovatno ću da smaram, ali imam jedno onako baš neznalačko pitanje...

Imam neki stari komp, ne bih da ga bacim, poterao bih KODI na njemu. Nalazim po netu preporuke za kodi ubuntu kao varijantu koja može na starijim slabijim mašinama. Jel to cimanje preveliko za nekog ko nije verziran sa linuksom. Da ne bude skuplja dara nego mera?

 

....shit has hit the fan...

Link to comment

Pogledaj ovde. Instalacija je jednostavna, jedini komplikovaniji korak može da bude particionisanje diska, a ako nemaš ništa na disku što bi trebalo da sačuvaš, nećeš dual boot i slično  izabereš "Erase disk i install Ubuntu" i prihvatiš predloženo particionisanje. Ostalo nije ništa komplikovanije od standardne instalacije: next, next... :)

 

Mogući problemi su s nekompatibilnim hardverom, pre svega problem može da ti napravi wifi kartica i/ili grafička.

 

Kodibuntu je 64bit OS, nema 32bit verzije, pa proveri koji procesor imaš.

 

U svakom slučaju, ako računar skuplja prašinu ništa ne gubiš ako probaš.

Link to comment

@nautilus

Ups! očito se nismo ovde dobro razumeli, pa ni sagledali pravilno tvoj problem. ja sam ranije probao unošenje ćirilice i radilo je, ali nisam prelazio u drugi tab  :isuse: sad vidim da i kod mene tada nestaje. brojevi ostaju, ali čak i sa latiničnim slovima se dešava da ne ostanu sva, nego npr samo 2 zadnja od upisanih. dakle to je do dokumenta, pa ti je lakše da to u chromiumu sređuješ ako tamo već radi. ako nećeš da ih stalno juriš po ovom sajtu, možeš i da daunlouduješ pa otvaraš sa open with - chromium.

Link to comment
  • 4 weeks later...

ne znam da li je vec bilo... da li koristite activities? instalirao sam kubuntu 16 i vidim da vise ne mozes da setujes razlicite wallpapere na razlicitim virtuelnim desktopima!?! sve u cilju promovisanja activities koje su meni i cirka 10 godina posle uvodjenja totalna misterija. ako ih koristite, kako ih koristite?

 

recimo, ako imate radni activity, a slusate muziku dok radite, kapiram da clementine ili sta vec koristite mora da bude na radnoj activity? ili ne? i'm lost.

 

btw, instalirao kubuntu na macbook, radi s.a.v.r.s.e.n.o. jedini minus - kamera. postoji neki eksperimentalni nacin da se potera, ali nestabilan i nije vredan truda. a i ko jos koristi web cameru na kompu uz sve telefone i tablete? sve ostalo, ukljucjuci i specijalne tastere i touchpad radi bez problema.

Link to comment

Prestao sam da koristim KDE od kad je openSUSE prešao sa 13.x na 42.x.  I kad sam koristio KDE, retko sam koristio activities. Jednom sam pokušao da se malo više posvetim tome, napravio nekoliko komada ("programming", "music", ...), igrao se sat, dva, ali je sve ostalo na tome.  Ako se dobro sećam, možeš da prebaciš aktivnu aplikaciju iz jednog u drugi activity, odnosno da podesiš da li će se aplikacija pojavljivati na svakom activity-ju ili samo na određenom... Ali, nisam siguran.

 

Activities su za veliki broj korisnika i dalje tajna i ljudi ih ne koriste uopšte, ali ako ih koriste onda su jako zadovoljni i srećni zbog njihovog postojanja :)

 

Inače, par meseci koristim Ubuntu 16.04 kao glavni OS i to prvi put u istoriji. :)

Link to comment

ja sam activities uspesno ignorisao otkad su se pojavile. kapiram da mogu da budu korisne za odredjene vrste posla. ili ako isti kompjuter koristis na vrlo razlicit nacin za rad i za entertainment. ovako su mi relativno komplikovan dodatak koji ne podize moju produktivnost vise nego obicni virtuelni desktopi. ono sto me zivcira je sto, recimo, vise ne mozes da promenis background na razlicitim virt. desktopima. ja sam ih razlikovao po bojama. sada, ako to zelis, zapravo najlakse je da imas jedan virtuelni desktop i gomilu activities. s tim da obicno imam izmedju 8 i 12 virt desktopa, a ne mogu da imam toliko activities... (jer ne znam uvek unapred za sta ce mi trebati). bzvz. nisam navikao od linuxa da me na taj nacin ogranicava i usmerava.

 

ja sam kde-person. od nekog mandrakea 2001 ili 2. jednostavno mi je logicniji, lepsi i komforniji od gnomea. plus ima par programa koji su default na kde, a koji su jednostavno savrseni.

 

e, da, jedna aplikacija moze da bude aktivna u jednom ili vise activities.

Link to comment

Mandrake je prvi Linux koji sam kupio. Naručio diskove i našao sa u gradu s čovekom da ih lično preuzmem :)  To je bila prva "user friendly" distribucija.

U novije vreme sam se uglavnom držao KDE-a i openSUSE-a, ali 42.x nije normalno radila na mom laptopu, pa sam jedno vreme koristio Cinnamon na Mintu, a od skoro i Unity. Kad se malo prilagodi i podesi i nije tako loš kao što mi se činilo. Ipak, openSUSE 13.1 je bio najkompletniji i najbolji OS koji sam koristio.

Link to comment
  • 3 weeks later...

Je li ima neka preporuka za dobar Linux laptop? Razmisljam o tome da ga kupim za cirka 6 meseci. Kada kazem Linux laptop, mislim na laptop koji dolazi sa vec instaliranim Linuxom tako da SVE radi - necu da se drkam sa drajverima za graficku i hibernacijom kao sto sam radio sa trenutnim Lenovo laptomom na koji sam bacio Kubuntu.

 

Gledao sam npr. System76, izgleda dobro, jedina mana mu je sto dolazi samo sa Ubuntuom i sto mene nervira Unity, ali ako sve radi ,,ispod haube" kako treba lako cu mu promeniti window manager (valjda) na recimo Ubuntu MATE. Ima i ovaj Purism koji je nesto slabiji sa specifikacijama (mislim ovaj manji od 13'') ali je Snowden-approved, NSA-disaproved :D Znam i za Emperor Linux ali oni su brate preskupi. Ima li jos nesto?

Link to comment
  • 2 weeks later...

Je li ima neka preporuka za dobar Linux laptop? Razmisljam o tome da ga kupim za cirka 6 meseci. Kada kazem Linux laptop, mislim na laptop koji dolazi sa vec instaliranim Linuxom tako da SVE radi - necu da se drkam sa drajverima za graficku i hibernacijom kao sto sam radio sa trenutnim Lenovo laptomom na koji sam bacio Kubuntu.

 

Gledao sam npr. System76, izgleda dobro, jedina mana mu je sto dolazi samo sa Ubuntuom i sto mene nervira Unity, ali ako sve radi ,,ispod haube" kako treba lako cu mu promeniti window manager (valjda) na recimo Ubuntu MATE. Ima i ovaj Purism koji je nesto slabiji sa specifikacijama (mislim ovaj manji od 13'') ali je Snowden-approved, NSA-disaproved :D Znam i za Emperor Linux ali oni su brate preskupi. Ima li jos nesto?

Od Della, nemam lično iskustvo

 

http://www.dell.com/business/p/xps-13-9360-laptop/pd?oc=cax13ubuntuh5135ca&model_id=xps-13-9360-laptop

Link to comment

Jel ima smisla na neki stari netbook (onaj EeePC) instalirati neku distribuciju linuksa u smislu korišćenja skromnih resursa?

Ono koristio bi se za net, mail i možda puštanje muzike?

 

....shit has hit the fan...

Link to comment

Breaking news

 

 

 

 

 

 

The popular cyber security and antivirus company Kaspersky has unveiled its new hack-proof operating system: Kaspersky OS.



The new operating system has been in development for last 14 years and has chosen to design from scratch rather than relying on Linux.

Kaspersky OS makes its debut on a Kraftway Layer 3 Switch, CEO Eugene Kaspersky says in his blog post, without revealing many details about its new operating system.
 

The Layer of 3-switch is the very first tool for running the Kaspersky OS, which is designed for networks with extreme requirements for data security and aimed at critical infrastructure and Internet of Things (IoT) devices.

What's new in Kaspersky OS than others?
Kaspersky OS is based on Microkernel Architecture: The new secure OS is based on microkernel architecture that enables users to customize their own operating system accordingly.

So, depending on a user's specific requirements, Kaspersky OS can be designed by using different modifications blocks of the operating system.

Kaspersky OS is non-Linux: Yes, one of the three major distinctive features of the new OS mentioned by Kaspersky is that the GUI-less operating system has been constructed from scratch and does not contain "even the slightest smell of Linux."

"All the popular operating systems are not designed with security in mind, so it is simpler and safer to start from the ground up and do everything correctly. Which is just what we did," says Kaspersky.

But what makes Kaspersky OS Hack-Proof?
It is the operating system's inbuilt security system. Yes, Kaspersky OS inbuilt security system has the ability to control the behavior of applications and the OS modules.

 

Kaspersky OS claims itself as practically unhackable OS, because for gaining unauthorized access, any hacker would need to break the digital signature of an account holder, which is possible only with a quantum computer. "In order to hack this platform a cyber-baddie would need to break the digital signature, which – anytime before the introduction of quantum computers – would be exorbitantly expensive," says Kaspersky.

 

Kaspersky talked about the recent DDoS attacks that affected numerous websites in past few months. He guaranteed that Kaspersky OS would protect devices, such as industrial control systems, SCADA or ICS, and IoTs, from cyber attacks.

The most severe one was the recent massive DDoS attack on Dyn's DNS servers, which knock down popular sites like Amazon and Twitter. The attack was carried out by Mirai botnets that had infected smart devices like security cameras.

So, Kaspersky says it is mandatory to protect the IoT and other critical infrastructure (like industry, transport, and telecoms) from IT threats.

"I also hope it's clear that it's better – no matter how difficult – to build IoT/infrastructure devices from the very beginning in such a way that hacking them is practically impossible. Indeed, that is a fundamental goal with Kaspersky OS," he says.

Edited by slow
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...