Jump to content
IGNORED

Linux


I*m with the pilots

Recommended Posts

  • 4 weeks later...

ima li neko iskustva sa instalacijom (K)Ubuntua (recimo 14.04) na macbook pro (9.2, mid-2012)? gledajuci po netu izgleda da je potencijalno prilican pain in the ass, ali da dosta zavisi od modela. 

Link to comment

ima li neko iskustva sa instalacijom (K)Ubuntua (recimo 14.04) na macbook pro (9.2, mid-2012)? gledajuci po netu izgleda da je potencijalno prilican pain in the ass, ali da dosta zavisi od modela. 

 

zašto bi instalirao linux na linuxu?

Link to comment

ima li neko iskustva sa instalacijom (K)Ubuntua (recimo 14.04) na macbook pro (9.2, mid-2012)? gledajuci po netu izgleda da je potencijalno prilican pain in the ass, ali da dosta zavisi od modela. 

 

Baterija će ti biti obogaljena ako instaliraš Linuks. Apple štiti svoj ekosistem i na taj način što su potrebne partizanske tehnike da se aktivira integrisana grafika (kada je instaliran Windows može da se koristi samo neintegrisana GeForce/Radeon ala koja sisa bateriju). Zezaju i sa neisključivanjem wifi i bluetooth konekcija i sličnih stvari koje arče struju. Sa Linuksom je situacija još gora. Ako ti treba Linuks laptop sa dugom autonomijom, bolje ćeš proći sa Lenovom. 

Link to comment

Sad pogledah, jeste tacno ovo za bateriju, ali sam sasvim siguran da razlog nije nekoriscenje interne grafike. Eksterna kartica mnogo vise arci bateriju, nema sanse da sa njom Windows 7 izdrzi preko 5 sati:

 

web_browser_battery_test-100066654-large

Link to comment

Thanks. 

 

Komp je taj kakav je, ne mogu sad da ga menjam. Idiotska politika firme koja omogucava kupovanje smao racunara sa nekakve interne liste na kojoj su sve jake masine Apple, a sve bezvezne jeftini Dellovi. Pa ti biraj. 

 

Mac OSX nije isto sto i Linux.  Slicno, ali ne isto. Imam gomilu nekog softvera potrebnog za posao koja radi odlicno pod Linuxom, ali ne i pod OSX. Ovako mi odlazi more vremena jer gomilu toga moram da prekompajliram u kompajlerima koji su mi dostupni na Macu, a naravno nikad i nista ne ide glatko.

 

Iskustvo sa Macom je da sve sto je njihov softver radi besprekorno. Gotovo sve sto je 3rd party izaziva razne probleme i povremeno zamrzavanje kompa. 

 

Da, 14.04 je izbor. Koliko kapiram sa raznih foruma problem nije sama instalacija (wifi i blooet. se daju namestiti) koliko pravilan redosled koraka pri setovanju bios/efi. Ima nekoliko strana koje objasnjavaju kako to uraditi, ali medjusobno se odnose na razlicite masine (nijedna za ovaj moj model) i medjusobno su nekonzistentne.

 

Sto se baterije tice, ne pravi mi 5 ili 7 sati preveliku razliku. Vise me brine problem pregrevanja, ali izgleda da je to reseno u kombinaciji novijih modela i 14.04. 

 

Tja... javicu vam rezultat.

 

Inace lista frustracija sa Macom je toliko dugacka da bih pola dana izgubio pisuci je ovde. 

Link to comment

dellovi nisu vise opcija - ovaj mac mi je na raspolaganju vec nesto vise od godinu. dovoljno da ga zamrzim, ali sad nema nazad. 

 

inace bilo je nesto iz latitude serije, ali bukvalno sa dna po performansama. a apgrejd i nije opcija u ovoj mojoj vukojebini jer se na sve ceka uzasno dugo, plus za svaku sitnicu trosak mora da ide kroz tri komisiej i pet adiministracija, plus kad stigne moze da se zaglavi na carini neodredjeno vreme i da stigne sa iste sa unapred nepoznatim racunom. 

Link to comment

^Verovatno zbog performanse. I Parallels i VMware Fusion rade bolje, koliko znam, samo valjda moraju da se plate. (Mada ovaj drugi ima mesec dana besplatni "trial".)

 

Po ovom tekstu Parallels je najbolji "performer" (doduse, za Windows VM, ali ne sumnjam da isto vazi i generalno).

Link to comment

Sad pogledah, jeste tacno ovo za bateriju, ali sam sasvim siguran da razlog nije nekoriscenje interne grafike. Eksterna kartica mnogo vise arci bateriju, nema sanse da sa njom Windows 7 izdrzi preko 5 sati:

 

web_browser_battery_test-100066654-large

 

Zavisi šta sa njom radiš. Sa surfom i ofisom može da izvuče toliko. Kao što rekoh, to je samo jedna stvar koja sisa bateriju a na koju ne možeš da utičeš na lak način.

 

Thanks. 

 

Komp je taj kakav je, ne mogu sad da ga menjam. Idiotska politika firme koja omogucava kupovanje smao racunara sa nekakve interne liste na kojoj su sve jake masine Apple, a sve bezvezne jeftini Dellovi. Pa ti biraj. 

 

Mac OSX nije isto sto i Linux.  Slicno, ali ne isto. Imam gomilu nekog softvera potrebnog za posao koja radi odlicno pod Linuxom, ali ne i pod OSX. Ovako mi odlazi more vremena jer gomilu toga moram da prekompajliram u kompajlerima koji su mi dostupni na Macu, a naravno nikad i nista ne ide glatko.

 

Iskustvo sa Macom je da sve sto je njihov softver radi besprekorno. Gotovo sve sto je 3rd party izaziva razne probleme i povremeno zamrzavanje kompa. 

 

Da, 14.04 je izbor. Koliko kapiram sa raznih foruma problem nije sama instalacija (wifi i blooet. se daju namestiti) koliko pravilan redosled koraka pri setovanju bios/efi. Ima nekoliko strana koje objasnjavaju kako to uraditi, ali medjusobno se odnose na razlicite masine (nijedna za ovaj moj model) i medjusobno su nekonzistentne.

 

Sto se baterije tice, ne pravi mi 5 ili 7 sati preveliku razliku. Vise me brine problem pregrevanja, ali izgleda da je to reseno u kombinaciji novijih modela i 14.04. 

 

Tja... javicu vam rezultat.

 

Inace lista frustracija sa Macom je toliko dugacka da bih pola dana izgubio pisuci je ovde. 

 

Nećeš se sa tim usrećiti. Apple sa sledećim update-om OS-a ili samo neke komponente može da ti pokvari celu računicu pa ćeš morati ponovo da se akaš sa nameštanjima. 

^Verovatno zbog performanse. I Parallels i VMware Fusion rade bolje, koliko znam, samo valjda moraju da se plate. (Mada ovaj drugi ima mesec dana besplatni "trial".)

 

Po ovom tekstu Parallels je najbolji "performer" (doduse, za Windows VM, ali ne sumnjam da isto vazi i generalno).

 

Da, virtuelna mašina je verovatno najbolje rešenje u ovom slučaju. Interesantno je da je VM Ware player-a nema u verziji za Mekintoš. 

Link to comment

Kao sto rekoh, treba prvo proveriti da li postoje portovane distribucije programa (na macports i homebrow). Zasto se zezati sa virtuelnim masinama (tek one arce bateriju), ako mozes da radis pod OSX?!

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...