Jump to content
IGNORED

Linux


I*m with the pilots

Recommended Posts

  • 1 month later...
  • 2 months later...

Za debian distroe (a mislim još i fedoru, možda i druge), ako neko ima problema da u VLC-u dobije titlove, tj. teletext, potrebno je instalirati VLC plugin koji se zove vlc-plugin-zvbi. Može se naći u Software Center-u (ili kako se gde već zove).

Link to comment
  • 3 months later...

Treba da osposobim svoj laptop da ga devojka privremeno koristi (njen stari Windows laptop samo što ne crkne, ja sam dobio novi službeni a ona neće još koji mesec kupiti novi sebi, pa je moj laptop privremeno rešenje). Ja imam instaliran samo Kubuntu i ništa drugo, ona hoće Windows.

 

Imam Intel Pentium Dual Core 2020M (2,4 GHz), 4 GB RAMa i 1 TB hard diska. Oću da nabudžim na njega Windows 8 ili 10 ali naravno bez da skidam Linux.

 

Moja neka inicijalna ideja je da za nju otvorim novi korisnički nalog sa minimalnim interfejsom (dakle u suštini samo X desktop, bez KDE itd.) i da dignem Win 8/10 u VirtualBoxu. Hard diska ima dovoljno, a ako je linux koji trči ispod tog minimalan, biće dovoljno i RAMa.

 

Još kad bi mogao da napravim neki start-up script koji bi automatski poterao Windows u VirtualBoxu čim se ona uloguje, to bi bilo ekstra.

 

E sada, da li je to optimalni pristup ili da se drndam sa ,,pravom" instalacijom i pravim dual boot? Čuo sam da Win 8/10 nešto drka kada je dual boot u pitanju, da nije baš prosto da se namesti. A morao bi onda i da radim reparticioniranje diska i tako to.

Link to comment

 

E sada, da li je to optimalni pristup ili da se drndam sa ,,pravom" instalacijom i pravim dual boot?

 

probaj, pa vidi da li dovoljno brzo radi, uvek mozes naknadno da pravis dual boot.

 

takodje, kazu da je vmware bolje (brze) radi od virtualboxa

Link to comment

Koristim i jedno i drugo u razne namene i na običnom desktopu bez neke specifične primene nema neke razlike u performansama u ovom scenariju (kad se mešaju windows i linux kao guest i host). VMware ima nekih prednosti kad se tera windows guest na windows hostu (zbog directx-a), ali to ovde nije slučaj, niti verujem da će to biti mašina koja treba da tera neki opasan 3D.

 

Meni je jedino ovaj RAM tanak. Pretpostavljam da će ona to koristiti kao opštu surf/mail/office... mašinu. A današnji browseri kad napakuješ x tabova umeju da uzmu boga oca memorije. Ako se pomiri da to neće moći korisiti komotno kao pravu mašinu i da će morati da vodi računa koliko stvari tera paralelno, onda bi i moglo da se stisne nekako. Bilo bi malo lakše da je ssd unutra, ali nije.

Link to comment

Pa pazi, trenutno koristi stari laptop sa Win7 i 2 GB RAMa koji užasno koči kada krećeš da otvaraš Youtube, 16 tabova da ne spominjemo. Kao privremeno rešenje, ovo treba samo da ne bude gore od toga (ako može, da bude malo bolje).

 

Enivej, otvorio sam joj Lubuntu korisnički nalog (tj. LXDE) što mi je omogućilo da VMu dam 3 GB RAMa i oba jezgra na korišćenje. Kada ga teram u fullscreenu, pristojno radi (mada nisam skroz zadovoljan). Jedino što nisam provalio kako da ga promenim sa 4:3 na 16:9, da zauzme celu površinu ekrana (sve rezolucije koje se nude su 4:3 iz nekog razloga).

Link to comment

Ko ti nudi samo 4:3, host linux ili guest windows? Ako je windows u pitanju i teraš to pod virtualboxom, trebaš u VM-u da instaliraš onaj guestsddons paket. Onda u tom guest OS-u na VM-u ne podešavaš rezoluciju uopšte, nego ona u full screenu automatski skalira preko celog ekrana u istoj rezoluciji koja je podešena u hostu, tj. Linuxu u tvom slučaju.

Link to comment

Ako je addon instaliran i stvarno se startuje prilikom reboota VM-a i dalje se ne skalira prilikom rctrl+f, onda mi padaju dve stvari na pamet - da koristiš možda još jedan monitor sa rezolucijom koja je različita od one na laptopu pa se ovaj zbunio pokušavajući da provali koju rezoluciju treba da postigne ili da VM-u nisi dao dovoljno video memorije da bi ovaj u to mogao da smesti tru color sliku u višoj rezoluciji.

 

Btw, je li to vb 4 ili 5?

Link to comment

Kačio sam ranije ja eksterni monitor na ovaj računar, ali je i on imao format 16:9. Nisam kačio taj monitor nakon što sam instalirao LXDE niti Win10 u VBu. Mogu da ga poteram u scaled mode, ali onda je spor i naravno kada ode na fullscreen je deformisan, jer je njegova interna rezolucija u guest-u i dalje u formatu 4:3.

 

Dao sam guest-u 256 MB video memorije, je li to nije dovoljno? Mislim, daje on meni visoke rezolucije, ali sve su u formatu 4:3. I onda kada stavim najveću rezoluciju dobar deo ekrana ne vidim.

 

VirtualBox 4.3 je u pitanju, bar tako kaže onaj ,,about" meni u GUIu. Mada kada hoću da uradim update preko apt-geta kaže mi ,,VirtualBox is already at the newest version". Što naravno ne mora da znači da je petica

Link to comment

Ne, "the newest version" se odnosi samo na verziju koju distro ima u svom repositoriju.

 

Što se video memorije tiče 64M je već sasvim dovoljno. Minimalna potrebna količina (da bi se statična 2D slika uopšte pojavila u određenoj rezoluciji i paleti boja) se da izračunati preko jednostavne formule: horizontalna rezolucija x vertikalna rezolucija x dubina boje / 8. Dakle, za 1920x1080 u 32-bitnoj true color paleti bi to bilo   1920x1080x32/8 = 8294400 tj. 8M (da se ova cifra podeliti sa 1024x1024 da bi dobio tačan rezultat u megabajtima). Ali pošto video memorija ne prikazuje samo statične slike, nego služi i za razne bafere za video, a pogotovo za 3D engine (pošto već i desktop modernog windowsa tera directX), onda je potrebno dodati. No, ovo sam samo napomenuo zato što ljudi ponekad zaborave pa ostave ovde (svejedno da li je vbox ili vmware) inicijalnih 1M, što je sasvim ok ako je guest OS neki linux koji tera runlevel 3 odnosno bez GUI-ja.

 

Uglavnom, meni to i dalje miriše da guest addons ne funkcionišu kako treba odnosno ne komuniciraju sa vboxom. Ja bih definitivno potražio log fajl od vboxa i pogledao tamo da li je prijavljen neki problem.

 

Jesi li probao da ručno postaviš rezoluciju za vm? Spustiš vm, pa iz linux hosta zadaš rezoluciju vm-u sa: VBoxManage setextradata "naziv vm" CustomVideoMode1 1366x768x32

Pa onda podigneš taj windows vm i sad ručno izabereš novododanu rezoluciju i po potrebi samo klikneš na maximize window od tog vm prozora.

 

Setio sam se još jedne stvari - ako si apdetovao kernel nakon instalacije vboxa, moguće je da guest addons ne funkcionišu. Tj. na linuxu apdejtuješ sve, instaliraš obavezno i dkms paket (ako ga nisi imao), pa onda vbox, njegov extensions paket (kroz preferences u samom vboxu), pa onda kreiraš vm, instaliraš guest OS i u njemu guest addons. Eventualna reinstalacija ne znači da moraš i VM da ponovo uradiš. Samo u vboxu uradiš "remove", što će ukloniti samo vm iz liste (a ostaviti sve fajlove) te nakon eventualne reinstalacije uradiš samo import vm-a.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...