Jump to content
IGNORED

Linux


I*m with the pilots

Recommended Posts

Sad sam se malo igrao sa podešavanjima za desktop...  promeni layot sa Default Desktop na Folder i dobićeš klasičan desktop koji prikazuje sadržaj ~/Desktop  foldera, a zatim praviš shortcut-ove na standardan način.

 

Inače, po defaultu sa KDE-om (bar je tako na 13.1) stižu predefinisana dva activity-ja (Desktop i Desktop Icons). Ako izabereš ovaj drugi imaćeš podešen Folder layout i "klasičan" desktop. Nadam se da je ovo default, ne sećam se da sam nešto čačkao.

Link to comment

Mislim da imaš open source drajver za AMD kartice, a imaš i proprietary drajvere na sajtu proizvođača, ne znam kako rade, na starom laptopu sam imao dosta problema  s ovim drajverima...

 

S obziorm da sam kupovao laptop s namerom da instaliram Linux, birao sam Intel grafiku. Mnogo je bolja podrška nego za AMD/NVIDIA.

Link to comment

Atom je danas najbolji editor za bilo jezik, sledi Sublime. Atom čak može da se instaliranjem dodataka pretvori u IDE.

 

Hvala za ovo. Jako prijatno osvjezenje. 

Link to comment
  • 1 month later...

Need help.

 

Imam dva hard diska, HDD1 podeljen u dve particije (na prvoj C: je Windows 8.1, druga D: je za podatke) i HDD2 podeljen takođe u tri particije, prva E: je prazna, druge dve (F: i G:) su pune podataka koji mi trebaju.

 

Ideja je da  na HDD2, na praznu particiju instaliram Kubuntu, a da umesto grub-a za dual boot koristim bios, birajući HDD sa koga butujem (to radi sa dva Windowsa i ne bi trebalo da je problem ni u ovom slučaju).

 

Da ne bih slučajno naškodio Windowsu i podacima na D:, otkačim prvi HDD, gurnem fleš sa instalacijom Kubuntua i kada dođem do pitanja gde da se instalira, nudi mi da risajzuje prvu particiju na disku (jedinom, prvi HDD je fizički isključen), ali isto tako preti da će pojebati i preostale dve particije.

 

Šta sad?

Link to comment

nece moci tako zato sto ti je prvi primarni i tu je mbr.

 

edit: najbolje bi bilo da preselis sa prvog taj bekap na drugi hdd i da ti taj prvi uvek bude za sisteme.

Edited by hoffnung
Link to comment

Hm, da, sad sam ga digao na trecem (nekom starom) disku, iskljucivski oba NTFS diska da im se slucajno nesto ne desi, a u medjuvremenu mi je to palo na pamet, ionako na toj D: particiji imam svega nekoliko gigabajta podataka...

 

P.S. Al radi ovo cudo, brzo kao metak. :D

 

P.P.S. Huh, u tom slucaju ne mogu da izbegnem grub koji mi je vec jednom davno (dobro, nije on, ja sam) sjebao Windows... Nema neke frke sto Windows 8.1 u UEFI modu?

Edited by JozoMujica
Link to comment

nece moci tako zato sto ti je prvi primarni i tu je mbr.

 

edit: najbolje bi bilo da preselis sa prvog taj bekap na drugi hdd i da ti taj prvi uvek bude za sisteme.

 

E, al cekaj, sto ne bi moglo, kakve veze ima sto mi je na prvom mbr, kada je on iskljucen (fizicki), linux napravi svoj mbr na drugom.

Iz biosa (odnosno boot menija) se bira device sa koga ce da butuje. To radi normalno kod mog kolege sa kombinacijom Win8.1/XP.

Link to comment

@jozo, sada sam se zamrsio... u principu, kao sto sam napisao, a tebi u medjuvremenu ista misao pala na pamet, a to je da oslobodis jedan hdd za sisteme i ne komplikujes sa ostalim stvarima. kao sto bih sebi uradio, tako bih i drugima.

Link to comment

Pa mogu da biram gde će da se instalira, ali je on uporan u tome da preostale dve particije sa drugog diska mountuje kao sda1 ... Pošto sam siguran da ne ume dve NTFS particije vidi kao stripe a da ne ugrozi podatke na njima, ne bih se zezao.

 

Znači, grub. :(

Link to comment

da, on trazi automatski 'sda' i ako vidi nesto sto je prikladno, izabere :D bez zezanja, zato je najbolje da se ne smaras/kombinujes, nego da radis po pravilima.

Link to comment

Pa mogu da biram gde će da se instalira, ali je on uporan u tome da preostale dve particije sa drugog diska mountuje kao sda1 ... Pošto sam siguran da ne ume dve NTFS particije vidi kao stripe a da ne ugrozi podatke na njima, ne bih se zezao.

 

Znači, grub. :(

ovo mi nije jasno. tj. tuzna faca? ti u svakom slucaju moras da imas grub. tako mi deluje zbog ovog smajlija, kao da ti je zao sto grub mora da se instalira.

Link to comment

Ma zezam se malo, kažem ti, jednom davno mi je igranje sa njim sjebalo ono što nije trebalo, a nije trebalo ni ja da uradim to što sam uradio (a ne sećam se više ni šta).

 

Odo sad da pucam novu instalaciju na D: particiju prvog diska, valjda ću da se pojavim ponovo. :D

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...