Jump to content
IGNORED

Linux


I*m with the pilots

Recommended Posts

Treba mi malecna pomoc.Imam ubuntu linux instaliran i svaki put kad treba da updatuje kernel meni izbaci novu opciju kod boot loadera. Kako to da sprecim tj. da imam samo 2 opcije, Win7 i linux?molio bih step by step upustvo :D

Link to comment

iz glave, izvini ako nije baš tačno, nemam ubuntu pri ruci :Application Center, pa imaš opciju Clean ili nešto slično, pa tu negde imaš spisak starih kernela koje možeš izbrisati, i on onda očisti sveili se petljaj ručno sa grub-omovo sve pod uslovom da si instalirao prvo win pa onda ubuntu i grub ti je glavni bootlader

Link to comment

Nasao sam Computer Janitor, to je ono sto najvise lici na taj Clean sto si pomenuo, ali tamo nemam starije verzije kernela.Grub sam takodje nasao, ali opet ne vidim starije verzije :(Prvo je inastalirana 7ica pa onda Ubuntu.

Link to comment

Nije htela da se instalira najnovija verzija Tweaka, al sam uspeo sa nekom starijom. Uz malo muke i tvoju pomoc sam uspeo da resim problem.Hvala!

Link to comment
  • 5 weeks later...

Šta je bolje za potpunog nubleta: Ubuntu ili Mint? Multimedija, download, manipuliacija milijardama fajlova, poneki tekst osnovne namene.

Link to comment

Najbolje je ti je da, ako si u mogućnosti, skineš oba pa probaš sa live diskovima šta ti se više sviđa.U principu, ja bih ti preporučio Mint, koji i sam koristim. @Indy : bači utiske vamo kada se malo poigraš sa Ubuntuom, ja sam od nove godine (ako ne i ranije) na mintu tako da ni 11.10 nisam koristio.

Link to comment
Najbolje je ti je da, ako si u mogućnosti, skineš oba pa probaš sa live diskovima šta ti se više sviđa.U principu, ja bih ti preporučio Mint, koji i sam koristim.
Hvala. Pretpostavio sam da su oba jako funkcionalna, ali da je stvar preferenci. Aj' možda je i vreme da naučim išta o linuxu.
Link to comment

Zasad sve radi kako treba, u stvari, osim minimalnih kozmetickih detalja, ni ne primecujem neku bitnu razliku u odnosu na prethodne 2 verzije. (Razlike su vise ispod haube, ticu se stabilnosti i brzine, a ovde ima lep review).Sam upgrade je prosao bezbolno, premda sam imao pomalo tricky setup (naime, HDD sa 11.10 u laptopu je originalno bio eksterni HDD - izvadio sam ga iz kucista, ubacio unutra, i ne samo da se 11.10 nije dao zbuniti, vec se i lepo upgradeovao na 12.04, premda je primetio da mora da napravi izmene u originalnom GRUB-u... vrlo sam impresioniran tom fleksibilnoscu, ne zvuci kao bog zna sta, medjutim nacin na koji HDD sa Ubuntu installom moze da se turi prakticno bilo gde - interno ili eksterno i odatle - bez obzira npr. na promene u hardveru - uspesno podigne je stvarno fantastican).Prosto je "deprimirajuce" sa kolikom lakocom sve radi (to vazi i za prethodnih par verzija). ("Deprimirajuce" za nekog kome je osnovni cilj da tinker-uje sa raznoraznim podesavanjima). Cak i ono sto je pre samo nekoliko godina zahtevalo prilicno truda, sada je "per idiot" (sam nadje network printer na Windows mrezi, a vec u sebi ima sve sto treba od drajvera... korisniku jedino preostaje da, ovaj, stampa). Koliko "juce" je bio pravi podvig naterati Ubuntu da tera Wi-Fi na mom starom Compaqu Presario V5000, a to je sad (od negde 11.04) out of the box.Ili, recimo, Remote Desktop Viewer (treba da se klikne jedno dvaput i - voila - eto remotovanog Windows 7 desktopa na Ubuntu masini; a uz TightVNC jednako je lako to izvesti u kontra smeru.)Mint nisam probao dosad, a bas bih i mogao (mada sam se sad navikao na ovaj Unity).Ima i ovaj video sa sazetim pregledomhttp://www.youtube.com/watch?v=D6z6hn6wZlg

Link to comment

Znam da je obicna zezalica, ali ko voli da "ima apple" moze da stavi ovaj dock zvani Cairo. Koji bas odlicno radi, tj. imam nameru da ga ostavim.glxdockcairo.jpg(BTW. Ovde imate sto vam treba da ubuntu komplet presvucete u OS X lava, ako vam se to cini zanimljivim). ;)

Link to comment
  • 3 weeks later...

Ne znam da li je za ovde ili za Pitanja, ali da probam ovde, pa ako nije, neka neko prebaci.Dakle, prešao sam skoro na Mint, što mi je prvi Linux ikad, ako se ne računa kratko zajebavanje sa Suseom pre desetak godina. Razlika je i velika u odnosu na Win, a i nije. Provaljujem polako stvari, ali za neke ne mogu da čekam, pa moram da pitam.- Da li postoji prečica na tastaturi za menjanje keyboard layouta? Kao što je u windowsu npr. alt+shift. Tražio sam, ali nisam mogao da nađem.- Dajte neki panel based file manager, molim. Pokušavam sa Krusaderom, ali ne mogu da nađem gde je opcija da ima otvorenih više tabova, a onaj defaultni stalno zaboravlja poziciju, pa uvek moram da se naklikćem kada ga pokrenem.- Koristim točkić na mišu za listanje strana u Operi, ali ovde to ne ide glatko, nego stalno štuca. Nisam našao opciju da se podešava scroll sensitivity, a ne znam da li je to do toga, do Opere, do moje grafike (4600) ili jednostavno do OS-a.Ajd' pomagajte, molim.- E, da. Kako se namešta išta što liči na quicklaunch? Bilo gore ili dole, samo da mogu da naređam programe koji mi trebaju.- Je l' to neka posebna fora što Thunderbird ne može da nađe nikakve settingse za gmail i hotmail i yahoo mail da se prosleđuju na njega. Svoj SBB nalog sam napravio za 30 sekundi, ali sve ove druge ne mogu, što je u winu bilo krajnje jednostavno.

Edited by Lrd
Link to comment

Promena key layouta je valjda Ctrl+\ mada mislim da je moglo da se podesi, samo što KDE i GNOME imali podešavanja na različitim mestima (ne znam šta koristiš).Za operu, šta kaže kad ukucaš opera:config#UserPrefs|SmoothScrolling u addressbar?Pored Krusadera, možeš da pogledaš Kommander ili Gnome Commander. Mada mislim da je Krusader ispred njih. Lično ipak najviše koristim mc.Kako misliš da Thunderbird ne može da nađe settingse? Namestiš manuelno isto kao i SBB nalog.

Link to comment

Hvala, Razze. :Hail:Evo ovako.ctrl+/ je ništa. Koristim gnome.Za operu nij mi čekiran smooth scrolling, ali kad ga čekiram neće da ostane čekiran, šta radim pogrešno?Za thunderbird - za SBB mi je pronašao automatski sam sve. Al' u pravu si, treba manuelno, a ja sam debil. :)Za fajl menadžere, er MC midnight commander? 'Ajd probaću i to.E da, još jedno pitanje. Namestio sam u System Info-Default Applications da mi defaultni video player bude VLC, ali mi i dalje posle dvoklika otvara video fajlove u nekom Movie Playeru. Gde se nameštaju onda defaultni programi ili kako već da mi posle dvoklika otvara filmove u VLC-u?

Edited by Lrd
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...