Jump to content
IGNORED

Linux


I*m with the pilots

Recommended Posts

Ih, misliš da nisam to prvo probao? :D
To mi je samo krajnje odokativno izgledalo kao problem (a nije). Ja sam tek u velikom procesu učenja tih stvari, pa ne mogu svaki put da budem od koristi. Ali, svaki put kad se upetljam, naučim nešto. :D Na sreću, tu je Razz.
Link to comment

Posle 11 dana pokusavanja da instaliram bilo koji linuksov OS uprkos onom UEFI cudu (duduk sam za informatiku), i posle 2 dana ubedjivanja linuks minta da instalira i prepozna drajver za wifi, pre par minuta izgledalo je da je mojim mukama konacno dosao kraj :sve je radilo besprekorno, ukljucujuci i wifi. E onda sam ristartovao komp da vidim hoce li sve nastaviti da funkcionise - vraga, docekao me crn ekran sa porukom "kernel panic not syncing fatal exception in interrupt". :ph34r:

Link to comment

Pogledaj uputstva ovde: http://forums.linuxm...p?f=46&t=107620U pocetku su malo previse tehnicka, ali pri dnu imas i skrinshotove, to bi moglo pomoci.Nisam imao licna iskustva sa instaliranjem na UEFI sisteme, moji leptopi su stara tehnologija (kao i ja).Ako pravis to da bude samo linux mint mashina (nije multiboot), mozda bi mogao da probas da iskljucis EFI - obicno se pri startovanju pritisne nesto kao F12, F2, F8 (ili vec koji gumb, zavisno od proizvodjaca) i onda udjes u BIOS Setup. Tamo negde treba da ima Boot Device Priority. Ako tamo vidis EFI Boot Manager, mozda mozes da ga stavis da bude Disabled.

Edited by Indy
Link to comment
Pogledaj uputstva ovde: http://forums.linuxm...p?f=46&t=107620U pocetku su malo previse tehnicka, ali pri dnu imas i skrinshotove, to bi moglo pomoci.Nisam imao licna iskustva sa instaliranjem na UEFI sisteme, moji leptopi su stara tehnologija (kao i ja).Ako pravis to da bude samo linux mint mashina (nije multiboot), mozda bi mogao da probas da iskljucis EFI - obicno se pri startovanju pritisne nesto kao F12, F2, F8 (ili vec koji gumb, zavisno od proizvodjaca) i onda udjes u BIOS Setup. Tamo negde treba da ima Boot Device Priority. Ako tamo vidis EFI Boot Manager, mozda mozes da ga stavis da bude Disabled.
Hvala Indy, ali je moj problem bio nesto drugaciji - izborio sam se sa instaliranjem i je sve bilo OK, ali sam onda, ceprkajuci oko drajvera za bezicnu vezu (sledeci ponekad kontradiktorna uputsva sa neta), nesto negde zeznuo i sistem nije vise mogao da se digne. Resio sam to vrlo ne-elegatno, ponovnom kompletnom instalacijom svega. Za sada radi bez problema (vec citavih 20 minuta).Btw, od tih vecih distroa, sa UEFA sistemom su teoretski* kompatibilni fedora 17, OpenSuse 12.2, Ubuntu 12.10 i Linux Mint 14.1. Prethodne verzije istih OS nisu (znam, jer sam prvo bezuspesno probao da instaliram Linux Mint 13, gde mi, zbog specificnosti hardvera, nije bilo pomoglo ni deaktiviranje EFI-ja).*teoretski, jer sam u praksi sa usb-a uspeo da pokrenem samo ubuntu i linux mint.
Link to comment

A, da, ukapirao sam ja to prvi put... samo sam mislio da ti ipak to UEFA™ pravi neki problem.Drzim fige, valjda ce da nastavi da radi OK.

Edited by Indy
Link to comment
A, da, ukapirao sam ja to prvi put... samo sam mislio da ti ipak to UEFA™ pravi neki problem.Drzim fige, valjda ce da nastavi da radi OK.
Ipak si bio u pravu. Kernel je danas opet "upao u paniku". Ovog puta sam prebacio sa EFI-ja na BIOS i problema je nestalo.
Link to comment

Sigurno će narednih meseci biti rešeno to pitanje, premda im je (linuksima) Windows 8 zapržio čorbu. Ostaje pitanje da li je to namerno, strategija MS-a da istisne alternative, ili je u pitanju kolateralna šteta. Kako bilo, linuksovci će morati da nađu rešenje. Ima o tome ovde članak, sa Linusovim mišljenjem na temu.

Link to comment

Opet je iz cista mira prestao da radi.Sledeci rezon da je sistem bio instaliran u uefi modu, vratio sam se na taj mod, ali to ne da je resilo problem, nego sada niti sistem moze da se podigne, niti uopste imam pristup bios-u: cim ukljucim kompjuter u roku od sekunde dobijam poruku "boot image did not authenticate (sic)" i komp se iskljucuje. Nece vise da boot-uje ni sa USB-a. Ovo je horor.

Link to comment
I zvuči mi tako. :(A koji je to tačno kompjuter?
HP dm1 4300.Mislim da sam prckanjem oko wifi-a zeznuo nesto u GRUB-u, ako je to uopste moguce. U medjuvremenu sam nasao neki ubuntu security remix, koji sam uspeo da instaliram i koji ima program za popravljanje GRUB-a. Kad sam to kao popravio, opet sam instalirao linux mint i izbrisao ovo prethodno (alternativa je bila da zadrzim ubuntu, i da na njega stavim MATE desktop, ali ne znam da li bi to dobro funkcionisalo zajedno). Za sada linux mint radi, da kucnem u drvo, ali je i do sada uvek radio po jedan dan, a onda crkavao sledeceg jutra. Ovog puta necu instalirati drajver za wifi, da vidim hoce li preziveti nesto duze.
Link to comment

Koliko razumem, ide nešto ovako: te određene verzije Ubuntua i Minta, koje si ranije pomenuo, u stvari rade sa tim UEFI-jem. Što znači, kad god restartuješ sistem, UEFI proverva potpise na kernelu (i možda još nekim segmentima OS-a, ne znam tačno). I to je sve OK - dok ne kreneš da nameštaš da ti radi Wi Fi (koji na tom konkretnom kompu ne radi na ovim linuxima 'out of the box'). Onda kad se restartuje (a verovatno i mora da se restartuje posle tih izmena), UEFI-jeva provera potpisa ne uspeva.Hm... ostaje da ili ne koristiš Wi Fi uopšte, ili da se nađe neki UEFI-potpisan distro s kojim Wi Fi na tom HP-u radi iz prve. Možda da kreneš da ih isprobavaš sve redom (mislim, distroe)...

Link to comment
Koliko razumem, ide nešto ovako: te određene verzije Ubuntua i Minta, koje si ranije pomenuo, u stvari rade sa tim UEFI-jem. Što znači, kad god restartuješ sistem, UEFI proverva potpise na kernelu (i možda još nekim segmentima OS-a, ne znam tačno). I to je sve OK - dok ne kreneš da nameštaš da ti radi Wi Fi (koji na tom konkretnom kompu ne radi na ovim linuxima 'out of the box'). Onda kad se restartuje (a verovatno i mora da se restartuje posle tih izmena), UEFI-jeva provera potpisa ne uspeva.
Zvuci logicno kao objasnjenje.
Hm... ostaje da ili ne koristiš Wi Fi uopšte, ili da se nađe neki UEFI-potpisan distro s kojim Wi Fi na tom HP-u radi iz prve. Možda da kreneš da ih isprobavaš sve redom (mislim, distroe)...
Probao sam vec par poznatijih distroa, Fedoru, OpenSuse, PCLinuxOS, Mageiu, Zorin i SolusOS. Bez obzira da li su UEFI i njegov secure boot ukljuceni ili ne, uspeo sam da boot-ujem samo Ubuntu i Linux Mint. Spala knjiga na dva slova, sto bi rekli. Tako da cu za sada da se pomirim sa nemanjem WiFi-ja (sto i nije tako strasno), nadajuci se da ce u blizoj buducnosti i ostali distroi da izbace UEFI-kompatibilne verzije.
Link to comment
  • 2 weeks later...

Ima ovde dobar presek situacije sa Linuxom (konkretno Ubuntu, pretpostavljam da bi se tu i Mint mogao ubaciti) i UEFI-jem.https://help.ubuntu.com/community/UEFIBice od interesa bilo kome ko pokusa da stavi Linux na PC kompjutere novije proizvodnje (2011, a posebno iz 2012, kad su ubacili Secure Boot). BTW. EFI takodje rula i na Apple Macu, tako da ni to nije od pomoci linuksadzijama.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...