Jump to content
IGNORED

Linux


I*m with the pilots

Recommended Posts

A možeš i ručno da ih rinejmuješ i ukloniš početn deo fajlnejma do vremena, ukoliko je skriptica od nekoliko linija suviše komplikovana stvar.
Hvala savetu :)A da se ja ipak držim Win-a?Jes da košta 50-100 evra više prilikom kupovine hardvera, ali sam barem lišen ovakvih banalnostiSem toga, ja ipak radim neke manje bitne stvari i koristim GUI :lol:
Link to comment
Jes da košta 50-100 evra više prilikom kupovine hardvera, ali sam barem lišen ovakvih banalnosti
To nije nuzno slucaj, u Australiji su se pojavili neki Asus Eee laptopi koji su jeftiniji sa XP-om nego sa linuxom... izgleda Asus ima neki dobar dil sa Microsoftom. Ovo cisto kao kuriozitet, a i da pokvarim patkometrijsku atmosferu.Doduse, to je Eee, a ne pravi kompjuter ;-)
Link to comment
Hvala savetu :)A da se ja ipak držim Win-a?Jes da košta 50-100 evra više prilikom kupovine hardvera, ali sam barem lišen ovakvih banalnostiSem toga, ja ipak radim neke manje bitne stvari i koristim GUI :lol:
Ne znam na kakvoj su to relaciji ovaj problem i GUI? Da bi se napisala skripta i startovala, ne treba uopšte otvoriti terminal, baš kao što ni pod windowsom ne moraš da siđeš u command prompt da bi napisao neki vbscript odnosno shell script. Poenta je prosto u tome što posao možeš da uradiš peške, a možeš i da uposliš neku skriptu da obavi pešački posao umesto tebe, bez obzira o kom operativnom sistemu se radi. Ako na dobijenom CD-u nemaš creation timestamps, ni sa windowsom ne bi prošao ništa drugačije, tako da sve ovo nema veze sa relacijom windows vs linux.
Link to comment
Ne znam na kakvoj su to relaciji ovaj problem i GUI? Da bi se napisala skripta i startovala, ne treba uopšte otvoriti terminal, baš kao što ni pod windowsom ne moraš da siđeš u command prompt da bi napisao neki vbscript odnosno shell script. Poenta je prosto u tome što posao možeš da uradiš peške, a možeš i da uposliš neku skriptu da obavi pešački posao umesto tebe, bez obzira o kom operativnom sistemu se radi. Ako na dobijenom CD-u nemaš creation timestamps, ni sa windowsom ne bi prošao ništa drugačije, tako da sve ovo nema veze sa relacijom windows vs linux.
Razz, opaska na gui i vaznost posla je cista reakcija na besmislene odgovore generala
smaras brutalnonikad na poslu nisam upalio windows, a radimo ozbiljne projekte
kad vec spominjes nedostatke meni za posao je vrlo bitna konzola, a konzola u visti je ista konzola koju windows koristi desetak godina unazadkoja je krsh
Drugo, izvini ali ja nisam programer niti sam sistem administratorFajlove sam sa CD-a iskopirao na desktop, pregledao sadrzaj i krenuo da stampamMeni treba, SAD i ODMAH u pisanom obliku po strikno propisanom redosleduNemam ja vremena da se zajebavam sa skriptama i sličnim glupostima kako bi prevazisao mane fajl sistema tj. LinuxaIli radi ili ne radi.U ovom slučaju NE RADIMislim da me razumes Edited by Outlander
Link to comment

Ideja da se Linux koristi zbog udobnosti i korisnickog prijateljstva je zaista veoma nova... To je u stvari i nazadan trend, jer pretvara Linux u samo jos jedan "windows" (pored istoimenog OS-a i Mac-a koji se sa prozorcicima i ikonicama i otpoceo). Cela ideja uzivancije u Linuxu i jeste u tome da za relativno mundane stvari moras da napises svoj skript, ako ne i program u C#-u. Kome je to nezamisliv koncept, zaista i treba da se drzi Windowsa, oni su u tom slucaju definitivno zavrseniji proizvod.(Da se posluzim veoma mi bliskom analogijom, zaliti se zato sto Linux ne moze nesto out of the box je jednako smisleno kao zaliti se zasto kadar na 35mm filmu ne mozes beskonacno puta da izbrises i ponovo ispucas).

Edited by Indy
Link to comment
Razz, opaska na gui i vaznost posla je cista reakcija na besmislene odgovore generala
gde sam ja napisao da je GUI nebitan? Ako spomenem da u radu koristim konzolu zbog odredjenih stvari ne znaci da mislim da je GUI nebitan, naprotiv.Pokusavam da ti objasnim da ni jedan OS nije idealan, i da su daleko toga.
Link to comment
Ideja da se Linux koristi zbog udobnosti i korisnickog prijateljstva je zaista veoma nova... To je u stvari i nazadan trend, jer pretvara Linux u samo jos jedan "windows" (pored istoimenog OS-a i Mac-a koji se sa prozorcicima i ikonicama i otpoceo). Cela ideja uzivancije u Linuxu i jeste u tome da za relativno mundane stvari moras da napises svoj skript, ako ne i program u C#-u. Kome je to nezamisliv koncept, zaista i treba da se drzi Windowsa, oni su u tom slucaju definitivno zavrseniji proizvod.
Nezamisliv je koncept za nekoga ko želi user friendly OS što ti je 99% korisnika računara.Onaj preostali 1% procenat deliš na one kojima je to developer friendly i na one koji umišljaju da je to user friendly okruženje.Priča, naprotiv uopšte nije nova jer već 10 godina gledamo kampanju kako Linux, samo što nije ostavio Microsoft spuštenih gaća na začelju informatičke revolucije.Svemu tome ide u prilog i letimičan pogled na distrowath gde Ubuntu kao “user friendly“ (win/OSX look) distro zauzima 1 mesto, dok Arch koji bi i nekako ličio na ono što ti pričaš uzima 13-o mesto.Internet vrvi od poredjenja raznih vrsta pa je tako i KDE4 vs Win7, neka aktuelna priča ovih dana gde se potpuno zaboravilo šta je OS a šta window manager.Odlutali smo od teme u potpunosti, a ja sam samo ovih dana otkrio jedan nedostatak koji sam podelio sa vama uz smajli, smatrajući da je to ipak zanimljiva informacija, a vi se skočili kao opareni.EDIT@gotivace tek sad videh tvoj post, sorrybrisi, splituj .... kako bilopoz Edited by Outlander
Link to comment
Drugo, izvini ali ja nisam programer niti sam sistem administratorFajlove sam sa CD-a iskopirao na desktop, pregledao sadrzaj i krenuo da stampamMeni treba, SAD i ODMAH u pisanom obliku po strikno propisanom redosleduNemam ja vremena da se zajebavam sa skriptama i sličnim glupostima kako bi prevazisao mane fajl sistema tj. LinuxaIli radi ili ne radi.U ovom slučaju NE RADIMislim da me razumes
Ne, ne razumem te, jer ne čitaš uopšte šta sam napisao.1. Skripta se baš zato piše što nemaš vremena. Ako imaš 500 pdf fajlova na tom CD-u, uštedećeš više vremena ako potrošiš desetak minuta na googlu tražeći gotov skript (a gotovih primera ima na tone, pošto se stvarno radi o trivijalnoj stvari), nego da ručno rinejmuješ tih 500 fajlova. Ako imaš na CD-u samo 5 fajlova, onda uradiš to ručno i cela priča nema smisla, baš kao ni početna žalba.2. Kao što sam primetio, a ti izgleda odbijaš da prihvatiš, tvoj problem nema veze sa linuxom i manama fajl sistema, pa da zahteva nadljudski napor ili dodatno školovanje da se te mane prevaziđu. Ako fajlsistem na CD-u nema creation timestamps (a nema ako se koristio ISO9660 ili Joliet, što je najverovatnije ovde slučaj), nijedan fajl sistem, bilo na linuxu, windosu (ili bilo kojem drugom operativnom sistemu) ne može da stavi taj CD sebi na čelo i telepatski stvori te timestamps ni iz čega. Iskopiraj ih i windowsu na desktop i bićeš u istoj situaciji (ili da ručno rinejmuješ fajlove ili da nađeš na netu gotov skript koji će to uraditi umesto tebe).3. Da si programer, predložio bih ti treće rešenje u vidu skripta, gde bi se analiziralo metadata blok samog pdf fajla, pa ako postoji (zavisi od programa kojim je pdf kreiran, metadata nije obavezan) da vidi u metadata bloku kada je pdf kreiran, pa da prosto uradi hronološki spajanje svih pdf fajlova u jedan. Ukoliko ih ima dovoljno mnogo da se opravdava takva akcija - ako ih ima malo, bolji je manuelni pregled propertiesa samog pdf fajla. U oba slučaja, stvar je potpuno ista za linux, windows, osx ili nešto peto šta podržava pdf format, dakle, sasvim nezavisna od operativnog sistema i fajl sistema.Edit:Posle minut traženja na googlu:Coherent PDF Command Line Tools:Professional command line tools for manipulating PDF files. Split, merge, linearize, scale, rotate, crop, encrypt, decrypt, watermark, bookmark, annotate, attach, impose etc. Full manual provided. For Windows, Mac and Linux. Edited by Razzmatazz
Link to comment

Instalirao sam Ubuntu 8.10 within Windows,pokušao sam da ga pokrenem ali mi ne prepoznaju USB HUB i piše mi stalno da traži nekave kanale za prepoznavanje.A USB mi stalno trepće kad pokušam pokretanje Ubuntu.Kako ovo da ispravim?

Link to comment
Može li neko da preporuči dobar & jednostavan image editor program za Ubuntu? Nešto u fazonu IrfanViewa, znači da ima par osnovnih funkcija (resize, crop itd.)
Um... google picasa?Viewer, editor, uploader... u jednom pakovanju. 32bit i 64bit deb paketi su na raspolaganju.
Link to comment

Promenio sam vreme na serveru i posle bezuspeshno pokushavao da namestim cron job, dok nisam skapirao da josh uvek koristi staro vreme. What to do? Mislim, da ga nateram da koristi vreme koje sam namestio. Kad lupim date, izadje ono vreme koje sam namestio, ali u crontabu moram da pishem minus sat vremena.

Edited by Venom
Link to comment

Venome, mislim da o tome imas ovde: http://docs.hp.com/en/B9106-90008/cron.1M.htmlBTW, drustvo, oduvao sam Ubuntu 8.10 jer na mom laptopu (Presario V5000) ima tezak bag - nepredvidljivi prestanak rada X-a; sistem moze da se tera u tekst modu, medjutim kad se prebaci u X terminal ima potpuno prazan ekran - neki slicni bagovi su opisani po netu, probao sam neke solucije, iskljucivanje APIC i sl. medjutim nije vredelo... sad sam na Mandrivi.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...