Jump to content
IGNORED

Linux


I*m with the pilots

Recommended Posts

Hvala, ali tu nadjoh samo pojashnjenje o problemima sa prelaskom na letnje vreme. Ja imam problem da mi server ima vreme CET, a crontab radi po.... verovatno UTC.
ako mislis da je problem u hardware clocku, sinhronizuj ga sa vremenom koje ti je u sistemu.root@....#man hwclock kaze da se to radi ovako (Set the Hardware Clock to the current System Time.)root@....#hwclock --systohcja bih se kladio da cron ne koristi hc, vec sistemsko vreme. no probaj u svakom slucaju.
Link to comment

Zaboravih da se javim. Nemam iskreno pojma u chemu je bio problem, ali ne mogu da menjam hwclock, jer nisam na dedicated serveru, vec na VPS-u. Nije ni vazno u principu, samo me zanimalo kako to radi. Vratio sam jedan sat nazad, da ne buni ni mene, ni druge.

Link to comment
  • 3 weeks later...

Ranije kada sam imao dual boot uvek sam prvo instalirao XP pa Ubuntu, pa sam mogao lepo izabrati OS prilikom dizanja sistema. Sada je obrnuto, i ne mogu birati OS. Kada su prikljucena oba harda dize se Ubuntu. Sad, ja bih eksperimentisao sa tutorijalima koji se nalaze na netu ali kako mi je znanje oskudno plasim se da ne sjebem nesto, desavalo se. Pa bih zamolio nekog, ukoliko vas ne mrzi, za pomoc?

Link to comment
Ranije kada sam imao dual boot uvek sam prvo instalirao XP pa Ubuntu, pa sam mogao lepo izabrati OS prilikom dizanja sistema. Sada je obrnuto, i ne mogu birati OS. Kada su prikljucena oba harda dize se Ubuntu. Sad, ja bih eksperimentisao sa tutorijalima koji se nalaze na netu ali kako mi je znanje oskudno plasim se da ne sjebem nesto, desavalo se. Pa bih zamolio nekog, ukoliko vas ne mrzi, za pomoc?
Napisao bih ti rado (odgovor je vrlo kratak), ali čim se na ovom forumu napiše bilo koja linux komanda ili bilo šta što izgleda kao putanja u linux fajl sistemu, odgovor ne može da se postuje, jer je apachev mod_security na serveru suviše jako zategnut.
Link to comment
hm, nisam siguran da sam dobro razumeo tvoje pitanje. prilikom paljenja kompa ti se podize ubuntu ili xp?
Ubuntu. Iz lina cita hard na kom je xp, ali mi ne dozvoljava da izaberem OS na pocetku, prilikom dizanja.
Napisao bih ti rado (odgovor je vrlo kratak), ali čim se na ovom forumu napiše bilo koja linux komanda ili bilo šta što izgleda kao putanja u linux fajl sistemu, odgovor ne može da se postuje, jer je apachev mod_security na serveru suviše jako zategnut.
Sljaka li PM mozda?Kapiram da moram editovat Grub loader, al pojma nemam kako...
Link to comment

Ma bio sam pripremio oba slučaja, ako se i diže samo windows, a ne vidi se linux. Ali da skratim:Edituješ menu.lst fajl u grub diru (naći ćeš ga u /boot).Skroluješ skroz na dole, gde ćeš prepoznati dve-tri opcije koje ti boot manager uvek ponudi.Ispred njih dodaš:

title		Windows
root		(hd0,0)
savedefault
makeactive
chainloader	+1

Kažem "ispred", zato što već na početku fajla imaš direktivu "default 0", tj. po defaultu se diže prva opcija. Ako staviš ovaj blok iznad postojećih, windows će biti default.Dodatna napomena - ova root direktiva hd0,0 znači lokaciju root windows direktorijuma, u ovom slučaju prvi disk i na njemu prva particija.

Link to comment

Hvala RazzmatazzNisam napomenuo da je XP na drugom hardu, dodao sam ga juce. Ovo je resilo problem

title Microsoft Windows XP Professionalroot (hd1,0)savedefaultmakeactive[b]map (hd0) (hd1)map (hd1) (hd0)[/b]chainloader +1

S tim sto sam se sa ovim boldovanim malo pomucio. Nije htelo bez toga.

Edited by Aca
Link to comment
  • 4 months later...

Da li neko slučajno zna, da ne kopam sad po Googleu, da li je na Ubuntu 9.04 moguće throttlovati procesor (na Compaq laptopu)? To mi je esencijalno, budući da mi je cooling (tj. fen) na laptopu odavno crkao... Vista ima Power Saver plan koji throttluje procesor (koliko razumem), tako da mi radi bez coolinga. Ako se Power Saver isključi, ili ista mašina startuje sa nekim Linux live CD-om, npr, samo se ugasi bez upozorenja za 10-tak minuta.Mrzi me da popravljam / menjam fen, i ne ide mi se u trošak obzirom da neće ovaj lap još dugo... Prostije rečeno , da li ima neki (efikasni) Power Saver mode na Ubuntu 9.04? Ili nekom drugom linuxu?

Edited by Indy
Link to comment

Ima, na svim distroima odavno; veliki deo njih koristi powersaved daemon iliti servis koji podržava i APM i ACPI i preko njega se odrađuju ne samo suspend/sleep i cpu throttling, nego i sve one power management šeme. Dakle, taj daemon trči u pozadini, a njima upravljaš preko programčića koji već dolaze sa KDE-om, GNOME-om itd. Pretty standard stuff for a long time now.Za nešto naprednije, ako želiš da definišeš svoje stvari do kraja imaš i acpid daemon koji prosto definiše eventove i na njih okida skripte koje mu ponudiš. Kad kažem "event" mislim na "lid closed", "powersave button pressed" itd. I to se takođe liferuje odavno sa velikom većinom distroa. Izuzetak su možda samo neki specijalizovani distroi za rutere, fajervolove i slične namene.

Link to comment
  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...