Jump to content
IGNORED

Linux


I*m with the pilots

Recommended Posts

+1 za Mayu sa MATE-om. Instalirala pre par dana na konfiguraciju iz doba Jure (>7god.), i koliko vidim, za sada mi sve radi out of the box. Me happy. :)
Zdravo kiwi :) Kako je maločas gparted (sa USB thumbdrivea sa mintom) divno odradio smanjivanje HDD particije sa mint-om, pa oči su mi zasuzile koliko je to bilo lako, lepo i elegantno. I trajalo jedno minut i po. I dalje mi sve radi iz prve, bez da mora da se startuje terminal i kucaju bilo kakve kobasice od komandi. Ovo nema veze sa linuxom od pre 5-6 godina, ovo je otišlo u svemir!U stvari mi je i ubuntu precise dobar, jedino ne mogu da se oslobodim utiska da ima nepotrebnih stvari. Ne baš kao Win8 sa Metroom, ali ide u tom smeru.
Link to comment
Ja bih pre ciljao na frekvenciju grafičke kartice, nego na kulere.Eventualno u interferenciji sa zvučnikom na ploči.
I sta da mu radim? :) Graficka je integrisana. Probacu da iskljucim zvucnik sledeci put kad bootujem Linux.
Link to comment
  • 3 months later...

Interviju sa Linusom:http://typicalprogrammer.com/?p=143Jos provokativnije nego ono kad je izjavio da kao prenosni racunar koristi MacBook Air (sa instaliranim Linuxom) i da mu je neshvatljivo kako proizvodjaci PC racunara ne mogu da naprave dobar mali notpad racunar.

Link to comment

Ladno nisam primetio. Mislio sam da se on malo zezao i po obicaju preterivao, ali ne i da je u pitanju fake interviju, mada mi je sad, zbog ovog dela o git-u sad ocigledno.

Link to comment

Ne citam nikad nista o njemu ili s njim, pa ne znam kakav je, ali mi je kraj bio malo ekstreman. Mada se slazem s poentom autora - ima previse kenjaze o ovom ili onom, pogotovo medju ljudima koji nemaju puno iskustva.

Link to comment
  • 1 month later...
Linus intervju za techradar
Linus has a long history of being dissatisfied with the state of Linux desktops, a problem that seems to have got worse for him with the move to the next generation of desktops.Originally, he was a big advocate of KDE and couldn't stand Gnome......Fast forward once more to the release of Gnome 3.0, and is Linus still a Gnome user? No, he's now using Xfce.
Link to comment

Znajući tebe, brzo bi se našao u ban logu ili na oproštajnom topiku seireći o par zauveka.Sa druge strane, u diskusijama sa linux zajednicom bi počeo da koristi fraze kao što su "skini se" ili "ždralovanje". Svi bi bili time obogaćeni.

Edited by Razzmatazz
Link to comment

Valjda je pitanje "za ovde"..Dopao mi saka neki asus EeePc...Igracka jbga ali ono sto me zbunjuje je to sto je na njemu neki Xandros OS.E sad nije to nesto komplikovano , ali me interesuje sta sa tim moze da se radi i koliko je to sve razlicito/slicno windowsu?Prva stvar kod koje sam zaglavio sto mi na nekim sajtovaima prikazuje da je FF browser out of date, a meni nije nesto jasno kako se instalira nova verzija.Takodje vidim da update flash-a nece...Ajde ako neko ima neki savet...

Link to comment

Imam nekoliko pitanja, pa ako neko zna odgovore...Bio sam primoran ovih dana da na jednom lokalnom serveru instaliram Ubuntu 12.04 64bit, i na njemu Apache, PHP i MySql, kako bih postavio nekoliko mojih web aplikacija koje se koriste u lokalnoj mreži.Pošto sam nevičan Linuxu, potrudio sam se da ispratim uputstva sa neta, aplikacije postavio u /var/www folder (svaka aplikacija ima svoj podfolder), napravio u /etc/apache2/sites-available odgovarajuće fajlove, napravio linkove ka njima u /etc/apache2/sites-enabled i sve to sada šljaka.Pitanja su sledeća:1. Čemu služe fajlovi u sites-available i sites-enabled kada i bez njih sve aplikacije rade, pozivanjem sa:127.0.0.1/imeaplikacije/ lokalno, odnosno sa IP.ADRESA.SERVERA/imeaplikacije/ sa mreže2. Nisam uspeo u jednom - iako u fajlovima u sites-available folderu imam instrukciju DocumentRoot ona ne radi.Na primer, jedna aplikacija mi se zove kzk, smeštena je u folder /var/www/kzk/, sadržaj fajla u sites-available folderu je:

<VirtualHost *>
	ServerAdmin xxxx@xxxxx.com	
	ServerName  kzk
	ServerAlias kzk

	# Indexes + Directory Root.
	DirectoryIndex index.html index.php
	DocumentRoot /var/www/kzk/public_html

	# CGI Directory
	# ScriptAlias /cgi-bin/ /var/www/kzk/public_html/cgi-bin
	# <Location /cgi-bin>
	#		 Options +ExecCGI
	# </Location>


	# Logfiles
	ErrorLog  /var/www/kzk/logs/error.log
	CustomLog /var/www/kzk/logs/access.log combined
</VirtualHost>

Međutim, kada na samom serveru pokušam da pristupim preko 127.0.0.1/kzk/, ne dobijam /var/www/kzk/public_html/index.php nego /var/www/kzk/index.phpPretpostavljam da sam ovde nešto uradio naopako, nije neka frka jer sve aplikacije rade kako treba, ali bih ipak voleo da mi neko vičan ovome pojasni malo neke stvari, pokušao sam na netu da nađem odgovore, ali nisam uspeo ovako na brzaka, a u priličnoj sam gužvi, pa nemam vremena da se bavim proučavanjem apača na ubuntuu trenutno.

Edited by gotivac
Link to comment

Iz helpa:

sites-enabled: like mods-enabled, sites-enabled contains symlinks to the /etc/apache2/sites-available directory. Similarly when a configuration file in sites-available is symlinked, the site configured by it will be active once Apache2 is restarted.
Symlinks, ako ti nije poznat termin, je fajl (sve u linuxu je fajl, inače) koji u sebi sadrži referencu/link na drugi fajl. Oni se zovu još i soft links, za razliku od hard links, mogu sadržavati link na bilo gde, taj fajl/folder gde vode ne mora da postoji.U vezi ovog drugog, nisam uopšte siguran da će pomoći, ali ništa ne košta da probaš da promeniš
DocumentRoot /var/www/kzk/public_html 

u

DocumentRoot /var/www/kzk/public_html/

Linux ponekad zna da bude strog u vezi sintakse, mada nisam siguran da to ovde ima veze.

Link to comment
<VirtualHost *>
	ServerAdmin xxxx@xxxxx.com	
	ServerName kzk
	ServerAlias kzk

	# Indexes + Directory Root.
	DirectoryIndex index.html index.php
	DocumentRoot /var/www/kzk/public_html

	# CGI Directory
	# ScriptAlias /cgi-bin/ /var/www/kzk/public_html/cgi-bin
	# <Location /cgi-bin>
	#		 Options +ExecCGI
	# </Location>


	# Logfiles
	ErrorLog /var/www/kzk/logs/error.log
	CustomLog /var/www/kzk/logs/access.log combined
</VirtualHost>

<VirtualHost my_ipaddress:my_port>
	ServerAdmin xxxx@xxxxx.com	
	ServerName kzk
	ServerAlias kzk

	# Indexes + Directory Root.
	DirectoryIndex index.html index.php
	DocumentRoot /var/www/kzk/public_html

    <Directory /var/www/kzk/public_html>
		    Options Indexes, FollowSymLinks
		    AllowOverrride None
		    Order allow,deny
		    Allow from all
    </Directory>

	# CGI Directory
	# ScriptAlias /cgi-bin/ /var/www/kzk/public_html/cgi-bin
	# <Location /cgi-bin>
	#		 Options +ExecCGI
	# </Location>


	# Logfiles
	ErrorLog /var/www/kzk/logs/error.log
	CustomLog /var/www/kzk/logs/access.log combined
</VirtualHost>

Kada za svaki virtuelni server definišeš njegov DocumentRoot, onda moraš za svaki od tih dirova definisati odvojeno opcije i prava. U suprotnom će biti primenjeni globalni paramteri iz httpd.conf na sve virtuelne servere. Ove opcije su primer, prilagodiš naravno sebi.Plus, nadam se da si za named virtual hosts podesio dobro hosts ili interni dns. Radi se o tome da li ti virtuelni hostovi uopšte trebaju - radiš li ih tako da imaju u mreži isti host, a razlikuju se po portu, ili različite hostove/domene, a da svi dele isti http port. Ako ti to sve nije važno, ne trebaju ti virtuelni hostovi uopšte - jedan web server sa jednim podešavanjem, koji ima svoj document root (htdocs), a onda u njemu možeš da postaviš aplikacije u zasebnim (pod)dirovima - htdocs/app1, htdocs/app2 itd.Edit: serem se ipbu u parsiranje bbkodova... :dry:

Edited by Razzmatazz
Link to comment
Iz helpa:Symlinks, ako ti nije poznat termin, je fajl (sve u linuxu je fajl, inače) koji u sebi sadrži referencu/link na drugi fajl. Oni se zovu još i soft links, za razliku od hard links, mogu sadržavati link na bilo gde, taj fajl/folder gde vode ne mora da postoji.
Ma znam to sve, nego sam se pitao čemu uopšte definisanje vhosta, kad radi i bez toga.
U vezi ovog drugog, nisam uopšte siguran da će pomoći, ali ništa ne košta da probaš da promeniš
DocumentRoot /var/www/kzk/public_html 

u

DocumentRoot /var/www/kzk/public_html/
Ih, misliš da nisam to prvo probao? :D
Kada za svaki virtuelni server definišeš njegov DocumentRoot, onda moraš za svaki od tih dirova definisati odvojeno opcije i prava. U suprotnom će biti primenjeni globalni paramteri iz httpd.conf na sve virtuelne servere. Ove opcije su primer, prilagodiš naravno sebi.
Da, u međuvremenu sam video da to fali, pa ću pogledati ako bude bilo potrebe narednih dana. Nego, ono što me je začudilo je da je /etc/apache2/httpd.conf veličine 0 bajtova, a ništa tu nisam dirao, samo sam prilikom instalacije servera izabrao da sam instalira LAMP i posle toga instalirao phpmyadmin.
Plus, nadam se da si za named virtual hosts podesio dobro hosts ili interni dns. Radi se o tome da li ti virtuelni hostovi uopšte trebaju - radiš li ih tako da imaju u mreži isti host, a razlikuju se po portu, ili različite hostove/domene, a da svi dele isti http port. Ako ti to sve nije važno, ne trebaju ti virtuelni hostovi uopšte - jedan web server sa jednim podešavanjem, koji ima svoj document root (htdocs), a onda u njemu možeš da postaviš aplikacije u zasebnim (pod)dirovima - htdocs/app1, htdocs/app2 itd.
Rekao bih da u ovom grmu leži zec i da sam ja u stvari glancao traktor.Obzirom da mašina ne izlazi na net, sve što se dešava dešava se u lokalnoj mreži (ima još dva servera, na jednom se vrti neka .NET aplikacija na IIS pod Windows 2008 serverom, na drugom je MSSQL), svaki server ima zakucanu IP adresu kao i sve mašine u mreži, pa meni za ovih 5-6 aplikacija uopšte i ne trebaju virtual hostovi.Upravo mi je i palo na pamet da to jednostavno može da radi preko http://xxx.xx.xx.xx/app1, samo što nisam bio siguran da to tako treba.Tako mi i treba kad nisam zveknuo WIndows i WAMP, pa da namestim sve za 15 minuta, nego ja hoću da se mangupiram sa Linux-om (doduše, bilo je potrebe za tim zbog finansijskih razloga). A u suštini, aplikacije su krajnje rudimentarne i najveće opterećenje u celoj priči je baza sa 3+ miliona slogova.Hvala!
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...