Jump to content
IGNORED

neodgovorena pitanja


Ros

Recommended Posts

Za ulazak u Crnu Goru, za sada nije potreban pasoš, već samo lična karta.

Maloletna lica, ako putuju sa roditeljima, treba da poseduju dokument koji dokazuje njihov identitet. Deca školskog uzrasta treba da imaju dokument sa fotografijom - đačka knjižica, pasoš, lična karta...

Deca predškolskog uzrasta treba da poseduju dokument kao što je izvod iz matične knjige rođenih, zdravstvena knjižica, putna isprava..

Ukoliko dete putuje bez roditelja odnosno staratelja preporučuje se pisana i overena saglasnost oba roditelja.

Link to comment

pa mora imati neki papir u smislu dokumenta, to bi znachilo da roditelji vode svoju decu bez ikakvog papira, shto ne verujem da moze :unsure:

Sestra je u fazonu da ponese skolsku knjizicu i ovlascenje od starateljke. Kaze da je dole prilicno opustena situacija i da je za njenog klinca niko nista i ne pita. Meni je neverovatno al nisam isao u CG otkad su se odvojili pa ne znam.

 

edit:

 

Ukoliko dete putuje bez roditelja odnosno staratelja preporučuje se pisana i overena saglasnost oba roditelja.

 

Ako vec ima staratelja valjda je dovoljno da staratelj potpise. Morace da se raspita oko toga.

 

edit: al nasa posla da se sve ostavi za zadnji cas. Prosle godine su mi majku vratili sa aerodroma zato sto je krenula u CG sa starom licnom kartom. Il je bese istekla. Jos ja pomenem 15-20 dana pre puta da bi to mogao da bude problem al ovde uvek vazi parola lako cemo.

Edited by katamaran
Link to comment

Neam pojma gde je propisano, ali su nam tražili tri godine za redom kad je ćerka išla u Grčku na letovanje sa klubom.

 

Edit: I bratovo dete su vodili ženini na more, isto su roditelji overavali svako svoje ovlašćenje, Hrvatska je bila u pitanju...

Edited by Skyhighatrist
Link to comment

pa to smo vec prichali, moraju oba roditelja da odobre izlazak deteta sa trecim licem, ne samo jedan. kao shto roditelji jedno drugom pishu saglasnost ako dete izlazi samo sa jednim roditeljem, bilo da su u braku ili razvedeni.

Link to comment

Sestra je u fazonu da ponese skolsku knjizicu i ovlascenje od starateljke. Kaze da je dole prilicno opustena situacija i da je za njenog klinca niko nista i ne pita. Meni je neverovatno al nisam isao u CG otkad su se odvojili pa ne znam.

 

zdravstvena knizica je bolje i ovlascenje. najbolje da spava i nista ne daju (ako ide kolima). vise puta je isla zena bez mene (ja kasnije im se pridruzim) i u opstini smo pravili ovlascenje. oba roditelja potpisuju. nikad joj nisu trazili.

Link to comment

Ici ce vozom. Vodice ga moja majka i sestra plus ce voditi jos jednog klinca pa ne verujem da ce delovati sumnjivo. Sutra ce verovatno da odvuku ovu starateljku u mup da vide za ovlascenje.

 

Koliko citam po netu skoro nikad i ne traze. Mada tako je verovatno i za licnu pa mi majku vratise sa aerodroma. Nije cak bila ni istekla licna al je valjda bila SRJ.

Edited by katamaran
Link to comment

Ici ce vozom. Vodice ga moja majka i sestra plus ce voditi jos jednog klinca pa ne verujem da ce delovati sumnjivo. Sutra ce verovatno da odvuku ovu starateljku u mup da vide za ovlascenje.

 

Koliko citam po netu skoro nikad i ne traze. Mada tako je verovatno i za licnu pa mi majku vratise sa aerodroma. Nije cak bila ni istekla licna al je valjda bila SRJ.

pa u tome i jeste problem, samo se jednog jutra iznenada sete i pochnu da traze svima. a ti si sa 40 kila prtljaga i dvoje dece na livadi u 3 lepe. ono jeste da nam drzava nije neshto prostrana, ali svejedno. krenuo si negde.

 

kod nas se svi zakoni i sprovode tako, ili da se na zahtev iznenada napuni kasa ili da se trenira strogoca, ako vec nema kinte. i jedno i drugo su u praksi izivljavanje, kad nastupaju tako <_<

 

nikad mi niko nije trazio taj papir, ali svejedno ne krecem bez njega niti shaljem dete.

Edited by gospa buba
Link to comment

kao shto roditelji jedno drugom pishu saglasnost ako dete izlazi samo sa jednim roditeljem, bilo da su u braku ili razvedeni.

E viš, ovo nikad nismo radili, a išli smo solo sa decama u raznim situacijama & u razne zemlje...

Link to comment

E viš, ovo nikad nismo radili, a išli smo solo sa decama u raznim situacijama & u razne zemlje...

ja sam slushala pandura na televizoru, vec smo prichali o tome, koji kaze: i i razvedeni i u braku, nije nashe da mislimo ko se jutros posvadjao i otima dete.

Link to comment

pa to smo vec prichali, moraju oba roditelja da odobre izlazak deteta sa trecim licem, ne samo jedan. kao shto roditelji jedno drugom pishu saglasnost ako dete izlazi samo sa jednim roditeljem, bilo da su u braku ili razvedeni.

Ovo nije tacno. Nigde u propisima se ne pominje saglasnost roditelja. Narocito ne saglasnost oba roditelja.

Cak ni za izdavanje pasosa u nekim situacijama nije potrebna saglasnost oba roditelja (npr. kad su razvedeni). Nije logicno da jedan od roditelja moze da izvadi pasos za dete bez saglasnosti drugog, ali da mu onda za putovanje preko granice treba saglasnost drugog roditelja.

Link to comment

onda je to od slučaja do slučaja

 

moja bivša draga nije mogla da izvadi dečji pasoš iako smo razvedeni, bez obzira na to što u presudi piše da ima puno starateljstvo

Link to comment

onda je to od slučaja do slučaja

 

moja bivša draga nije mogla da izvadi dečji pasoš iako smo razvedeni, bez obzira na to što u presudi piše da ima puno starateljstvo

Nije od slucaja do slucaja, zakon izricito kaze da je u toj situaciji dovoljno da se uz zahtev prilozi presuda kojom je samostalno vrsenje roditeljskog prava povereno roditelju koji podnosi zahtev.

Link to comment

Nije od slucaja do slucaja, zakon izricito kaze da je u toj situaciji dovoljno da se uz zahtev prilozi presuda kojom je samostalno vrsenje roditeljskog prava povereno roditelju koji podnosi zahtev.

 

Verovatno je naletela na nekog službenika koji je ubeđen da treba pristaak drugog roditelja.

Edited by Dagmar
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...