Jump to content
IGNORED

neodgovorena pitanja


Ros

Recommended Posts

Sun, sunce, Sonne, sole...Child, čeljade...Mada je za majka još luđe, čak i Kinezi kažu maa (sad dal uzlazno,silazno, dugo il kratko... bem li ga).Apropo mog nicka:Wally Gator(avaj, ne znam kako se zove u Nemačkoj)
Taj slog "ma" prvi je koje beba izgovara pa je tako to mama u ovom ili onom obliku isto u celomsvetu. Jidish je "mame".Hebrejski je valjda malo drugacije,a mozda i ovako,ne znam.
  • A u vezi amne nadjoh u nemackoj vikipediji :
  • (alt)griechisch: (met?r, μητήρ) mit?ra, μητέρα oder m?na, μάνα
  • bulgarisch majka майка
  • lateinisch: mater, matrix, mamma
  • franz?sisch: m?re
  • russisch: mat' мать
  • tschechisch: matka, matinka
  • slowakisch: matka, mamka
  • polnisch: matka
  • albanisch: matrice (Mutterleib)
  • serbokroatisch majka мајка
  • spanisch: madre
  • bosnisch: majka
  • persisch: mādar مادر
  • alt-englisch: modor
  • alt-irisch: mathir
  • alt-indisch: matar
  • sanskrit: matr

Nicht-indoeurop?ische Sprachen:

  • arabisch: 'umm أم
  • hebr?isch: '?m אם
  • chinesisch mǔ 母, mǔqin 母亲/母親, māmā 媽媽 oder māmī 媽咪
  • finnisch: em?maa (Mutterland)
  • thail?ndisch: mae แม
  • t?rkisch: Anne/Ana
  • ungarisch: anya
  • vietnamesisch: mẹ
  • japanisch: Okaasan お母さん / Hahaoya 母親

Link to comment

Okasan je formalno. Naime kod Japanaca valjda postoji praksa da se deca roditeljima obraćaju s dozom poštovanja, u prevodu na naški bi bilo gospodine Oče ili tako neka fora, a mislim da sam na to nailazio u školskoj literaturi (bar na persiranje roditeljima jesam sigurno). Haha bi odgovaralo našemu mama, a s obzirom da ga izgovaraju kao 'f', eto ti sličnosti.Mada je meni ovaj mađarski ubedljivo najhladniji (anya)

Link to comment

1. Zasto neki (cak i onda poznati) glumci u starim filmovima govore tudjim glasom (desavalo se i Bati Stojkovicu, a glasove u raznim filmovima pozajmljuju i Pavle Vujisic, Dragan Nikolic, Ljuba Tadic)2. Je l' ovo onaj nas bilmez od glumca sa Endi Mekdauel? :unsure:

Edited by FranziskaKafka
Link to comment

Ne sacam se sada tacno, ali npr. Dragan Nikolic pozajmljuje glas drugaru Budimira Trajkovica koji zna sve o "onim stvarima". :D Isto se desavalo i sa Batom Stojkovicem i jos nekim poznatim glumcima. Glas im nije dobro zvucao u zavrsnoj verziji? :unsure:Jos malo reklama: je l' ovaj bradonja (s pivom) desno - Veran Matic? :lol:

Link to comment
zasto je ubiti pticu rugalicu tolko dobar film...ja sam ga pogledao onako bas dojaja mi je bio i pre nekoliko godina i sad a ne znam zasto mi je toliko dojaja
pitaj harper lee-ja <_<
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...