Jump to content
IGNORED

Stanje u zdravstvu(TM)


JozoMujica

Recommended Posts

Pa ok. Ali ovde se u političkom sistemu kakav imamo, u detalje raspravljaju nijanse stavova političkih stranaka i šta bi koja trebalonda uradi po pitanju ovoga ili onoga.

 

A problem nedostatka sredtava i formalnih procedura države i opravdane potrebe ljudi da ih za svoje dete preskoče bi postojala i da smo mnogo uredjenije drustvo

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment

Pa ok. Ali ovde se u političkom sistemu kakav imamo, u detalje raspravljaju nijanse stavova političkih stranaka i šta bi koja trebalonda uradi po pitanju ovoga ili onoga.

 

A problem nedostatka sredtava i formalnih procedura države i opravdane potrebe ljudi da ih za svoje dete preskoče bi postojala i da smo mnogo uredjenije drustvo

 

 

To se dešava i uređenijim društvima, slažem se, ali kod nas najčešće nije u pitanju preskakanje procedure zarad sticanja prednosti, nego je odraz uzaludnog kucanja na državna vrata i bitke s vremenom, pošto regularna procedura može da potraje  duže nego nečiji život. 

Nemam suvisao predlog, uspeli su da kontaminiraju atmosferu i pronađu način da ućare u svim oblastima u koje manje ili više imam uvid, nema nijednog razloga za pretpostavku da bi u ovom slučaju bilo drugačije. Ti predlažeš vrlo upotrebljiv okvir, ali za neku zdraviju državu. Ima smisla i principijelno diskutovati o mogućim institucionalnim okvirima nezavisno od aktuelnih okolnosti, naravno. 

Link to comment

humanitarne akcije su nacelno govoreci nesimetricne i neinformisane. sistem koji pociva na njima je na nivou pojedinca poslatog na ljecenje uspjesan, a na nivou pojedinca ciji je slucaj pojeden glasnijom kampanjom ovog prvog cesto stetan. moguce da postoji/a javnost ne zna da ocijeni, subidealan ali odlican nacin lijecenja jeftiniji nego onaj koji je cilj kampanje, koji bi ostavio novca i paznje (jer je i paznja javnosti ogranicena) i za onog drugog bolesnika.

 

uplatim novac za bolesnog, serujem i nadam se da ce i drugi, ali ovaj sistem prikupljanja novca je krs.

 

ne daj boze da moram, i pokrenula bih akciju.

Edited by morgana
Link to comment

meni je zakonsko regulisanje humanitarnih akcija ok. umjesto toga, imamo zanimljiv primjer samoregulisanja, sad se u kampanji kaze 'ostatak novca cemo uplatiti...' i to je jako vazno. postujem ocaj porodice, ali obaveza postoji.

 

a jedina alternativa je zdravstveni fond. ne znam da ima trece. narqvno, ni nije alternativa nego su hum akcije njen komplement.

to se podrazumijeva i nisam morala ni napisati.

 

kako su regulisane crowfunding kampanje ovog tipa u eu/sad? ima ih masa na netu. vjerovatno u okviru same crowdfunding platforme.

Edited by morgana
Link to comment

Mislila sam na alternativni način organizacije humanitarnih akcija, ne na akcije kao alternativu fondovima. 

Već imamo zakonski regulisan fond koji očigledno nije dovoljno efikasan, mislim da pridruživanje humanitarnih akcija tom fondu, i/ili regulisanje po istom principu, u sadašnjim uslovima ne bi ništa značajno promenilo. 

Link to comment

Cela ova zbrka bi se mogla rešiti kada bismo u naš pravni sistem uveli trustove, kao na zapadu. Formira se trust, postavi se administrator, odrede se pravila po kojem funkcioniše (ko je beneficiary, kako se upravlja, kako se raspodeljuju pare, šta se dešava ako beneficiary umre, šta se dešava sa viškom para ako trust ispuni svoju svrhu), upiše se u registar, i onda mogu da krenu uplate, a neki postavljeni menadžer da upravlja njima, pregovara u ime trusta, investira (ako ima viška para, a lečenje traje duže vreme), itd. Ne važi ovo samo za lečenja, već i za druge stvari - školovanja, obezbeđenje egzistencije poslovno nesposobnim potomcima od strane roditelja, itd.

 

Nema tu šta da se petlja država, osim da uvede ovaj institut u pravni poredak. Najmanje treba da DRI proverava kako se troše privatne pare, kao da nemaju dovoljno posla sa budžetskim korisnicima (da ne pričamo sad da je DRI jedna od najjadnijih i najkomičnijih institucija u ovoj bedi od države, pre bih mojoj babi poverio da radi reviziju), a i nema šta država da zabada nos u raspolaganje privatnim novcem. Ako beneficiary ili njegovi zastupnici nisu zadovoljni radom menadžera, mogu da dovedu privatnog revizora u kontrolu. 

Link to comment

Pa postoje fondacije. Milsim da ti nije bas najpreciznije to privatne pare. Ovde je javnost iskorišćena kao resurs za prikupljanje novca. I zbog narednih slučajeva je jako važno da se ne izgubi poverenje u ovakve akcije.

 

Mene je dri revidirala, ne moraš meni da objašnjavaš kakvi su. Ali opet oni su institucija koja postoji da bi vršila reviziju javnih sredstava. Mislim i budžet se puni sredstvima koje daju privatna lica...

Link to comment

Cela ova zbrka bi se mogla rešiti kada bismo u naš pravni sistem uveli trustove, kao na zapadu. Formira se trust, postavi se administrator, odrede se pravila po kojem funkcioniše (ko je beneficiary, kako se upravlja, kako se raspodeljuju pare, šta se dešava ako beneficiary umre, šta se dešava sa viškom para ako trust ispuni svoju svrhu), upiše se u registar, i onda mogu da krenu uplate, a neki postavljeni menadžer da upravlja njima, pregovara u ime trusta, investira (ako ima viška para, a lečenje traje duže vreme), itd. Ne važi ovo samo za lečenja, već i za druge stvari - školovanja, obezbeđenje egzistencije poslovno nesposobnim potomcima od strane roditelja, itd.

 

Мени је то прихватљиво решење.

 

Да ли постоји неко решење по садашњем закону?

 

Link to comment

Znam, mislila sam na stavljanje akcija građana za prikupljanje pomoći (poput ove za Teodorino lečenje) pod državnu upravu, što predlažu neki od forumaša.

 

Једно питање за тебе:

на страни где си ово написала, горе имаш једини текст у болду.

Због чега си то прескочила, а узела нешто из раније дискусије?

Link to comment

ZAKON

O ZADUŽBINAMA I FONDACIJAMA

 

("Sl. glasnik RS", br. 88/2010 i 99/2011 - dr. zakon)

 

Ако (некаква) правна регулатива постоји, како функционишу тренутне акције?

Ово за Теодору је, ако сам добро разумео Шапића, ишло преко фондације?

Како се сналазе други људи?

 

Link to comment

Pa postoje fondacije. Milsim da ti nije bas najpreciznije to privatne pare. Ovde je javnost iskorišćena kao resurs za prikupljanje novca. I zbog narednih slučajeva je jako važno da se ne izgubi poverenje u ovakve akcije.

 

Mene je dri revidirala, ne moraš meni da objašnjavaš kakvi su. Ali opet oni su institucija koja postoji da bi vršila reviziju javnih sredstava. Mislim i budžet se puni sredstvima koje daju privatna lica...

 

Па у већини случајева јесу приватне паре, али требало би да буду јавна средства дата наменски за нечије лечење.

 

Што се тиче ревизије и сл, мислим да би сваки ревизор то могао да прегледа за једно преподне. Не ради се о томе ко ће то да уради, него да треба да се уради.

 

Link to comment

Šapić ima fondaciju već 5 godina. Tj opstina nbgd. Koliko kapiram, ove pojedinačne akcije se prave ad hok.

 

Fondacija može da se napravi i za ostvarivanje privatnog interesa, ali je to za ove akutne situacije malo problematično. Popunjavanje formulara za apr i tako to. Za ovu poslednju devojčicu su dani bili u pitanju.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...