Jump to content
IGNORED

"Mediteran kakav je nekad bio"


kyo

Recommended Posts

bilo popularno do pre par godina kod desnice... zanimljivo je to, još 30-tih godina XX veka postojali su manastiri na zabačenim otocima na kojima su monasi pisali isključivo glagoljicom.

Link to comment
pre 2 godine zadnji put
:wub: ako imas neki contact mail il sl za smestaj u komizi. daj na pm plsi da- malo je ostrvo svakako je gusht obici svaku uvalu i mestasce te stoga pitanje - ima li u komizi za rentirati auto,ili,jos bolje, bajk?
Link to comment

iz komize je skoro nemoguce koristiti bajk sem ako nisi u tur d frans formi. ja sam bio lociran na severu ostrva i kretao sam se u radujusu od nekih 7-10km od mesta gde sam bio (uvala zenka) ali su usponi oko komize (i visa, isti slucaj) skoro nemoguca misija, barem za mene. moja zena je isla par puta u vis bajkom ali je po pravilu gurala uzbrdo nekoliko kilometara.rentacara ima.dobar je vis, mada je kao i svuda po hrvatskoj obali nasledje socijalizma jos uvek dosta jako. da je u grckoj, vis bi bio nevidjen spektakl od svega, ovako je na momente sjajan a uglavnom neki bolji prosek.

Link to comment
iz komize je skoro nemoguce koristiti bajk sem ako nisi u tur d frans formi. ja sam bio lociran na severu ostrva i kretao sam se u radujusu od nekih 7-10km od mesta gde sam bio (uvala zenka) ali su usponi oko komize (i visa, isti slucaj) skoro nemoguca misija, barem za mene. moja zena je isla par puta u vis bajkom ali je po pravilu gurala uzbrdo nekoliko kilometara.rentacara ima.dobar je vis, mada je kao i svuda po hrvatskoj obali nasledje socijalizma jos uvek dosta jako. da je u grckoj, vis bi bio nevidjen spektakl od svega, ovako je na momente sjajan a uglavnom neki bolji prosek.
onda skuter,pre nego kola (da je 2008-10. ne bih se razmisljala za bajk, sad sam out of shape)vidim, tako kako si opisao i deluje prema fotkama, cekaj bio si na cresu,jel to taj 'sirotinjski' vajb? npr korcula spram ovog deluje kao mondensko i zivo ostrvo, sa mnogo bogatijom i raznovrsnijom vegetacjom, opet nije overkomercijalizovana
Link to comment
dobar je vis, mada je kao i svuda po hrvatskoj obali nasledje socijalizma jos uvek dosta jako. da je u grckoj, vis bi bio nevidjen spektakl od svega, ovako je na momente sjajan a uglavnom neki bolji prosek.
cek sad, sta mu dodje nevidjen spektakl u kontekstu mirnog mesta za odmor?meni sto manje raje to bolje :(
Link to comment
cek sad, sta mu dodje nevidjen spektakl u kontekstu mirnog mesta za odmor?meni sto manje raje to bolje :(
ni meni nije jasan taj koncept 'grckog visa'anyways, ja zacrtala vis, sistemom 'gde jos nisam bila'. dobro je da se moze motorizovati tamo i sve5
Link to comment
:wub: ako imas neki contact mail il sl za smestaj u komizi. daj na pm plsi da- malo je ostrvo svakako je gusht obici svaku uvalu i mestasce te stoga pitanje - ima li u komizi za rentirati auto,ili,jos bolje, bajk?
Nemam, odsedao sam uvek kod drugara. Ovo što Gazza piše za bajs je 100% tačno. Skuter ili auto je bolja opcija.Mene je na Visu upravo najviše dojmilo to što ostrvo zapravo nije turističko. Tj. jeste ali u mnogo manjoj meri nego Korčula, Hvar ili Brač. Ribari, mornari, vinogradari i vinari, stočari, vojni penzioneri, pesnici, slikari i povratnici iz San Pedra, CA...
Link to comment

u je, ako je mnogo manje turisticko od korcule, kontam da nema tekuce vode :( meni bas to bilo gotivno kod korcule, odsustvo buke i guzve.hvar i brac su mi van liste bas zbog gomile turista, mada bih opet isao u supetar, cisto da ozivim uspomene.super deluje vis, svakako.

Link to comment

ma kakva korcula, jel ste ludi. korcula je previse urbanizovana za vis, nema to veze mnogo jedno sa drugim. narocito ta juzna obala korcule koja je ozbiljno napadnuta apartmanizacijom. toga nema toliko po visu, mada u sustini meni nedostaje vise tog tradicionalnog fazona van komize. vis je isuvise kao grad. najlepsa sela nisu na moru nego u unutrasnjosti - zena glava na primer. problem je sto na visu domoroci uopste nisu ziveli na moru nego su sela na 2-3 km od njega, bavili se ljudi poljoprivredom. lep je vis, nema zbora, ja samo pisem o tom generalnom problemu hrvatske, da je tih 50 godina socijalistickog koncepta uveliko sjebalo svest i osecaj o onome sto je autenticno i onda se to nalazi samo u odredjenim stvarima, vino, gastronomija, a mnogo manje smestaj na primer. ako se zabodes u sredjenu kucu, unutra te u 97% slucajeva ceka forma ideale feeling. a ako domacini imaju svest o tome, onda te to kosta brutalno papreno spram kvaliteta. ako se zabodes u nesredjenu kucu, ceka te lose odabran namestaj iz 1967. koji nije ni camp ni cool nego je prosto lose odabrana garnitura oriolika iz orahovca slavonskog. i onda izadjes u kafanu i ako nemas razradjen plan, tj ne ides na mesto koje je posveceno i prosveceno, varijetet hrane je toliko ogranicen ugostiteljskim postulatima da to boli - industrijski cevapi, pomfrit i spageti bolonjez. zato kazem da je meni grcka zakon, zbog te sumanute psihodelije - spoj balkanske bahatosti i najrazlicitijih iznenadjenja na svakom koraku. sednes u tavernu koja ne obecava da bi mogao dobiti ista sem grcke salate i recine, a brkata keva ti donese najbolji papucaki na planeti, zeca u paradajz sosu i kleftiko. i tako gde god se okrenes.ovo ne znaci da vis nije super sam za sebe, ja sam se tamo najbolje proveo u svojim povratcima na jadran bez premca, ali i dalje ne znaci da stvari ne mogu da budu mnogo mnogo bolje. uostalom zbog te prosecnosti koji prekriva nevidjeno lepu obalu, njihova klijentela najvecim delom i jeste takva kakva jeste, neuprediva sa drugim evropskim destinacijama.PS. vis vs cres, vrlo razliticito. komiza je mnogo bolje mesto od cresa ali sa druge strane na visu nema sela kao sto je valun. plaze i ostalo sve na strani visa, kao i prehrana po etno domacinstvima u zaledju.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...